EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lenteri
23. dub 2010

Crawler, no parádaaa 😀 šikulka!

xxx.klarka
23. dub 2010

lenteri, určitě to je tím vysazením magnesia. Ale jak mi tvrdne a chci epinovat, tak to prostě nejde a je tonepříjemné přes to tvrdé břicho ☹ takže já se na těch 10 asi určitě nedostanu. Naposledy jsem dala jen 23cm.

crawler
23. dub 2010

lenteri: děkujííí 😀

xxx.klarka: já mám břicho tvrdý imrvére, ale epinuju - máš pravdu, že je to víc nepříjemné, než cvičení s "měkkým" břichem, ale dá se to 😉 ten tlak na konečník je teda pro mě horší... 😝

hudyna
23. dub 2010

Crawler: Teda, Ty jsi úžasná. Gratuluju. Jj musí prolézt tím průměrem 10cm. Takže se mu zešišatí hlavička. Aspoň tak nám to říkala ta porodní asistentka. Na víc se prostě žena neotevře. Takže stačí fakt mít natrénováno těch 10 cm. Ale já myslím, že i těch 9 je úžasných. No já se budu dneska pokoušet zmáknout těch 8,5cm.
Mě poslední dobou hodně pobolívá břicho. Ale malá se hýbe, tak snad je vše v pohodě. Máte to taky některá?

zdeniii
23. dub 2010

hudyna:. to jsem si taky myslela že malá bude fakt miminko malinkatý 😀

zdeniii
23. dub 2010

hudyna: takly mi pobolivalo bříško, můžou to být poslíčci... tak se toho neboj...
Já měla natrénováno těch mín než 10 a fakt se toho neboj, ona příroda opravdu pomůže.. nikdo mi to nechce ani věřit že jsem malou přivedla na svět bez nástřihu s tou její kebulkou 🙂))

xxx.klarka
23. dub 2010

crawler, tak to te obdivuju, já přes to trvdé břicho ani nenatáhnu tu ruku aby jsem tam to epino strčila, chytám pak úplně křeče do břicha. 😒

crawler
23. dub 2010

hudyna: nono, neplýtvej na mě tolik chvály, ale děkuji 😀 Měla jsem chuť to už vypustit, ale říkala jsem si ne a ne...a pomohlo to...😉

zdeni: a tak jak to teda je? vytlačíš miminko, který má obvod hlavičky 36cm nebo se tak zešišatí, že je to méně? 😅

klarka: no jestli máš zase křeče, tak to nehroť...nebo zkus změnit polohu - v sedě si tam rukou nedosáhneš? já mám břocho prostě jen celý tvrdý a je to nepříjemný, ale křeče nemám...

andelka
23. dub 2010

crawler: No právě proto má mimčo tu lebku tak měkkou, že se ty kosti dokážou zploštit, dát jakoby přes sebe, aby těma porodníma cestama prolezlo. Po porodu se to zase spraví - některá miminka pak vypadají jako lebkouni 😅 Příroda není blbá.
A taky gratuluju, od 10 je to už jen zanedbatelný kousek 😵

Mně břicho taky tvrdne, ale většinou jen část, jak se tam mele prcek, tak děloha reaguje. On je schopný mi strčit ručku až někde k tříslu a nožičku naopak pod žebra 😅 Nevím jak si myslí že se prokope 😀 Ale cvičit se snažím v době, kdy spí a taky když je břicho OK, jinak to není nic příjemného.
Dneska jsem dala podle měřítka 8,5. Pak jsem si vzpomněla, že jsem chtěla zkusit obvod změřit metrem,ale než jsem ho donesla, tak se mi asi podařilo ten balonek trochu vyfouknout, takže z měření nic moc nebylo, smrskl se mi na 22cm a to bylo podle měřítka něco malinko přes 7 - takže docela to sedí.

xxx.klarka
23. dub 2010

crawler, a ty epinujes v sede?? To musí byt nepohodlne. Me jakmile ztvrdne a chci malinko změnit polohu, tak mi tam okamžitě píchá a bolí to. To samé mám i noci ... 😒

crawler
23. dub 2010

andelka: tak já se děsím, že malé bude mít hlavičku ke 40cm a že mi epino sice pomůlže, ale nástřihu se nevyhnu, ale tyhle rozměry jsou teda až poté, co se malému ta hlavička zase vytvaruje? prostě budu tlačit hlavičku, která bude mít kolem těch 31? to je jisté? já se asi ptám jako debžot...ale když tady vždy maminky psaly obvod, tak třeba jako zdeni - tak to ve mě evokovalo, že ji hormony musely nahnat ty centimetry od nacvičených 29 do 36, což byl obvod hlavičky...nevím, zda mě pochopíš... 😅 😕

klarka: teď už v porodní poloze, ale dřív v sedě - krásně si tam dosáhnu a není to nijak extra nepohodlné...prostě si sedneš na okraj postele a je to 😉

xxx.klarka
23. dub 2010

crawler, ok, děkuji. Zkusím a uvidím.

andelka
23. dub 2010

crawler: jo jo, pochopím, ale nevím jak přesně to je. Každopádně hlavička se při průchodu cestami stlačí - ale jak a kdy se pak měří, to nevim. Nebo se nic, i kdyby nakonec nástřih byl, tak i díky epinu bude mnohem menší, než kdyby to bylo bez epina. Máš rozdíl, jestli máš jeden dva stehy, nebo deset.

Aha, taky zkusím v sedě na okraji, epinuju v posteli 🙂

xxx.klarka
23. dub 2010

andelka, já právě taky v polosedě ..

crawler
23. dub 2010

andelka: jojo, to máš recht...však si nedovedu představit, jak bych na tom byla psychicky, kdybych neepinovala 😀DD

holky jen v tom sedu počítejte, že budete muset víc držet balonek - v porodní poloze stačí míň síly, ale pokud by tit o kláro vyhovovalo na to tvrdý bříško, tak epinuj takhle no 🙂

andelka
23. dub 2010

crawler: Jak držet: Že bude víc vyklouzávat sám?
klarka: Já právě též v posteli, opřená o pelest, jako v porodní poloze. Ale v tom sedě na okraji to zkusím, jestli třeba nebude menší tlak na konečník, to je fakt nepříjemné.

xxx.klarka
23. dub 2010

Tak jsem epinovala a šlo to, břicho sice tvrdé, ale nebylo to tak nepříjemné jako v porodní poloze. Dala jsem 25cm dle krejčovského metru, tak uvidíme zda se dostanu i dále.
Pravda, musí se balonek vice držet, ale zase jsem necítila vůbec ten tlak na konečník.

andelka
23. dub 2010

Jé, a já budu cvičit zase až v pondělí 😅 Už aby to bylo - jsem zvědavá jestli to bude fakt změna 🙂

crawler
23. dub 2010

andelka: jojo - je to díky gravitaci větší tlak směrem dolů, takže jsem měla co dělat ho udržet, ale každopádně je to změna a někomu to může vyhovovat víc 🙂...a třeba se rozhodnete rodit na porodní stoličce, tak to aspoň bude autentické jako porod 😀

já zkusím ještě dnes večer znpovu - obecně večer dám víc cm...dnes ráno jsem dala na poprvé jen 6 anavíc to bolelo víc než těch 9,6 na 4.pokus... 😅 😕

hudyna
23. dub 2010

Tak to nevím jak to je přesně s tou hlavičkou. Jen vím, že těma porodníma cestama projde a tam je žena otevřená jen na 10 cm. Proto je ta hlavička měkká. Ale ona se asi zmenší jen jak se tam to mimi protlačí. Pak akorát bývají u některých miminek šišaté ty hlavičky. Nevím jestli přes tu hráz už mají normální tu hlavičku. To by tu musela napsat nějaká maminka, která už rodila.
Klarka: neboj, dál se dostaneš. Já jsem teď na 26cm, ale doufám, že to bude aspoň těch 28cm do porodu. Jde mi to pomalu, ale pořád věřím. Je fakt, že bych mohla nafouknout ten balónek víc, ale pak by mi to bylo hodně nepříjemné. Ale asi to zkusím. Porod taky nebude nic příjemného, že?

hudyna
23. dub 2010

Já to vsedě nezkouším. Protože u nás porod na stoličce není ☹ Takže zkouším epinovat pořád v té porodní poloze. Ale docela mi to vyhovuje.

crawler
23. dub 2010

hudy: jojo, zkus - já to dnes taky překonala a ten pocit, že jsem se posunula dál je super...předtím jsem neměla odvahu...a kdyby něco, tak rychle ufoukneš 😉

andelka
23. dub 2010

crawler: Tak já budu trénovat tak i tak. U nás myslím porodní stolička je, jako teoreticky si můžu porodní polohu vybrat, ale je mi jasné, že pro ostatní je lepší na klasická - i když záda se dají polohovat až do sedu. No, zítra jdu na prohlídku porodky, tak to tam omrknu a kdyžtak se zeptám, jaké jsou eventuálně skutečné praktické možnosti.

xxx.klarka
23. dub 2010

Já jsem dala na poprvé 22, pak 24 a nakonec 25. Je to fakt lepší v tom sedě, ale aby to pak šlo takto i v tom polosedě, no uvidíme.

andelka, proč v pondělí?? Nechceš cvičit před manželem co 😀 Já taky necvičím když je doma, jen když je v práci. Zítra jde do práce tak uvidíme. 🙂

xxx.klarka
23. dub 2010

hudina, u nás si taky asi nemůžu vybrat jak rodit. Ale mě to v tom polosedě nejde, díky tomu tvrdnutí, takže jsem ráda že to jde alespon tak a že to snad alespon trochu pomůže.

andelka
23. dub 2010

klarka: Bingo. 😀 U nás jsou normálně doma mamka i manžel, jen přes týden přes den ne, takže cvičím přes týden 😅

xxx.klarka
23. dub 2010

andelka 😀 jsem si to myslela. Jsem na tom stejně. Ale chci to zkusit i zítra, ale asi ke mě přijede sestra nafotit poslední bříškovský foto 😀 takže to budu muset zvládnout někdy dopo, když vypadne drahý třeba k mamce. 😀

hudyna
23. dub 2010

Zkusím to teda i v tom sedě. Ale u nás je blbé, že si polohu žena vybrat nemůže, jak bude rodit. 😒
Já teda cvičím i před manželem. Ten ze začátku chtěl pořád foukat. Málem jsme se tu prali o pumpu 😀 Pak z toho dělal mikrofon, že mluví k malé. Ale to jsem se smála a balónek vyklouzával, tak jsem ho poslala pryč. 🙂

andelka
23. dub 2010

Jako manžel taky nemusí vidět všechno 😅 Příprava na porod je moje věc. cítím se tak líp, když mám klid a nikdo mě neruší.
To budeš mít fajn den - my bychom měli jít fotit nějaké fotky s bříškem v neděli, jestli se budu cítit na menší procházku.

crawler
23. dub 2010

hudyna: jsi mě pobavila 😀 To manžu to zas moc nebaví, ale jako když chci pomoct, tak se uvolí 😀 ale vzpoměla jsem si na sebe, jak jsem epinovala - měla jsem to cca na 7cm a najednou jsem kýchla - epino ze mě vylítlo a já děkovala, že to nebylo na 9, páč by mě to tou rychlostí natrhlo :-/ takže holky, necvičit, když jste nachlazené - hrozí úraz 😀DD

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru