EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

miparak
4. zář 2011

@zdeniii mám ted 22cm a to končím 36týden, tak doufám, že mám opravdu ještě čas a prostor na trénink. Od pátku chodím jak důchodce bez chodítka, mám cosi skříplého v pravé straně u beder a každý krok pravou nohou mi dává zabrat a samo bolí...k tomu cítím mimčo hodně nízko, tak mám obavu, zda se jako něco nechystá....ještě 14 dní bych vydržet chtěla, pak už klidně ať jde ven, budu radši. Taky mě děsí váhový odhad - 32.týden odhad 1900g, takže ve 40.odhad na 3900g ....já měla při porodu 3,3kg...což bych brala.

miparak
4. zář 2011

Víc se bojím nepochopení v porodnici, že mě stejně nastřihnou jakože preventivně....nemám zatím zjištěno, jak jsou na tom u nás s nástřihy, ale moc optimistická nejsem. Jestli někdo máte zkušenost s Boleslavskou porodnicí, hodte mi info. Díkec

terioza1
4. zář 2011

@miparak jezis, to je strasny... 10prstu.. kdyz si to das vedle sebe, je to hrozny.... ja z toho mam trauma uz ted a to jsem v 9tt.. 😀

@zdeniii reknu ti, ja jsem vystresla uz ted... 😀 at bude mit 2,3,4 nebo vic kg, budu stejne vyplasena 😀

terioza1
4. zář 2011

@miparak cetla jsem, ze se to ted nedela, jen kdyz to opravdu nejde.... tak strihaj... jeden cas to bylo prej tak, ze pokazdy strihli..... ted je to zase jinak... Ja se zase bojim, ze oni mi reknou netlacte maminko a ja trubka zatlacim 😀 To bych totiz nebyla ani ja, kdyby slo vsechno tak, jak ma 😀

miparak
4. zář 2011

@terioza1 a já už mám 7 prstů natrénováno 😝

terioza1
4. zář 2011

@miparak 7prstu... o jsi dobra teda.... a to trenujes kazdy den? Ja se z toho nejak nemuzu vzpamatovat.. me to prijde bejt hroznej rozmer...

snehulienkatrpaslik
4. zář 2011

Ahojte kočky! Od dnešného rána, cca od 05:00hod. pocitujem bolesti pod pupkom, niečo ako menzes, dopoludnia mi odišla hlienová zátka-vlastne ešte stále odchádza, bolesti stupňuju na intenzite,ale o pravidelnosti sa ešte nedá hovoriť....no a výtok sa postupne stáva viac a viac ružovkastým event.krvavým....dnes už epinovanie vynechávam, včera večer som sa dostala po prvý krát na obvod 31cm.
Držte päste, nech to pôjde rýchlo, hormóny už mali dosť času pôsobiť, i keď plodová voda zatiaľ neodtiekla, hádam do rána ešte vydržím.... Po príchode z nemocnice podám hlásenie 🙂

miparak
4. zář 2011

@snehulienkatrpaslik TAk to držíme pěsti, aby to šlo dobře a hlavně......jsme napnuté jak trenky, jak dopadne hlášení: střihli - nestřihli....ale hlavně at všechno dobře dopadne a jste oba zdraví.

@terioza1 no já těch 7 prstů beru jako že mám 7 cm v průměru....dle teda měřítka, které k epinu dávají, tak je to 7cm = 22cm obvod (ale měřím i krejčovských metrem a taky 22)

miparak
4. zář 2011

@terioza1 každý den netrénuju, spíš ob den...a teprve týden celkově. Začínala jsem na 16cm, což je podle měřítka 5 cm průměru....a to na začátek dávají tak nějak všichni i víc.
Akorát mám pocit, že se mi rozjíždí kvasinky.....tak možná budu muset dát pauzu.
A jestli to ted až takový trend s nástřihy není, tak jedině dobře.

indriela
4. zář 2011

Ahojda, zdravim vsechny cvicenky 🙂
@miparak Ja jsem taky sekla na 22 cm a zacinala jsem taky na 16 cm - tak to jsme na tom uplne stejne. Tak doufam, ze tu 22 brzo zdolame, uz jsem z toho mirne nervni, ze se nepohnu 😝 I pro mne je 30 cm uplny sci-fi 😨 Ale kdyz vidim ty vysledky tady, tak doufam, ze to taky dame 😵

jana0706
4. zář 2011

@snehulienkatrpaslik drzim palce, nech vsetko ide pekne tak ako ma a nech si za chvilu precitame stastne spravy 🙂

miparak
4. zář 2011

@indriela holky mě motivují, když píší, že to fakt časem jde. Pořád jsem si říkala, že kdyby šlo mimi o týden, dva dřív, že se nebudu zlobit a ted si zas říkám, abych to jako stihla natrénovat 🙂
Asi budu muset dát zítra a pozitrí pauzu a trochu přeléčit kvasinky.....mám takový pocit, že se rozbíhají.

indriela
4. zář 2011

@snehulienkatrpaslik Taky drzim vse, co mam, a preju rychle a hladke pristani, nejlepe bez nastrihu - 31 cm, to bude urcite v pohode 🙂

indriela
4. zář 2011

@miparak Jojo, taky se bojim, abych to nakonec stihla natrenovat, ale snad to bude OK. Kvasinky jsou svinstvo, hlavne at Te to brzo prejde a muzes zas cvicit 🙂

pimpulienka
4. zář 2011

hm, kedysi som sa o to celkom zaujímala a potom som uplne upustila od všelijakych pomôcok a masaži hrádze a pod v čase tehulkovania. nejak som sa už nezaoberala sebou..ale malinkou v brušku.. veď to nemôže byť také hrozné anikeď sa nič pred pôrodom nepoužije.. a zvladli sme to s minimálnym nástrihom a zašívaním

chomik
4. zář 2011

@indriela A kolko cvicis? Ja zatial len 4.krat a posledne som dala 21,5...ale nic prijemne to nebolo, vzdy mam trosku obavy, aby som to neprepiskla...mame podobny termin - ja mam 27.9., dufam, ze moje zlatko sa nebude prilis ponahlat, nech stihnem nacvicit tych 30 🙂

indriela
4. zář 2011

@pimpulienka Ono hodne zalezi, jak je "dole" kdo pruzny. Nekdo tu zacinal na 22-24 cm, tak by to slo, jak pises, urco s minimalnim poranenim, ale u nas - co zaciname na 16 cm, by to asi bylo horsi. Ale prezily to samozrejme bez epi-na jine mamky, zvladly bychom to taky - jen je to takovy lepsi psychicky pocit, si myslim, ze clovek tak nejak vi, co ocekavat 😵

jana0706
4. zář 2011

@pimpulienka to je uzasne ked si to zvladla s minimalnym nastrihom a zasivanim bez akejkolvek pripravy, ale nie kazda zena ma take stastie - mam kamosky a zname co sa potrhali az po stehno alebo boli nastrihnute az ku konecniku...tak si hovorim ze skusim spravit vsetko preto aby ani jedno z toho nebol moj pripad...ale je na kazdej zene ako sa rozhodne, ved na to mame svoju intuiciu, nastastie taketo rozhodnutia moze spravit kazda sama za seba 🙂 a pokial budem mat stastie ako vela zien co pouzivali epino a nemali ziadny nastrih ani natrhnutie tak sa nebudem hnevat 😉

indriela
4. zář 2011

@chomik Ja jsem to zkusila doma, kdyz mi epi-no prislo asi 2x - to bylo na tech 16 cm, no a pravidelne jsem pak zacala v pondeli (to jsem byla 35tt+4) - 2 dny cvicim, 1 den pauza. Nejvic jsem dala tech 22 cm, ale celkem zahul. Bojim se, abych se nenatrhla. Schvalne jsem si poridila variantu Plus, protoze jsem si naivne myslela, ze na tom meraku uvidim, kolik mam nafouknuto, ale houbeles, jsou to vyhozeny penizky pro tenhle pripad. Pak po porodu je to asi dobry, ale ted mi to teda moc nepomaha. Nikdy nevim, kolik mam nafouknuto - ani podle stisknuti to nepoznam, nekdy stisknu vic, nekdy min, takze smolik 😒

pimpulienka
4. zář 2011

mne bolo lepšie nevedieť 🙂 A pôrod bol pre mňa tym najsilneším zážitkom. Na seba, svoje poranenia potom som nejak nemyslela, to že mám zdravu dcerku bolo podstatné.Ono asi až keď budete držať vaše poklady v náručí ani myslieť na to, či ste bez nastrihu, alebo z nastrihom naozaj nebudete..

indriela
4. zář 2011

@jana0706 Ani ja se teda nebudu zlobit, kdyz to diky epi-nu zvladnu bez nastrihu - taky jsem si rikala, ze kdyz se da pro to neco udelat, proc to nezkusit, ze?

sussanah
4. zář 2011

@pimpulienka no v tu chvili jsem na to taky nemyslela, ale casem clovek ty zazitky zpracuje a teda dodneska me mrzi, ze jsem nastrih absolvovala, navickdyz jsem presvedcena, ze byl zcela zbytecny.. Pro dite bych udelala cokoliv, ale zbytecne se nechat nastrihavat nebo absolvovat jine zbytecne zasahy opravdu neni nutne 😉

aemmi
5. zář 2011

@pimpulienka No já to beru i tak, že když se nástřihu a šití vyhnu, tak se prostě nebudu muset po porodu zobírat svým zdravotním stavem a o to budu mít více energie na miminko, píšeš, žes nástřih měla malý a v pohodě, ale už jsem bohužel mockrát slyšela, jak to někomu zčubili a bolelo to ještě za půl roku, takže když se tomu můžu vyhnout (jakože to jde, holky tady hlásí převážně úspěchy) tak proč to nezkusit 🙂

aemmi
5. zář 2011

@miparak já už ted taky chytila kvasinky, naštestí to ale brzy přešlo, mazala jsem to ale clotrimazolem 😒

aemmi
5. zář 2011

@tehuli gratuluju k chlapečkovi a k porodu bez poranění 😵

ladie
5. zář 2011

Ahoj holky, tak hlásím, že několika denní pauza byl super nápad!! Byla už jsem celá namožená, taky se mi jako několika tady z vás rozjely kvasinky. Takže 3 dny pauza, zobala jsem probiotika, občas mázla Canestenem...

A dneska jsem napoprvé, bez sebemenší bolesti nebo nepříjemného pocitu dala 28 cm 🙂 A to jsem ještě měla vůli a mohla bych něco přifouknout,a le říkám si, že radši pomaličku, polehoučku a ono to půjde 🙂

miparak
5. zář 2011

@ladie Tak to je pěkné číslo 28cm, to už i kdyby jsi víc nestihla, tak to bude asi při porodu znát, že jsi cvičila. Včera jsem mázla jenamazolem a dneska si dám asi s cvičením pauzu....i když se mi samo nechce, chtěla bych být aspon na těch 24...no ale nesmím být netrpělivá. Zítra budu 36.týden +0. Tak za další týden to třeba půjde ještě líp.

JInak nemám nic proti maminkám, které necvičí a řeknousi, že to přežily všechny maminky, tak ony to taky s nástřihem zvládnou. Jako mě samotný akt nastřihnutí nevadí, ale obávám se právě těch následků, když se to uplně nepovede, nebo je nástřih moc velký - delší hojení, pláč při návštěvě WC, možná inkontinence, možná bolest při sexu...já myslím, že těch možných negativ je až dost, na to, abych se tomu aspon pokusila vyhnout trénováním.

adelka89
5. zář 2011

@pimpulienka ja jsem s epinem cvicila u prvniho i druheho tehotenstvi. Pri prvnim jsem se ale nedostala na tech zminovanych 31cm prcek mel hlavicku 35cm a museli me nastrihnout. Prvni porod byl uzasny (emocne asi i plnejsi nez ten druhy) ale nastrih me bolel tak min. 2mesice po porodu a to byl maly!!! Po druhem porodu u ktereho byla 3. doba porodni extremne rychla by me nastrihnout ani nestihli a kdybych s epinem necvicila nejspis bych se hodne potrhala, osobne si nedovedu vubec predstavit jak bych se starala o dve deti a domacnost kdybych se citila podobne jako po prvnim porodu, tak proc si to neulehcit, ze? 🙂 ted jsem se hned po porodu citila naprosto skvele, nemela jsem ani zadne hematomy, nic. Dokonce ani zavinovani delohy me nijak extremne nebolelo, ale s tim uz epini nema nic spolecneho 😀

adelka89
5. zář 2011

@miparak souhlasim s tebou 🙂 hodne zalezi i na tom, jake mas predpoklady k bezproblemovemu hojeni jizev. Nekdo opravdu nemusi mit zadny problem i pri vetsim nastrihu, naopak nekdo jako treba ja hodne velke problemy ac jsem mela opravdu jen nekolik stehu.
@ladie 28cm je uz super 🙂 to jsem mela u Lukaska ale on byl hodne vysoko a nebyl dorotovany, klesaly mu ozvy, tak proste musel rychle ven, proto ten nastrih, myslim, ze by mi tech 28cm stacilo 🙂

holky jeste jeden malicky poznatek hodne dulezita je podle me i masaz hraze, pokud mozno kdyz se to stihne jeste pred porodem tim lip 🙂 😉

ladie
5. zář 2011

@adelka89 Jojo, hráz masírujeme každý druhý den.

@miparak fakt si dej den dva pauzu. Mě to strašně pomohlo - jak fyzicky, tak psychicky. A hned mám větší chuť do cvičení.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru