EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

snehulienkatrpaslik
8. srp 2011

@lehotka ja si na Epi davam kondom a trochu lubrikacu, tiez som mala problem ho prvý krat zaviest a v podstate s tym mam problem stale, celkovo mierny odpor k cviceniu, ale tak stale si hovorim, ze lespie ako porod 🙂
techniku cvicenia si asi musi najst kazda sama, tak treba skusat 🙂

hlasil
8. srp 2011

@lehotka Mně to na začátku taky moc nešlo ani dovnitř. Ale v návodu je, že se má balónek vymáčknout, pak utáhnout ventilek, aby se nenafoukl zpět a pak zavádět a to pomáhala. Na začátku jsem to tak chvíli dělala, než jsem si zvykla. Anebo ten lubrikant, to taky pomůže.
@anelisa Jo, myslím to posilování. Možná by to šlo v jiné poloze, ale v té na zádech to teda nedám.

lehotka
8. srp 2011

@anelisa 😀 😀 😀 ten lubrikant som skusala, ale celkovo mi to nebolo nejake prijemne 😠 asi si k tomu budem musiet kuknut nejaky film 😀

anelisa
8. srp 2011

@lehotka 😀 tak si zvykaj, prijemnejsie to nebude, skor naopak 😀 ja dnes nebudem cvicit, davam si den pauzu, zacvicim zajtra rano 🙂

monika12353
9. srp 2011

@anelisa Jo jo tim zatahovanim myslime posilovani panevniho dna...a tobe to jde?? Nechapu...proste zavedes vyfouklej ze 2/3 , zatnes svaly a on vyleze vys?? Zvlasni...me naopak rychleji vyleze ven...

indriela
9. srp 2011

@lehotka Ahojda, taky jsem to napoprve zkusila s filmem 😅 A co no, holt je potreba vyzkouset vse, co se da 😀 Takze zadnej stres a hrde do toho, vsak ono to pujde 😉

anelisa
9. srp 2011

@monika12353 s vyfuknutym som to neskusala, len ked som ho trochu nafukla. Nabuduce vyskusam aj s vyfuknutym 🙂

anelisa
9. srp 2011

@gabika84 gratulujem k Izabelke 🙂 ako si zvladla porod?

sweetm
9. srp 2011

Ahojky, prosím o vysvetlenie cviku : Nyní se pokuste stažením svalstva pánevního dna na cca 10 sekund vytáhnout balónek směrem vzhůru. Nejako neviem, ako na to 😒

ladie
9. srp 2011

@sweetm tenhle cvik mě vůbec s tím balonkem nejde. Je to cvik na posílení pánevního dna - prostě stahuješ svaly, jako když zadržuješ moč a stolici. Já tohle cvičím bez balonku kdykoli si vzpomenu - klidně když sedím u počítače.

Epino používám jen na nafukování a vytlačování - trénink na hlavičku prcka 😉

betelgeuzz
9. srp 2011

@monika12353 @ladie ale ty svaly se nemají stáhnout, ale vtáhnout. Jakobyste je vtahovaly dovnitř.

dasty79
9. srp 2011

@gabika81 - velká gratulace k Izabelce 🙂 🙂 🙂 Jaký byl porod?

anicka1981
9. srp 2011

@sweetm no je to take, ako ked curas a chces prestat, tak tak skus, ked mas balonik vo vnutri,,,
a este je dobre, ked cvicis panvove dno, aj bez balonika, da sa cvicit vasade, ked sedis, ked stojis, len sa na to musis sustredit, odporuca sa cvicit 30x (ako 30 stahov), 3x denne, je to dobre aj po porode, ked chces, aby si sa stiahla naspat, najma poporode, budes mat poct, ze si tam dole roztiahnuta, tieto cviky pomozu,,, a zase su dobre, aj pre porod,lebo lahsie vytlacis vonku babo,,,,

Takze rovnako, stojis, alebo sedis, a dole robo stahy, ako ked chces prestat curat,, ked sa na to sustredis pojde to lahko,,,, skus,pomoze, ja som 2 mesiace po prode a uz ani necitm, ze som rodila,...

betelgeuzz
9. srp 2011

@anicka1981 nám právě na předporodním kurzu říkaly, že takhle se to vůbec cvičit nemá. Ty svaly tam pak přetáhneš. Učily to tam fyzioterapeutky a na kurzy tam jezdily PA z celé republiky.

monika12353
9. srp 2011

@betelgeuzz Ja nevim, mozna to delam spatne- ale stahnout u mne zaroven znamena vtahnout 🙂 proste mi to nejde..

kackabk
9. srp 2011

Ahoj holky, koukám, že můj poslední příspěvek byl pěkně osekán - no já teda nevím, co to je za manýry ☹ To je asi od tématu tu napsat, že se nám v pátek narodil Radovan, 52cm, 3,9kg, obvod hlavičky 36cm a teď k tématu: zřejmě díky epinu naprosto bez šití 😉 Myslím, že takový macek u prvorodičky bez nástřihu či natrhnutí dost úspěch, takže to prostě funguje 😵

hlasil
9. srp 2011

@kackabk Gratuluju, je super to slyšet. Kolik jsi nakonec měla nacvičeno?

kackabk
9. srp 2011

@hlasil 30,5cm - no a zbytek daly hormony a asi taky to, že mi to šlo strášně pomalu, takže vše mělo čas se natáhnout 😉

kviatok
9. srp 2011

@kackabk gratulujem k babatku, malo super miery 🙂 dodava mi to chut cvicit dalej 😉

gabika84
9. srp 2011

caute kocky. tak uz aj my to mame za sebou. prislo to o 5 dni skor, nacvicene som mala 29cm, naposledy som cvicila noc pred porodom, to sa mi prvykrat podarilo dat 30. mala sa narodila 2900g, 48 cm, obvod hlavicky 33cm. bez nastrihu, bez natrhnutia. ale aby som neklamala, doktorka niekde (ani neviem kde vlastne) vraj musela spravit jeden kozmeticky steh. prikladam to skor tomu, ze to islo velmi rychlo. hlavicka na 2 kontrakcie, museli ma brzdit, nech tak silno netlacim... v nemocnici prijata o 5:10 rano, Bella sa narodila 5:35 😀 prajem vsetkym taky rychly a krasny porod, aky som mala ja 😉
neda mi nepridat sem fotecku, rovnaku aku som tu uz niekedy videla (epi-no nafuknute na 31 a moja babika)

snehulienkatrpaslik
9. srp 2011

@gabika84 velka gratulacia, porod ti mozeme zavidiet asi vsetky...25 min. po prijatí je riadny rýchlik...tiež gratulujem ku krásnemu dievčatku a aj fotka s epinom je važne vystizna....
@betelgeuzz prave som sa vratila z predporodneho kurzu, padli tam i temy ohladom nastrihu a masirovania hradze, co nasa PA vravela, ze sa to vo vseobecnosti nedoporucuje, lebo robit masaz hradze spravne vie len velmi malo ludi a este sa nestretla s takou studiou, ktorá by sa vyjadrila k tomu, ze zeny, ktore masirovali hradzu nastrihnuté neboli....doporucovala skor posilovat svaly panvoveho dna, presne tak, ako ked pocas mocenia prerusujeme prud moču....ale treba sa na to velmi sustredit, nesmieme zatahovat zadok...resp. sedacie svalstvo, inak sa to mina ucinkom....aj som sa chcela spýtat na jej skusenosti s epinom v nasej porodnici, no ale povedala som si, ze v tomto som urcite priekopnicka v nasej skupine, preto nebudem drazdit okolie a cvicenie s epinom si necham este pre seba 🙂

anicka1981
9. srp 2011

@gabika84 super, gratulujem, tak to bola rychlovka, ja som sa trapila 15 a pol hodiny,, ale inac porod som mala dobry tiez,,, krasna je tvoja malicka,, super foto,,, buddte zravucky,,, 😉

erinka83
9. srp 2011

@gabika84 jéé, gratulace!!! 😵 Ta fotka je suprová, škoda, že jsem ji neviděla dřív, taky bych si tak malu blejskla 🙂
Jsi rychlejší, já porodila 30 minut od přijetí 😀

gabika84
9. srp 2011

dakujeme krasne 🙂

vetka
10. srp 2011

Ahojte kočky 🙂 , s epinem civčím zatím cca týden, z 16 jsem se dostala na 21 cm, zatím bez žádných nepříjemných pocitů. Ale už dvakrát se mi stalo, že když jsem se po epinování utřela papírovým kapesníčkem, našla jsem na něm slzu krve. Máte s tím některá podobnou zkušenost? Je to OK? Trochu mě to vystrašilo, ale necítím žádnou bolest nebo tak něco... takže nevím...

dasty79
10. srp 2011

@kackabk - velká gratulace k 🙂 Radovanovi 🙂 a taky tobě,ž jsi měla porod bez nástřihu 🙂 Super!!!!

@gabika81 - velká gratulace 🙂 to jsi měla teda nádherný a rychlý porod 🙂
Ta fotka je úúúúúžasná 🙂 Malá je nádherná 🙂 Ale pěkně mě ta fotka vylekala,že tohle budu
muset natrénovat vytlačit.....uf,tak to abych už začla

@erinka83 - tys rodila 30 minut po přijetí???
Holky jak to děláte????tiše závidím

@vetka - to je docela taky pokrok z 16 na 21 na to,že jsi teprve v 35tt. Super 🙂

Takže dnes asi odpo vyzkouším - pak podám info...

dasty79
10. srp 2011

Holky můžu cvičit,když mám CS 3b??????abych už nezačala rodit......????

chomik
10. srp 2011

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niektorá nemáte zoscanovaný originálny návod na použitie a údržbu - chcela by som si to pozrieť, kým si to epino kúpim (nech viem, do čoho idem)...a ešte mám otázku k používaniu kondómu na epino - tiež zrejme kúpim epino z druhej ruky, tak to chcem riešiť kondómom, ale mám obavy, či ten kondóm nemôže napr. prasknúť? A akú veľkosť kondómu používate? (ak teda sú na výber nejaké veľkosti 😀 , v tomto sa vôbec nevyznám 😉 )

hlasil
10. srp 2011

@kackabk Tak to jsi nacvičila hodně i tak. Věřím, že hormony ještě pomůžou, ale 36 cm to už je pořádná hlavička. Když si uvědomím, že mám nakoupené čepičky 34 cm 😀 Ještě jednou velká gratulace!

@gabika84 Mooc gratuluju a fotečka je úplně super. Já jsem teď na 29 cm, někdy na ten balónek koukám a říkám si, že je sice velkej, ale na hlavičku pořád nemá. 😀 A takhle super rychlý porod, to je úplný zázrak, tiše závidím.

@dasty79 Tak nevím, s tím nemám zkušenost, mně třeba CS nikdo neměří, takže možná ho mám taky tak, ani o tom nevím. Ale jestli si nejsi jistá, tak bych se cvičením počkala do dokončeného 37tt, jak se u epina doporučuje, budeš si jistější a pokud náhodou, tak mimi už budu správně dopečené. Nebo to zkonzultuj s dr.

@snehulienkatrpaslik Podle mojí PA je taky masáž hráze zbytečná, říká, že tělo se připraví na porod samo a je jen nutné mu naslouchat. S Epinem žádnou zkušenost zatím nemá, jsem její první maminka, která ho zkouší. Její názor je, že sama by to aktivně nedoporučovala, ale nemůže říct ani nic proti, ublížit mi to nemůže, takže je to na rozhodnutí maminek. Dělá tu práci už dlouho a rozhodně ne tím stále ještě konvenčním lékařským přístupem. Takže jí dost věřím a myslím, že by se to dalo zvládnout dobře i bez epina a možná ty výsledky nejsou bezprostředně jeho zásluha, ale je to spíš o psychice. Že mají maminky sílu uvažovat o odmítnutí nástřihu a věří si. Ale taky jsem posera a budu klidnější, když budu stopro vědět, že jsem si to zkusila už s balónkem a že to opravdu jde, než bych riskovala, že se trhnu víc.

hlasil
10. srp 2011

@chomik Originál návod není česky, v češtině je k tomu překlad na 4 listech A4, ale naskenovaný ho nemám, ani nemám, kde ho naskenovat.

A co se týče těch kondomů, ty jsou fakt elastické. Když si je dokáže natáhnout na hlavu leckterý dospělý trouba, tak na balónku velikosti dětské hlavičky prasknout nemůžou. Zkus jeden naplnit vodou a uvidíš, co se do něj bez problémů vejde.

No tak třeba tady je jeden takový http://www.lumpove.estranky.cz/img/picture/4605... 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru