EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

miparak
30. zář 2011

@dlabinecka Posílám gratulaci k miminku a preju hodne zdravíčka a stestíčka celé rodince. 🙂

dlabinecka
30. zář 2011

@sussanah Mrzí mě, že to nevyšlo podle mých představ, ale na druhou stranu jsem opravdu ráda, že tahle možnost je a mám zdravého chlapečka. Po císaři je mi mnohem líp, než mi bylo po těch kleštích.
@miparak Děkujeme!!!

sussanah
30. zář 2011

@dlabinecka ja mysli, ze hlavne i CS je porad setrnejsi nez kleste nejen pro maleho ale i pro tebe. A netrap se tim, je fakt vyhoda toho, kde mame dneska pokrok a ze muzes mit maleho u sebe. Takze ted jen pohodovou a rychlou rekonvalescenci, at mas brzy hodne energie na ty dva spunty 🙂

idoch
30. zář 2011

tak @ladie už porodila, včera, kopíruju z naší termínové diskuze :

Miky je na světě, 50cm a 3230g

ovšem šel na svět císařem, Dagmar praskla o půl 12 v noci voda a do 19hod jí prali oxytocinem a epiduralem a byla chudík celou dobu na monitoru :(

miparak
30. zář 2011

@idoch zdravím ladie a gratuluju k Mikymu....hlavně, že to mají za sebou a jsou snad v pořádku. At je rekonvalescence co nejkratší 😉

miparak
30. zář 2011

Mně se dnes podařilo dát 30 cm....už druhý den za sebou....no ale taky se bojím, zda mi to k něčemu bude....buhví, jak bude porod probíhat. Mrzí mě, že ladie nemohla rodit normálne, měla nacvičeno asi 31 cm v pohode.

anicka1981
30. zář 2011

@miparak urcite to stoji za to,,, je tazko predpovedat ako to dopadne, ale treba mysiet pozitivne, ja som malapekny porod, hoci ma maly trapil zez 15 a pol hodiny, ale porod bol kreasny zazitok, aj tehotenstvo,, normalne mi chyba brusko 🙂, a to posleny mesiac som sa uz len gulala, a chcela som aby uz bolo po tom,,, 😀

anicka1981
30. zář 2011

a este,, porod je len zaciatok,,,, ale pekny zaciatok je dobry zaciatok,,, a nemyslite len na seba, aby ste ostali cele, precitajte, nastudujte si co to o ockovani, ockuju uz na 4 den,
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/nesuhlas-s...

http://rizikaockovania.sk/index.html
http://www.slobodavockovani.sk/

.............je to velmi zaujimave citanie... drzim palce

indriela
30. zář 2011

Ahoj, tak se hlasim po porodu. Nakonec jsem rodila o tyden drive, takze jsem mela nacviceno jen 25 cm, miminko melo obvod hlavicky 34,5 cm. Zvladla jsem to se 4 stehy - 1 kosmeticky uvnitr a 3 venku - hned jsem mohla chodit i sedet. Sestra rikala, ze si nejdriv mysleli, ze nastrih nebude potreba, ale ze jsem v dobe tlaceni rvala nohy, ktere jsem se rozhodla si sama drzet, k sobe a ne od sebe, tudiz se tam nemohli dostat. Nicmene jsem presvedcena, ze epi-no v kazdem pripade odvedlo svou praci skvele - jak fyzicky, tak psychicky - ze jsem vedela, do ceho jdu, a ted teprve muzu posoudit, ze to byla super investice - kdyz jsem videla holciny, jak sedely na kruhu, rekla jsem si dokonce, ze investice k nezaplaceni. Takze cvicte, cvicte - opravdu se vyplati 🙂
Jinak dalsiho prcka neplanujeme, takze mam epi-no k prodeji. V pripade zajmu piste IP 😵

misaskul
2. říj 2011

Ahoj, tak já jsem po porodu už víc jak 14 dní a díky epinu (tedy věřím že díky němu) jsem bez nástřihu i šití, měla jsem jen 2 malé oděrky. Syn se narodil o půl 7 ráno a odpoledne jak přišla návštěva jsem tam lítala už jak fretka. 😎 A celkově funguju na 100% prakticky hned od prvního dne, žádná únava, spaní, bolesti, vůbec si to nepřipouštím. Takže doporučuji. 🙂
Jinak malej měl 3720g a 50cm a obvod hlavičky myslím 33cm (to si teď nejsem jistá).

katka1810
3. říj 2011

@tinna13 ahoj, ako si na tom? ja zatial slabo, trochu som to flakala: som na 20-20,5cm.....tak neviem ci sa stihnem dostat k takym cislam ako tu pisu.....

dlabinecka
3. říj 2011

@sussanah Tak to teda určitě!! Po porodu se cítím báječně. Ač to byl císař, tak jsem druhý den pobýhala a byla schopná se o malého starat. A on? byl uplně klidný, zdravý, spinkal... přesný opak toho, co se dělo po kleštích. Pomalu celé šestinedělí jsem se jen potácela a malá byla na rozpadnutí. ne, kleště opravdu už nikdy. S každým dnem si říkám, že třetí mimi není nereálné a počkám si pěkně tak, aby bylo bezpečné pordit klasicky a tentokrát už mi to určo vyjde 😉

sussanah
3. říj 2011

@dlabinecka no aby ne, do tretice vseho dobreho 🙂 ale fakt si ted dej radeji rodici pauzu 😉 tak za dva roky se potkame v tematu "chceme treti miminko" 😀

dlabinecka
4. říj 2011

@sussanah Oh, za dva roky? Tak to jsem si plánovala delší pauzu 😀 Ale uvidíme, co přinese čas 🙂 Nejdřív musim tyhle dva poklady poslat minimálně do školky 😅

sussanah
4. říj 2011

@dlabinecka no to tak vychazi, za 2 a neco otehotneni, v 3letech mladsich poorod, tj vsechny deti ve skolce a pak uz jen sama pozitiva a socialni jistoty 😀 Pamatuj, hlavni je mit plan 😎

dlabinecka
4. říj 2011

@sussanah 😀 😀 Ty jsi fakt optimista, to je hezké 😀 Máš pravdu, počkám, jestli vláda odsouhlasí sociální reformu a pak to s tatkou nějak naplánujem. Ještěže já mám jistotu v tom, že mě plány prostě vychází, že jo? 😅

sussanah
4. říj 2011

@dlabinecka nekdo rika optimista, nekdo naivni blbec 😀
moje kamaradka rika, ze zakladem uspechu jsou 2 veci: 1.) mit plan 2.) prinutit vsechny ostatni, aby se drzeli planu 😉

dlabinecka
4. říj 2011

@sussanah Naivní blbec a optimista je totéž, ne? 😀 Ehm, kamarádka to má dobře vymyšlený, jenže mě moje děti prostě neposlouchají už v prenatálním stádiu!! Sem asi trochu neschopná matka 😅

sussanah
4. říj 2011

@dlabinecka no me zase poslouchaji pouze v tom prenatalnim stadiu, tak si potom vyber 😉

dlabinecka
4. říj 2011

@sussanah Jsou to prevíti, a člověk to s nima myslí tááák dobře...🙂

kamcatkakoc
4. říj 2011

@miparak Děkuju za vysvětlení 🙂 . Já mám na hráz olejíček a budu masírovat. Tak snad to pomůže.

jita06
5. říj 2011

Ahoj holky, tak mám za sebou porod s Epi-nem-bez nástřihu.Malá měla 3350g a 50cm.
Prodám Epi-no Delhine plus za 1800,-kč i s poštovným.

x_martyna
5. říj 2011

Ahojte. Mám jeden dotaz. Už mi dorazilo epino, tak planujem cvičiť. Ale mám v pláne zapatiť si aj epidurálku. Je možné rodiť s epidurálom a nenatrhnúť sa?

chomik
5. říj 2011

Ahojte, tak aj ja sa pridávam so svojou skúsenosťou...pôrod bez nástrihu a s 1 stehom (vraj nejaká cievka), ktorý ale vôbec necítim, sedenie a chodenie bez problémov, maličký sa narodil s mierami 53 cm a 3650 gramov...pôrod však nebol bez komplikácií, prenášala som a maličkého po narodení museli oživovať ☹ lekárka na novorodeneckom ma nepriamo obvinila, že si za to môžem sama, keďže som nechcela nástrih, môj pôrodník mi tiež povedal, že by to s nástrihom bolo rýchlejšie ale že ak by tam nebol aj iný problém (kalná plodová voda), tak by tých pár minút nerobilo žiaden rozdiel...a tiež ma ubezpečil, že keby vedel, že je maličké ohrozené, tak strihá aj napriek môjmu želaniu (veď ja som aj povedala, že len ak to bude možné, nikdy by som nepovedala, že nechcem nástrih za každú cenu)... našťastie aj iná lekárka z novorodeneckého ma ubezpečila, že to určite nemohlo byť spôsobené len tým, že som nechcela nástrih...našťastie všetko dobre dopadlo, aj všetky výsledky sa zdajú v poriadku, tak dúfam, že na to rýchlo zabudneme...

dulkagabulka
5. říj 2011

@chomik vobec si nemusis robit vyčitky...prikladam uryvok z dokumentu WHO o starostlivosti o ženu počas normalneho porodu:

4.7.2 Perineální trhlina a episiotomie (nástřih hráze)
Perineální trhlina vzniká často, zejména u prvorodiček. Trhliny I. stupně někdy ani nemusejí být šity, trhliny II. stupně mohou být sešity snadno v lokální analgezii a zpravidla bez komplikací. Trhliny III. stupně mohou mít vážnější následky a měly by být, je-li to možné, sešity porodníkem v dobře vybavené nemocnici, aby se zabránilo fekální inkontinenci (nechtěnému úniku stolice) a/nebo fekálním fistulím.
Episiotomie se provádí často, ale v různé míře. V USA se provádí u 50 – 90 % žen, které rodí své první dítě, a episiotomie se tak stala nejběžněji prováděným chirurgickým zásahem v této zemi (Thacker a Banta 1983, Cunningham a kol. 1989, Woolley 1995). V mnoha zdravotnických zařízeních se dodržují obecná pravidla, mezi něž může patřit i provedení episiotomie u všech prvorodiček. V Holandsku dosahují porodní asistentky celkové četnosti 24,5 % episiotomií, z nichž je 23,3 % mediolaterálních (šikmo střižených) a 1,2 % jsou vedena po střední linii (Pel a Heres 1995). Episiotomie vedené po střední linii se snadněji sešívají a jejich předností je i menší plocha zjizvené tkáně, zatímco mediolaterální episiotomie se účinněji vyhýbají análnímu svěrači a konečníku. Dobrými důvodu pro provedení episiotomie u porodu, který do této doby probíhá normálně, jsou: znaky poruchy plodu; nedostatečný pokrok porodu; nebezpečí trhliny III. stupně (včetně trhliny III. stupně z předchozího porodu).
Všechny tři indikace jsou opodstatněné, přestože se trhlina III. stupně obtížně predikuje. Výskyt trhlin III. stupně je asi 0,4 %, diagnóza „nebezpečí trhliny III. stupně“ by se tedy měla určovat příležitostně, jinak nemá význam.
V literatuře se uvádějí kromě výše uvedených ještě další důvody pro liberální provádění episiotomie. Patří mezi ně argumenty, že přímým, čistým chirurgickým řezem se nahradí nepravidelné tržné poranění, řez se snadněji napravuje a hojí se lépe než trhlina (Cunningham a kol. 1989), že liberální provádění episiotomie je prevencí vážných perineálních traumat, že episiotomií se předchází poškození hlavy plodu a že episiotomie působí jako prevence poškození svalů pánevního dna, čímž se předchází močové inkontinenci (nechtěnému úniku moči).
V několika náhodně rozdělených pokusech byly zkoumány důkazy na podporu předpokládaných výhod liberálního provádění episiotomie (Sleep a kol. 1984, 1987, Harrison a kol. 1984, House a kol. 1986, Argentine episitomy trial 1993). Údaje získané z těchto pokusů neposkytují důkazy, které by podpořily tuto praktiku. Liberální užívání episiotomie je spojeno s vyšší mírou perineálních traumat a nižším počtem žen s nepoškozeným perineem. Ženy ve skupinách s liberálním a omezeným prováděním episiotomie prožily srovnatelnou perineální bolest, která byla vyhodnocena 10 dní a 3 měsíce po porodu. Neexistují žádné důkazy o ochranném účinku episiotomie na stav plodu. V následném výzkumu, který zahrnoval období až 3 roky po porodu, nebyl shledán žádný účinek liberálního užívání episiotomie na močovou inkontinenci. V pozorovací studii 56 471 porodů, které byly vedeny porodními asistentkami, byl v případě, že episiotomie nebyla proveden, výskyt trhlin III. stupně 0,4 %, výsledek byl stejný po provedení mediolaterální episiotomie; výskyt u episiotomie vedené po střední linii byl 1,2 % (Pel a Heres 1995).
Poskytovatel péče, který provádí episiotomii, by měl umět trhliny a episiotomii náležitě zašít. Měl by být adekvátně vyškolen. Episiotomie by měla být provedena v lokální anestézii, po učinění řádných opatření pro prevenci infekce HIV a hepatitidy (viz 2.8).
Závěrem lze říci, že neexistují žádné spolehlivé důkazy o tom, že liberální nebo rutinní provádění episiotomie má příznivé účinky, existují však jasné důkazy o tom, že může způsobit škodu. Při porodu, který do této fáze probíhal normálně, může být pro episiotomii opodstatněná indikace, ale doporučuje se omezené provádění tohoto zásahu. Procento episiotomií, kterého bylo dosaženo v anglickém pokusu (10 %) bez poškození matky nebo dítěte (Sleep a kol. 1984), by mělo být cílem.

aemmi
5. říj 2011

@chomik Gratuluju 🙂 teda, od té doktorky mi to přijde trochu přitežené za vlasy 😠

dazdovka
5. říj 2011

@x_martyna Ahoj, kamoska robi porodnu asistentku, je velmi sikovna, ma niekolkorocnu prax v zahranici, aj u nas a celkovo ma zle skusenosti s epiduralom. Vsetky babatka sa vraj s tym rodia trochu pridusene, dotlacene, s mamickami sa zle spolupracuje pri porode, necitia kedy maju tlacit, necitia babo v porodnych cestach, nevedia ako sa tam pohybuje a ani lekar nie je panboh, aby vytlacil to dieta sam, celkovo neodporuca epiduralku, ani rajsky plyn. Z mojej skusenosti ti mozem povedat, ze najbolestivejsie na porode je ked sa babo driape cez tu malu dierku, kontrakcie sa daju zvladnut kruzenim panvy a masazou, tlaky su tiez uplne znesitelne, ja som mala tlaky uplne bez bolesti. Zvladnes to v pohode bez epiduralky, ak nemas nejake vazne problemy.

mamusia
5. říj 2011

@dazdovka musim Ti oponovat,na SK Ti daju davku epiduralky len do isteho casu,potom uz nechcu dat prave preto,aby matka citila,kedy ma tlacit,v UK a inde si pridavas tlacitkom epiduralku sama.Ja som prvu rodila s epiduralkou a bolesti na konci boli presne rovnake ako pri druhej bez epiduralky,druha sa narodila viac pridusena a prva vobec........takze to je individualita porodu.

dazdovka
5. říj 2011

@mamusia ok, mne tolko povedala skusena porodna asistentka, ktorej som sa pytala na to, ako by rodila ona sama, keby si mala vybrat the best of co je schopna ponuknut nemocka.

anicka1981
6. říj 2011

ked sme uz pri tych porodoch,,, ma epiduralka, alebo narkoza neaky vplyv na novorodenecku zltacku?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru