EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

aknedz
29. čer 2012

@kokoska1408
@gabbika
Ďakujem dievčatá, tak ešte zostane EPI-NO v šuflíku 😉 a od 37tt teda začnem, vidím, že to pravidelným cvičením pekne postupuje...dovtedy zostávam pri masáži hrádze 🙂

zlatelevizeedna
29. čer 2012

@aknedz Já jsem zase začala o něco dřív, protože mě doktor upozornil, že zřejmě budu rodit dřív, tak abych stihla aspoň něco nacvičit. Asi před čtrnácti dny mi odešla zátka, na kontrole jsem byla otevřená na 3 cm, doktor mi řekl, že si myslí, že tak do pěti dnů porodím... no a pořád běhám ještě s břichem 😀.

aknedz
30. čer 2012

@zlatelevizeedna 😀 Tak ako vidím, je to všetko individuálne a aj keď to vyzerá, že to bude skôr, tak to tak nakoniec nemusí byť...tak želám pekný pôrod, potom napíš ako pomohlo cvičenie 😉

kokoska1408
1. črc 2012

Dnes rano 24cm, zacina me to bavit.

eicul82
1. črc 2012

@janinous ahoj, já nakonec 23.6.v 0.32 porodila 🙂 skoro o 2 týdny dřív....no takže jsem moc natrénovaný neměla ☹ a neminul mě 2 cm nástřih...ale docela v poho 😉

janinous
1. črc 2012

@eicul82 Ahojky! Diky za zpravicku a mooooc gratuluji a preji drobeckovi do zivota jen to nej nej nej, hlavne zdravicko a stesticko a at vam dela jen samou radost..!! 😉 Ja to nakonec vzdala, posledni dobou to bylo vzdy s kapkou krve a ja se kvuli tomu strasne stresovala, navic male se to strasne nelibilo, takze zustavam u maliniku a lneneho seminka a uvidime 🙂 Rikam si, ze jsem se opravdu pokusila udelat pro to maximum a zvladly to vsechny, zvladnu to taky 🙂 Tak jeste jednou diky a uzivej si miminecka 🙂 Holcicka nebo chlapecek?? 🙂

eicul82
2. črc 2012

@janinous Děkuji! 🙂 Je to kluk jako buk 😅 Štěpán 3140g a 50cm. Před porodem jsem cca 2 dny necvičila - to jak jsem měla pocit, že jsem se krapet natrhla, takže epino určitě porod nevyvolalo (jen tak mimochodem 🙂 ) Ale i tak si myslím, že mi to po psychické stránce něco dalo 😉 Byla jsem klidnější, že to aspoň trochu jde 😅 Ikdyž, teď si pořád nechápavě prohlížím hlavičku malýho a nechápu, jak jsem to mohla dokázat 😀
Dívám se, že ty to máš taky už za pár, tak přeji co nejvíc pohodový porod a hlavně ať jste zdraví!

janinous
2. črc 2012

@eicul82 Tak to gratuluji ke drobeckovi 🙂 Pekne miry 😉 Ja mam trochu strach, ze te nasi opicce se nebude chtit ani na termin, natoz driv 😉 Bude nas urcite napinat.. Takze do takove krasne vahy se nevejdeme..no uvidime 🙂 Ja jsem skoncila na tech 25cm a posledni dve cviceni byla krev, k tomu jsem opravdu sla pred bolest (klouby na rukach boli porad neskutecne), takze jsem si rikala, ze s tim nebudu stresovat ani sebe ani malou, ktere se to evidentne opravdu nelibilo, a kdyz nic jineho, aspon vim, jak tlacit 🙂 Takze uvidime 🙂
Moc dekuji a vam preji prijemne szivani s prdolkou malinkym 🙂

terezka312
2. črc 2012

@janinous Jestli můžu, tak přes krev určitě necvičit. Já si natrhla při cvičení zevnitř malý stydký pysk a i když jsem mu dala třeba 2-3 dny oddych, tak při dalším cvičení se natrhl znova, tak jsem to neřešila. No a při porodu se mi to v tom místě samozřejmě otevřelo ještě trochu víc a v tom místě mě neminul steh 🙂 Takže určitě nehrotit. A k tomu tlačení: to jde tak samo, tělo vlastně tlačí za tebe, to je to poslední, v čem potřebuješ od epina pomoct 😀 To je tak neskutečně silný, že to ani sama pomalu neovládneš. Ale tím nechci epino schazovat, to určitě ne, mně dobře roztáhlo porodní cesty uvnitř a mrňous byl celý venku během jedné kontrakce (a to měl obvod hlavičky 35 a váhu 3,6), i ho museli brzdit! Takže určitě cvičit, ale ne přes bolest a krev, ostatně i Romča tu psala, že se asi při epinování zhmoždila a měla tak porod spíš horší. Držím palce!!!

romca13
2. črc 2012

@terezka312
@janinous tak já bych se ráda vyjádřila k tomu tlačení,,, epino mi lezlo ven samo,takže jsem v podataě nemusela vytláčet,, a malýho jsem ven tlačila 2 hodiny a stejně to nešlo, museli mu ven pomoct,,, takže tlačení balonku a mimi se rozhodně nemůže srovnávat,,, a já třeba měla ještě krátké a slabé kontrakce,takže jsem ani pocit na tlačení žádný neměla,, takže tělo mi samo o sobě vůbec nepomáhalo ho vytlačit,, musela jsem prostě jen já sama a bylo to peklo,, to nejhorší na porodu ( když teda neberu to, jak strašně jsem po porodu dopadla :((

terezka312
2. črc 2012

@romca13 No každopádně to potvrzuje moji teorii, že epino k tlačení prostě není, je to o roztahování porodních cest a hráze, ne pro nácvik tlačení. Proto to ani výrobce neuvádí jako jeden z cílů používání 🙂 Je fakt, že já jsem naopak měla kontrakce už od začátku hodně silné a časté - po 2-3 minutách. U mě to byly tlaky neuvěřitelný a když mi říkali, ještě netlačit, ještě není zcela zašlá branka, tak jsem myslela, že se zbláznim a i když jsem se hodně snažila, tělo stejně tlačilo samo. Hlavně, jestli jsi už v pohodě, já teda nástřih ještě občas cítím, ale sedět už můžu v pohodě 🙂

janinous
2. črc 2012

@romca13 @terezka312 Holkyyyyyy...neberte mi iluze!!! 😀 😀 Já vím, že tlačení epi-na je sto pro jiné, než tlačení mimča...ale aspoň vím "kam" tlačit 🙂 Přes krev sto pro nejdu, právě po Romčiném zážitku vím, že to nemá smysl hrotit 🙂 Zvládnu to i bez Epi-na 🙂 Myslím, že důležitý je pozitivní přístup a nestresovat se předem 😉 On stejně člověk neovlivní, jak to bude a jak to půjde, takže nemá smysl to řešit předem 🙂 Já se hlavně těším na tu naši malou opičku a všechno ostatní bude pak snad zapomenuto raz dva 😀

romca13
2. črc 2012

@terezka312 no dnes už je to celkem lepší,,,, minulý týden jsem byla ješt+ na revizi,,, jak jsem měla dole ten velký otok, tak se mi tam ke všemu ještě udělal hematom 9x5cm, takže mi ho museli pod narkozou odsávat,,takže fakt vtipný,,, byla jsem celý den v nemocnici až do večera, tak mi malýho hlídala mamča,,,, dnes jsem byla na kontrole u mýho mudra, štípe to při močená jako prase, tak mi řekl, že se mi ty stehy nějak zaezávají do sliznice, takmi je vytáhl, tak doufám, že se to nějak už nerozjede, a že se to dobře zahojí,,,,, ale už můžu celkem dobře chodit i sedět, tak snad to bude jen a jen lepší,,,, k tomu tlačení,,, právě vím, že hodně holek říkalo, ženejhorší bylo to že hrozně potřebovaly tlačit ,ale nemohli bo jim to ještě nedovolili, ,,, no a já měla opačný problém,,, měla jsem tlačit a nešlo to :(( ale musím říct, že k porodu jsem šla v pohodě s tím, že to zvládnu,,, a přitom než jsem začla s epinem cvišit, tak jsem se porodu bála jak blázen,,, co se stane při porodu to bohužel nikdo a nic neovlivní,,,, :(

terezka312
2. črc 2012

@janinous Přesně tak, po porodu na všechno zapomeneš (nebo alespoň hned potom, co tě přestane bolet šití 😀 ) a to je na tom úžasný 🙂

romca13
2. črc 2012

@janinous právě teď už vím, že ty porodní cesty 100% povolí a roztáhnou hormony a vůbec celý ten porod,, jak jsem si myslela, že ji mám úzkou a že tama mimi nikdy nemůže prolézta, tak teď už vím, že může,,, když PA do mě strkala ruku a pomáhala roztahovat hráz, tak to šlo celkem snadno a necítila jsem nějakou moc velkou bolest,,,

romca13
2. črc 2012

@terezka312 já musím říct, že si vůbec už nedovedu vybavit ty bolesti u porodu,,,, kdybych se tak dlouho nedávala do kupy, tak bych klidně řekla, že byl porod v pohodě,,, i když vím, že právě při porodu jsem měla pocit, že umřu a e to prostě nemůžu už vydržet,,,

terezka312
2. črc 2012

@romca13 Za mě byly na porodu nejhorší ty kontrakce, měla jsem je skoro nonstop a fakt silný, ale je fakt, že tu konkrétní bolest už si taky nevybavím a už teď se těším, až budu ten neskutečný zázrak zrození zase moct někdy zažít 🙂

terezka312
2. črc 2012

@romca13 Jinak teda koukám, že sis užila dost, máš 3 týdny po porodu a ještě takovýhle další zásahy... 😖

kata13
2. črc 2012

@danula.ch no ako pokracujete? mne sa dnes podarilo to dotiahnut na 29cm, sa mi az nechcelo verit, lebo dala som sice 28cm minuly tyzden, ale ocakavala som, ze na nich aj zostaneme par dni, lebo 27,5 cm som nepremohla skoro viac ako tyzden....ale tesim sa

kamino
2. črc 2012

@kata13 Právě jsem docvicila,jen 25,ale na pohodu,bez bolesti. Říkám si,ze každý cm dobrý,když jsem začínala,tak 20 bolelo. Doufám,ze to pomůže,o každý steh min bude úspěch. Nehrotim to,měla jsem metu 30,ale teď si říkám,ze stres z toho,ze to nestihnu by byl horší,tak uvidíme. Ahoj a hodně štěstí všem.

kata13
2. črc 2012

@kamino ja som zacinala na 22,5 a tiez si hovorim, ze kazdy cm je len k dobru, ale tiez to nejak na silu nezeniem. hlavne, ze to precvicujem, aj keby sa mi viac nepodarilo dat. no velmi sa tesim, ze sa mi to podarilo dostat az tak daleko, uz len verit, ze ten porod bude o to lahsi

zlatelevizeedna
2. črc 2012

@kata13 Já jsem teď asi dva dny "netrénovala", protože mě děsně bolí stydká kost a navíc se mi v tom vedru vůbec nechce, večer (cvičím vždycky večer) už jenom ležím jako rozpláclá velryba a nechce se mi nic nafukovat 😀. Předtím jsem dala 28.5 a dneska už jsem si fakt řekla, že se večer přemůžu. Na začátku jsem si taky dala metu, že bych chtěla nacvičit těch 31 cm, ale teď si říkám, že cokoliv nad 16 (= můj začátek) je dobré 🙂.

kata13
2. črc 2012

@zlatelevizeedna ja si vikendy davam volno a cez tyzden cvicim vzdy po ranajkach, ked sa da, este kym mam energiu 😀 a to si dobre pocvicila od zaciatku 16cm a teraz 28,5, ako dlho cvicis?

zlatelevizeedna
2. črc 2012

@kata13 Cvičím už relativně dlouho, za pár dnů to bude skoro měsíc. Začala jsem raději dřív, protože mi doktor říkal, že už je porod na spadnutí a zatím nic 😀.

kata13
2. črc 2012

@zlatelevizeedna ja teraz treti tyzden, ale dufam, ze uz precvicujem posledne dni a tento tyzden porodim 😀

zlatelevizeedna
2. črc 2012

@kata13 Taky už bych to chtěla mít za sebou, ale víš jak to je. Vzhledem k tomu, že mě už od třicátého týdne straší porodem, tak budu určitě přenášet 😀.

danula.ch
2. črc 2012

@kata13 fuha, tak dost, uz mozes rodit 🙂
ja som vcera dala 25, dnes som necvicila, lebo maly z tych teplot nechce cez obed spavat. tak skusim zase zajtra, alebo sa mozno vecer podari 😉

kata13
2. črc 2012

@danula.ch ale tiez postupujes, 25 je uz pekne 😉

danula.ch
2. črc 2012

@kata13 ano, ja sa aj z toho tesim, cokolvek lepsie ako nic. prvy krat ma dost silno dotrhalo, hojilo sa to 2 mesiace, takze teraz to bude urcite lepsie 🙂

kokoska1408
3. črc 2012

@janinous ja si taky pri epinovani uvedomila jak spravne tlacit a ktera poloha mi sedi nejvic. Myslim, ze to urcite pomuze. Hodne zdaru ja dnes dala 25cm. Uz se tesim na 30. 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru