EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

hany1979
20. čer 2012

@kokoska1408 No nejlépe denně 😉

eicul82
20. čer 2012

cau, tak je to v pr.... trosicku jsem se natrhla...už vcera jsem mela na zacatku cviceni trosku krve,tak jsem to zkoumala,nic mě naomak nebolelo, pohledově těžko říct 😀 je to vevnitř takový celý vlnkovatý 😅 , no a pak už krev nebyla nikde videt, tak jsem pokračovala ve cvičení, myslela jsem, že je to třeba ta hlenová zátka. Ale cvičení bylo pak už nanic, dala jsem málo. No a dnes hned na začátku tzn malý obvod zase trošku krve,no tak mám uvnitř asi 1-2mm trhlinku asi..... Jak dlouho se to hojí???? Mám asi počkat až se to zahojí, že? No jsem z toho na nervy! Čas běží a nic 😠

kokoska1408
21. čer 2012

Holky jakou znacku kondomu pouzivate?

krtecekmaa
22. čer 2012

Dobré ránko holky, tak hlásím, že jsem to zkusila s tím gelem. Bolí to teda stále, ale znatelně, znatelně méně. Tak jsem včera dala s klidem 23. Dneska jdu k doktoru, tak cvičit budu až večer. Jsem ráda, že to pomaličku zlepšuje 🙂

kata13
22. čer 2012

dnes 8. cvicenie a dali sme 26cm...tesim sa 😉 podla dnesneho sona ma mala cca 3394g, a to mame este 2 tyzdne, zatial sa neponahla, tak dufam, ze to aspon do tych 31cm dotiahnem, lebo kolko bude mat o 2 tyzdne radsej nechcem vediet 😅

romca13
22. čer 2012

@kata13 no ty jejich odhady, ,,, nevím,,, myslím, že může mít klidně mnohem méně,,,, mě při příjmu k porodu dělali váhový odhad 3 kila a malej měl 3 650 g,,,,,

kata13
22. čer 2012

@romca13 no tie odhady su +-450g alebo tak nejak, co je dost rozdiel, ale tak radsej nech som pripravena na to horsie 😝

zlatelevizeedna
22. čer 2012

@kata13 @romca13 No přesně tak, stačí se podívat, jak ty odhady dělají - vezmou na utz pár měr a pak si to z nich nechají spočítat. Tj. pokud se miminko zrovna pohne a doktor se trefí milimetr vedle, už ta váha nesedí 🙂. Podle odhadů mám v břiše většího návštěvníka, tak se uklidňuju tím, že to třeba není taky přesné 😀.

kata13
22. čer 2012

@zlatelevizeedna to si aj ja hovorim 😀 no nechame sa prekvapit, co a ake velke z nas vyde 😀

neu.sona
22. čer 2012

Holky, chystám se teď epinovat, ale moc nerozumím těm cm. Jak to mám tedy měřit, abych věděla, kolik jsem nacvičila? Asi jsem trošku mimo 😎 .
Nechci pročítat celou diskuzi, i když bych asi měla, ale tolik stránek fakt nedám.
Jak mám tedy začít první cvičení?
Kondomy chci pořídit z rosmanna, ale kde pořídit gel na vodní bázi?
Děkuji moc.

krtecekmaa
23. čer 2012

@neu.sona Ahoj, mě gel kupoval mužík v tescu, asi to není nic neobvyklého, měli ho tam. Já měřím tak, že co vytlačím oměřím metrem. Nevím jestli stisknu balonek vždy stejnou silou tak je pro mě metr nejjistější.

janinous
23. čer 2012

@eicul82 Ty už jsi alespoň dál než já.... já jsem dneska po posledním vytlačení měla taky na tom kondomu trochu krve...a teď mě to tam všechno bolí... A to jsem po dnešku jen na 24,5cm!!! Blbec jsem před tím posledním nafouknutím a vytlačením trochu změnila polohu a asi mi nevyhovovala, nebo já nevím.. Jsem z toho celkem špatná ☹ Myslím, že mi epi-no není souzeno ☹ Zítra dám asi pauzu a zkusím v pondělí, ale jestli bude zas nějaký problém, tak letí do koše! ☹ Mám pocit, že nemít ho doma, tak jsem daleko víc v klidu...takhle se jen stresuju!
Pokračovala jsi pak ještě??? A jak to šlo..nebo jde?

danula.ch
23. čer 2012

@kokoska1408 ja denne necvicim, 2 dni a potom den pauza, lebo uz ten druhy den citim, ze to nie je ono. po dni oddychu to ide zas pekne 🙂 . nechcem to unahlit, radsej pomalicky, aj ked sa nedostanem na 30, ale si myslim, ze cokolvek lepsie ako necvicit vobec, alebo to naopak prehnat a sposobit si nejake zranenie, kvoli ktoremu si len skomplikujem porod 🙂

kokoska1408
23. čer 2012

@danula.ch dekuji, chystam se zacit v pondeli a mam celkem strach, jak to zvladnu a jake to bude??Jak si zacinala ty?

danula.ch
23. čer 2012

@kata13 mojej segre sa sekli vo vahe takmer o kilo, to je uz fakt dost. ale nevadi,lebo namiesto 4 kg baby mali 3 kg, co je podla mna lepsie 😉
@neu.sona mas aj ten tlakomer, ci co to je, alebo bez neho? jeden udaj je priemer balonika, druhy je obvod, ten je na tom ciferniku. to je tych 31 cm max, o ktorych sa tu bavime, obvod balonika.
inak baby neviem ci aj vam, ale ked balonik vytlacim, nameria mi to aj o 2cm menej, bez toho, aby som vypustila vzduch

danula.ch
23. čer 2012

@kokoska1408 no ja som cvicila zatial len 4x. vsuniem do posvy na 2/3 najlepsie mi je zavadzat si to v predklone, ako tampon. potom sa rozvalim na gauc, nohy vylozim na stolik a a pomalicky nafukujem, tak,aby to nebolelo, vtedy radsej trochu vypustim, alebo pockam 5 min. a dopustim kolko da. no a drzim 10 minut, zatial vacsinou konikujem, nech mi to rychlo ubehne 😀 😀

kokoska1408
23. čer 2012

@danula.ch asi to budu taky provozovat u telky a nobo compu, at mi to utece rychleji 😀 .Kolik cm jsi dala na poprve?

danula.ch
23. čer 2012

@kokoska1408 prvy krat 17 cm, vcera uz 21, takze kazdy den pridam centimeter. dnes mam pauzu, aj tak tu mame stolara, ten by to asi nechapal 😀 😀

kata13
23. čer 2012

@danula.ch no ved ak to bude menej tak mi to vadit nebude, ale skor ma znervoznuje, ze ak by to bolo viac 😀 no ved uvidime 😅

kata13
23. čer 2012

@danula.ch ako myslis, ze ti to nameria menej?

danula.ch
23. čer 2012

@kata13 no ked balonik vytiahnem, ryska sa posunie smerom dole, vcera to spravilo 2cm. tak dost nechapem ako je to mozne. ale aj ked s tym v sebe pohnem, tak sa ta ryska hybe hore dole

kata13
23. čer 2012

@danula.ch tak to neviem, ty mas to epino plus, ci deluxe, to s tym budikom? ja mam len to obycajne...a mas to dobre uzavrete? 2cm su dost, ja si to vzdy meriam len s metrom, ale nezda sa mi, ze by sa nieco vyfuklo pocas toho ako vytahujem

danula.ch
23. čer 2012

@kata13 podla mna sa to nevyfukne, len to inak nameria. lebo aj ked pohnem vnutri, tak su tam rozdiely. mam epino plus, s tym budikom 😀

hany1979
23. čer 2012

@danula.ch ahojky, prostuduj si návod, já si totiž myslím, že ten budík je tam jen na ten cvik na posilování pánevního dna, že měří, jakým tlakem mačkáš svaly ten balonek uvnitř, proto se to hýbe, když ty se pohneš. Taky jsem o něm totiž uvažovala, tak jsem to na těch jejich stránkách pročítala, nakonec jsem šla do toho bez budíku, ale myslím, že je to tak, jak jsem psala.

mama_mia
23. čer 2012

@danula.ch Pozor ten tlakoměr není na měření cm! Muže to mast, neboť to ze zacatku často odpovídá tem centimetrum obvodu. Používá se az po porodu pro cviky na zpevnění pánevního dna. Měřit se dá buďto šablonkou nebo metrem, což je přesnější. Třeba jsi uz mnohem dal nez ti uvádí ten tlakoměr, zkus to přeměřit. Já jsem dala asi po 4 týdnech nepravidelného cvičeni, 1 x 3 dny 33 cm a vždy tlakoměr ukazoval max 22-23.

danula.ch
23. čer 2012

@hany1979
@mama_mia no tak teda fakt dakujem, ze ste ma vyviedli z omylu, idem si to este nastudovat. fakt som si myslela, ze je to na meranie cm, ale to je asi fakt na cvicenie. tak preto tie zmeny rysky, uz mi je to jasne, ked to meria tlak 😕

ifetka14
24. čer 2012

Ahoj holky, hlásím, že jsem 20.6. porodila Danielka - 3850g, 51cm - celkem macík 🙂 S epinem jsem cvičila celkem asi 6x, dostala se na 29cm. Malý měl obvod hlavičky 36cm, přesto jsem bez nástřihu, šitá na 1 steh, takže pohůdka. Nevím, nakolik je to epinem, no s první dcerkou, která byla o kilo menší, jsem toho šití měla mnohem víc 🙂 Takže příště do toho jdu znova 🙂

mochenkaa
24. čer 2012

Ahoj holky, 15/6 jsem porodila Davídka. Měl 2850g/46cm a hlavu 33cm. Jsem totálně bez šití, nacvičila jsem jen 27cm, víc jsem nestihla. Ale naštěstí byl malinký 🙂

dizzy123
24. čer 2012

ahoj holky, prosím o radu k objednání Epina - jaký typ zvolit? Epino Plus? Nebo stačí ta levnější verze? Čím se měří to roztažení? Díky moc za rady ;)

zlatelevizeedna
25. čer 2012

@dizzy123 Verzi epina si zvol takovou, jakou potřebuješ 🙂. Epino Plus má navíc jenom budík na měření tlaku a dá se tudíž použít i k posilování dna pánevního po porodu. Pro cvičení před porodem ti stačí ta levnější varianta. Osobně jsem si koupila Plus, protože bez ohledu na to, jak nacvičím před, po budu potřebovat určitě zpevňovat. Roztažení se měří buď přiložením nafouknutého balonku ke stupnici, kterou dodávají s přístrojem (podle mě nepřesné, protože záleží na tom, pod jakým úhlem na to koukáš), nebo normálně změříš obvod krejčovským metrem - tak to tady dělá asi většina. Když máš balonek zavedený uvnitř, tak prostě nevíš úplně přesně, jak je velký, někdo si teda počítá velikost podle počtu přifouknutí, ale já asi mačkám pokaždé jinak, takže mi to úplně nesedí, jenom orientačně. Taky by výrobce mohl přijít s inovovanou verzí, která by uměla zobrazovat i tu aktuální velikost 🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru