EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

jana0706
2. zář 2011

@chomik a preco musis kvoli CTG ostat vzdy v nemocnici? to su tie pasy cez brucho nie? ja by som na to mala chodit posledne tyzdne pred porodom raz do tyzdna do porodnice, ale malo by to byt len ako kontrola - prides, vysetria ta, ides domov...

chomik
2. zář 2011

@jana0706 nemusím zostať vždy, ale teraz nás tam bolo 6 a 5 si nás tam nechali do druhého dňa 😒 a počula som, že u nás v nemocnici si takto hospitalizáciou (1-2 dni) prejde každá tehotná, niektorá dokonca aj viackrát 🙂 ale má to svoje výhody - aspoň sa človek oboznámi s prostredím, personálom 🙂 ale chcem preto teraz poctivo cvičiť každý deň - že ak mi do toho zasa prídu nejaké neplánované prestávky alebo nedajbože pôrod 😲 známa mala rovnaký termín ako ja a včera jej odtiekla plodová voda a už má dcérku 🙂 tak snáď mi môj drobec dá nacvičiť tých 30 cm 😀

jana0706
2. zář 2011

@chomik a aj vam povedali dovod alebo je to len take preventivne opatrenie? no ved jasne, aj ja chcem uz zacat cvicit kvoli tomu ze clovek nikdy nevie, babatko sa moze vypytat aj skor na svet...a kedy mas vlastne termin (mi ho u teba neukazuje)

chomik
2. zář 2011

@jana0706 hospitalizovali ma s diagnózou "suspektný záznam" - srdiečko vraj bilo trochu rýchlejšie ako by malo...ale opakované záznamy už boli ok, tak ma na druhý deň pustili...ja mám termín 27.9. a podľa UTZ máme teraz 3100 gramov a začalo mi aj klesať bruško...otvárať sa však ešte neotváram, takže snáď to nepríde skôr ako o 2,5-3 týždne 😀

chomik
2. zář 2011

babenky mám ešte otázočku - koľko času vám zaberie cvičenie? v papieroch píše, že rezervujte si 30 minút ale ja som "vybavená" do 15 minút...a koľko opakovaní urobíte počas jedného cvičenia? Ja som zatiaľ "cvičila" len jednu sériu ale rozmýšľam, že si to dám asi 2 krát každý deň...

sussanah
2. zář 2011

@chomik me trvacviceni cca 15-20min. Vzdycky nafouknu, trochu cvicim panevni dno, necham to posutpne zvykat, zase prifouknu a pak teprve vytlacim. To trva pokazde cca 5min a celkove nafukuju a cvicim 3x za sebou. Cvicim co druhy den, casteji mi to prijde zbytecne, teda alespon u me.

vrn
3. zář 2011

Mne zo zaciatku trvalo cvicenie aj 45-60 minut lebo som nafukovala velmi pomalicky a predychavala, ale odkedy najskor rozmasirujem jazvu tak som tiez do 30 min. vybavena. Najskor nafukujem na boku, tam ma jazva taha najmenej, potom v klaku kde to dokazem nafuknut a vytlacit uz aj na 31 bez problemov (tak je ten tlak na konecnik a mechur najznesitelnejsi) a nakoniec v pololahu kedze tak budem rodit - to uz som tak rozcvicena ze uz dam kludne 28-29 cm. Takze par dni pred terminom som uz spokojna a kludna ze to zvladnem, dufam ze to nebude vacsi slonik ako prva co mala obvod hlavicky 36 😝

anicka1981
3. zář 2011

@vrn moj mal rovnaky obvod hlavicky - 36 cm, a v pohode, bez akejkolvek ranky ci trhlinky,,, nacvicene sommala neco cez 31 cm v polosede-pololahu,, klasika,,,, 😉 , drzim vam palce...ja som mala super porod,,,

snehulienkatrpaslik
3. zář 2011

Caute kočky!
Dnes 39tt+2, avizovaný skorší pôrod o 2 týždne sa zatiaľ nekonal. Pri poslednej kontrole otvorená na dobré 2 prsty, CS 10, v tehotenskej knižke podčiarknuté 2x. S epinom mi cvičenie zo začiatku vôbec nešlo, ale po ukončenom 37tt sa to rozbehlo a už niekoľko dni som na 29-30cm. Mne cvičenie trvá tak tú polhodinku, nafukujem, pokiaľ vládzem, chviľu nechám "pôsobit" a potom vytlačím a znova opakujem. Na cielený obvod sa dostanem vačšinou na ten 6-ty pokus, ale to už dosť predýchavam. Cvičím 1x denne vždy večer v poloľahu, resp. skôr v ľahu, najväčšie pokroky som robila pri cvičení 2xdenne, šlo to akosi ľahšie.... Brucho mám ešte stále veľmi vysoko a ďaľšia poradňa nás čaká v stredu, len to už bude tesne pred termínom a dĺa gynekolog. nálezu už zvažujú, že si ma tam ponechajú.
2-3dňová hospitalizácia ohľadom CTG bola bežná pred niekoľkými rokmi a nie je tomu ani tak dávno,dnes už je to skôr rarita, ale zrejme to závisí od pracoviska.. aspoň sa človek oboznámi s prostredím 🙂

janika3
3. zář 2011

Ahoj holky, moc vám dík prve zauklidnění, ikdyž jsem už nedokázala odpovědět... 😠 Určitě to tu padlo už mockrát, ale od kdy cvičíte? Jsem ve 31.tt....moje PA něco řikala o 2-2,5 měsících předem, což mi přijde stejně zábavné jako alibistický 3 týdny inzerovaný. čekám první mimi, tak bez odhadu, kdy vyrazí na cestu...
Můžu ještě? zánět močáku, už druhý týden bez antibiotik (zíram, že je to možný, nebejt těhu...a navštívit dokonce doktory kvuli tomu... 😕 😀 ) ale nevim, kdy budu ok. Je to problém?

děkuju vám moc!

sussanah
4. zář 2011

@janika3 2m predem je strasne brzy na to cviceni. Ja cvicila od 36tt, tj 4-5tydnu predem, driv mi to prijde zbytecne brzy. Stejne jde to cviceni nejlepe az tak v tom 38tt, kdy uz se telo zacina samo pripravovat. Jestli chces s necim zacit, tak muzes s masazi hraze zhruba za tyden.

tehuli
4. zář 2011

@dasty79 jj chtělo🙂 už jsme doma 😵 😵 malej užásnej a dámy!!!!!!všem epi-novat epinovat epinovat🙂) jsme bez nástřihu a sestřičky říkaly ....jééé tam je místa vy můžete rodit dvojčata zaráz:DD
jinak máme 2,77kg a 50cm🙂

pajinkam
4. zář 2011

Ahoj holky..tak hlásím, že už žádná krev se neobjevila, tak cvičím dál..a včera krásných 24,5cm 😀 Doufám, že se to bude posunovat..Zítra budu 37+0, tak si říkám, že je ještě čas..ale celkem ráda bych, kdyby šel malý dřív, pač už ted má přes tři kila a to mě dost děsí 😀 😀 😀

vrn
4. zář 2011

No tak asi uz cviceniu moc nedam, zacinaju sa zasa ozyvat hemoroidy ako pri prvom tehu pred porodom 😠 Nastastie mam lieky tak si zacnem davat plnu davku, cvicit budem len kazdy 2-3 den........ no vsak uvidime kolko este nacvicim, zajtra mam termin 😅 Ale drobcovi je v brusku zasa akosi dobre, nepomaha gruntovanie bytu, 3-hodinove vychadzky s dcerou, behanie po schodoch......... ako aj prva, ma cas 😅

sussanah
4. zář 2011

@tehuli velika gratulace k porodu bez poraneni a k malemu Misovi 🙂

sussanah
4. zář 2011

@vrn vsak uz jsi na tech 30cm, ne? Ja se prave taky uz nemuzu dokopat ke cviceni. Sice zadne problemy nemam, ale maleho uz citim tak silene dole, ze uz jen samotna predstava, ze tam dam jeste balonek me normalne desi 😅 No uvidim, mozna zitra, po 4 dnech se snad dokopu a neco zase pocvicim..

vrn
4. zář 2011

31 dam v klaku, v polosede tak 28-29 (priemer max 9.5), tak budem aj rodit....... podarilo sa mi to takto precvicit 2dni po sebe, potom sa ozvali zily 😝 Mozno z cvicenia, mozno aj z vahy bruska, nebude to ziadne vychudnute drobatenko.... Mne tiez tlaci do baloniku v polosede a strasne kope, preto tak vela nenacvicim, v klaku v pohode.

miparak
4. zář 2011

Tak v pátek jsem dala 22cm (7cm průměr), včera jsem dala pauzu a dnes jsem se přes 22cm opět nedostala...a cítím mimčo strašně nízko, přitom břicho mi nekleslo 😒 Tak doufám, že se nic zatím neděje a ještě stihnu trochu potrénovat...aspon těch 9 průměru. 😨

terioza1
4. zář 2011

holky, to fakt funguje???

miparak
4. zář 2011

@terioza1 Na vlastní kůži zatím nevím, nemám ještě porod za sebou, ale zkusím to.....aspon pro pocit, že s tím mohu něco dělat. Dle reakcí cvičících s epinem to opravdu pomáhá - přinejmenším i při nástřihu se rána lépe hojí, než bez cvičení 😉

terioza1
4. zář 2011

@miparak ja prave bych si to asi taky koupila, teda ani nevim kde a ani nevim za kolik, ale cetla jsem tady, ze se nafoukne 22cm, coz mi prijde bejt strasne moc, kdyz ta panev neni jeste otevrena...

miparak
4. zář 2011

@terioza1 no a to tech 22 je jeste udajně málo ☹ Na tom jsem se ted zasekla já (začínala jsem na 16cm)...ale tajne doufám, že po tom 38týdnu se to snad opravdu roztahuje líp, protože i samotné tělo se začíná chystat na porod.

Já kupovala na epino.cz za něco přes 2300Kč nové, ale některé uživatelky po pouzití epino prodávají i použité. Taky ho mám v plánu prodat (asi, nebo nechat na druhé těhotenství, pokud nejaké bude), a proto cvičím jedině s kondomem bez lubrikantu a po každém cvičení ten balónek stejne jeste myju v jarové vode.

terioza1
4. zář 2011

@miparak 22 je malo?????????????????? kolik teda musi bejt?

terioza1
4. zář 2011

a 2300,- za balonek?? no to je hnus... ale asi se neda nic delat a zakoupim ho, no... i kdyz.. smejdi, proc vydelavaj na tomhle... 😀 meli by ty zeny litovat a snad jim to i davat zadarmo 😀

zdeniii
4. zář 2011

@terioza1 na 30 🙂) já měla natrénováno 29 🙂

terioza1
4. zář 2011

@zdeniii hele a pomohlo to jo?

zdeniii
4. zář 2011

@terioza1 Porod bez nástřihu a poranění... pomohlo jak fyzicky tak i hlavně psychicky, a to ti potvrdí i holky které třebas nakonec rodily císařem nebo byl i nástřih, ale těch je málo 🙂 JInak Helí 4,15 kg, 52 cm a hlavička 36 🙂
každopádně si ho budu pořizovat znovu. Cena je sice přemrštěná, ale je to investice která je opravdu úžasná nebo se dá koupit i po někom...

terioza1
4. zář 2011

@zdeniii tys mela malou 4,15kg??? No te prdel... s prominutim teda 😀 To byl kousek, co? Takze ja si porizuji taky tenhle balonek.... fakt.. Budu ho chtit k vanocum od jeziska nebo k narozkam od narozeninkovyho panacka 😀 Ja se zblaznim.. jelikoz jsem mela ja v 8mesici skoro 4kg, asi moje ditko bude mit taky hodne po mamince... keeez bych mela 2kilovyho drobecka

miparak
4. zář 2011

@terioza1 jojo na 30 cm....holky to tu od toho 38. týdne většinou dávají, tak snad to fakt je možný....i když mně to ted momentálně přijde jako sci-fi. Je to průměr 10cm, což před porodem taky zkoumají, jestli je rodička otevřená na 8, 9, 10 prstů...tak to asi bude ono.

zdeniii
4. zář 2011

@terioza1 velikosti miminka se neboj, já to ani nevěděla kolik bude mít 🙂 přijde mi, že jsou tím maminky zbytečně stresované a odhady stejně dopadnou nakonec jinak než jsou... Já nebyla ani 3 kilová .-))
Nemůžu posoudit, ale přijde mi, že se větší děti rodí líp, páč pomohou i tou svou váhou 🙂))

@miparak jjo je to přesně ono, na kolik jsi otevřená. Oni udělají spoustu práce ještě hormony, ono tohle cvičení je opravdu spíš pomoc abychom si to vyzkoušely a tak... ale není se čeho bát!!! I když se nenatrénuje oněch 30. Některé maminky dávají i víc, ale to je opravdu zbytečné...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru