EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

zuzik38
11. říj 2011

Ahoj holky, musím vám sdělit můj dnešní zážitek z poslední návštěvy u svého gynekologa. Na příští prohlídku už totiž půjdu do porodnice. Nepatrně jsem se zmínila o epinu a že cvičím roztahování hráze a doufám, že se vyhnu nástřihu. Bohužel jsem si myslela, že je více osvícený, ale vyloženě mi řekl, že hráz se žádným balónkem roztáhnout nedá, že to všechno povolí až při porodu a že je rozhodně lepší se nechat nastřihnout, než se potrhat (s čím jsem s ním teda zajedno), nicméně investice do epina a různých masážítek je prý jen vyhazování peněz. Tak jsem se na něj mírně naštvala, nedala jsem to sice najevo a budu jen doufat, že porod proběhne bez komplikací a nástřihu a po šestinedělí mu to vytmavím ... 😀 😀 Ale ne, jen mě tím svým přístupem trochu zklamal. Kdyby aspoň řekl, však uvidíte, jestli vám to k něčemu bude nebo něco podobného, ale on ještě začal tu svoji přednášku oslovením děvče zlaté atd... (já jsem u něho nějaké děvče, či co??) No, možná měl jen blbý den. Ale já se nedám, cvičit budu i nadále - zatím jsem na 27,5 cm. Takže epinování zdar 😉

zuza1978
11. říj 2011

@zuzik38 Tak já bych Tě chtěla trochu uklidnit, já chodím do porodnce Praha Podolí, kde jsem se také zmínila o tréningu s epinem, a tam mi jeden lékař řekl, že epino určitě doporučuje, že těch rodiček, které ho používají je sice velmi málo, ale že již rodil 6 prvorodiček a z toho 5 úplně bez nástřihu či poranění a 1 s malým nástřihem, který by byl bez epinování však jistě větší, ostatní lékaři byli alespoň natolik fér, že přiznali, že těch rodiček je tak málo, že s tím nemají až takové zkušenosti. Logicky bych však předpokládala, že to smysl má, když většina druhorodiček rodí bez nástřihu, tak asi proto, že už jsou ty porodní cesty trochu roztažené, protože už tam jedno miminko prošlo. Závidím Ti těch 27,5cm, jdu cvičit!

sussanah
11. říj 2011

@zuzik38 jen takova poznamka k tomu nastrihu, z me zkusenosti je lepsi se nechat natrhnout nez nastrihnout 😉
1) trhnuti jde v miste nejmensiho odporu tj. mimo hlavni cevy, nervy atd. Nastrih jde proste tam, kde si dr rekne (a taky podle toho, jestli je levak nebo pravak .. 😖)
2) trhnuti je vetsinou tak velke, jak je "potreba", takze pokud staci malo, trhne se jen kuze ( poraneni 1.stupne). Nastrih jde az do svalu, je to primo poraneni stupne 2
3) ono obavane "trhnuti az ke konecniku" (tusim je to stupen 3 nebo 4) je ve vetsine pripadu prodlouzeni nastrihu

Me nastrih bolel neskutecne vice, bylo vice problemu pri hojeni, dlouho jsem citila jizvu. Natrhnuti pri druhem porodu bylo spise povrchove ( a to byl maly o cca 350g tezsi a navic s rukou u hlavy), hojeni nesrovnatelne lepsi a uz ted jizvu absolutne necitim 🙂

rebelie
11. říj 2011

@zuzik38 Tak třeba moje PA epi-no zná, ale tvrdí, že porodní cesty se pak při porodu (je-li správně veden a neurychlován oxytocinem) roztáhnou na potřebnou míru samy účinkem hormonů, stejně jako se pochva roztahuje při pohlavním styku a že stejnak jako před sexem se doma nepřipravujeme s nějakým balónkem 😀 , tak to není potřeba před porodem... Vidí v tom spíš přínos pro psychiku... a víc doporučuje masáž hráze... Včera jsem se na epi-no ptala Ivany Königsmarkové a ta přínos cvičení nezpochybňovala, říkala, že je to fajn věc, ale že jí to přijde nemístně drahé a že stačí masáž hráze (ale kdo chce investovat do epi-na, tak že chybu neudělá)... Doktorky jsem se zatím neptala.

zuza1978
11. říj 2011

@zuzik38 Tak dneska to mám už za sebou po 2 denní pauze pro malé oděrky, které mě fakt limitovaly a šlo to úžasně!! Dnes jsem dala 28,5 cm a to před 3 dny pouze 22cm. Mám obrovskou radost, začala jsem opět věřit, že to jde, ale jakmile to štípe a bolí při poranění, musí se dát opravdu pauza do úplného zahojení.

sussanah
11. říj 2011

@rebelie jj taky vidim hlavni prinos v psychice a ze podobne te pripravi i masaz hraze. Ale meto treba nejvicepomohlo v tom uvedomemi si tech tlaku, zvoleni si polohy, kdejsem vedela, ze to "ustojim" a ze budu schopna maleho vytlacit. A je to teda nekrestansky drahe, ale zas co v souvislosti s tehotenstvim a detmi neni 😖 Ale zas kolik kravim a "nezbytnosti" nakoupime, tak tohle mi fakt prijde jako dobra investice 😉

azeretka
11. říj 2011

@zuzik38 setkala jsem se u své gynekoložky se stejným nepochopením a nezájmem, na můj dotaz, zda mi něco doporučí pro lepší průchodnost a elasticitu při porodu, tak řekla, že nic není a když jsem se zmínila o nafukovacím balonku, tak na ní bylo vidět pohrdání a skrytý výsměch, odpověděla, že si můžu pořídit co chci, ale že mi stejně nic nepomůže, od té doby se s ní o ničem neradím, jen si odbydu základní vyšetření a myslím si své, přístup některých lékařů je fakt smutný 😝

zuzik38
11. říj 2011

@zuza1978 Ahoj Zuzi, moc děkuju za uklidnění i za zkušenosti jiných doktorů. Je pravda, že tady se o tom asi moc neví. Uvidím, jak na informaci o epinu budou reagovat v porodnici. Jinak jsi teda docela rychlá - já začínala na 20 cm a to už cvičím 3 týdny - i když nepravidelně. Já raději pomalu a postupně po půl centimetru 😉

@sussanah .. tak to sama neumím posoudit. Uvidíme po porodu. Nicméně proto epinuju, abych se vyhnula jak nástřihu, tak natržení 😉 😀

@rebelie no nemístně drahé to je, na tom se snad shodneme - podle mě jsou výrobní náklady cca 100,- Kč, jenže když na to má někdo patent a atesty... Ale souhlasím se sussahan, že člověk kolikrát utratí víc peněz za různé blbosti a pokud tohle pomůže, tak je to určitě dobrá investice :o) (navíc, já ho kupovala z druhé ruky 😎 )

@azeretka hmm, tak to je opravdu smutné. Já si svého doktora opravdu vážím, je to na okolí kapacita, proto jsem taky předpokládala jinou reakci, ale přišlo mi, že mu jde jen o to, aby se to pak doktorům dobře šilo. No jo, jemu se holt nikdo kolem řitního otvoru s jehlou prohánět nebude 😠 😀

oleole1
11. říj 2011

@miparak Mala by som zaujem o epino, aka je cena?

tanuki
11. říj 2011

nabízím k prodeji epi-no po sestřenici, kupované teď v srpnu, použité nakonec pouze 3krát. (přesto porod u prvorodičky bez nástřihu jen s drobným poraněním, ať žije šikovný a ohleduplný personál...) Za 2000, možné osobní předání Praha, Prachatice

balumi
11. říj 2011

no ja som dnes po tretom cviceni z povodnych 15 dala len 18,5 potom to uz stipalo ☹ tak ja vazne neviem, ako dalej 😢 ale mam este cas tak dufam ze sa pohnem...

zuza1978
11. říj 2011

@balumi To je mi líto, že to štípe, ale mažeš dobře lubrikantem?? 15cm v obvodu balonku-to je obvod dobře vyvinutého penisu, to by tě bolet určitě nemělo, 18 cm je již sice více, ale když je sliznice opravdu opakovaně několikrát zvlhčená, tak se opravdu roztahuje celkem snadno, zkus to. Já hlavně balonek nafukuju celý uvnitř a pak ho opatrně pustím ven, jde to daleko snadněji, než ho nafukovat na samotné hrázi v tom největším obvodu, to opravdu strašně štípe, to bych nedala, ale když ho nafouknu uvnitř a pak přes tu hráz celkem rychle projde, tak to má určitě úplně stejný efekt.

balumi
11. říj 2011

@zuza1978 ano uz som na to prisla, ze to je lepsie nafukovat az za hradzou, ale potom ked ho vytlacam,
tak prave cez tu hradzu to stipe (inde je to len taky mierny tlak) tam sa bojim, ze sa to natrhne....mazat sa tiez snazim....uz som si pustila aj relaxacnu hudbu k tomu 😀

zuza1978
11. říj 2011

@balumi Hmm, tak to mě mrzí, mě teda dokonce více štípe oblast kolem močové trubice a to si chráním při vytlačování balonku druhou rukou tak, že to tam jakoby přidržím zůžené, tak to možná zkus dole u hráze, pak balonek půjde jakoby vrškem u té močové trubice. Držím palce.

balumi
11. říj 2011

@zuza1978 zajtra mam dalsi "trenovaci " den, dufam ze nieco pridam. zatial skusam len polohu v pololeze, niektore kocky tu pisali aj o miernom podrepe. dakujem za radu, vyskusam 😉

lulatko
13. říj 2011

Baby, prosim poradte. Neviem sa rozhodnut ci kupit Epino Delphine alebo Epino Delphine plus. Pouziva vobec niekto ten, nazvyme to "tlakomer" alebo co to vlastne je na Epine plus?? Skor som citala, ze vsetky pouzivate krajcirsky meter na odmeranie balonika. Chcela by som Epino pouzivat aj po porode ale ja tam naozaj okrem toho "tlakomeru" nevidim vobec ziadny rozdiel. Na oficialnej stranke pisu len: "Po pôrode je EPI-NO Delphine plus Vaším ideálnym partnerom pri obnove natiahnutých, oslabených a popr. aj poranených svalov." Ziadne ine vysvetlenie ale ved Epino plus je presne ten isty princip ako obycajne Epino. Kto s tym ma skusenost a vie mi poradit?? Dakujem... 😅

azeretka
13. říj 2011

ahojky, prosím o info, zajímá mě, jestli když cvičíte s epinem, tak k tomu masírujete i hráz.(nemyslím v jeden okamžik 😀 ). Dle mého názoru se připravuje na porod buď jednou nebo druhou metodou, je to tak? Děkuji za Vaše rady. Já se prozatím rozhodla pro epino, už je někde na cestě, tak teď ještě přemýšlím, zda není třeba masírovat i tu hráz, nebo je to už zbytečné. Moc děkuji

ivicek1
13. říj 2011

@zuzik38 Ahojky Zuzi,už dlouho to zde pročítám a jsem také přesv.,že Ti to pomůže,každop.budeš vědět,jak tlačit,takže bych se nenechala odradit Tvým Dr. 😠 ,u prvního porodu jsem o Epinu nevěděla,jinak bych to něj určo šla 😉 . Teď u druhého jsem rozhodnuta cvičit a věřím,že to pomůže 🙂
Jinak ty řeči, to je tedy síla 🙄 a to bych si od Dr.líbit nenechala.
Drž se a krásný porod přeji 😵

slimme
13. říj 2011

Ahojte, uz asi 4 dni cvicim s epino, ja len dufam, ze spravne, vcera som namerala 25 cm, a vobec si nedokazem predstavit, ze by to malo byt 30 cm. No dufam, ze ked to zvladli ostatne, ze sa to podari aj mne. Akurat neviem, ci to robim spravne, lebo ked ho dam do vnutra skoro cely tak sa mi podari nafuknut a potom vytlacit ale co som citala v navode tak by som ho mala mat priblizne z polovice vonku a tak vydrzat od 1 do 10 minut, to teda ja nevydrzim asi par sekund, proste nafuknem, chvilku vydrzim a hned ide von, aj keby som chcela tak ho tam neudrzim. No ja neviem myslite ze to tak staci alebo sa mam snazit co najdlksie vydrzat, aby bol vo vnutri na najvacsom priemere? dakujem

rebelie
13. říj 2011

@lulatko Ten "tlakoměr" je dobrej při posilování svalů po porodu, že jakoby můžeš vidět, jak silně tlačíš, což Tě povzbuzuje k dalším a lepším výkonům, ale s Epi-nem "základním" můžeš cvičit úplně stejně, jen tam nebudeš mít tu zpětnou vazbu danou posunem ručičky tlakoměru... Před porodem vyjdou, myslím, obě Epi-na nastejno...
@azeretka Já asi budu dělat obojí... ale třeba ne každý den (stejnak spousta uživatelek nedoporučuje cvičit s epi.nem každý den a říkají, že mnohdy pauza pomůže, tak bych to třeba střídala - obden to a obden to, nevím...) tedy pokud se mimčo uráčí a otočí se zas hlavou dolů...

zuza1978
13. říj 2011

@slimme Já to cvičím stejně a myslím, že je to tak v pořádku. Hlavička projde celými porodními cestami, takže bude celá schovná uvnitř a tam se to taky musí roztáhnout. Já to taky neudržím delší dobu v největším průměru na té hrázi, to balonek velmi rychle vyletí, ale neporaní a projde a to je důležité. Já také cvičím ob den, alespoň si ta moje pořádně odpočine a pak to nebolí a dělá větší pokroky. Před 2 dny jsem balonek nafoukla 23x, tzn 28 cm, dnes se mi konečně podařilo 28x a to je těch úžasných 30 cm a to jsem celkově cvičila asi 6x, takže to jde! Ale miminka mají průměr hlavičky většinou 34-36 cm, tak nevím jesli to bude stačit a ani nevím jak to půjde bez lubrikantu.

azeretka
13. říj 2011

@rebelie já se rozhodla, že budu do poslední možné chvíle cvičit i pokud nebudu mít potvrzeno, že už se přetočil hlavičkou dolu, už jsem toho trochu načetla a podle všeho není úplně vyloučeno, že se otočí až na poslední chvíli, tak chci mít klid na duši, že pro tento případ porod zvládnu 🙂

rebelie
13. říj 2011

@azeretka Já nevím, ještě jsem to nezkoumala, protože prý v návodu píšou, že máš začít cvičit až po potvrzení toho, že je mimi ve správné poloze... Moc to nechápu, protože podle mě má smysl cvičit, i když by mimčo šlo koncem pánevním, ba naopak, tehdy potřebuje toho prostoru často ještě víc... tak nevím, ještě to musím prozkoumat, ale mám ještě nějaký 2-3 týdny čas...

miparak
13. říj 2011

Holky, nebojte. Já měla natrénovánp 30 cm a to jsem dala jen 2x - 3. a 4. den před samotným porodem. Druhý den jsem už cvičení nestihla. A malá měla obvod hlavičky 36cm a těch mých 30 stačilo na porod bez poranění.
Jinak ke konci jsem měla co dělat, abych balonek nafoukla .....nafoukla jsem ho uvnitř a pak ho teprve vytlačovala. Na hrázi jsem ke konci dávala jen 1 až 2 minuty, víc ani omylem. Balonek pak vyjel a neublížil.
Držím palce všem trénujícím.

zuza1978
13. říj 2011

@miparak Dík za podporu, asi teď začnu trénovat to udržení největšího obvodu ma samotné hrázi 😠 , no to jsem tedy zvědavá.

kakie
14. říj 2011

Ahoj holky, tak jsem včera konzultovala EPI-NO se svým lékařem, vůbec jej neznal a překvapil mě informací, že by se bál, zda se všechno pak vrátí do původního stavu..
Přiznám se, že před tím mě ani nenapadlo nad tímhle přemýšlet 🙂 😝 Moje představa je ta, že procvičuji pružnou část, která tím nijak nebude trpět a nijak se nepoškodí či 'nevytahá' (nevytahá je to slovo, které peužil . 😀 ..) Takže jeden hlopý dotaz 😅 který je tedy spíše na ty, které už mají porod s EPI-NO za sebou, máte pocit, že byste byly v okolí hráze povolené?
Díky moc.

lulatko
14. říj 2011

@kakie Dobra otazka, tiez ma to zaujima, ja som nad tym totiz rozmyslala ale nikto to tu ani nenaznacil tak som presvedcila samu seba ze nad tym moc uvazujem a mam to nechat tak a ist do toho 😉 Som zvedava co povedia skusenejsie kedze ja som este len v stadiu ci objednat Epino 😅

petja
autor
14. říj 2011

@kakie No,spíš se divim,že ti nevyhrožoval,že předčasně porodíš atp...
s tim vytaháním hráze už bylo probíráno taky x krát,je to sval a ten se zase stáhne

sussanah
14. říj 2011

@kakie mam cca 5tydnu po porodu, poslednich 10dni pred porodem uz jsem mela nacviceno 31cm a udrzovala, porodila jsem 4kg kluka 53cm. A ted muzu zcela objektivne rict, ze rozhodne nic dole vytahane nemam 😀 Spis naopak mi prijde, ze je to mnohem lepsi, nez to bylo po prvnim porodu s nastrihem. A manzel si teda taky nestezoval, to jsem se ho fakt ptala (nejak jsme se na to 6-ti nedeli pauzy vykaslali 😉 )
Takze bez obav cvic 🙂

kakie
14. říj 2011

@sussanah Super, jdu objednávat 😀 díky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru