EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ladie
28. zář 2011

@sussanah tak další riciňák ve mě 😀

anicka1981
28. zář 2011

@ladie mne to iste za kazdym ctg som cakala z vyhodnotem 3 hodiny, a posielali ma od predneho vchodu az k urgentnemu primu,,, nahanala som doktora s kartou po nemocnici,a ke sa mu nakoniec uracilo, sa mu prist do ordinacie, tak vyhodnotil ctg tak, ze na mna ani nepozrel a nechal ma stat vo dverach s tym, ze som sa s nim vobec nestihla porozpravat o nicom co sa porodu tyka, nie to uz o porodnom plane,,,, presovska porodnica je na ..., nakoniec som rodila v KE Saca, a maxima spokojnost 😵

sussanah
28. zář 2011

@ladie tak drzim palce! 🙂

balumi
29. zář 2011

ahoj kocky, viete mi poradit? dnes mi prislo nove epino, len v instrukciach je napisane, ze sa neodporuca cvicit,
ak mimi nie je v "spravnej " - porodnej polohe.....nase mimi je stale KP, tak neviem ci mam cakat ci sa vobec otoci. cvicili ste niekto aj v tomto pripade? chcela som pomaly zacat buduci tyzden 😒

sussanah
29. zář 2011

@balumi podle me jde hlavne o to, e se vyrobce jisti, e pokud by se nahodou spustil porod, tak at je vse, jak ma byt. Proto doporucuje ccvicit az od donosenosti (tj ukonceny 37tt) a kdyz je mimco ve spravne poloze. V tomto zalezi hodne na tobe, jestli vlastne planujes rodit prirozene nebo v pripade, ze se neotoci pujdes na CS. Pokud planujes rodit prirozene, tak klidne zacni cvicit pristi tyden, budes to potrebovat. Pokud CS, tak bych pockala az do toho 37tt pripadne se s nekym poradila, jestli vubec zacinat cvicit. Precejen pravdepodobnost otoceni v poslednich dnech je uz vyrazne mensi (ale stale je).

sussanah
29. zář 2011

@ladie Tak jak??

kacinenka
29. zář 2011

kdybyste některá chtěla prodat Epi-no prosím pište

jana0706
29. zář 2011

@sussanah zeby @ladie ten ricinak predsa len zabral? 😉

sussanah
29. zář 2011

@jana0706 pevne doufam, ze ano. Uz byla docela zoufala, moc bych ji prala, aby uz to melazasebou a nemusela na vyvolavani.

balumi
29. zář 2011

@sussanah dakujem, ja by som samozrejme radsej prirodzene, ved preto som si aj epino kupovala. chcela som zacat od tt. 36 a byt pripravena, dodaci cas mal byt tyzden, ale prisiel hned na druhy den... 🙂
a s tym cs neviem,.....poradnu mam az o dva tyzdne, tak neviem ci sa natahovat 😀 ak by sa drobec neotocit....

balumi
29. zář 2011

@sussanah a veru neviem, ci sa dr. pretvaroval ale o ziadnom epine nepocul, tiez mi to povedala kamoska, ze ked dr. nejaky balonik spomenula, tak len otvaral usta 😲

balumi
29. zář 2011

@kacinenka ja budem predavat urcite, najskor tak o 6 t. tak si mozme potom napisat. este neviem
ci pojdem P alebo CS, ale mam ho doma nove. vzhladom k tvojmu tt by to mohlo stacit, ak teda budes mat zaujem 😉

sussanah
29. zář 2011

@balumi no myslelajsem to tak, ze pokud chces rodit prirozene KP, tak je nejvyssi cas zacit 😉 A dr bohuzel o tom povedomi nemaji temer zadne, coz je docela smutne... Misto rutinniho nastrihavani radeji propagovat prevenci

balumi
29. zář 2011

@sussanah dr. mi povedal, ze ak sa maly neotoci pojdem CS, vraj prvorodickam neodporucaju rodit KP,
porod si zatial neviem ani len predstavit 😨 neviem ci si mam vydupkavat P porod s KP, aby to nedopadlo kliestami...posledny rozmer panvy mam 18 co je vraj hranicne.....zatial rozmyslam, ze zacnem cvicit uz buduci tyzden a mozem asi len dufam ze sa otoci maly neskor...vraj sa to niekedy stava aj t. 38-39

jana0706
29. zář 2011

@balumi drzim palce aby sa babatko otocilo, vyskusaj ho nejako "prehovorit", vraj pomaha aj cvicenie "macacieho chrbatu" a to ze sa clovek "skludni" a sustredi sa hlavne na tehotenstvo a babatko...a niekedy nepomoze nic, babatko moze mat svoj dovod preco je opacne...ja by som si na porod KP netrufala, ale to je asi individualne...

balumi
29. zář 2011

@jana0706 dakujem 🙂 ved mu s mm "dohovarame" kazdy vecer a vyhravame mu aj pesnicku,....mozno sa mu prave ta nepaci 😀 ta hlavicka mi dost tlaci na zaludok, niekedy je to velmi neprijemny pocit na zvracanie, tak vtedy lyham na bok....mm sa mi uz smeje ze spim ako psik🙂 veru porod kp asi nie je nic moc, a su aj znacne rizika preto ho neodporucaju...ale tiez cs...ked si predstavim rozparane brucho 😖 tak som velmi dufala v epino 🙂 ked prislo tak som ho hned skusila nafuknut na 30 a chytila ma panika, ze to nezvladnem 😲

jasekd
29. zář 2011

@balumi Ahoj, mne se holcicka otocila nekdy v 37.tydnu, jeste je nadeje 🙂 A k te panvi, ja mela pred prvnim porodem posledni rozmer panve 16 cm, cili podmiraka, a porodila jsem prirozene dite 3,75 kg, 52 cm, 35,5 cm hlavicka (s nastrihem, ale bez cviceni epi no, a normalni porod zahlavim), druhe dite melo 3,6 kg, 49 cm a hlavicku 36,5 cm, bez nastrihu, mala ruptura. Chtela jsem si poridit epi no, jenze mi stejne jako tobe hrozila sekce kvuli KP a tak jsem se na to vyprdla a mozna skoda, byla bych bez ruptury (ale zhojila se bez problemu, nevim o ni 🙂 ). Do porodu KP bych sla na pracovisti, kde s tim maji zkusenost, u nas to ani nenabizeli. Kdyz uz to epi no mas, tak cvic, ja ho prave planovala porizovat a jak se otocila pozde, tak jsem se na to pak uz vykaslala a bejvala bych neco nacvicila, nebot jsem 10 dnu prenasela a to ji jeste vyvolavali. Jo, a nic jsem necvicila, zadne kocici hrbety atd, jsem si rekla, kdyz se otoci, otoci se, a kdyz ne, vi proc.

kacinenka
29. zář 2011

@balumi určitě, tak až to bude aktuálmní dej vedet a nejak se určitě domluvíme

balumi
29. zář 2011

@jasekd dakujem za povzbudenie🙂 hm tosi mala krasne rozmery, myslim tak akurat ale so 16 by som sa bala....mna velmi vystrasila kamoska, ktora pri tom istom rozmere rodila kliestami, ale asi sme naozaj kazda ina. idem teda nakupit tie kondomy na epino...na nete ( v obchode by som ako tehu bola smiesna s kondomami 😀 a tymto bruskom) a zacneme. paci sa mi ako sa tu baby povzbudia s tymi cm, uvidim kam sa dopracujem ja.

balumi
29. zář 2011

@kacinenka ok, ozvem sa ...dufam, ze aj s krasnymi vysledkami (bez nastrihu) a kocku tu 😉

jasekd
29. zář 2011

@balumi neni zac. Ja bych teda brala mensi deti, aspon ty hlavicky 😀 Prvni porod sel celkem ztuha, druhej co se tyka tlaceni uz uplne v pohode 🙂 A jsou i holky, kterym se dite otocilo tesne pred porodem. Ja mela sice miminko relativne velke, ale i velke bricho, tak asi mela dost vody a mista k obratkam, ona se mi otocila nekolikrat tam a zpet.

jana0706
29. zář 2011

@jasekd @balumi no mne nikto panvu nemeral 😒 ale cakam male babatko (na konci 38 tt mame odhad podla UTZ iba 2850 g, ale snad este nieco priberie) tak snad sa tou mojou panvou nejako pretlaci..

miparak
29. zář 2011

TAk já dnes můžu nahlásit, že po cvičení od 36tt, kdy jsem začínala na 16 cm, jsem dnes - ve 40.týdnu poprvé dala 30cm obvodu 😉 TAkže holky, pokud vám to nejde hned, tak nezoufejte....musí se pomalu prostě jen tak, jak to jde.....vůbec si nedovedu představit, že by mi přišlo epino a já se napoprvé snažila nafouknout hned na 30cm 😕 To jestli tady někdo dal a nepotrhal se????
Ze začátku jsou ty přírůstky ryclejší, od asi 26cm mi přibýval centimetr navíc cirka s každým novým týdnem.

TAk uvidíme, jak to dopadne u porodu, protože váhový odhad mi nikdo ted ke konci neudělal. Naposled ve 32.týdnu na ultrazvuku 1900g, což mi přijde moc.....takže se bojím obříka.

Držím palce všem cvičícím na začátku....

Ladie: vypadá to, že už jela 🙂

jana0706
29. zář 2011

@miparak oooo, tak to gratulujem 🙂 super ze sa ti darilo vyhnut sa zraneniam, ja som skoncila na 28 cm ale kvoli tej krvi som mala teraz dlhsiu pauzu tak som zvedava ako to pojde dalej, od zajtra chcem ist na to zase intenzivnejsie, predsa len neviem kedy sa maly vypyta...ale myslim ze to nebudem moct nacvicit tak ako som chcela, skoda, hlavne ked to islo predtym ako po masle...
Zvlastne ze ti robili posledny odhad v 32 tt, vsade je to inak, mna zase vobec nekontroluju zospodu a ani panvu mi nikto nemeral...

miparak
29. zář 2011

@jana0706 Já měla taky 3 ultrazvuky za celé těhotenství - prostě jen to, co hradí pojištovna. Pánev mi měřili, ale už si nepamatuju kolik, mám to napsané v průkazce. Prý je to dobré, dokonce ideální 🙂 No ale jestli budu rodit nějakou obra, tak to bude uplně jedno.
A během cvičení mě taky neminulo mírné krvácení....udělala jsem si trhlinku zevnitř na jednom ze stydkých pysků - bylo to odřením od balonku....nechala jsem toho na dva dny a od té doby dobrý.
30cm jsem dala dneska, ale zítra je zase určo nedám. Ale vím, že kdyby něco, tak 30 projde a dobrý.

kamcatkakoc
29. zář 2011

Holky můžu vám sem vstoupit a zeptat se na něco? Přečetla jsem si posledních pár příspěvků a mluvíte tady o nějakém cvičemí a o velikosti pánve. Mohla by jste mi některá vysvětlit, o co jde?

@miparak Já byla na ultrazvuk taky ve 32.týdnu a náš prcek má váhu 2200 g. A prý je to normální váha 🙂 Předpokládaná porodní váha bude 3,5 - 4 kg. Takže trošku obřík... 😵

miparak
30. zář 2011

@kamcatkakoc Ahojky, musím přiznat, že jsi mě trochu uklidnila, jak píšeš, že máš odhad na 2200g....taky čekám obřici kolem 4kg. Pořád jsem doufala, že se přihlásí na svět dřív, než v termínu a asi nepřihlásí. Do termínu 5 dní a nic se neděje.

Jinak sem chodí nastávající maminky a čerstvé maminky, které se rozhodly nebo uvažují o tréninku hráze před porodem s pomocí balónku epino http://www.epino.cz/epi-no/o-epi-nu.html no a probíráme právě , jak nám to cvičení postupuje nebo nepostupuje.

miparak
30. zář 2011

@miparak Plus maminky, které cvičily a jsou čerstvě po porodu nám sem napíší, jak u porodu dopadly - zda je nastřihli, nebo ne, nebo pokud ano, jak moc.

dlabinecka
30. zář 2011

@sussanah Ahoj!! Tak se mi minulý pátek -23.9. narodil chlapeček!! Bohužel akutním císařským řezem, ale jsem štastná, že je v pořádku!!

sussanah
30. zář 2011

@dlabinecka Velike gratulace 🙂 Skoda, ze vam to ani na podruhe nevyslo prirozene, ale hlavni je, ze je Filipek a ty v poradku! Moc si to uzivejte, ty prvni dny jsou k nezaplaceni 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru