EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

petja
autor
27. čer 2009

Pokud budeš do 3 týdnů rodit,začala bych ve 36tt cvičit,nejdřiv 1* denně a poslední týden 2* denně,samože musíš sledovat,zda nejsou nějaké změny,krev,bolesti atd..Mají ti porod vyvolávat?Nebo to je prostě odhad gynekologa?

sacvi
27. čer 2009

Ahoj, no říkal mi to doktor pře čípek už skoro nemám a říkal že určitě dýl jak 3týdny nevydržíme tak nevím? Ve čt jdu do další poradny tak uvidím estli je nějaká změna..

katka1981
27. čer 2009

veronika.h, ty si mala nove epino?

orisek1
27. čer 2009

ahoj holky,
se musim zas po case pochlubit - den po terminu porodu jsem to konecne dotahla na tech 10cm. Mam jeste zkouset nafukovat dal? V tom navodu tusim pisou, ze se na vic zkouset nema, ale zas na druhou stranu, moje prvni mimi melo hlavicku 36cm, tak bych mozna jeste trochu pocvicit mela (pokud to teda stihnu).
Na kolik jste to max. zkousely?

orisek1
27. čer 2009

sacvi: na tvem miste bych to nechala az na ten 36 tyden. Kdyz jsem byla v porodce, tak tam byla se mnou na pokoji holcina, co zacala mit predcasne kontrakce v 34 tydnu a slysela jsem, jak ji primar rikal, at fakt vydrzi lezet, aby neporodila pred 36 tydnem, ze to sice muze byt v poradku, ale ze riziko moznych zdravotnich komplikaci pro mimi je prilis velke. Tak bych to radsi driv nedrazdila.

orisek1
27. čer 2009

jeste sacvi: kdyz pak na tom maknes a bude cvicit jak doporucujou 2x denne plus jeste treba masirovat olejickem, tak to bude OK. Ja jsem zacala v 35tt, ale cvicila jsem jen 1x denne a vetsinou jen obden, ale ono to pak od urciteho stadia zacne postupovat rychle, treba 1cm za den

sacvi
28. čer 2009

orisku mooc děkuju..já začínám 36tt v úterý. Tak myslíš že koncem příštího týdne můžu začít? 😉

veronika.h
28. čer 2009

Ahoj holky,
Sacvi, tak držím palce, aby všechno bylo v pořádku.

Katko, já nemám Epino, ale latexový roubík, ten se poškodil, takže jsem si koupila kolík. S ním už to nejde tak pěkně a navíc při cvičení krvácím, takže teď cvičím obden🙂

petja
autor
28. čer 2009

Veru,to už dotáhneš.Hlavně opatrně 😉

kam
28. čer 2009

Ahojte těhulky, pokud budete mít některá zájem o epi-no, tak prodávám...je použité, ale jen párkrát, protože jsem měla plánovaného císaře....Klárka byla totiž KP. Pokud budete mít zájem napište do interní pošty... cena je 1200kč...

kocicinka
29. čer 2009

Ahoj holky,tak už jsme doma, včera nás po týdnu pustili z porodnice.
Chtěla jsem vám popsat svoji zkušenost ohledně porodu a nástřihu, kterému se tady všechny chceme vyhnout.
Tak tedy, natrénováno jsem měla 8,5 cm a byla si jistá, že zvládnu porodit bez nástřihu. Napsala jsem si to do porodního plánu a při příjmu v porodnici jim řekla, že nechci nastřihnout.Přijímala mě mladá doktorka, která mi řekla, že uvidí, že někdy je nástřih třeba protože se hráz roztrhne až ke konečníku. Spíš to vypadalo, že se mě chystá nastřihnout, že mi nevěří. Tak tedy rodilo se. Když jsem se dopracovala k samému závěru a měla jít ven hlavička, přiřítila se tam jakási stará nepříjemná doktorka, která už od dveří, aniž do mne koukla, povídá: Paní je prvorodička? Tak to nastřihněte!" Já nebyla schopna vzmoci se odporu, manžel byl za dveřma, poslala jsem ho pryč, protože mi tam v tu chvíli vadil 😔 . Zaslechla jsem, jak ta mladá doktorka jí říká, že paní nechce. Ta bába protočila oči v sloup a prohlásila, tak to máme na půl hodiny... 😠 a začli se tam hádat ještě ať mi PA netlačí na břicho, prostě prudila. Jakmile to dořekla, já zatlačila, PA mi loktem zatlačila na břicho a hlavička vyklouzla jak po másle, bez jediného natržení či poškození na hrázi. Sice jsem byla šitá- měla jsem vnitřní šití a vytlačila jsem si ošklivě hemeroidy, takže jsem stejně celý týden sedávala na kruhu, který jsem si s sebou pro všechny případy vzala. Bolelo to dost, předek i zadek. Vůbec si neumím představit, že bych měla ještě nástřih a ještě k tomu zbytečně! Prostě hráz dopadla z celého předku i zadku nejlíp.Takže moje doporučení: Pokud trénujete a věříte si, že to dáte bez, určitě si to napiště do plánů a důrazně na tom v porodnici trvejte! Vůbec bych si nepomyslela, že dnes, ještě k tomu v takové moderní porodnici v jaké jsem rodila, dochází k rutinnímu nastřihování.

kocicinka
29. čer 2009

Ještě dodám, že malý vážil 4,50 kilo a obvod hlavinky měl 38 cm. Náš pediatr mi ani nechtěl věřit, že jsem ho porodila spontánně, prý už takhle velká míma jdou sekcí...
Holky, ještě malá prosbička... máme fotku v novinách tady http://berounsky.denik.cz/miminka/be_mimi200906...
prosím dáte nám hlas? Děkujeme 🙂

veronika.h
29. čer 2009

Koci, jak je krásně Jonášek vlasatej!!!! Nádhera, dala jsem vám hlas 😉 .
Teda to je děs s tou starou mrécou, baba jedna. Já mám v plánu napsaný o nenastříhávání, určitě to ale ještě zdůrazním!

ferinka
29. čer 2009

Kocici hlásek máš 😉 Ty jsi byla v Hořovicích viď? To na to teda kouká,kdo tam tak přilít,stará je tam akorát sna Pavlů nebo jak se jmenuje a ta rodila mě a byla super 😉 i když od pohledu příjemně nevypadá 😅 😀
Jinak gratulace,Jonášek byl pěknej macek 😉

brisalek
29. čer 2009

Ahoj vsem, tak mi jsme na to jako kam. Mame mimi porad KP a uz mame naplanovany termin cisare, takze prodavam asi 5x🙂 vyzkousene EPI-NO(vzdy jsem pouzivala na cviceni novy prezervativ a pak myla v horke vode). Cena je 1500,- (nakupni byla 2300,-).

kocicinka
29. čer 2009

Ahoj, jo jo, rodila jsem v Hořovicích. Obě dvě porodní asistentky, které jsem měla byly skvělé, i ta mladá doktorka moc hodná. Jenom ta baba na konci 😠 . Jmenovala se Martínková, nebo Martincová, nebo tak nějak. Už před porodem jsem na ní četla na nějakém fóru stížnosti, že někoho blbě nastřihla a mimo kontrakci. Já doufala, že budu mít u porodu dr. Ševíta, nebo pana primáře, ale dr. Ševít měl dovolenou. Ale jak říkám, až na tu babu jsem byla s vedením porodu spokojená. Ale to, co ona tam předváděla, to bylo teda děsný. Porod vedla dr. Lonková, tak ona jí do toho neměla co kecat. Normálně se tam nade mnou svíjící se v bolestech začali hádat, jak mě mají rodit.
Jinak péče na šestinedělí byla jedinečná, hlavně jak se o malého postarali, když měl ten problém. Byl na intermediální jednotce.
Děkujeme za hlásky 🙂

ferinka
29. čer 2009

Ty jo tak to jo,no ještě že jsem jí tam nepotkala 😒 já si nechala píchnout epidural,tak mi pak bylo hej,bych jí něčím vzala po držce,gort když vím,že epi no pomohlo a já měla jen jeden vnitřní steh 😠

petja
autor
29. čer 2009

Ajoj Koci,no ty máš úžasné vlasy,i,když v těhu zkracované,viď? Jsem moc ráda,že jste i s malým v poho a psychicky jste na tom taky určo líp!Na Odkaz jsem klikla,ale je tam nějaký mimčo v růžovým,jen na pravo jsou jména,tak na to jdu asi špatně ☹
Jinak na tu babu bych si určo stěžovala,nebo aspoň napsala článek...

petja
autor
29. čer 2009

Nevzdala sem a pátrala a u ž toho super krásnýho klučinu vidím! Máte hlas a ty obdiv,jak jsi to super zvládla,pěknej macek

katka1981
29. čer 2009

petja, cvicila si s epinom po porode? ake mas skusenosti?

aniska
29. čer 2009

Ahojte baby, neviete, ci niekde k epinu robia pozarucny servis? Asi nie, ze.. kupila som ho z druhej ruky, s tym ze funguje,ale mne nefunguje, praskly ventile,nieco, co mi pride po tom ako som ten ventil rozobrala, ze by malo ist lahko spravit/vymenit:( tak ak by to bolo koli takej drobnosti cele na vyhadzov, tak by ma to fakt mrzelo:(
kocicinka- hrozny pristup. mne pri matejovi urobili nastrih proti mojej voli, dodnes to tazko nesiem. ten dr je tiez "znamy" svojim pristupom, ja som sa to dozvedela bohuzial az neskoro a na vlastnej kozi

kocicinka
29. čer 2009

Aniska: to je mi líto ☹
Petja: Děkujeme za hlas. Víš, já jsem byla jinak s tou porodnicí spokojená, hlavně jim jsem vděčná za péči o Jonáška a mě na šestinedělí.Ta doktorka mi naštěstí nijak neublížila, jen mě nasr...
Děkuji Ti za toto téma, protože nebýt Tebe, tak se o Epinu nikdy nedozvím a bůh ví, jak bych dopadla 😅

ferinka
29. čer 2009

Jo jo taky jsem za diskuzi o epi nu ráda,nevím proč se o něm nic neví neb nepíše ve všech těch chytrých časopisech o miminkách a tak co si kupuju,nebýt vás tady,tak vím houby 😅

katka1981
29. čer 2009

ferinka, plne s tebou suhlasim, nebyt emjee neviem ani o tomto fore o epine a som stastna ze ho mam doma.

ferinka
30. čer 2009

Už sem fakt přemýšlela do těch časáků napsat,ať si o tom zjistí a napíšou, ať budoucí maminky taky ví že něco takového existuje,je to hrozné,ale v životě jsem o tom nikde neviděla ani zmínku 😠

veronika.h
30. čer 2009

Ahojte, mně spíš udivuje, že to neznají ani doktoři a PA, přitom jim to šetří práci a můžou jít dřív na svačinu🙂

Já jsem včera cvičila, ale s tím kolíkem je to naprd. Je celkem neforemnej, musím strašně dlouho hledat správný směr při nafukování, jinak ho tam neudržím ani náhodou. když vyleze - tak nafouknutej má sice obvod až 31cm, ale podle mě se uvnitř stlačí a jako by prodlouží a skutečná velikost je pak menší. MM mi tvrdí, že se sice může trochu zploštit, ale že uvnitř je tlak ze všech stran, tak se moc nemá kam se stlačovat. Roubík byl v tomto lepší, byl z pevnějšího latexu (toto je guma) a tam to šlo jak na běžícím pásu, zavést, nafouknout, vytlačit a bylo. Škoda že nevydržel.... ☹
ani nevím, jestli se to dá vůbec považovat za nějakou přípravu, jestli mi to při porodu pomůže ☹

petja
autor
30. čer 2009

Aniska,kámoška si koupila epino nové asi přímo od firmy co tady holky a prasklo jí to a celý se to nějak rozsypalo a poslali jí fungl nový,tak leda napsat do té firmy,zda by provedli za nějaký peníz opravu,myslim,že to pude.

Kati,já měla epino půjčené,ještě sem ho vracela 14 dní před skutečným porodem,takže po porodu jsem necvičila.Myslim,ale že je to fajn nápad.

Koci,já nemyslela hanit celou porodnici,jen vyzdvihnout chování té ženské.Na její osobní výlevy není opravdu nikdo zvědavý!Tak se profik nechová!!!

Holky,taky sem velice uvažovala,že napíšu o epinu do časopisů pro maminy,já jsem je kupovala taky,to je jasný,tam vám bylo rad,jak se vyhnout nástřihu,v mnoha ale bylo jinými slovy,no musíte se s tím smířit! Já za to vděčím mojí kamarádce,která mi napsala,že masáž hráze ji nedělala dobře,že po tom krvácela a že má epino.Naštěstí v Olmouci se dalo pujčit,takže úžasný!!! Ráda jsem vám všem snad pomohla a osvětu asi budu šířit i na ostatních forech,páč ne každá zná koníka,že ano?

Verunko,já myslim,že to pomáhá určitě,ten kolik,chvilu jsi cvičila s balonkem a je to lepší než nedělat nic! 😉

katka1981
30. čer 2009

petja, ok, ja urcite s nim budem cvicit, tak aspon zistim ci som uz pripravena na normalny zivot. Lebo ked som pocas tehu cvicila svaly, zo dna na den som ich mala silnejsie. Tak ti potom dam vediet ako funguje 😀 Ja epino predam az ked si budem ista ze viac nebudem mat dieta, lebo ak by som este bola tehotna, urcite zacnem cvicit skor, tentokrat som kvoli chorobe a kvasinkam nestihala cvicit a len raz som dosla na 8 cm a vytlacala som to strasne rychlo a hrozilo mi dotrhanie. A druhe babo moze byt vacsie, chcem vsadit na istotu.

kocicinka
30. čer 2009

Zajímavé bylo, že po porodu ke mě přišla jiná PA( vystřídaly se směny) a ta, aniž bych jí cokoliv řekla se hned ptala, jestli jsem necvičila s epinem a jestli ho nemám sebou, že by ho ráda viděla 🙂.První zdravotník, který věděl, co je epino🙂
Až tam budu rodit podruhé(chtěla bych zase do Hořovic) tak hned v poradně řeknu, že si nepřeju mít tuto lékařku u porodu a pokud se tam objeví, bude hned vykázaná. Jinak oni jí tam asi sami nemají rádi, protože když tam vlezla, bylo vidět, jak je to všem nepříjemný a okamžitě se změnila atmosféra k horšímu 😠

petja
autor
30. čer 2009

Tak to je super Koci,ta osvěta snad brzy bude i v porodnicích. A s tím plánem nemít TU doktorku u porodu je to super nápad!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru