EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

janinous
20. kvě 2012

@andelka A můžu mít ještě dotázek? Chci si ho objednat teda a na stránkách (epino.cz) k němu nabízí jen nelubrikované kondomy a že se mají kombinovat s lubrikantem na vodní bázi.. já teda netuším, čím jsou lubrikované klasické kondomy, nikdy jsem je nějak nepoužívala, ale abych neudělala něco špatně... Používala jsi to s klasickými kondomy nebo s těmi nelubrikovanými v kombinaci s lubrikantem??? Ještě jednou moooooc díky!

andelka
20. kvě 2012

@janinous s obyčejnými z lékárny a s lubrikantem na vodní bázi Primeros basic

lajcikova
20. kvě 2012

@janinous měla sem obyčejnej a stačil 😉
ano jsem bez nástřihu,jen tam byl oděrek takže jeden steh-sem max spokojena...a to malá nebyla žádna štouplina,měla 3700g a 52cm..ale šlo to,já měla super PA co mě rodila,a chlapa vedle sebe kterej snad rodil za mě 😀

janinous
20. kvě 2012

@andelka Dekuji 😵
@lajcikova No tak myslim, ze na tom budu podobne 🙂 Manzel si na kurzu vsechno poctive zapisuje, dokonce si i jakoby morseovkou napsal, jak mam dychat..tecka tecka tecka tecka carka 😉 Tak verim, ze mi taky moc pomuze 🙂
Tak zitra objednavam a budu verit, ze pomuze!! Zatim vam moc diky! 🙂

gabina26
21. kvě 2012

Zdravím všechny budoucí maminky 🙂
Ráda bych koupila epi-no, nejpozději v půlce července. Pokud se chystáte prodávat, písněte do IP. Moc předem děkuji.

ivanafarkova
22. kvě 2012

Ahoj holky, tak už i já jsem začala trénovat. Včera první pokus, balonek jsem zavedla 3x. Poprvé 16 cm, podruhé 17 a potřetí 19 .. ale to už teda bylo velice nepříjemné. Předpokládám, že by to ale nepříjemné mělo být když se to má roztahovat že? Jinak se to dál asi neposune ... No jsem zvědavá co dnes. Do termínu zbývá 25 dní, tak snad to stihnu nacvičit 😕

romca13
22. kvě 2012

@ivanafarkova já už taky pomalu začala,,, no začla,a párkrát jsem to zkusila, abych věděla, na čem jsem, jestli to vůbec půjde,,, no poprvé jsem dala 18,5cm, podruhé necelých 18,,, včera 21,5cm,ale teda byl to mazec,,, jako když to bylo ve mě, tak v poho,,celkem v poho, jako cítila jsem tlaky a trochu bolest, ale pak to vytlačit,, to jsem myslela, že mě to rozerve,,, no a při představě těch 30 cm, nevím, nevím teda ...

ivanafarkova
22. kvě 2012

@romca13 Romčo a ty si epino zavádíš celé nebo jen do těch dvou třetin? Já do dvou třetin a to ho musím držet aby nevyklouzl takže sotva ho pustím vyjede sám .... Tak nevím jestli to dělám dobře. No když jsem si zkoušela venku nafouknout na těch 30 cm tak mě málem kleplo, to bude divoké 😀

romca13
22. kvě 2012

@ivanafarkova no dávám ho do těch 2/3, ale jak ho nafouknu, tak většinou stejně zaleze celý dovnitř,,, tak se ho snažím pak držet jakoby trochu tahat ven,,,

romca13
22. kvě 2012

tak nevím teda,,, už 3 cvičení jsem stále na 22cm a nehnu se,,,:(

ivanafarkova
22. kvě 2012

Já dneska cvičila druhý den ... dvakrát po sobě a max 20 cm. To je o jeden víc než včera. Tak jsem zvědavá co zítra, kdyby to chtělo jít každý den o cenťák, tak by to asi bylo fajn ...

zz134
22. kvě 2012

baby ja po tyzdni o 2cm...to je malo nie? ako ste na tom?

zz134
22. kvě 2012

@ivanafarkova akoze si 2x vytlacila balonik? ja to cvicit tak ze aspon 5x to tzopakujem. To je zle alebo?

beta.m
22. kvě 2012

@romca13 já měla taky asi na tři cvičení 23 cm a víc ani ťuk a předevčírem jsem dala 25,5, včera 25 a dneska 24 😖 Já bych k tomu potřebovala nějakej displej na kterým by mi to ukazovala kolik cm už mám 😉

maryja
23. kvě 2012

ja cvicila 18x a som zo 16 cm na 29,8 mm... Teraz to uz ide len po milimetroch hore. Ale tak ja som spokojna, este mam 9 dni do terminu, takze uz to len nejak o cm navysit a udrzat. 😀 . A cvicim tak, ze civicim asi 30-40 minut - to mi tak dlho trva, kym sa dostanem na tie najvyssie cm... prvykrat vytlacam balonek, pri obvode okolo 26 cm, potom vyfuknem a zacinam znovu, uz to potom ide rychlejsie a vacsinou sito odratavam - okolo 32 nafuknuti je to na tych 29,5 cm.

romca13
23. kvě 2012

tak já to asi dělám blbě :( já to vždy vytlačím jen 1x... je to vždycky takovej šok, že nemám odvahu to udělat podruhé 🙂 a to jsem jen na těch 22 cm,,,,
@beta.m taky bych potřebovala vědět, na kolik jsem to v sobě už nafoukla,,, bo to že si řenu, že třeba 8x zmáčknutí je 6cm mi nestačí, protože ne vždy zmáčknu úplně naplno,,,,,

romca13
23. kvě 2012

tak dnes jsem dala 2x 23,5cm,,, , potřetí jsem neměla odvahu,ale zkusím to znovu večer, jestli mě "pipka" nebude bolet 🙂 zatím mám čas, tak doufám, že to do porodu dám,,,

tyrisa
23. kvě 2012

Ahoj,tak se k vám konečně přidávám.Dnes jsem cvičila poprvé.Balónek jsem vytlačila dvakrát...poprvé 19cm,podruhé 20cm.Pak ještě masáž hráze s olejem od saloosu.Doufám,že to půjde.

romca13
23. kvě 2012

@tyrisa teda napoprvé hned 19 a 20,, no šikulka 🙂

hany1979
23. kvě 2012

Ahoj holky, chci se přidat k novým epi-načkám. Cvičím ai 14 dní, dnes jsem 36+2, začala jsem s předstihem, abych nemusela pospíchat. Chci hlavně podpořit holky, kterým to "nejde". Já měla ze začátku velký problém epino jen zavést (vyfouknuté). Nicméně si myslím, že čím víc se blíží porod, tím lépe to půjde. Jsem teď na 8 cm průměru dle té jejich měrky, ale hrozně dlouho jsem se nemohla odpíchnout od cca 7 cm, tam jsem byla asi týden. Ještě jem četla, že až se začne pít maliník, taky to jde líp, ta tkáň se asi začne lépe uvolňovat. Jinak, jak cvičím: napoprvé zavedu celé, nafouknu, jen, aby to bylo přijemné a vytlačím. Pak se snažím zavést do těch 2/3 a nafouknout, co to jde, abych jako "uvolnila" hráz a pak 1-2x zavedu celé a nafouknu, co to jde a pak vytlačuji, snažím se pomalu, jak to jde k tomu nejširšímu bodu, tak třeba na chvíli přestanu, aby si hráz zvykala a pak, když to konečně vyklouzne, mám kolem hlavy hvězdičky 🙂 Není to vůbec příjemné, nikdy se mi do toho nechce, ale podpořila mě paní doktorka v porodnici na kontrole, takže to nevzdám a budu trénovat, jak to půjde. Jak jsem psala, jde to hrozně pomalu, ale nezoufejme, za neporaněnou pipku nám to stojí 😉

romca13
23. kvě 2012

@hany1979 díky za podporu 🙂 jj, tak ty hvězdičky znám 🙂 zjistila jsem, že lépe to jde v kleku, když jsem na kolenou a tělem opřená třeba o postel nebo křeslo,,, dnes jsem to zkoušle a i ve stoje, v mírným podřepu a předklonu,,, přijde mi, že to tak jde lépe, než v leže na zádech nebo sedě s pokrčenýma nohama,,,, když to vytlačuju, tak si ten balonek trochu přidržuju, aby nevyklouzl moc rychle, to mám pak pocit, že mě to muselo roztrhnout 🙂 jinak si to přeměřuju krejčovským metrem,, ten jejich měřák ukazuje o trochu víc, než ve skutečnosti je,,,,,

hany1979
23. kvě 2012

@romca13 No, já to zatím trénuji na levém boku, začínala jsem na zádech, ale pak právě četla, že to je asi to nejhorší, co může být, tak jsem to zkusila na boku a jde to. Jednou jsem "hopla" na všechny 4, ale to mi tam epino zajelo úplně celý, že mi koukala fakt jen ta hadička, tak jsem měla strach, mám malou prý hodně hodně dole, tak jsem jí nechtěla utiskovat 🙂 Taky jsem zkoušela jednou přeměřovat krejčákem a zdálo se mi, že to celkem sedí, já ten průměr měřím tak, že na 0 si postavím tubičku s gelem a z druhý strany k balonku přiložím třeba tenkou knížečku nebo něco podobnýho, abych viděla přesně, kolik je ten obvod v průměru 🙂 Kdy máš termín? Já 28.6. dle MS, ale jinak dle UZ asi dalších 5, od 18. do toho 28.6., tak na to moc nedám a ještě mi mudr. říkal, že si myslí, že to může přijít dřív. Což mi vůbec neva, na jednu stranu teda.......je to naše první a pořád mi to přijde ještě takový "divný" 🙂 takže na druhou stranu si říkám, dokud je v pupíku, pořád se ještě nic nemění 🙂

romca13
23. kvě 2012

@hany1979 no dle UZ na screeningu 18.6. ale pak dle dalšího UZ a i předchozího a dle MS 21.6. takže mi napsal do průkazky 21.6. tak uvidíme,,, no je fakt, že kdy jsem na kolenou v předklonu, tak se tam cpe celý,ale já ho tou hadičkou povytahuju ven, aby tam nebyl zajetý celý, bo pak mám pocit, že mi to tlačí na čípek a není to nic příjemnýho, tak abych něco nepodělala,,,, řekla bych, že dle krejčáku je to asi o půl cm míň, než dle toh oměřáku na té kartičce,,ale tak je to pořád jen půl cm 🙂ale já si raději říkám, že je to míň 🙂

ivanafarkova
23. kvě 2012

@zz134 No já moc nevím. Od začátku to zkouším tak, že balonek zavedu, postupně přifoukávám, zvykám si a nakonec vytlačím. To pak zopakuji ještě jednou a tím končím. Pak zase druhý den to samé.

ivanafarkova
23. kvě 2012

Holky co je špatně na poloze v polosedě/leže? Já chci v takové poloze rodit, tak to tak i trénuji, přece nebudu rodit na všech čtyřech zadkem k doktorovi 😀 Jinak já dnes 3. den cvičení. První zavedení jsem nafoukla postupně na 20 cm ... a pak druhé zavedení už jsem zkusila zavést balonek celý, líp se mi pak přidržoval a nevyklouzával ven. Takže jsem se dostala na 24 cm 🙂 Ale je fakt, že to už bylo fest nepříjemné, dost silný tlak na konečník, musela jsem prodýchávat a vytlačení bylo opravdu jak píšete s hvězdičkama 😀 Ale prošlo to tak snad to půjde hezky i dál. Já mám termín 16. června ...

svanhild
23. kvě 2012

ahoj holky, dneska jsem to zkoušela popáté. poloha radši v pololeže, kdyby to náhodou v porodnici vyžadovali. dala jsem bez problému 30🙂, takže jsem spokojená🙂

hany1979
23. kvě 2012

@svanhild Teda!!! Velká závist, ale gratuluju, myslím, že porodíš krásně v pohodě. To my ostatní, co se k těm 30 cm plížíme hlemýždím tempem, máme před sebou ještě hodně práce. Ale určo to taky dáme!!! Že jo, holky? 😉

qitecek
23. kvě 2012

@ivanafarkova v poloze v polosede je na hraz nejvetsi tlak, proto nejvetsi pravdepodobnost, ze se natrhne/budou muset nastrihavat. Z fyziologickyho hlediska je nejlepsi a nejprirozenejsi rodit vklece nebo vdrepu, tam take perfektne funguje gravitace, takze jde miminko rychleji a pro maminku se znacne mensim usilim pri tlaceni na svet 🙂 Paradoxne (ale v tomhle pripade je to velmi logicke), je o dost snazsi a vetsi uleva, jedna z vyse uvedenych poloh 🙂 Urcite si pri poloze na zadech clovek vice "neodpocine"... jen si zbytecne protahne tu druhou dobu porodni a stoji ho to mnohem vic namahy 🙂

romca13
23. kvě 2012

@svanhild ty bláho, jako na 5. cvíčo a 30cm, těžká závist,, z čeho ji máš???? :D

@ivanafarkova no nevím, co je na té poloze špatně, ale mám pocit, že v leže na zádech nebo v polosedě, nedám tolik jako v předklonu,,, no i když dnes jsem poprvé cvičila v předklonu a podruhé na zádech a po obojí jsem dala těch 23,5, ale asi jsem cítila větší tlak, větší bolest, i mě to víc tlačilo na čípek, tak nevím,,,,

jen tu hodně čtu, že to hodně holek moc nebolí, mě to teda bolí dost, tak nevím,,,,asi ji mám nějakou nepružnou,,, uviíme zítra, kam se pohneme, ale když jsem začala, tak jsem měla 2x 17 cm,,,, pak jsem měla 3x 21,5cm,,,, a dnes 2x 23,5,,,, měřím to krejčovským metrem,,,

qitecek
23. kvě 2012

@romca13 taky mě to bolelo.. vždycky když jsem se dostávala do nové fáze 🙂 Ono je blbý, že člověk neví při tom nafukování, kolik je zrovna nafouknuto.. ale vždycky jsem to dělala po pocitu a nafukovala do té doby, co to bylo ještě únosné 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru