EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

zzuzu09
18. únor 2014

ahojte, len doplnam info, syncek mal pri porode obvod hlavy 34 cm, co bez epi-na ako prvorodicka nie je mozne bez obrovskeho natrhnutia alebo nastrihu.
takze cvicit sa oplati hlavne kvoli elasticite hradze, aj ked nenatrenujete tlacenie - ja som mavala skor opacny problem - rychlo letel von, lebo mi uz odchadzala zatka.
tak hlavne opatrne pri cviceni, nech mate krasne porody 🙂

aksniteb
19. únor 2014

@hanka. Pri prvom sa mi podarilo nacvicit tych 30 cm cca za tri tyzdne a rodila som bez nastrihu s jednym vonkajsim stehom, ale dcera mala obvod hlavicky 36 cm. Vraj aj teraz to vyzera na velke mimino tak som zacala uz troska skor 🙂

hanka.
19. únor 2014

@aksniteb tak to máš výborné vyhlídky, že to proběhne naprosto stejně 🙂

hallie
19. únor 2014

baby, zasekla som sa na 25 cm ☹ Bola som dva dni v nemocnici, takže som necvičila, po návrate som už druhý deň tam, kde predtým ☹ ani milimeter posun.

domeli
19. únor 2014

@hallie to nevadí, hoc chápem a presne viem, čo sa skrýva pod symbolom ☹ Ono sa to určite posunie. Len sa naspäť treba pozitívne naladiť. Možno ešte nie dnes, zajtra, ale možno aj áno. Povolí to, na to dám krk 🙂 Držím päste 🙂

hanka.
19. únor 2014

@hallie určitě se to posune. nevím, jestli jsi četla moje příspěvky. ale zkouším v poloze v kleče a jde to opravdu samo. cítím jen nepříjemné pnutí, ale s polohou v polosedě na zádech se to nedá srovnat. v jaké poloze cvičíš?

hallie
19. únor 2014

@domeli ďakujem za povzbudenie. no, ja len dúfam, že ešte stíham, lebo sa mi dosť často zdá, že bábo sa už chystá a vyšetrenia tomu celkom dávajú za pravdu...

@hanka. áno, čítala som o tom, ako cvičíš, skúšala som to v sede, v kľaku, v stoji, ale najviac mi vyhovuje bok, vtedy mi úplne nevyĺzava, ale vydržím si ho pridržať aspoň zo dve minúty. strašne ma to celé frustruje, na epino som sa tešila, začala som v 36tt, k tomu masáž hrádze... a napokon je to len trápenie a nervy ☹

domeli
19. únor 2014

@hallie ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku - kdesi tu som to čítala a mali, kočky, pravdu. Ja len ešte dodám, že pri cvičení ozaj veľmi, ale veľmi záleží od toho, ako je brušková maminka naladená. Tak hlavu hore, všetko stihneš a aj keby sa bábo vypýtalo skôr, už aj tá 25-ka bude postačujúca pri rešpektujúcom zdrav. personále 🙂

hallie
19. únor 2014

@domeli to dúfam 🙂 hlavne ak sa vypýta teraz, ešte nebude veľký cvalík, tým sa utešujem 🙂 lekára mám takého, že by mal byť veľmi rešpektujúci, tak hádam dobre dopadnem 🙂

michaelarackova
19. únor 2014

@hanka. Čtu tady o těch polohách, při kterých trénuješ. Já mám trochu strach, že v porodnici prostě budou chtít klasiku. Mám v polosedě natrénováno 27,5cm. Tak myslíš, že mám zkusit jinou polohu?

hanka.
19. únor 2014

@hallie spoustu holek tu psalo, že mělo třeba jen 26 cm a pomohlo to. Určitě si začínala na malém čísle, tak tech 25 je aspon něco. a určitě ještě nacvičíš. a sama jak píšeš, pokud by si rodila už ted, tak hlavička nebude tak velká 🙂
@michaelarackova tak si zjisti jak porodnice přistupuje k porodům. najdeš to i tu na MK. mě taky při prvním porodu PA dala na postel a nohy k hrudníku. Už se nedivím, že jsem tlačila hodinu a skončila jsem s rupturami. U epi-na je to pro mě nejhorší poloha, i když jsem s ní začínala. Pak jsem zkusila bok, to bylo lepší, ale jak jsem si klekla, tak opravdu, jsem hned dala o 1,5 cm víc bez nějaké velké bolesti. Takže doufám, že u mě vše půjde hladce a rodit chci v kleku opřená o něco. Zkus sama jinou polohu a uvidíš 😉

hanka.
19. únor 2014

http://www.prirozeny-porod.eu/klady-a-zapory-je... tady jsou pěkně polohy popsané

michaelarackova
20. únor 2014

@hanka. Nám na předporodním kurzu říkali, že tlačení je na tom jejich lehátku, na boku prý ok. Ale včera jsem zkoušela na boku epi-no a byla to hrůza! ☹ Tak ještě zkusim. Nejvíc by se mi líbil dřep, ale to mě pak už bolí kolena.☹

hanka.
20. únor 2014

@michaelarackova každé vyhovuje něco jiného. pro personál je vždy nejlepší, když tě mají na posteli. z dřepu by mě taky bolela kolena. ale tak začít tlačit ve stoje nebo opřená o postel by šlo. takhle rodila kamarádka. poprvé, když jsem si lehla na bok, tak taky hrůza. ale našla jsem polohu ve které to bylo už pohodlné. Důležité nevzdávat a hledat 🙂. Na sále to stejně bude vše jinak 🙂.

michaelarackova
20. únor 2014

@hanka. No právě! 😀 Tak budu zkoušet dál ten polosed, na ten jsem zvyklá, a budu zkoušet i bok.🙂

hanka.
20. únor 2014

@michaelarackova taky jsem dnes zkoušela dřep. dala jsem 31 cm. Nafouklý uvnitř jsem téměř necítila, tlačení šlo samo. Ale bolely mě nohy :-/

michaelarackova
20. únor 2014

@hanka. Ty jo, ty jsi nějaká pružná! 🙂

izzabella
20. únor 2014

@hanka. Ten dřep jakože úplný dřep nebo takvoý polodřep? Já jsem zatím na 27,5 cm, to se mi povedlo právě v širokém polodřepu, v pololehu na zádech prostě nemohu překročit 26 cm, snažím se trénovat obě polohy, hrozně ráda bych rodila nějak ve dřepu nebo v tom polodřepu, ale mám prostě pocit, že bych to v danou chvíli nevydržela dostatečně dlouho v této pozici, mám co dělat těch pár minutek při trénování. Těch 31 cm, to jsi fakt dobrá, já furt doufám, že se ještě stihnu dopracovat na těch 30 🙂))) Mám ještě přeci jen trošku času do začátku března, kdy mám termín...Každopádně přeji, ať Ti jde cvičení stále takto skvěle 🙂

hanka.
20. únor 2014

@michaelarackova taky to nechápu. při prvním jsem byla "roztrhaná" že mě museli šít v narkoze. ale věřím, že je to tou polohou. v pololehu (na zádech) nedám víc než 28 cm. A to je rozdíl oproti 31 v dřepu.
@izzabella byla jsem v uplném dřepu. Nechala jsem nafouklé ale asi jen 2 min a pak vytlačila a i tak mně začly "mravenečkovat" nohy. tak sice dobrá poloha na tlačení, ale bolí z ní nohy.

já mám do TP ještě spoustu času, ale mám málo plodovky, tak se může stát, že malou vyvolají. navíc jsem otevřená na prst. tak pro klid duše, jsem se do toho pustila 🙂

michaelarackova
20. únor 2014

@izzabella Koukám, že jsme na tom stejně a termín asi taky blízko sebe.🙂

izzabella
20. únor 2014

@michaelarackova no to jo 🙂)), já mám termín úplnej začátek března, ale kdoví, třeba mě ještě předběhneš, hlavně, aby vše dobře dopadlo, mě ten trénink s epinem pomáhá i dost psychicky, prostě už vím, že se to tam asi nějak vejde :D Na jednu stranu bych se ještě ráda dostala na těch 30, na druhou stranu už bych se nezlobila, kdybych jela dneska, je to hrůza nevědět den a hodinu 😀

izzabella
20. únor 2014

@hanka. no tak to taky ještě vyzkouším ten úplný dřep, jsem zvědavá, jak dlouho to tam udržím 😀 Ale jednoznačně musím potvrdit, že se takto udělá pro balonek více místa a nepociťuji tak nepříjemný tlak, ikdyž poloha je to méně komfortní ten polodřel a dřep, zase to má výhodu, že alespoň posilujeme hezky nohy 😀

bobitka
20. únor 2014

Ahojky holky, tak my já už to mám taky za sebou. Hyneček se mi narodil v neděli, byla jsem 37+4. Vytáhl si ho měsíček, úplněk na mě měl vždycky velkej vliv. Bylo to celkem rychlý (na prvorodičku), v 1.45 mi praskla voda a v 5.03 byl prcek na světě 🙂. Nacvičila jsem necelých 31 cm, ale tři dny před porodem jsem necvičila vůbec (nebyl čas 😉 ) Nástřih nebyl, hráz vydržela v pohodě, jen mám malý kosmetický steh na malým stydkým pysku. V 7 ráno jsem byla hned na snídani a seděla v pohodě 😉
Holky cvičte, pijte čaj z maliníku a papejte lněný semínko, fakt se mi to vyplatilo 😀

izzabella
20. únor 2014

@bobitka Tý jo, tak velká gratulace! Trochu teda i závist, že už to máš za sebou, snad se brzy dočkáme i my ostatní 🙂

petoska
20. únor 2014

@bobitka taky moc gratuluju 🙂 ja uz necvicim,dostala jsem se na 29 a pak krev tak radsi uz nezkousim,v pondeli nastupuju na vyvolani,tak kez bych to mela tak rychle jak ty ;)

michaelarackova
20. únor 2014

@bobitka Gratuluju!

@petoska Moc držim palce, pak dej vědět! 😉 Určitě bude všechno v pořádku a bude to rychlovka! 🙂

marika020
20. únor 2014

Tak baby, rozhodla som sa, že sa idem k Vám pridať...ani neviete ako, ale už len to, že si čítam vaše príspevky mi stále dodáva energiu a verím, že keď to toľkým pomohlo, pomôže to aj mne 🙂 Ja som zatiaľ cvičila len 4krát, snažím sa to nesiliť, lebo sa bojím, že si poškodím, ak nato budem chcieť ísť rýchlo...začala som na 19 cm na prvýkrát a teraz som na 24cm...termín mám v polovičke marca, takže si stále vravím, že času ešte mám dosť a na základe toho čo som tu čítala predpokladám, že telo bude čím ďalej viac spolupracovať....jediné s čím mám ja teda problém je bolesť v krížoch resp. skôr taký nepríjemný tlak v čase, keď balónik vytláčam....cvičím stále v podstate na takom miernom boku, možno by som mala skúsiť zmeniť polohu...

petoska
20. únor 2014

@michaelarackova dekuju,no kez by se to jeste rozjelo samo :/ 🙂

michaelarackova
20. únor 2014

@marika020 Já jsem trénovala v polosedě, dnes a včera na boku, ale tlak mám v obou polohách, přece jen je to objem, takže myslim, že to k tomu patří, jestli je to tedy snesitelný. Prodýchávám to hodně do břicha a je to o hodně lepší.🙂

hanka.
20. únor 2014

@bobitka gratuluji k pohodovému porodu 🙂 a zdravému chlapečkovi.

@marika020 za 4 cvičení je 5 cm hodně. určitě to půjde dál. A zkus změnit polohu, třeba ti tato nevyhovuje. Mne to v polosedě taky bolí a dám méně cm.
@petoska at to v pondělí dopadne dobře 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru