EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

petja
autor
24. črc 2011

@boobinka proč tak brzy?

rosaria
24. črc 2011

ahojte predám epino, nemožem používať, ležím v nemocke, malá chce skôr na svet. ak máte niekto záujem napíšte, cena 45€. je to epino delphine.

boobinka
24. črc 2011

@petja prvni syn se narodil 37+2tt a nyni to vypada, ze bude mimisek taky driv. nijak to cviceni nehrotim, zatim jen obden a od 36tt uz budu denne. Tak se mi to zda akorat 😉

ladie
25. črc 2011

Ahoj holky. Tak se taky hlásím k majitelkám epina. Sice mám ještě čas, ale jen tak ze zvědavosti jsem ho dneska vyzkoušela (pravidelně začnu používat tak ve 36.týdnu) a hned se v pohodě povedlo 24 cm 🙂 Tak snad to i pak půjde tak lehce!

@hlasil jo a balonek jsem otřela papírovou kuchyňskou utěrkou. Ta nic nepouští.

dagmarkaaa
25. črc 2011

@ladie nooo tak to mi příjde hezký napoprvé dát 24cm paráda 🙂 !
já dala napoprvé nějakých 21cm a dnes třetí den tréninku s velkou námahou 25cm ale epinuju 2x denně jelikož už nemám moc času... to je 8cm a to píšou že už by mohlo na porod stačit, no ale doufám že se posunu o pár cm než porodím... snad to výjde bez nástřihu 😉

na desinfekci používám perlan nastříhaný a na něj dám líh 60 % co jsem koupila i pak na pupík mimča

gabika84
25. črc 2011

no teda, to mi prijde ako vykon 😕 ja som na prvykrat vytlacila 16cm, aj to som merala podla sablony a nie metrom, cize v skutocnosti to bolo asi este menej. predvcerom som si dala den pauzu a na druhy den sme som sa zase posunula o 1 cm. tak sa tesiiim! aj pomaly pokrok je pokrok. u mna teda po 14tich dnoch cvicenia 27 cm. 🙂 ja som spokojna. do terminu mame este presne 2 tyzdne. som zvedava, ci sa mi podari tych 31... uz teraz mi to pride dost narocne ☹

stefanny
26. črc 2011

kocky hlasim sa konecne: POROD BEZ NATRIHU! 😀 😀 😀 😀 😀 Viete aka som stastna! Rodili sme 21.7. ale pustili nas az vcera a kedze sme nastandart nechytili (11 porodov-proste narvano 😎 ) tak som sa skor nemohla ozvat, pustili nas vcera. Mame krasnu princeznu, ja som neverila ze to zvladnem, ale bolo to uzasne.
Nacvicene som mala 30cm, asi tyzden a pol predtym 31cm ale to som mala mini ranku tak som to uz neprehanala, Sonicka mala obvod hlavicky 34, a vraj tam este bolo miessto, ale sla pekne pomaly cez hradz na 2X, ziadna rychlovka, ziadne lieky-uplne prirodzeny porod od 1. kontra. Rodila som na 4 opreta laktami o postel. EPI-NO je proste zazrak, masirovala som aj hradz ale to len tak kazdy 3 den 5 min a pila som malinik a lnene semienko iba obcas.
Ked bude viac casu napisem podrobnosti 😅

dulkagabulka
26. črc 2011

@stefanny blahoželam 🙂 maličku vitam medzi nami
kde si rodila na 4??

anicka1981
26. črc 2011

@stefanny aj ja sa pripajam, super pocit 🙂 epino je super vecicka 😉

stefanny
26. črc 2011

@dulkagabulka yijeme v CR, a rodila som v Havlickovom Brode - friend hospital 🙂

dulkagabulka
26. črc 2011

@stefanny to je super...pane Bože, daj aby aj Slovenske ženy už raz takto mohli rodit 😀

hlasil
26. črc 2011

@ladie
@dagmarkaaa Holky, tak to vám ty centrimetry fakt závidím!

Já napoprvé dostala balónek sotva těsně přes průměr 4 a posuny jsou jen velmi pomalé. Teď se snažím cvičit pravidelně dvakrát denně tak 15 minut a když mám dobrý den, tak se při třetím nafouknutí dostanu někam k 6, takže na obvod 19 podle tabulky. Ale při dalším cvičení je to napoprvé zase sotva těch 5. Máte to některá taky tak?
Začínám se porodu trochu bát, hlavně mám obavy, že jsem dost úzká, mívala jsem s tím občas dřív problémy. Tak snad se to bude lepšit, ale zatím mi to cvičení moc sebedůvěry nepřidává.☹

jana0706
26. črc 2011

@dulkagabulka ahoj, viem ze je to trochu mimo temy (som este len v 29 tt a Epino si zatial len planujem kupit), kedze Epino je hlavne o predchadzani nastrihu, ale chcela by som sa spytat ci myslis ze by mi mohlo pomoct aj pri rozhodovani sa aku polohu pri porode zvolit? budem rodit v rakuskom Hainburgu tazke predpokladam ze by mi mohli vyjst v ustrety ak budem mat zaujem o nejaku inu polohu, len fakt netusim co mi v tej chvili bude vyhovovat..

dulkagabulka
26. črc 2011

@jana0706 tam budeš moct porodit v akejkolvek polohe, dokonca PA ti odporuči nejaku,ktora by ti mohla vyhovovat...
neda sa to dopredu vediet , čo v konkretnej chvili bude pre teba dobre- aka poloha..treba počuvat svoje telo 🙂
a samozrejme, že poloha tiež vplyva na moznost natrhnutia..
pozri si temy na MK s nazvom Aj takto sa rodi na slovensku, alebo Čo možem odmietnut ako rodička -tam je viac informacii

anetka1701
26. črc 2011

@stefanny moc gratuluju :oD HB rulezzzzz!!! taky jsem tam rodila :o)

kackabk
26. črc 2011

@hlasil Já teda začala skoro na 6, ale zato jsem se z té 6 nemohla asi 2 týdny kvůli různým potížím pohnout. Zlepšilo se mi to až v tom 38tt. Ty tuším cvičíš krátce, tak vydrž 😉 Taky jsem měla obavy, že mi to nejde jak ostatním, že na to nejsem typ a že mě nástřih nemine - no neříkám, že nad porodem mám vyhráno, ale nad epinem už skoro jo - dneska chyběly 3mm do 30 😀
@jana0706 No teoreticky si holky hledaly nejlepší polohu, při které se jim dobře cvičí či vytlačuje. Mně je pohodlná poloha na boku, jenže si nejsem jistá, jestli mi to vlastně není jedno - nedokážu to nějak posoudit. Ono totiž s tím vytlačováním je to u mě spíš o tom, přestat to držet rukou, aby to nevyjelo samo - abych se totiž nějak nepodřela či nenatrhla, tak udržuju kluzké prostředí, ale s takovou si vytlačování prostě nevyzkouším, natož v jaké poloze je nejlepší 😖

katka1981
26. črc 2011

@stefanny, gratulujem aj u nas tak podobne, len porod klasika. S epinom som sa dostala max. na 7 dalej som nemohla kvoli chorobe a mykoze a tiez ranke. Malinka mala 52cm, 3460g a hlavicku 34cm, tiez bez sitia a nastrihu, uzasne. EPINO je parada.

katka1981
26. črc 2011

@jana0706, ahoj, epino ti pomoze velmi psychicky, mne teda neskutocne, nebala som sa vobec porodu, predtym som sa bala tak, ze som bola dohodnuta na papier od psychiatra ze budem mat sekciu. Tiez ti pomoze aj v polohe, zistis ako sa ti najlahsie a najlepsie tlaci. Keby som mala rodit zas, epino si 100 percentne kupim.

jana0706
26. črc 2011

@katka1981 dakujem za povzbudenie a gratulujem k uspesnemu porodu! 🙂

katka1981
26. črc 2011

@jana0706, dakujem, a neboj, ja som sa do urcitej doby tak bala, ze to bolo az chore a nikdy by som neverila, ze porod budem povazovat za najkrajsi zazitok na svete a aj manzel rad spomina. Samozrejme k tomu prispelo modlenie sa, dovera k zazmluvnenemu lekarovi, PA s kt. som sa zoznamila pocas pripravy, bola krstna mama mojej spoluziacky zo ZS, takze ma brala ako VIP 🙂, manzel pri porode, epiduralka a epino. A rodit som isla v zlom zdravotnom stave, ale v psychickej pohode. Neboj, ak mozes urcite si kup epino, ak si veriaca modli sa a aj pre teba bude porod naozaj skvely.

jana0706
26. črc 2011

@katka1981 dakujem pekne za rady, ja sa tiez chystam pripravovat aby som bola v psychickej pohode...najradsej by som mala prirodzeny porod bez akejkolvek chemie, ibaze neviem ci na to budem dost silna...nie som ziadna hrdinka 😉

katka1981
26. črc 2011

@jana0706, ja som precitlivela, ja by som bez epiduralky nesla rodit ani keby co bolo. Ked som si ako tehotna dala susene slivky aby som sla poriadne na wcko, tak som potom jacala na cely barak, ake krce som mala na wcku, hovorila som si boze a co budem robit pri porode, bolo to strasne. Manzel sa bal, ze uteciem z porodu 🙂 ale porod nebol z daleko taky ako tie krce zo sliviek. Ano je to lepsie bez chemie, ale nie pre cloveka, kt. je citlivy ako ja 🙂

lafayette
26. črc 2011

blahopřeju všem k úžasným výkonům a upřímně - docela i závidím 😉 I když mám ještě čas (nevím, jak dlouho, protože mi cca před 4 dny začala odcházet hlenová zátka), obávám se, abych stihla alespoň něco k těm 30cm. Jsem hodně šitá a prakticky každý den začínám "od znova" ☹ ale pomalu postupuju...ale fakt pomalu.

lehotka
26. črc 2011

@rosaria ahojky, mas este ten balonik? 🙂 mala by som zaujem

vrn
26. črc 2011

Ahojte, tiez som si uz Epino kupila, raz odskusala a asi zacnem pomalicky nacvicovat nafukovanie, aspon parkrat do tyzdna. Podla dnesneho vysetrenia to vyzera nadejne aj na skorsi porod, krcok uz skrateny a hlavicka nizko, tak to necham na hormony nech same povedia a zacne cvicenie postupovat......... pri prvej dcere som bola dost sita - 7 vonkajsich stehov, hematom na celej polke zadku co tlacil na sitie, takze mavam bolesti doteraz. Rada by som sa nastrihu vyhla a tiez natrenovala tlacenie vo vhodnej polohe, kedze pri prvom 16-hod. porode som bola uz tak unavena ze mi len sestricka skocila 3x na brucho a bola vonku.........

hlasil
27. črc 2011

@kackabk Mně právě přijde, že se mi cvičí čím dál hůř ☹ Balónek nedrží vůbec uvnitř, takže ho držím silou, pak povolím a je hned venku, o tlačení se vůbec nedá hovořit. Nebo drží líp a já ho nafouknu, ale zase ho nedostanu ven, musím upouštět a tlačit mi taky nejde. Cvičím už druhý týden, to už bych čekala malinko zlepšení, aspoň v technice, ale je to spíš naopak.

kackabk
27. črc 2011

@hlasil No když já to prostě neberu jako trénink tlačení, ale opravdu jako prevenci poranění roztahováním. Balonek držím rukou, někdy dost velkou silou, i při nafouknutí na těch 30 jde ven sám, bez pobízení. Navíc mi připadá divné trénovat tlačení s tak malou a oblou věcí - při porodu přece musíš vytlačovat nějak celé miminko a ne jen hlavičku... Takže s tímto já si hlavu prostě nelámu 😉

hlasil
27. črc 2011

@kackabk Máš pravdu, o to tlačení tolik nejde. Ale když on jde ven někdy tak lehce, že si říkám, jestli vůbec byla ta nejširší část nebo jestli to nevyklouzlo už při tom nafukování. Těžkou soudit, když si tam nevidím 😀

kackabk
27. črc 2011

@hlasil No já zastrčím půlku, to poznám podle toho zúžení, chytnu balonek u hadičky mezi prsty a palcem si ozkouším, jak jsem těmi prsty daleko od těla - a tuhle vzdálenost pak udržuju při nafukování... Nebo zkus zrcátko 😉

dagmarkaaa
27. črc 2011

@hlasil neboj to se povolí, určitě! Já to dávám tak trochu na silu, protože už mi skoro hoří za patama a natrénováno moc nemám, dnes 6. den a jsem na 26cm a víc teda si nedovedu představit, ale určitě to půjde... prý do 14 dnů by se to mělo víc poddat při pravidelném tréninku. Já taky pokaždé cvičím na 3x to nafouknutí, to první mám s bídou 7 podle měřítka a poslední už víc jak 8. Taky balonek musím většinou držet na silu rukou, ale pak o vytlačování se taky moc nedá mluvit, prostě se snažím co nejvíc uvolnit svaly i psychicky a jde ven, jak prochází ta nejširší část tak je to někdy fakt síla, trochu to štipne ale dobrý....první dny jsem musela upouštět.

@kackabk no při porodu je hlavní protlačit tu hlavičku, to je největší fuška. Zbytek už pak jde sám, já teda ani nevěděla jak. ale taky mi příjde že s epinem o nějaký nácvik tlačení snad až tak nejde, spíš o ten pocit jak ze sebe dostanem tak tu hlavičku ven.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru