EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

jakelina
17. kvě 2010

Ještě dodávám, že jsem měla nacvičeno 30 cm a někdy jsem neúmyslně nafoukla víc a byla až na 32 cm. A to se malý narodil o dva týdny dřív, tak doporučuji začít trochu dřív ať to stihnete nacvičit. 😉 Já začala ve 36 týdnu.

eveluska
17. kvě 2010

ahoj 🙂 chtela jsem se zeptat, od toho 38 tt se smi cvicit, protoze do ty doby jeste nejsou vyvinuty plice? my mame v rodine spis porody driv, ja jsem v 38tt, ostatni taky tak nejak, tak bych chtela cvicit treba uz od 36tt, ale bojim se, jak pise karcaka - ze by mi pak treba tvrdlo bricho a porodila jsem moc brzo .... je to napr. v 37tt moc brzo? muze to miminku ublizit? diky za info 🙂

tanuki
17. kvě 2010

Cvičit se může od 36tt, řekla bych, že jde spíš o to, aby se ve výsledku necvičilo moc dlouho "zbytečně nebyla hráz vytahaná" já byla přesvědčená, že taky budu rodit ve 38tt a přenášela jsem...takže jsem cvičila celkem 5týdnů, to už je dost. Jinak pokud ti nehrozí předčasný porod, tak si ho cvičením nevyvoláš. Čistě pro zajímavost, ptala jsi se (naší 😀) dr co si o tom myslí? Já neměla odvahu 😅

eveluska
17. kvě 2010

tanuki - taky jeste ne 😀 ale posledne tam byl zaskok, takze jsem ji videla naposled uz siillene davno 🙂 mozna bych se ji na to zeptala, ale jako stylem, ze jestli o tom neco slysela a co si o tom mysli, ne ze si ho hodlam koupit a cvicit dej se co dej 😀

eveluska
17. kvě 2010

tanuki - ja vim, ze je dost klidne mozny, ze budu prenaset, ale zas nechci to cviceni uplne "prosvihnout", pze v rodine mely zensky vsechny dost brutalni siti, tak bych tomu chtela nejak jit naproti, aspon to trochu vylepsit 🙂

tanuki
17. kvě 2010

a chodíš k J. nebo K. nebo S.?

tanuki
17. kvě 2010

My začali po ukončeném 35tt masáží hráze, o týden později balónek

eveluska
17. kvě 2010

tanuki - k j. a posledne jsem byla u k. 🙂 diky za tip 🙂 ty chodis ke komu?

tanuki
17. kvě 2010

S. nebo K. Ale kdysi dávno jsem byla dvakrát u J. 😀 Naštěstí jsou všechny moc dobré😉

luciolka1987
17. kvě 2010

ahoj v srpnu cekam miminko a za par tydnu zacnu taky cvicit s epinem.Mam proctenou celou diskuzi a je uzasne ze neco takoveho existuje a jake to ma vysledky.A udivuje me ze ho pouziva tak malo zen a ze nektere o tom pomalu nechteji ani slyset☹Kdyz sem se pred par dny na diskuzi o uherskohradistske porodnici zeptala adelky ktera tady taky prispivala a cvicila zeptala jak se k tomu v hradisti staveli a jestli tam cekaji nebo smiknou preventivne, tak se na me spustili s tim ze nastrih je v podstate dobra vec pac se hoji lepe nez natrzeni a ze mame spolehat na doktory protoze nam v tu chvili stejne nic jineho nezbyde,ze se jizva pry dobre hoji a posleze pry neni ani poznat ☹tak me nastvali... ☹

eveluska
17. kvě 2010

luciolka - hm.. "dobre hoji" jo? no nekdo ji ma i 20, 30 let, ja mam jizvy - jinde teda - uz 24 let a videt i fest cejtit jsou furt, si clovek casto neuvedomi, ze jizva nekde na kuzi na predlokti treba neni to samy jak sita nejaka tkan, ktera se pouziva....
on je to spis takovej strach, taky verim doktorum a nerodila bych treba doma, protoze mi to prijde risk, ale tohle je neco uplne jinyho....

vivianaba
17. kvě 2010

Baby suhlasim s vami, tiez nechapem preco vacsina pristupuje k nastrihu rutinne, ja spravim vsetko pre to aby som sa mu vyhla a ked ho bude treba napriek epinu tak co uz. Mozno to chce cas kym nase konzervativne narody zmenia pohlad na vec, mozno o par rokov to bude bezna pomocka pri priprave k porodu.
Ako ta doktorka mojej mamy (v Nemecku) - ze uz o epine pocula ale neodporuca lebo radsej rovny strih atd. Oni akoby automaticky predpokladali nastrih/natrhnutie, vobec zene nedaju sancu ze to ide aj bez nastrihu/natrhnutia. Toto ma najviac stve. Ja chcem aspon to sancu, a ked to nepojde tak potom budeme riesit nastrih.

Uz mam epino doma, ale cvicit zacnem az tak 3-4 tyzdne pred porodom. Ozaj, cim ste dezinfikovali epino? Planujem ho pouzivat len s prezervativom a kupila som si uz lubrikacny gel, ale aj tak chcem este nieco na dezinfekciu samotneho epina.

tanuki
17. kvě 2010

Je to loterie 😒 než VELKÉ trhnutí se líp šije a hojí nástřih. Nezbývá než cvičit a doufat, že bude mít službu dr., který nešmiká všechny (osobně si před příštím porodem sakra rozmyslím, jestli si teda nezaplatit porodníka 😕 ) a velkému trhnutí se vyhnout 🙂 ale to už pak záleží taky jak nám to tam ta příroda vyrobila 😒 někdo má holt vysokou hráz nebo mimi s velkou hlavičkou a smůlu..

luciolka1987
17. kvě 2010

no prave ze "se to dobre hoji" pisou ty ktere meli to stesti a fakt se jim to dobre a rychle zhojilo a vi houby o tom kdyz ma nejaka zena s tim problemy i dlouho po porodu a nektere i cely zivot☹ holt takove stesti nemaji vsechny.Taky hodlam pro to abych nemusela podstoupit nastrih udelat vsechno co pujde uz jenom kvuli te sanci jak pise vivian.Porad lepsi vedet do ceho deme a byt pripravene jak po fyzicke tak psychycke strance.Kdyz budu vedet ze mnou projde balonek o prumeru 31 cm tak budu klidna ze projde i hlavicka a budu v pohode a uz jen ta psychycka pohoda si myslim dela hodne.

ivasad.
17. kvě 2010

Ahoj holky, za pár týdnů taky začnu cvičit s epinem.... Už na vás docela dlouho občas nakukuju a fandím vám 😉 Dneska jsem koukala v rossmanu na kondomy, mají tak nějaké Preventivo, máte s nimi někdo zkušenost? Píše se na nich, že se nesmí používat s lubrikanty na bázi oleje, z toho mi logicky vyplývá že snad ani samy olej neobsahují.... Nevíte?

karcaka
17. kvě 2010

Ahoj holky,
evelusko, v návodu epina se píše, že můžeš začít 3 týdny před TP. Já začala teda 4, čili 36+0tt. Dnes jsem cvičila pátý den a dala 24 cm. 🙂 Z toho mám teda moc dobrý pocit, že to jde tak dobře, i když to trochu bolí. Ale břicho mi holt tvrdlo a tvrdne, věřím, že epino to nezhorší. Nicméně mimi už je takřka donošené. Dceru jsem rodila v 36. tt a nástřih měla, protože, jak mi řekli, je dítě nezralé a musí brzy ven... Nic jí nebylo, porod byl lehký, největší bolest jsem zažila až na pokoji po porodu, jak to šití bolelo. A ty hrozné stehy vůbec nevypadaly, měla jsem je tam minimálně 5 týdnů... Až teď jsem se dozvěděla, že porodní asistentka je tahá už cca 4. - 5. den po porodu, že se to bez nich líp hojí.
Takže jsem odhodlaná cvičit a věřím, že tentokrát to vyjde bez stříhání. I když mě trochu bolí konečník, ale snad to přejde.

eveluska
17. kvě 2010

karcaka - aha, tak to je dobry 🙂 ja myslela, ze prave az od toho 38tt, tak takhle je to lepsi 🙂
tanuki - to je nejaka moznost si zaplatit konkretniho pordonika? jak si to presne myslela?

eveluska
17. kvě 2010

ja jsem rozhodne pro nastrih nez natrhnuti, ale to oni poznaj (meli by), jestli to pujde bez nebo ne.... a kazdopadne ten nastrih muze bejt s epinem o hodne mensi, takze ja do toho jdu 🙂

petja
autor
18. kvě 2010

já se chystám ošetřovat epino pouze těmi alkočtverečky
http://www.lekarna.cz/tampon-con-zellin-ster-im...
případně kombinovat s lubrikantem,např altermed,ten je na vodní bázi,ne?

tessie79
18. kvě 2010

Ahoj holky, já začala cvičit v 36.tt, protože mi můj Dr. řekl, že budu nejspíš rodit dříve. Cvičím 1x denně tak 20 - 30 min.
Karcaka, blahopřeji k úspěchu 24 cm po pěti cvičeních je super výsledek. Máme skoro stejný termín porodu 🙂 . Já jsem na 23,5 cm.
S tím nástřihem je to v našem zdravotnictví pořád jak za starých časů. Pro lékaře je to prostě rutina. Já si raději zvolila menší porodnici za Prahou, kde se nerodí jak na běžícím pásu a přístup je osobnější. Na předporodní besedě Dr. říkal, že po nůžkách už tam nesahají preventivně, ale jen když to jinak nejde. Navíc poslední průzkumy jasně ukazují, že menší natržení se hojí lépe než nástřih.

vivianaba
18. kvě 2010

Petja - dik, dobry napad, alkoholove stvorceky mam doma pouzivam ich denne pri pichani injekcii 🙂

petja
autor
18. kvě 2010

Zmiňovala je tu už děvčata přede mnou 😉

scai
18. kvě 2010

Já jsem se taky bála, že mě nastřihnou automaticky. Tak jsem doktorovi řekla, těsně před tlačením, že pokud to nebude fakt nutné, tak nástřih nechci! Že jsem cvičila s takovým balónkem a že věřím, že bych to měla zvládnout bez natrhnutí! Tvářil se tak trochu skepticky, ale kývl na to...a dobrý, neudělal mi ho a neměla jsem žádné poranění! Fakt EPI-no super!

bara.c
18. kvě 2010

Ahoj holky, já cvičím ob dva dny. Začala jsem v 36.tt na cca 17cm obvod - měřeno krejčovským metrem a každý "trénink" zlepšení cca o 1cm. Teď 40.tt jsme na 31cm a doufám, že to bude stačit. 😉 Nechci to zkoušet víc, přeci jenom to má asi nějaký strop. Balónek ošetřují alkoholovými čtverečky a prý ani ubrousky na intimní hygienu nevadí, co se týká lukbikantu tak používám koupený v DM drogerii zn. Primeros/broskev - je na vodní bázi. Ohledně nastřihnutí je prý třeba si to nahlásit dopředu při příjmu a potom znovu por.asistentce a Dr. Většinou jsou ochotní. 🙂

lubiky
20. kvě 2010

aha co som nasla - myslim ze je to podobne ako epino plus ale lacnejsie http://www.merien.sk/index.php?page=shop.produc...

skajana
20. kvě 2010

lubikv: ale zas je to jenom na posilování, nevypadá, že by to šlo nafukovat jako klasické epi-no

tanuki
20. kvě 2010

Lubiky, to se asi opravdu nenafukuje, ani to moc není levnější 😅 jednou jsem tu četla o levnější variantě - anální kolík 😀 docela by mě to zajímalo, ale neměla jsem chuť surfovat po sexshopech..tak kdybyste na to některá narazila, tak mi pošlete link. 😉

shaarka
21. kvě 2010

tanuki,
neviem na ktorej strane, ale nejaka uzivatelka, prispievajuca do tejto temy, mala tu sexualnu pomocku (nafukovaciu, ciernej farby) v albume.
ale asi som ti velmi nepomohla 😅

vivianaba
21. kvě 2010
lubiky
21. kvě 2010

to ja som sa pytala tu "ciernu pomocku" aj som to mala v albume 🙂 ale nakoniec som si zaobstarala epino.... po dvoch cviceniach 5,5 cm....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru