EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

hallie
14. bře 2014

@hanka. Pridam svarak a bradavky 🙂 Ako si, prosim, robila svarak? Kolko vina, klincekov, skorice? Ja sa alkoholu trochu bojim ☹

hanka.
14. bře 2014

@hallie 4 dcl červeného vína, k tomu 1 dcl vody, svařit se 3 skořicemi, 15 hřebíčků, 5 koleček zázvoru. pak tam mají být ještě datle, ale ty já nemám ráda. stihla jsem vypít 2 dcl 😀

hallie
14. bře 2014

@hanka. Mam iba dve skorice a maly kusok zazvoru, ale asi vyskusam 🙂 Dakujem 🙂

hanka.
14. bře 2014

@hallie já jsem měla také jen 2, tak jsem k tomu přidala trochu mleté 🙂

cassis1
14. bře 2014

@rambouskova2 jj já taky tak tlačím někdy mám pocit, že i oči z důlku a taky mám hemoroidy...bohužel, ale budu pokračovat to je to menší zlo, pak to třeba vyléčím 😉

cassis1
14. bře 2014

Ale jinak se taky obávám, aby měl epino ten správný účinek a opravdu splnil svůj účel, pořád tomu nějak nevěřím, hlavně když pokaždé začínám na daleko menším nafouknutí než v závěru.....a to vám holky epino pravdu pomohlo i k rychlejšímu porodu? No mě upozorňovala dr. že malá bude asi hodně velká tak se toho docela děsím ☹

rambouskova2
14. bře 2014

Holky dejte vědět až porodíte. Teda rodit 3,8 kilový dítě nezávidím, i když já rodila přesně na termín a malá měla 3,5 kila a přenášet ji, tak máme to samé. Teď čekáme opět holčičku termín je jen o pět dní dál, ale dle primáře bude kopie malé i váhou. Jak jsem psala mě uklidňuje to Epino,pak to písnu.

antoinet
14. bře 2014

Nevím, jestli o dělám správně. Tlačit moc nemusím, balónek se dere ven sám, ale mám to tam šílené napnuté, asi tu hráz, resp. kůži úplně na konci a bojím se, aby to vydržela. Každý den přidávám tak jeden stisk při nafukování, jde to dost pomalu, tak snad to k čemu bude...

rambouskova2
15. bře 2014

Ono je možné, že jsem to dávala moc dozadu, teď už to nedělám a začala jsem ob dem, jelikož jsem lenoch líná a s tou mojí cácorkou je to náročné najít si čas.

rambouskova2
15. bře 2014

@cassis1 já jsem na to taky zvědavá, ale za ty prachy by to mohlo něco udělat. Já si počítám ty fouknutí a vždy začínám o minimálně 10 fouknutí míň než kam se pak dostanu. Jedna maminka tu psala, teda jestli jsem to dobře pochopila, že 20:00 začla rodit a ještě před tím nebo jak čekáš než pujdeš rodit, tak si ještě zacvičila a ve 20:45 byl venku, ale říkám. Nevím jestli jsem to dobře pochopila. Taky mám trochu strach z porodu, jelikož vím do čeho jdu a malá má už cca 3 kila. Jinak jestli chceš poradit co na ten zadek tak si kup Hemagel čípky. Opravdu fungujou. Jo a čistě Hemagel (mast) je taky super. Dávám si to na spáleniny, opary, té mojí malé na odřeniny. Je vážně super, sice trochu dražší, ale funguje a hlavně nemažeš si ho každý den 🙂

hanka.
15. bře 2014

@rambouskova2 to jsem byla asi já 🙂. od 19:45-20:00 jsem cvičila a o půl 9 jsem začla mít kontrakce a ve 21:40 se malá narodila doma, protože jsem to do porodnice nestihla. Ale nebyl učel cvičit před porodem, prostě jsem měla překotný porod 🙂

cassis1
15. bře 2014

@rambouskova2 dík za tip, pokusím se to si pořídit. Jo jo taky jsem nato všechno zvědavá. Mimochodem, manžel včéra přijel po pár dnech ze služebky tak jsem si oddychla a hned jsem mu sdělila, že jsem se natrhla tak koukal a říkal, že asi dost, že tam mám 1cm ranku....no nic od cvičení mě to nesmí odradit neb než by se to zahojilo to bych pak začínala od začátku a nikam se nedostala.....i tak mám strach, abych nerodila dřív a stihla se někam posunout...ve kterém jsi týdnu?

cassis1
15. bře 2014

@hanka. já se nechtěla moc připtávat, ale to je opravdu ten překotný porod takový fofr, že jsi nestihla odjet ani do porodnice nebo byl důvod tvého porodu doma jiný? To musela být rychlost, to ti závidím. Co je vůbec příčinou takového porodu....a nebyl nakonec spouštěč epino?

selverin
15. bře 2014

@cassis1 ahojky, nevím, jestli to pomůže, ale já cvičila 1x denně, dostala jsem se na 30 cm, pak jsem 5 dní necvičila, protože si mě už nechali v porodnici kvůli tlaku a pak jsem jako prvorodička rodila 43 min a chodili se na mě všichni dívat jako na exota.... neměla jsem ani oděrku a při porodu žádné pocity na tlačení, malá prostě vyšla prakticky sama... prý jsem měla ty porodní cesty dobře roztažené... ten pocit na tlačení bych přirovnala asi jako v pocitu na menší prdnutí 😀 takže u mě epino odvedlo dobrou práci 🙂 sice to cvičení už mi bylo ke konci dost nepříjemné a říkala jsem si "ať už rodím, ať už dneska rodím" ale opravdu to stálo za to 🙂 Dcerka vážila 3500 g/51 cm, hemeroidy jsem měla taky už od konce těhu, zřejmě z tlačení při cvičení (to jsem měla až mžitky před očima, ale při porodu fakt pohoda), ale tak nějak to pak asi po dvou měsících od porodu vyšumělo do ztracena a mám zase klid 🙂

hallie
15. bře 2014

Dievcata, na motivaciu 🙂 Dnes som porodila, mala som tych 28cm navcicenych, vcera ako naschval nebolo ani epino, ani masaz. Drobcek ma 3,6kg a obvod hlavicky 35 cm. Nemam ani skrabanec, sama PA bola hotova, kolko som tam mala miesta. Takze epino sa vyplatilo. V pohode si sedim, chodim, pouzivam toaletu. Pila som malinik a jedla lanove semienko, ale porod bol dlhy. Rodila som bez epi a urychlovania.

hanka.
16. bře 2014

@cassis1 první kontrakci jsem měla o půl 9 večer, byly sice časté a silné, ale z prvními kontrakcemi se do porodnice nejezdí. 3la jsem teda na půl hodiny do vany. Ve 21:20 jsem vylezla z vany a kontrakce byly snad ani ne po minutě. manžel sháněl hlídání pro syna a já se sotva oblékla a praskla mně voda. hned na to nutkání na tlačení a malá se ve 21:35 zrovna, když manžel volal rychlou, narodila.

hanka.
16. bře 2014

@hallie moc gratuluji k chlapečkovi a pohodovému porodu 🙂

hallie
16. bře 2014

@hanka. Dakujem 🙂 No, trval 14 hodin, velka pohoda to nebola, ale hrdo hlasim, ze som to zvladla bez epiduralu a nastrihu, xi poraneni, takze bol super 🙂 Neviem si predstavit, ze by som si teraz kvoli sitiu nemohla uzivat babo. Ale aj tak to pretlacenie stipalo ako fras.

cassis1
16. bře 2014

@hanka. no počkej to jsi rodila doma úplně sama bez lékařského dohledu/pomoci, bláho no mě by trefilo, měla bych strach, že se cokoli může stát, klobouk dolů je fajn, že nakonec všechno dobře dopadlo. No vidíš, já se taky nechystám u prasknutí vody či prvních kontrakcí nejet hned do nemocnice, ale jak vidno co všechno se pak může semlít....budu asi dávat pozor 🙂

cassis1
16. bře 2014

@hallie Gratuluji, já to vždy tak ráda slyším, že jste porodily bez veškerých zranění.....i když fuška těch 14hod to musela být, ale z toho se člověk brzy otřepe co? Užívej chlapečka.

cassis1
16. bře 2014

@selverin moc moc mě to uklidnilo neb mám někdy pocit jestli to vlastně k něčemu je a jestli vůbec cvičím správně a jak vidím a čtu určitě ano i kdyby to mělo alespoň trochu pomoct. 45min bláho tak to je super to se nedivím, že se na tebe chodili koukat....no malá má být prý na holku hodně velká tak se toho trochu děsím, ale snad to nějak zvládnu, musím ještě pocvičit a snad to bude dobrý. Děkuji.

selverin
16. bře 2014

@cassis1 já tomu taky nevěřila, hlavně na začátku, když jsem myslela, že se roztrhnu a přitom to bylo nafouklé jen maličko.... nevěřila jsem, že to dokážu někdy dotáhnout na těch 30 a opravdu to šlo, pomaličku, ale jistě 🙂 jediné, co jsem cítila při poslední době porodní bylo to, že jsem myslela, že mi hoří pipka 😀 a jak ji vylezla hlavička tak to povolilo a to jsem si říkala a dopr, teď jsem se určitě natrhla.... a nic, ani škrábaneček... já si po porodu seskočila ze stolu jak v hodině tělocviku a šmárovala si to s úsměvem do sprchy 😀 držím palečky, určitě to zvládneš 🙂 i na tu psychiku to vliv mělo, já jsem od přírody stresoun a původně jsem nikdy nechtěla mít děti ze strachu z porodu.... díky tomuhle jsem byla úplně v klidu a mít tu jistotu, že to bude pokaždé takové, tak snad budu rodit i na zakázku 😀 drž se, cvič poctivě, není nad to být po porodu takhle fit a jen si užívat miminka 🙂

hanka.
16. bře 2014

@cassis1 volali jsme rychlou, ale i tak byla pomalá 🙂. přijela 5 min po narození. v tu chvíli jse asi veškerý strach bokem, věděla jsem, že jsem na to sama a musím to prostě dát. manžel byl v šoku a komunikoval s operátorkou.

hanka.
16. bře 2014

@hallie stihla sis vůbec udělat ten svařák a třít bradavky? 🙂. Jsme si psaly 14.3. a včera si vlastně porodila 🙂. Rozjelo se to samo?

hallie
17. bře 2014

@cassis1 na vsetku bolest som zabudla, ked som ho zbadala 🙂 a nelutujem ani sekundu 🙂

hallie
17. bře 2014

@hanka. Nestihla! 😀 Chystala som sa na to v sobotu vecer. No a v piatok podvecer som si dala kupel, ale nic nevyzeralo, ze sa pohlo. Okolo deviatej som zaspala, este o jedenastej som bola hore na toalete a nic. A potom pred druhou ma zobudila mierna bolest a zacala mi odchadzat voda 🙂

cassis1
17. bře 2014

@hanka. no mazec, takhle rychle porodit doma sama s manželem, to už jsem dlouho neslyšela , ty jsi měla být v "Čryři v tom" 😉

@selverin děkuji za podporu to vždy pomůže.

rambouskova2
17. bře 2014

@hanka. Aha tak jsem to špatně pochopila, no klobouk dolů. Hlavně, že jste zdraví.

1890
17. bře 2014

Dnes zas 31,5cm no snad to bude stačít zítra jdu na gyndu, tak se zeptám na průměr hlavičky. Doufám, že mi už řekne, že už se neuvidíme a že budu brzo už rodit. 😉 jinak dnes malá řádila od deseti do půl jedný v noci a myslela jsem , že už pojedeme, ale zas se to uklidnilo 😒

rambouskova2
17. bře 2014

@cassis1 není zkač 🙂 Já se chci omluvit, že jsem tu dlouho nebyla, ale s Teou je to trošku náročné a taky okupuje PC, tak se sem moc nedostanu. Já budu ve středu 38 týden, do toho jsem nabrala 30 kilo☹ prostě peklo. Moc bych si už přála porod, ale furt nic☹ termín mám 2.4. no a do toho musim zas plánovat narozeniny Terky, které budou dva :-/ prostě peklo. V kolikátém týdnu jsi ty? Já bych si dala pauzu na alespoň jeden den na zahojení zkus si to i namazat tím gelem, budeš koukat jak se rychle zahojíš 🙂 Mě zas zlobí ten zadek 😖 , ale taky jsem si řekla, že musím vydržet a doktor mi taky dnes řek, že se to stává, ale teda když si nedám čípek a nenamažu, tak trpim jak pes.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru