EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

barbiek
13. srp 2008

krasne brusenko mas 🙂 🙂

blovitc120
13. srp 2008

Len trochu malé ☹

jenny007
13. srp 2008

blovitc: Když jsem se ptala doktora na průměr hlavičky, tak mi řekl: A jaký průměr chcete znát? 😵 Prý má hlavička různý průměr podle toho, z jaké roviny se to určuje - doktoři většinou měří nejmenší průměr. S tím tréningem už teď - já ti fakt nevím. Snad když budeš opatrná a nebudeš tlačit, tak by to mělo být OK. 😉
Já mám termín zítra, ale nevypadá to, že by se malá chystala ven... 18. mám narozeniny, tak jsem si říkala, že bychom to mohly oslavit spolu. 🙂
Teď jsem mrkla na fotečky pupíku: kde tu svoji princeznu nosíš, v baťůžku? 🙂 To musí být docela švanda, když nikdo ani netuší, že jsi těhu... 😀
lloollyy: Nikdy jsem si nemyslela, že se dostanu na 10, natož na 11., ale ono se to celkem rychle poddalo. Nesmím dělat dlouhé pauzy, pak je to vždycky o něco horší. 😒

blovitc120
13. srp 2008

Jenny, tak to ešte podrž pár dni, nech oslavujete spolu 🙂. A dostaneš sa na 12 🙂.
To moje malé brucho mi ani nepripomínajte, som presvedčená, že je hlavným strojcom mojich problémov... Malá sa nezmestí, tak sa tlačí von už pár týždňov a aj PA mi na ctg vždy hovorili, že sa nedivia tým kontrakciám, lebo v takom malom bruchu cítiť každý pohyb a dráždi to maternicu ☹.
Ja fakt neviem, čo s tým epi-nom, bojím sa, že ho 2x použijem a pôjdem a tým pádom ho už nepredám. Ale ak by som sa mala dostať aspoň na 8 cm, aj to je niečo. Keby som tak vedela, koľko mám ešte času...

barbiek
13. srp 2008

ale neboj dorastie blovitc, ja som si tiez dnes pridala nove foto bruska 🙂 , takma niekedy ostro silno pichno zospodu, nevies preco, ty to nemavas 😕

blovitc120
13. srp 2008

Zospodu bruška alebo zospodu úplne? Niekedy ma v brušku pichne, ale to mi doktori v nemocnici povedali, že pichanie si nemám všímať, pokiaľ je len niekedy a nie vkuse. Že to môže robiť aj dieťa. Ak je to dole v pošve, môže sa skracovať/otvárať krčok ale nemusí to tiež nič znamenať, lebo ono je to už citlivé a veľmi prekrvene. Povedali mi, že teraz ma už bude stále niečo pichať, tak nech neplašim, ak je to len občas a znesiteľné

barbiek
13. srp 2008

zospodu z posvy to picha

blovitc120
13. srp 2008

Ak to nie je intenzívne, podľa mňa to nie je nič vážne. Mňa trochu bolí celé vnútro, ale myslím preto, že to je fakt prekrvene, cítim tam aj také horúco.

barbiek
13. srp 2008

nieje to niake intenzivne, obcasne..no dnes sa citim obzvlast hrozne

tanuki
13. srp 2008

Ty brďo, blovitz, to snad opravdu není možné! Já patřím také k pidipupíkatým, ale u tebe je to naprosto neuvěřitelné!!! To musí být ty kopance šíleně výrazné...

Holky, ale asi Češky 😉 , jak je to s dodací lhůtou a obchodníma podmínkama???

blovitc120
14. srp 2008

Tanuki, keď na Slovensko to trvalo týždeň, dokonca odo dňa, keď mi potvrdil mail asi 3-4 dni, k vám to bude určite skôr 🙂.
A s tými kopancami máš úplnú pravdu, au 🙂.

novako
14. srp 2008

Blovitc: To snad ani není možné. Takové bříško jsem měla ve druhém měsíci. 😀 😉

Jenny: Dr. má určo pravdu. Naše malá, když se narodila, tak měla hlavu hrozně velkou (oproti ostatním miminkům), ne v průměru, ale od bradičky k temínku. Kvůli tomu jsme musely na sono hlavičky, aby se vyloučil hydrocefalus.

blovitc120
14. srp 2008

No, podľa posledného uzv predvčerom cca 2500g 😅. Ale keby ste to bruško chytili, je ako skala. Úplne plné bábätka. Mám pocit, že ešte trochu podrastie a roztrhne ma napoly. Ak tam vydrží do termínu, neviem ako bude vyzerať. Keby sa aspoň jeden týždeň natiahlo viac ako malá ☹.
Zase mám v ruke krabicu od epi-no a rozmýšľam, či ho dať dnu alebo nie. Ja sa už z toho scvoknem.

jenny007
14. srp 2008

blovitc: Tak s tou dvanáctkou - to jsem se dost nasmála... 😀 Já dneska posílám Epi-no panu Sedláčkovi, slíbil mi ho vyměnit za nové (původně jsem chtěla doobjednat balonek, ale to oni nedělají - asi kvůli půjčování Epi-na mezi maminami). Takže mám na několik dní s tréningem utrum. Musím doufat, že to, co jsem natáhla doteď bude stačit, nebo že nový přístroj přijde ještě zítra...
Jinak, dneska jsem se dočetla, že při porodu způsobuje tlak hlavičky na hráz vylučování oxytocinu a tím pádem kontrakce. Tak fakt nevím, jestli epinování nemůže způsobit totéž... 😖 U mě teda při používání žádné kontrakce nejsou, jen se mi mimčo hrozně vzteká. 😀

blovitc120
14. srp 2008

Sa nečuduj, keď mu tam strkáš taký balón 🙂. A nesmej sa, možno dáš tých 12 🙂

novako
14. srp 2008

Jenny: Určitě ne. Aby došlo k vylučování oxytocinu, musí se kolem čípku vytvořit dostatečné množství prostaglandinů. Prostaglandiny obsahuje i mužské sperma, proto může milování vyvolat porod (ale jen v případě, že je tělo na porod nachystané). Takže se neboj. Jo, a na hráz tlačí hkavička až během 2. doby porodní (když se tlačí), během 1. doby (otvírací) tlačí hlavička na čípek.

jenny007
14. srp 2008

novako: no, já taky myslela 2. dobu porodní... Tam už asi prostaglandiny moc nehrozi. 😀
blovitc: kdybych dala 12, tak bychom museli k porodu přizvat fotbalového brankáře, aby chytal, až zatlačím... 😀 😀 😀

blovitc120
15. srp 2008

To bolo dobré prirovnanie jenny 🙂. Inak asi idem predať to epi-no, určite ho ani nevyskúšam, lebo mi začali poslíčkovia a včera aj odchádzať zátka ☹ ☹. Všade sa hovorí, že pôrod potom môže začať o niekoľko hodín, dní alebo týždňov. Ja sa cítim skôr na tie hodiny, max. dni. Tak by som chcela vydržať do 38tt, hrozne sa o malú bojím ☹.

novako
15. srp 2008

Blovitc: Nepanikař. Zátka může odejít a porod začít třeba až za 14 dní. Navíc ve 36tt jsou už i plíce miminka hotové, takže by to mělo být v poho. Já zas měla už 14 dní před porodem CS 9 a nakonec jsem rodila den po termínu. Hlavně se nestresuj, miminko všechno vnímá. Hlavu vzhůru.

Jenny: Přijde mi divné, proč by měla stoupat v těle hladina oxytocinu zrovna ve chvíli, kdy dítě tlačí na hráz. Tahle fáze je tak krátká, že by to to tělo snad ani nestihlo. U mne trvala doba od prořezání hlavičky k narození naší malé jen tři kontrakce (tj. 6 minut). Mnohem rozumnější by mi přišlo, kdyby se hladina zvyšovala větším tlakem na děložní hrdlo anebo když dítě začne sestupovat do porodních cest.

blovitc120
15. srp 2008

Keby si tak mala pravdu s tými 14 dňami novako. Aj 7 by som brala. No mne pichli injekcie na vývoj pľúc preventívne v 30tt keď som bola v nemocnici, ale aj tak sa bojím, že je skoro, že bude maličká alebo ja neviem. Chcem ju mať pri sebe, nie v inkubátore.
Nechcete niekto výhodne kúpiť nepoužite epi-no?

jenny007
15. srp 2008

novako: Já tomu prd rozumím... 😀 Tohle bylo psané v knížce od Odenta, tak mi jen blesklo hlavou, jestli to nemůže být podobné, když na hráz tlačí balonek (nota bene, když ho doporučují používat od 37. tt)
blovitc: novako má pravdu, když se budeš stresovat, ničemu tím nepomůžeš a naopak i malá bude ve stresu (a ta chudák ani neví proč... 😉 ) Buď v klidu, v 36.tt už jsou miminka dost velká, aby to zvládla. Buď ráda za každý den navíc a když to přijde, tak to prostě přijde a budete se s tím muset tak jako tak poprat. Držím palečky, aby to dopadlo... 🙂

marci
15. srp 2008

Blovitc odkud jsi? Já bych o to epino možná měla zájem 😉

helcah
15. srp 2008

tak jsem asi trochu exot, protože nevím jestli jsem to podle toho návodu dobře pochopila. Ten balonek ma jakoby tvar 8, takže ho zavedu až k té zúžené části vyfouknutý a začnu trošku přifukovat? A potom se snažím vytlačit? A ten balonek nemůže prasknout když ho nafouknu na to maximum? Dnes mi přišel, mám teda ještě dost času než začnu trénovat, ale přijde mi to děsivý. 😀

novako
15. srp 2008

Jenny: Možné je všechno. 😉 Tím 37 tt se podle mne sichrují. Můj Dr. mi říkal, když jsem mluvila o epi-nu, že by měl strach z přílišného roztažení hráze. Že je to jen kůže a ne sval a kůže se hůř stahuje. Ale kdo ví. 😀 On totiž vařil dost z vody neb o epi-nu nikdy neslyšel. 😀

Blovitc: Odhad dle UTZ je 2500 g. To by mělo být v poho. V devátém měsíci miminko hlavně nabírá váhu. Navíc výpočet termínu porodu je dost nepřesný. Klidně to může být + - 14 dní. Užívej si svého bříška a hlavně si pospi do zásoby, protože po porodu už toho moc nenaspíš. 😉

jenny007
16. srp 2008

helcah: Asi ta nějak. 🙂 Někomu to při zavedení jen do poloviny vyjíždí ven, tak potom je lepší ho zastrčit o něco víc... Balonek, pokud není poškozený, nepraskne. Ale radši to pravidelně kontroluj. 😵
novako: Tak z přílišného roztažení jsem měla strach taky. Ale ty máš zkušenost - vadí ti teď v něčem?

lloollyy
18. srp 2008

jenny: tak jak proběhla reklamace epina??? Už máš doma nové, nebo ještě stále čekáš? Nebo už jsi snad v porodnici??

petja
autor
18. srp 2008

z toho roztažení hráze bych rozhodně nepanikařila! Myslím,že nehrozí,aby se ti z ní stal visatec... 🙂 myslím,že proto není omezení cvičení až od cca 37tt,spíš kvůli zásahu do průběhu těhu,přece jen,začínat brzo může určitý riziko znamenat....

jenny007
18. srp 2008

Dneska mi přišlo nové Epi-no, hned jsem to prubla, takže: 10cm dám bez problémů, s rezervou. Víc jsem nezkoušela, snad zítra. Nechtěla jsem na nový balonek dávat olej, tak jsem ho šoupla nejdřív do mikrotenového sáčku, a na něj ještě kondom a ten jsem naolejovala. Ale olej kondom úplně "sežral", takže ještě že byl balonek v mkrotenu. 😲 Teda, dělám pěkný psí kusy, co? 😀 Jenže bez oleje mi to vůbec nejde 😒 Zítra budu experimentovat dál, dám vědět, jak to jde. Teda - pokud si to nezkusím "na ostro" (jsem 40+4) 😉

blovitc120
18. srp 2008

Jenny, veď si mala ísť dnes. Všetko najlepšie k narodeninám 🙂

jenny007
19. srp 2008

blovitc: Díííííííííík! 🙂 No, vypadá to, že naše slečna se nechtěla dělit o narozeninový dort, a tak si zvolila jiné datum... Třeba se jí bud líbit 20.08.2008 😉 Dneska mě celý den pobolívá podbřišek jako při MS, tak už se snad chystá. Nechci, aby porod vyvolávali. Kdyby k tomu mělo dojít, asi vyzkouším ten recept od Petji, který popisuje na začátku diskuze.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru