EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

hudyna
16. dub 2010

Zdeni: Držím moc pěsti. Ať se malá klube na svět, co nejdřív a přirozeně. Ať Ti nemusí nic vyvolávat a jsi v nemocnici co nejkratší dobu.

Klarko: Ty máš ještě čas. 7,5cm je super ve 36. týdnu. Já včera dala jen 7,3 cm. Přestala jsem protože tlak na konečník jsem měla velký. Ty máš ještě času natrénovat. Já už mám jen dva týdny. Chci se aspoň dostat za ty dva týdny na 8,5 cm.

xxx.klarka
16. dub 2010

hudyna, vím, že mám čas. Jak se to vezme. Třeba malá půjde na svět brzo po vysazení Mg s problémama co jsem měla a třeba budu přenášet kdo ví. Radši bych ale rodila dříve, než se trápit jak holčiny co přenášejí. Musí to být hrozné. Já bych klidně za 14 dní už rodila, vůbec by mi to nevadilo.
Dneska jsem teda měřila jen podle tabulky, takže to je jen odhadem. Včera jsem dala 21cm. tak nevím. Když si vzpomenu, že bych měla dát ještě o 10 více tak to je hrozné. 😀 .... Ten tlak na konečník je velice nepříjemný.

andelka
16. dub 2010

Tak i já se hlásím do klubu epino - včera jsem to zkoušela cvičně, jak to funguje, dala jsem 5,5 cm, pak už jsem se bála.
Dneska už jsem byla otrlejší a dala jsem 7cm. Tlak na konečník jsem necítila, ale při průchodu hrází to dost nepříjemně řezalo - ale to je asi normální, když jsem to zkoušela teprve druhý den, co? Aspoň v knížkách se píše, že průchod hlavičky řeže a pálí. no doufám, že ještě potrénuju, na předčasný porod nevypadáme. A zatím je prcek spíš menší, tak doufám, že nebude mít velkou hlavičku 😅

adelka89
16. dub 2010

ahoj holky 🙂
gratuluju k pokrokum 🙂
nevim, jestli si pamatujete jak jsem vam sem psala, ze mel maly hlavicku jen 9,5cm (tj nejakych 29cm) tak to byl jen odhad na utz ale spatny. Podle propousteci zpravy byla hlavicka velika 35cm takze asi proto ten drobny nastrih 🙂
ale uz to neboli 🙂
andelka: mne teda pri pruchodu hlavicky nic nepalilo ani nerezalo, ani pri trenovani s epinem jsem nic takoveho necitila, spis uvnitr, zkus treba vic lubr. gelu.

andelka
16. dub 2010

adel: Aha, no já si říkala, jaktože - a ona byla hlavička větší. Já celkově těm odhadům moc nedůvěřuju.
Ale tipuju, že bez epina by byl ten nástřih asi větší, co?
Jo, zkusím. Ten první týden bude asi ve znamení zkoušení a vychytávání much 😀

adelka89
16. dub 2010

Andel asi by ten nastrih byl vetsi 🙂

hudyna
16. dub 2010

Andelka: Určitě si dej lubrikační gel. Mně to při průchodu nepálilo ani neřezalo. Na začátku mě to pálilo uvnitř. Ale to už přešlo.

Klarka: Pro mě je těch 31 naprosto nepředstavitelných. A když si představím, že mimi má obvod třeba 35 cm, tak to je mazec. Já jsem bohužel na těch 23,5 cm. Budu fakt ráda, že stihnu dát 28 cm. Ale musíme věřit, že každé cvičení prostě pomůže. Že ikdyž bude třeba nástřih, tak se to bude líp hojit. Děláme maximum, a to je důležité.

Andelka: Jsem ráda, že Tě nic nepálilo ani neřezalo při průchodu hlavičky. Doufám, že mě taky nebude nic pálit a řezat u porodu. Je fajn, že už ten drobný nástřih nebolí.

andelka
16. dub 2010

hudyna: Mi to zas nevadí uvnitř, ale jak to leze 😅 Tak přidám a uvidím.
A přesně - pro jistotu udělám všechno pro to, aby nástřih nebyl, nebo byl malý a věřím tomu, že se to vyplatí.
Jinak když jsem včera dala porpvé 5,5 a pak jsem študovala to měřítko a zkoušela nafouknout balonek na těch 10cm - tak mě málem obmylo, že to v životě nemůžu dát. Ale tuhle diskuzi čtu už dlouho, tak vím, že se to poddá a že zkušenosti jsou dobré. 🙂

hudyna
16. dub 2010

Andelka: Ani nemluv, já to zkoušela dát 2x na těch 10 cm venku. A piclo mě, jak jsem to viděla. A mimčo má vlastně obvod většinou těch 35 cm, což je průměr 11cm a něco. Ale já doufám, že prostě každé cvičení je lepší než nic. Já jsem cvičila teď a dala 7,5 cm, tedy obvod 23,5 cm. Chci dát do konce týdne těch 8 cm. Kdyžtak budu cvičit i 2x denně. Na těch 10 cm si vůbec netroufám. Ale doufám, že k těm 9cm bych mohla dojít ještě před porodem. Kamarádka říkala, že dávala většinou těch 9 cm a rodila bez nástřihu. Většina holek tady končí taky na těch 9cm. Pak musíme doufat, že něco taky povolí těma hormonama. Vždyť některé ženské necvičí vůbec.

andelka
16. dub 2010

hudyna: a jak daleko máš do porodu? já jsem dneska 36tt+1, tak snad něco natrénuju. Vidinu mám taky těch 9cm, zbytek by snad zařídila příroda 😅 Já teď budu cvičit až v pondělí, když je někdo doma, tak nemám klid a před manželem je mi to blbé. Takže asi budu mít víkendy vždycky "odpočinkové" 😅

adelka89
16. dub 2010

hudyna: on ten nastrih asi nebude to nejhorsi bolelo to jak cert, ale ted me boli cely spodek ale nastrih uz necitim. Je to tam asi vsechno nejak namozene 🙂

fiffinkaa
16. dub 2010

Ahojky kočky, holčiny..tak hlásim správy..malý sa narodil v pondelok ráno, pôrod bleskovka, bez nástrihu a bez jedinej trhlinky..obvod hlavičky 36 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

andelka
16. dub 2010

fifinka:No téda - to jsou super zprávy 😵 Gratuluju moc k prckovi 😵 😵 😵

fiffinkaa
16. dub 2010

andelka dakujem....mala som natrénovane na 9,5 a v pohodičke stačilo 🙂 😀 😀 😉

lucika1
16. dub 2010

Ahoj holky, hlásím se jako nová uživatelka epina. Už ho 14 dní nepravidelně používám a z 6 ti jsem se dostala na 8 cm. U mě záleží opravdu na rozpoložení, někdy to jde samo a někdy je to utrpení.
Andelka: taky mě pálí při vytlačování na hrázi, ale lepší se to. Po cvičení mám dokonce i bolavý pocit na druhé straně, nahoře u močové trubice ☹ , tak nevím, ještě jsem se s tím tady nesetkala................

crawler
16. dub 2010

fifi: óhromná gratulka k prckovi 😀DD

andelka
16. dub 2010

fifi: to je povzbuzující 😵
to jsem potřebovala, další utvrzení, že to má cenu 😅

luci: Každá jsme jinak stavěná, někomu dělá problém to a někomu zas tamto. Já jsem právě četla teď víckrát v knížkách o porodu, že jak se tlačí, tak že to řeže a pálí, jak se hlavička prořezává ven, akorát jsem si to neuměla představit do dneška 😅 Každopádně věřím, že cvičením se to bude lepšit a že to bude mít efekt i v tomto ohledu.

lucika1
16. dub 2010

No to je fakt, alespoň na porodní sál člověk půjde s tím, že trošičku ví, co očekávat. Ještě by to chtělo malinko vědět, jak se prožívá taková kontrakce před porodem, prý je to horší než samotné vytlačování. Tak nevím, teď mám akorát zkušenosti s občasným tvrdnutím břicha, sem tam mě někde dole zabolí.........

andelka
16. dub 2010

lucika: No tak to každopádně, hlavně mimčo se vytlačí za chvíli (většinou), ale kontra se počítají na několik hodin 😒 Mě už vyděsilo, jak PA na kurzu říkaly, že porod si nespletem, že začíná jak silnější MS bolesti. No a já jsem měla při MS bolesti a křeče dost drsné, jak to manžel viděl poprvé, tak chtěl volat sanitku 😅 Jenže tyhle bolesti většinou po 1-2 hodinách přestaly, případně zabral prášek, potom už na úplně zklidnění teplá vana. Ale co zabere na kontrakce, to teda ještě netuším 😅
Břicho mi tvrdne taky, ale nebolí to, jen je to nepříjemné. A spodek mě bolí teď furt, hlavně třísla a stydké kosti, asi mi tím tělo chce naznačit, že bych si měla pomalu zvyšovat práh bolesti 😀

chaarleene
16. dub 2010

mně teda rozhodně kontrakce přišly horší než potom ta bolest při tlačení, měla jsem křížové bolesti a ty se nedaly prodýchat 😖 nejhorší byly poslední 2 hodiny doma, pak v porodnici - poté, co mi rupli vodu - už to byla brnkačka 😀 ale ono to bylo určitě i tím, že díky epi-nu jsem na ten tlak byla připravená, věděla jsem, co mám čekat 🙂

shaarka
16. dub 2010

fiffinkaa, uuuuuuuzasny vykon!!! 😵 😵 😵 gratulujem a prajem veeela zdravicka a pohody 😵

lucika1
16. dub 2010

A při kontrakci tě bolí úplně celé břicho - jako celá děloha nebo jen ta spodní část - podbřišek? Jestli mi to,prosím, někdo zkušenější můžete alespoň trošku popsat, díky

fiffinkaa
16. dub 2010

dakujem kočky všetkýým ,mám ohromnú radost z malého..sama som prešla z porodného kresla už rovno na izbu..držím všetkým palce, nech to majú v takej podobnej rééžií ako my 😀

andelko..presne to rezanie a pálenie...ked sa mi malý dral už hlavičkou, bol to presne ten pocit ako pri epinování..

do pôrodnice ma prijali ráno 03:05 a malý sa mi narodil 03:50, takže blesková akcoška..som maximálne spokojnáá 😵

hudyna
16. dub 2010

Andelka: Mám dva týdny do porodu. Taky už mě začíná pobolívat v podbříšku. Ale to je určitě nic oproti tomu, co nás čeká.

Fifinka: Obrovské gratulace k narození miminka. To je super, že jsi to měla tak rychlé.

Adelka89: Ani se nedivím, že Tě bolí celý spodek. Je to obrovský zásah pro tělo ženy nebo pro dělohu. A navíc se to začíná dávat do původního stavu, takže to je asi normální. A to Ti při šití nebo nástřihu nepíchli žádnou injekci na bolest?

Měla jste holky některá epidurál?

shaarka
16. dub 2010

fiffinkaa, pri tej euforii z tvojho uzasneho porodu ma schladil len fakt, ze ty si uz druhorodicka 😀 😀 😀
aaaaach jaj 😎 😠

andelka
16. dub 2010

fifnka: No nádherný porod - závidím 😵
Jo, asi bych se pěkně divila, kdybych ten pocit neznala, bylo by to pro mě úplně nové - takhle člověk aspoň trochu ví, co čekat.

hudyna: Tak 2 týdny jsou ještě dost, to ještě něco natrénuješ 🙂 No a co nás čeká - nevím, jestli je lepší na to nemyslet nebo naopak to řešit 😅 Každopádně na malého se moc těším a pro něho všecko 🙂
Nástřih se dělá jen tak, ne? Při kontrakci, prý se ta kůže nějak odkrví a pak to není tak cítit. Ale šít by se to mělo v lokálce, ne?

zdeniii
16. dub 2010

fiffinkaa: moc moc gratulujuu k super porodu... doufám, že budu moct podat brzy stejně báječné zprávičky... 😉

zuzana.k
16. dub 2010

pridavam vlastnu referenciu.
Porod bol rychly. Nemam natrnutie, oproti prvemu kde ma zasivali je to uzasny pocit. 😵 Obvod hlavicky mala mala 34 cm. Ja som nafukala 31 a ked som to pocitala tak som minula 8 kondomov. Cvicila som najprv kazdy druhy den a kedze to islo dobre tak potom uz len 2x do tyzdna. Myslim ze velmi dobre pomohol aj olej od nobillisu na hrradzu.
Vela zdaru ostatnym cvicitelkam. 🙂

btw-epino teda predavam. 😉

fiffinkaa
16. dub 2010

hudyna..ja som chcela epidural, ale mudr mi hovorí že už nestíhame, bo som prišla s kontra každú minútu na 10 prstov otvorenáá 😀

shaarka..ale dobrá správa zase je, že prvého som odrodila bez Epi-na a tiež bez náastihu 😀 , ale manžel cvičil hrádzu a to teda tiež dost bolí, ked sa to robí správne..

zdeniii...moc budem na teba mysliet a držat všetky palčeky...držaj sa zajtra..čakáme tu na tvoju užasnúú správu 😉 😵

zdeniii
16. dub 2010

Tak dneska poslední epinování, jsem na 29 cm tak to bude muset stačit... 😉 Doufám, že to na mne v noci přidje a když ne tak jistě brzy... 😉
Děkuju za podporu!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru