EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

zuzu1980
27. zář 2009

mondulinka, ja som mojmu Dr nepovedala ze cvicim s Epinom, lebo si myslim ze tu to nikto nepozna, este ma s tym posle do kelu. Az pred porodom to skusim vysvetlit tomu co ma bude rodit. Vasi Dr vedia ze cvicite s epinom?

mondulinka
28. zář 2009

zuzu: ja to taky nikde nerekla... protoze kde to reknu, tak to stejne neznaji 😠 ale mam presne plan jako ty... rict to v porodnici primo porodnikovi, co me bude rodit, at se snazi me nenastrihavat, jen v nejnutnejsim pripade!!! 🙂 takze DOUFAM, ze to bude ok...

davlu
28. zář 2009

Zuzu+Monduli, já to svému Dr. neřekla přímo. Po Epi jsem krvácela, tak jsem mu řekla, že to bylo po masáži hráze a on povídá, že holky prý trénují s nějakým balonkem. Tak jsem mu to práskla a on mi to i schválil. 😀 Tak mu ho vezmu na další kontrolu ukázat. 😀 Ale rodit budu s tím, kdo zrovna bude mít v nemocnici službu, takže to taky chci říct, že mám něco natrénovánoa ať střihnou jen když to bude nutné 🙂 🙂 🙂

davlu
28. zář 2009

Monduli, ty jsi se TAKY vdávala na Křivoklátu??? 🙂 🙂 🙂

mondulinka
28. zář 2009

davlu: jojo, uz je to pres rok 🙂 mame krasne vzpominky 😵

zuzu1980
28. zář 2009

kocky, vcera som dala 9cm, 3x 😀 😀 😀

bibes
28. zář 2009

gratulujem k uspechom... ja uz treti den trcim medzi 8 a 9cm... no som zvedava kedy sa mi podari dostat cez tu deviatku zacarovanu 😠

crawler
28. zář 2009

ahoj holky🙂 taky vám moc gratuluji k úspěchům! jen jsem se s vámi ctěla podělit o něco, co jsem si před chvílí přečetla v časopisu Maminka. Byl tam rozhovor s porodníkem z 1.LF UK a on potvrdil, že opravdu neexistují studie, které by dokázaly, že nástřih hráze v budoucnu snižuje pravděpodobnost inkontinence a úniku stolice, což jsou časté důvody, proč někteří lékaři ji dělají rutinně. A pak tam bylo asi 7 porodnic české republiky a procento epiziotomie u porodů. Tak pro ukázku:
Vrchlabí 3%
Hradec Králové (FN) 19%
Na Bulovce 33%
FN Praha 35%
Jablonec n.N. 81%
Svitavy 83%

zajímavé, že? Mě to dost šokovalo, protože tato procenta jasně dokazují, že to někde "jde bez" a někde se to evidentně provádí rutinně. Já právě pocházím ze Svitav a obě moje sestry tam rodily, ale díky Bohu jsem se odstěhovala do bydliště manžela a budu rodit v Chrudimi a doufat, že dostanu alespoň šanci!🙂

Takže holky vám přeju nejenom úspěchy při epinování, ale i při dobrém výběru porodnice, protože ve Svitavách by mi epinování evidentně k ničemu nebylo...☹ 😀

davlu
28. zář 2009

Ahoj holky. Předem gratulace k úspěchům 🙂 🙂 🙂 Krásně nám to přibývá. 🙂
Crawler, docela veliké rozdíly mezi 3% a 83% 😲 😲 😲 Já budu rodit v Hořovicích a řekla bych že tam to teda rutina není 🙂 I na předporodní besedě nám říkali ať masírujeme hráz, ať nás nemusejí střihat, nebo jen minimálně. A toho názoru je tam každý porodník, takže alespoň něco 🙂 🙂 🙂

Jinak jsem na sebe pyšná. Po týdnu cvičení jsem dnes dala 4x po sobě 10 cm-hurááááá 😀 😀 😀
A to ještě nebylo maximum co snesu, jen jsem si říkala, že to raději nebudu už přehánět, ale myslím, že do konce týdne jsem tak na 11 cm. Jen nevím, jestli je na to ten balónek stavěný-jestli by vydržel třeba i 12 cm?

mondulinka
28. zář 2009

davlu: tak to je super!!! tak uz muzes v klidu rodit... teda co se epina tyce, jinak si tam jeste Tadeaska nechej chvilivku, at trosku pribere 🙂

ja dneska dala obvod 29 cm... takze jsem se zase pohla... asi bych dala i vic, ale fakt to nechci zase hnat...

s tou velikosti balonku nevim, ale asi bych to neriskovala... i kdyz je jasny, ze to cloveka laka... 😉 äle podle me to asi ani vyrobce nedoporucuje..

davlu
28. zář 2009

Mondul, Tadeasek už má teď odhad přes 3 kilča, takže už je to kus chlapa 😀 😀 😀 Ale samozřejmě, ať tam ještě pěkně bydlí alespoň 3 týdny. I když mám takové tušení, že se bude držet zuby nehty i po termínu 😉
29 cm už je supééér...můžeš jít rodit z fleku se mnou 😉 Tobě už běží 38.tt, ty už bys fakt mohla. Máš už nějaké příznaky, že to brzy bude? Nějací poslíci-dorazili???
A to epi se bojim nafouknout na víc i mimo tělo, natož uvnitř. Si nedovedu představit, že by to uvnitř prasklo 😲 😲 😲 Nebudu to radši zkoušet na víc jak těch 10,5 cm.

zuzu1980
28. zář 2009

davlu, tak ty uz fakt mozes rodit. Uz to moc neprehanaj, uz len udrzuj na rovnakom cisle, aj ked urcite este das viac, vsak mas cas.

Ja som dnes zistila, ze ked som objednavala epino z jednej www stranky tu v kanade (vlastne je to jedina stranka na ktorej sa to da objednat) tak niekto potiahol cislo mojej kreditky a skusali mi tam nablokovat vsetko mozne. Nastastie to nasi machri v banke zablokovali skor ako mi tie transakcie naskocili na kartu. Ja prave robim pre tu istu banku a prave s kreditkami, tak som si to odskusala na vlastnej kozi. No, riadne ma to nastvalo, toto bola jedina internetova transakcia co som kedy na tejto karte spravila... Sice Epino mi prislo, a je to original vyrobeny v nemecku, tak aspon ze po tejto stranke to dobre dopadlo. Len ma riadne nastvali !!!

mondulinka
29. zář 2009

davlu: ja si taky rikam, ze ten nas malej se tam hodla valet dyl nez by bylo vhodny 😀 zatim si nejsem jista, jestli jsou to poslici, obcas mivam bolest v podbrisku, ale neni to s tvrdnutim... zase kdyz mi tvrdne, tak to neboli... takze fakt nevim, jestli je to ono 😕 😀

zuzu: no, hlavne, ze ti epino dorazilo a v bance na to prisli... ted je tech podvodu tolik :-P lidi jsou vynalezavi no 🙄 😠

naty
29. zář 2009

Holky, kdybyste tady pak některá chtěla epi-no prodat, písněte mi do IP...nejradši bych, aby to byla první majitelka... 🙂

bara21
29. zář 2009

Ahojky holky,tak Vám napíšu moji zkušenost s Epinem...trénovala jsem +- od 36 týdne,ale spíš lážo plážo...dostala jsem se jen jednou na 10 cm,pak už jsem ani netrénovala.Malej se narodil minulej týden 23.9. měl 3020g,49 cm,a obvod hlavičky 33cm.Vše proběhlo extrémně rychle,za 4 hodiny a tři zatlačení byl na světě,druhá doba porodní byla naprosto fantastická.Nástřih neproběhl,a tlačení bylo stejné jak vytlačování balonku...jen jsem musela dýl a pořádně zatlačit.Bohužel malej mě trošku natrhl ramínkem,takže dva stehy prostě mám,ale to stejně neovlivníte.Jinak mám z té přípravy na porod opravdu vyborný pocit,musím podotknout,že jsem ještě k epinu pila maliníkový čaj 3x denně,a jedla pupalku dvouletou a chodila do cvičení pro těhotné,kde Vás učí i dýchat právě na tu druhou dobu porodní.Všechny se držte,a hlavně myslete pozitivně ono to pak půjde samo...

mondulinka
29. zář 2009

bara: dekujeme za zkusenost!!! gratuluju k mimiskovi!!! 🙂 je dobre, ze to pomaha... snad se to vyplati i nam 🙂
ja taky piju malinik, jim pupalku a lneny seminka... takze uvidime, co to bude mit za efekt 😀

minonka24
29. zář 2009

Čau ženský,
chtěla jsem se zeptat, kde koupím maliník a pupalku dvouletou??? Chtěla bych začít i čajovat...
Jinak i já hlásím pokroky, začala jsem zlehka minulý týden a dostala jsem se z 5 na 7 cm, takže to jde!!! Je to hrozně povzbuzující, když člověk vidí, že to opravdu nějaký výsledky má a taky když potom čte pozitivní zkušenosti s Epinem, jako tady napsala třeba Bára. Myslím, že 2 stehy jsou naprostý lala 🙂 Jinak gratuluju k synkovi, ať je zdravej a dělá vám jenom radost!

mondulinka
29. zář 2009

minonka: pupalku i malinik koupis normalne v lekarne 😉 popr. nekde v kramku s caji...

zoozkha
29. zář 2009

Bara, gratulujem k Vlastíkovi a aj k super pôrodu, hneď by som taký brala.. 😅 😉
inak vidím, že Vám to všetkým krásne postupuje, to mám radosť..Ja som včera bola zase tradične zaseknutá na 28cm, dnes som dala 29cm.. 😝

zdenkaradek
29. zář 2009

Ahoj holky,
prodávám Epi-no, pokud by někdo měl zájem, tak se ozvěte 😉 .
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=26734154&tab=4

davlu
29. zář 2009

Ahoj holky 🙂 Zuzu, přesně jak píše Mondul-hlavně, že se na to přišlo a epino už máš doma. A naštvání rychle vyprchalo.

Monduli, bříško mi ,,zatím,, nikdy neztvrdlo a nic jsem na sobě nezpozorovala. Ale že bych nepoznala porod, to se nebojím... 😀 😀 😀 Nejlepší je žádný poslíky nemít a jet rovnou k porodu. I když, alespoň se zase může porovnat, to nic při poslíkách proti těm porodním stahům... 😲 😅 😝

Bara, velká gratulace k malému. 🙂 Ať vám dělá samou radost a pěkně roste. A tobě gratulace k pěknému zážitku s porodu se vším všudy 🙂 Ráda čtu, že to epino má nějaký význam (i když 33 cm není nějak moc). Hlavinečka maličkatá... 🙂

Mino, vítáme tě mezi námi a čekáme na tvé další pokroky 🙂 🙂 🙂

zuzu1980
29. zář 2009

bara, super porod, a dik ze si nas prisla povzbudit 😀
obom vam zelam vela zdravicka

kvakulka
30. zář 2009

Davlu, tak konečně mám za sebou zjišťování, z čeho že jsem to krvácela- dneska jsem byla prvně na poradně v porodnici (Apolinář)- doktorka mě tam poté, co jsem jí řekla o krvácení, hnala už teď v 36tt- tam mi udělali komplet UTZ, placenty, průtoky, srdeční akci- je to čirá záhada, z čeho to poměrně velký krvácení bylo- nikde nic- jsem pěkně zavřená, placenta vzadu nahoře, žádný znaky odlučování, prostě nic. V pochvě taky nic. Skoro to vypadá, jako kdybych si to vymyslela- aspon doktor se tak trochu tvářil🙂.
No nic, je dobře, že jsme s prckem OK a já můžu zas pěkně epinovat. Dneska mu dokonce měřili obvod hlavičky- měl by teď mít nějak 32,4 cm a do konce těhotenství se obvod má zvětšit asi už jen půl centimetru- akže žádný hlavoun nebude. Odhad váhy nyní 2550 gr. Tak snad to půjde jak po másle🙂

zuzu1980
30. zář 2009

kvakulka, asi len z nejakej zilky

ja som dnes dala 3x 9cm, ale len tak narychlo ze nafuknut, minutku podrzat a vytlacit... nejak sa mi s tym nechcelo babrat. Poobede som mala poradnu, tak vraj hlienova zatka je cela vonku (minuly tyzden mi ju Dr rozrusil, takze odisla cela), som na 1-2 prsty otvorena.

Pytala som sa aj na nastrih, a vraj u nas preventivne nikoho nenastrihavaju, ze komu sa to chce zasivat a ze im to nepreplacaju z poistovne tak je to len praca navyse. No parada, akoze pristup nahovno, ale mna to potesilo. Aj som spomenula ze cvicim s Epinom, dr sa tvaril akoze vie o com hovorim, ale zdalo sa mi ze len nechce vyzerat ako blbec a nepriznal sa ze nevie 😀 😀 😀

korina
30. zář 2009

Kvakulka: To jsi mne potěšila, že hlavička v posledních týdnech roste takhle pomalu🙂 Mne naměřili v 36.týdnu 33 cm, což mne trochu vyděsilo.
Jinak jsem se dneska dostala na 26 cm, to by mělo být 8,2 cm, tak snad se ještě dostanu dál🙂

davlu
30. zář 2009

Ahoj holky 🙂

Kvakul, mě Dr. po prohlídnutí taky řekl, že nevidí ani nic pohmožděného nebo odřeného. Prostě asi popraská jen ta sliznice a zase se zatáhne, tak to asi není nic vidět. To je jedno co to bylo, hlavně že jste s prckem po tak dlouhých vyšetřeních v pořádku a víš, že epinování nemá vliv na něco špatnýho. Tak jestli se ta hlavička zvětší už jen asi o půl cm (zož je malinkatá hlavička), tak to epino můžeš rovnou hodit do koše a dát si ruce za hlavu 😀 Při tvém rozsahu s epinem a ,,žužu,, stavem tam dole a tak mini hlavičkou můžeš být v klidu...A odhad váhy v 31.tt (nebo tak nějak se dělá) jsi měla kolik? (už jsem se asi ptala,viď) Mě už žádný utz dělat nebudou, takže to bude překvápko, ale počítám tak nějak teď už 2,8 kg 😲

Zuzu, tak to je prima. To vypadá, že přenášet nebudeš 🙂 Muj Dr. věděl, že nějaký balonek existuje, ale nic víc. Tak mu epi vemu příští týden ukázat. Člověk, aby si ty doktory školil sám 😀 😀 😀

Kori, to je pěkný pokrok, tak jen tak dál 🙂 🙂 🙂 Já dnes epi nestihla, tak snad zítra...

jarabica
1. říj 2009

ahojte dievcata, obcas si citam vasu diskusiu... pred dvoma dnami som zacala cvicit s epino aj ja, som teraz v 37tt... tak ako som vas citala, a kedze budem uz druhorodicka som si myslela, ze nebude problem rozcvicit hradzu... ale chyba lavky, obvod nafuknem ledva na 16cm a ked ho vytlacujem, tak to boliiiiiii jak........ s uzasom citam vase riadky a pri predstave, ze by som ho mala mat nafuknuty napr. na 26cm mam zmiesane pocity.... uffff

pred prvym porodom pred troma rokmi som masirovala hradzu asi od polky tehotka, podla porodnika som bola velmi dobre pripravena, ale potrhala som sa velmi, nakolko mala zo mna vyletela ako raketa.... tak som teraz tak trosku zanevrela a nemasirovala zatial pravidelne... sice neskoro, ale snad este nieco do porodu dobehnem... prajem vam krasne porody a bez nastrihov a sitia 🙂

kvakulka
1. říj 2009

Jarab- mně taky masírování moc neříká, podle mě hlavně změkčuje tkáně, ale naopak je pořádně nevytáhne- na to mi přijde mnohem lepší Epino..
Davlu- odhad váhy mimča mi dělali poprvé, protože má gynekoložka neměla takovej skvělej UTZ- to až u Apolináře- ale v 9. měsíci podle percentilových grafů roste mimču mnohem spíš stehenní kost, než zrovna hlavička, ta už docela minimálně- no a ze všeho nejvíc rostou mimču ty tukový zásoby- aby to byl pořádný špekoun- snad až 20 dkg za týden 😀

johzuz
1. říj 2009

Ahoj všem, chtěla bych přidat svou pozitivní zkušenost s epinem a zároveň popsat svůj báječný porod. Cvičila jsem od 36. týdne (ukončeného) a rodila jsem ve 40 +2tt, cvičila jsem pravidelně, v případě poranění jsem si dala den až dva pauzu. Začala jsem na 5,5 a skončila na 10cm (10 jsem dala až den před porodem). Můj porod byl kvůli cukrovce vyvolávaný a proto jsem 2 dny před termínem vyvolání zkoušela vše možné, aby se maličkému chtělo "spontánně", ale ani ricinový nápoj nezabral, tak jsem ve stanovený termín nastoupila do porodnice. Zabrala mi hned první tableta, do 1,5hod nastopily kontrakce (no spíše byla jedna bez přestávky, po 2hod mi píchli vodu a to se kontrakce ohraničily a byla po minutě hodně silné). Porod trval od počátku kontrakcí 4 hodiny a narodil se nám syn Lukáš - 3.700kg - bez nástřihu a bez poranění. Takže epino vřele doporučuji.

bibes
1. říj 2009

johzuz to je super. Gratulujem k Lukaskovi a dakujem za povzbudenie 🙂 Snad sa postasti aj nam a budeme mat take pohodove porody 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru