EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

alikaa
27. bře 2013

Ahojte, tak uz aj ja mam po porode. Kedze som prenasala 5 dni a na vyvolavacku som mala nastupit 7 dni po termine, tak som vyskusala recept na vyvolanie porodu od @wahu - urobila som si cajovu zmes z klincekov, skorice, zazvoru a malinnikoveho caju a na moje prekvapenie sa objavili v ten vecer prve kontrakcie, porodila som dalsi den podvecer a to tak, ze sme ledva stihli prist do porodnice 🙂 Zacali sme sa chystat ked som mala kontrakcie po 5. minutach, ale zrazu mi praskla voda a kontrakcie sa zintenzivnili na 2-3 minuty a odvtedy som porodila asi za pol hodinu. Zachrankari co boli prave pred nemocnicou somnou utekali cez vsetky chodby na porodnu salu. Ked som liezla na porodne kreslo stihla som este povedat, ze nechcem nastrih a nastastie mi to splnili. Hned pri dalsej kontrakcii som totizto porodila. A tak mam vraj len kozmeticke trhlinky, trebalo 3 stichy, ale vobec ich necitim, hned po porode som v pohode bez bolesti sedela a chodila na wc. Posledne 2-3 dni pred porodom sa mi podarilo nafukat 10 cm v priemere, tak som dufala, ze to bude aj bez tych trhliniek, ale aj takto som spokojna. Hlavne, ze to bolo bez nastrihu a vacsich poraneni.

katja77
27. bře 2013

@alikaa To je naprosto úžasný.......Moc moc gratuluju! Takhle by měl vypadat porod snů🙂

wahu
27. bře 2013

@alikaa moc gratuluju a jsem ráda, že ti "lektvar" zabral! 🙂 Teda, to byla rychlovka! Asi jsi byla připravenější než já. 😎 Ale samotný porod jsem měla taky rychlovku.

madlei
27. bře 2013

@alikaa podobne to bolo aj u nas, mala sa narodila 40tt+5 dni po "domacej vyvolavacke" klinceky, skorica, zazvor, rano som zacala pit odvar a pooobede o 5 som mala pravidelne kontrakcie. mala mala 4070g, 53 cm a bez nastrihu podla mna vdaka EPI-NO baloniku, cvicila som 2krat denne cca 8 tyzdnov pred porodom...hlavicku mala 35cm obvod

martjjja
27. bře 2013

@madlei @alikaa holky, moc gratuluju a přeju spoustu spokojenosti vám i mimískům.
Na mě domácí vyvolávací způsob nezabral, takže ráno nastupuju na příjem. Snad alespoň epino nezklame a zvládnem to hezky hladce.

katja77
27. bře 2013

@martjjja Držím pěsti,hlavně zítra budu držet, aby bylo vše o.k. Určitě bude!

isabella_fly
28. bře 2013

kocky az by ste niektora chceli, predavam epi-no, inzerat mam v profile, je sice po dvoch zenach, ale prva ho pouzivala malicko a z mojho hladiska moze este pekne posluzit

noname26
28. bře 2013

ahojte zienky, tiez ponukam epino - minimalne pouzivany (asi 5x), malá sa narodila predčasne. čistila som ho vždy 90% liehom. pridám aj takmer nepoužitý olej na masáž hrádze. cvičili sme sotva týždeň🙂) viac v mojom inzeráte v profile alebo cez IP.

pupidu
28. bře 2013

@martjjja Hezky to zvládněte a hlavně, ať jste oba v pořádku 🙂

katja77
29. bře 2013

Děvčata, tak doma jsme to s manželem nafoukli na 30cm a já jsem dostala záchvat smíchu...... Opravdu mi přijde nereálný dostat se na tuto velikost🙂 🙂 🙂

wahu
29. bře 2013

@katja77 taky mi to přišlo nereálný, když jsem si ho nafoukla na 30 hned, jak došel! 😀 Ale dala jsem nakonec i o něco víc. 🙂

wilsonka
29. bře 2013

ahojte zasekla som sa na 22cm a viac ani ň uz 4 cvicenia.navyse sa necitim pri cviceni dobre, polosed mi uz nerobi dobre, asi skusim este na boku dako pocvicit ale ked stale vyklzava...kym sa dostanem k 22cm uz ma boli ruka z fukania a mam pocit ze si mozem ublizit, takze viac som nedala zatial. teraz som zas necvicila koli dcerke bola chora tak som nemala kedy...no cakala som ze to pojde jednoduchsie:( nacvicila som ale aspon 7cm.
dnes zaciatok 39tt- uz asi nenacvicim ovela viac ale lepsie ako nic🙂 ...aspon udrzat tych 22cm by bolo fajn.

hanulka885827
30. bře 2013

Dnes jsem poprvé cvičila 2x denně, 15 min a jsem na 24 cm, na první cvičení to není zase tak špatné, a doufám, že se nezaseknu na tomto čísle:(... Jinak jsem vyzkoušela snad všechny možné polohy: na zádech ( nevyhovuje), polosed ( nic moc), v podřepu ( taky eee), na boku ( docela šlo).. Jako uplně nejlepší alternativa se mi jeví sed, ted to asi bude znít šíleně, ale uplně nejlepší se mi sedí na toaletě ( taková náhrada porodnické stoličky) a za pomoci grativace jde balonek krásně vytlačit, dokonce jde docela lehko...
@wilsonka hlavu vzhůru, to pujde ještě o kousek 🙂 hlavně to nezvádat 🙂

monenta
30. bře 2013

ahoj holky, tak už se konečně přidávám mezi vás 🙂) dneska jsem to poprvé zkoušela a já blbec zapomněla na lubrikant 🙄 , takže jsem toho brzo nechala 😀, takže bohužel nemůžu moc posoudit. myslela jsem, že to zkusím trošičku bez toho, ale nejde to :-/ můžete mi prosím rovnou napsat značku lubrikantu co používáte vy? ať to nemusíme v lékárně pak taky studovat (jak jsem se tu dočetla 😀 ) a rovnou si můžu říct 🙂. děkuju..

wilsonka
30. bře 2013

@hanulka885827 dik za podporu🙂 dnes som dala 23, takze snad sa to pohlo. polohu som menila aj ja a najviac mi vyhovuje na boku. v sede som neskusala...mozno zajtra. a tiez sa chystam zacvicit 2x denne aspon cez sviatky ked mam na to cas🙂

martjjja
30. bře 2013

Tak se vám holky hlásím...zvládli jsme to...i když to byl boj. Čtyři tablety na vyvolání v průběhu dvou dní, bolesti po nich okamžitě,skoro bez přestávky,jen na noc mě nechali vyspat. Nakonec pustili vodu a i na kapačku s oxytocinem došlo. Kazdopadně nejspíš díky epinu to hráz zvládla,mám mini trhlinku na čípku a u močový trubice. Nicméně se nechtěla oddělit placenta,takže sem musela na revizi a ty trhlinky šili v narkoze. Každopádně byli sami překvapený a na epino se mě pak vyptávali.

vika9792
30. bře 2013

@monenta ja mam lubrikant Ty a ja. taky bielozeleny, je na vodnej baze, nepafumovany. 🙂
@hanulka885827 ty si dala na prvy krat 24cm???? merala si to krajcirskym metrom? ja som po tyzdni na 23 cm :-/ a to som si myslela aka som dobra 😀 😀 😀 tak klobuk dole, myslim, ze o chvilku mas nacvicenu "hlavicku" 🙂

hanulka885827
30. bře 2013

@vika9792 já už ten balonek mám dlouho, cca 3 roky a v rámci "oživení a zpestření" nočního života jsme si s ním hráli 🙂 takže proto to zatím jde tak rychle, a už i v těhotenství jsme ho párkrát vyzkoušeli 🙂 Tak se nám to možná zúročuje 🙂 no každopádně uvidíme později 🙂 měřila jsem krejčovským metrem..
Jinak myslím, že je to hlavně o tom najít dobrou polohu, která člověku vyhovuje... a hlavně doufám, že s tím vyjdou vstříct i v porodnici.. v úterý jdeme na předporodní kurz, tak jsem zvědavá, sice na interetu u všech porodnic píšou kolik nabízení možností ale realita bude asi taková, že poloha v polosedu na křesle jim vyhovuje nejvíce ☹
Nemá někdo zkušenost s epi-nem a porodem v kyjovské porodnici? jak se k tomu staví? Moje dr. mi řekla, že tomu moc nevěří, že ten tlak hlavičky na hráz je dalo větší než nějaký balonek, ale že pokud chci at cvičím, nic tím nezkazím.. tak se obávám, že pokud takový názor mají všichni dr. v kyjovské nemocnici tak potěš koště...

hanulka885827
30. bře 2013

@martjjja velká gratulace k miminku a jsem ráda za pozitivní informace, že cvičení se vyplácá 🙂

vika9792
30. bře 2013

@hanulka885827 tak od zajtra menim polohu 🙂 ja teraz cvicim v polosede, lebo inac mi asi nedvolia rodit. tak aby som vedela, co ma caka. ale tak skusim zmenit polohu, hlavne nech nacvicime hlavicku 🙂 vela uspechov prajem 🙂

katja77
31. bře 2013

@vika9792 Já se po deseti dnech furt nemůžu dostat přes dvacet☹( Taky asi začnu dvakrát denně...
@monenta Taky mám Ty a já...lubrikant čistě na vodní bázi, mají ho v každé lékarně....

katja77
31. bře 2013

@martjjja Velká gratulace!!! Přes všechny ty oxytociny, to nakonec dopadlo úplně úžasně. Fakt super.....🙂

katja77
31. bře 2013

@hanulka885827 Hele, tak jim prostě řekni, že jsi masírovala hráz a dlouho! Epino nemusíš vůbec zmiňovat - pokud se tam k němu staví skepticky....

POŘÁD MŮŽEME ARGUMENTOVAT TÍM, ŽE PODLE SV.ZDRAVOTNICKÉ ORGANIZACE JE NÁSTŘIH HRÁZE OPODSTATNĚNÝ POUZE U 10% PORODŮ.....JINAK JE U VŠECH OSTATNÍCH PORODŮ ZCELA ZBYTEČNÝ!

Oni se prostě musí snažit. Vezmi si manžela a trvejte na svém.... Preventivní nástřih hráze je podle mého zvěrstvo!

vika9792
31. bře 2013

@katja77 a v akej polohe cvicis? ja v takom pololahu, ale asi zmenim polohu, napadlo ma, ako vznikaju hemeroidy? aby som si ich sama neprivodila zlou polohou pri cviceni. dost ma to "tam" tlaci :-/ aj ja zacnem cvicit 2x denne, ale asi az od 38tt. dufam, ze to zvladneme na 1* 🙂

katja77
31. bře 2013

@vika9792 Ja cvičím v kleku na vše čtyřech, rukama se opírám o sedačku nebo o postel a klečím na podložce... Přijde mi to nejpřirozenější a zdá se mi, že mě to i nejmíň bolí.... V leže je to pro mne úplně nemyslitelný....🙂) Taky doufám, že to zvládneme na 1****🙂) Hlavně jsem zvědavá na ten porod... U mě to bude premiéra🙂

agentkadaisy
31. bře 2013

Ahoj maminky, jsem sice teprve asi šestý - sedmý týden těhotenství, ale už se zajímám o všechno, co se týká přirozenějšího porodu. Ten první porod mi totiž přirozeně moc nevyšel. Bylo to asi z poloviny tím, že měl malý srostlý lebeční šev, takže se lebeční kosti nemohly pod sebe podsouvat.... ale beztak i tím, že jsem se na porod nikak nepřipravovala a celkem jsem se bála (už proto, že jsem věděla, že má něco s tou hlavičkou). Teď už od začátku přemýšlím o vlastní PA, kurzu hypnoporodu a taky o EPINO. Chtěla jsem se vám zeptat, jaký je rozdíl v tom normálním a v tom lepším "PLUS"? A zda máte některá zkušenost, jestli nevadilo, že u prvního porodu jsem byla nastřihnutá opravdu hodně a jizvu mám snad až někde k čípku...

vika9792
31. bře 2013

@agentkadaisy ja som sice este nerodila, ale je tu vela dievcat co pri prvom necvicili a pri druhom ano a pochvaluju si to. a co sa tyka epina a epina plus, myslim, ze zbytocne budes investovat do pluska. staci ti obycajne epino, ktore funguje uplne rovnako. to plusko je skor pri problemoch po porode.

agentkadaisy
31. bře 2013

@vika9792 Ahoj, díky za odpověď! Já asi nechápu, jak podle toho prvního poznám, na kolik cm jsem to nafoukla. To až když to vytlačím potom, tak to přeměřím? 😀 Možná, že právě proto, že při prvním porodu jsem byla tak hodně nastřižená, bych teď měla cvičit, aby to teď nedopadlo ještě hůř třeba. Ale nejvíc budu asi ráda, když se toho hlavně dočkám. Teď ten první trimestr doufám, že dopadne vše OK...

vika9792
31. bře 2013

@katja77 u mna je to tiez premiera a poviem ti, z nastrihu mam nocne mory 😀 u nas sa zial da rodit len poleziacky, co celkom nechapem. tak preto takto cvicim. ale dnes vyskusame inu polohu 🙂

vika9792
31. bře 2013

@agentkadaisy tiez som si to pred prvym cvicenim nevedela predstavit. tak som si to par krat nafukala, premerala, aby som mala aku taku predstavu. a ani plusko ti neukazuje, kolko si nafukla. ukazuje to nieco ine, ale nie cm. hlavne ked zacnes cvicit, ver svojim pocitom. ak budes citit, ze staci, tak nefukaj viac, aby si sa nenatrhla este pred porodom. radsej pomalicky a postupne. a ano, az ked balonik vytlacis, zistis, kolko si nafukla. no po par cviceniach uz budes mat predstavu, kolko asi "v sebe mas" 😀 ja to meram krajcirskym metrom, nie podla pribaleneho metra (ci co to je 😀 ) ako som pisala, som prvorodicka, no urcite by som na tvojom mieste cvicila. mne to velmi pomaha, aj po psychickej stranke. aspon viem, ze robim co mozem a svedomite sa pripravujem 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru