EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

slniecko77
4. říj 2010

@sambucca v prvom rade gratulujem k malickej a bezproblemovemu porodu 😵
..a dakujem ti za informacie, zacinam o tom len studovat a rada si vypocujem vase nazory a odporucenia, predsa len osobna skusenost
..ja dufam, ze budem moct Epi-No zacat pouzivat, momentalne mam placentu nizko, tak musim pockat na sono a podla toho sa zariadim..velmi nerada by som sla cisarskym rezom 😒
..v ktorom tyzdni si zacala s cvicenim ty?

sambucca
4. říj 2010

@slniecko77 Ja mela taky nizkonasedajici placentu, ale srovnala se - jako ve vetsine pripadu. Tak neztracej hlavu 😉 Cvicit jsem zacala hned prvni den v 37tt - tusim ze prvni pokus byl 21 cm? Ja hned merila krejcovskym metrem a ne pres tu tabulku co je pridana k epinu, je to presnejsi. A diky za gratulace! 😵

slniecko77
4. říj 2010

@sambucca dakujem 🙂
..ja tiez dufam, ze sa posunie ako v 80% pripadov 😉
..hm, to bol velmi pekny prvy pokus
..ak bude vsetko o tri tyzdne v poriadku, som na 100% presvedcena o kupe Epi-No, chcela by som sa vyhnut nastrihu a chcem pre to spravit maximum, obzvlast ked citam povzbudzujuce skusenosti od vas

maryja
4. říj 2010

tak ja dneska cvicila stvrty krat a dala som postupne (asi na 6x) 21 cm. Boli ma to stale, ale mozno uz troska menej. Sa mi to zda v nedohladne, zeby som za 4 tyzdne dosla na tak velky obvod, jak je treba... Snad ma povzbudzuje len to, ze vacsina z vas to zvladla. 😉

eveluska
4. říj 2010

@sambucca no to kazdopadne 🙂 ja to nemyslela tak, ze by to slo bez epina, ale ze se nemaj holky stresovat, ze nemaji nacviceno 34 nebo 36 nebo kdovikolik cm, ze pri samotnym porodu ta hraz jeste oproti cviceni dost povoli, kdyz je teda prave cas a porod probiha dobre 🙂

eveluska
4. říj 2010

@lenulab bejt tebou to nedelam 😅 proc se zbytecne stresovat, hlavne ze se zlepsujes a i kdyby ne, hlavne ze protahujes, urcite to bude znat! 🙂 me malem omylo, kdyz jsem to jednou premerila, bylo to na tom obvodu asi o 3-4cm min, ale ono hodne zalezi, jak se na tu sablonu koukas, jak k ni balonek prikladas, jestli mas tu sablonu perfektne rovnou apod. .... ja se tim pak nestresovala, proste jsem jen cvicila a orientacne merila na sablone a pak uz ani nebylo co merit, pze jsem se vubec nezlepsovala..... jde hlavne o to cviceni 🙂 a po kazdym cviceni jsem jeste delala masaz a poradne promazavala olejickem na hraz, to klidne i 3x denne 🙂

nikka.vo
4. říj 2010

Já jsem měla nacvičeno stěží 30cm, neměřeno metrem, ale podle šabony, takže ještě méně a porodila jsem bez poranění hráze, fakt není nutné mít nacvičený plný obvod 🙂 🙂 🙂 A to jsem jí ještě k tomu vyprdla hned, takže hráz neměla šanci v klídku povolit 😅

mirka_80
4. říj 2010

@slniecko77 Ja som citala, ze zacat po 36 tyzdni, ale uz pocas 36 som par krat skusila, nedalo mi to... intenzivnejsie som zacala ale az tento tyzden (koncim 37tt)... sucasne som zacala masirovat hradzu, mala som tam jedno na dotyk bolestive miesto (asi po nastrihu z prveho porodu)... to som uz rozmasirovala, uz je len neprijemny dotyk, nie bolestivy... tak asi sa to natiahlo a vdaka tomu som dnes dala viacej cm... cvicim 1x denne, ale cez vikend nie, lebo moja dcera mi neda ani tych 30 min. pokoj... a tiez hlavne cca 3x nafuknem, necham chvilu dnu, cvicim stahovanie svalov a nakoniec vytlacim...

@sambucca Dakujem za povzbudenie. 🙂 Dufam, ze to naozaj stihnem "nacvicit"... mam totiz obavu, ze pojdem rodit skorej. Prve dieta slo o 10 dni skor ako termin a teraz mi navyse riadne tvrdne brucho... tak sa fakt obavam, ze to bude kazdu chvilu a ja ani nenacvicim, ani caje z malinovych listov nevypijem vsetky... 😖

slniecko77
4. říj 2010

@mirka_80 ahoj 🙂 dakujem ti za podrobnejsie vysvetlenie, ako som pochopila vy aj stahujete svaly a cvicite s Epi-No, povodne som myslela, ze to staci zaviest, nafuknut a pockat pozadovanych 20 minut..este raz dik 😵

terak
4. říj 2010

Nevite jestli se s tim neda cvicit ve vode?

mirka_80
4. říj 2010

@slniecko77 Skus tento link: http://www.epino.cz/epi-no/predporodni-priprava...
Tam sa dozvies viacej o cviceni.

@terak to asi nie, lebo ten pristroj by sa nemal okrem balonika namocit

slniecko77
4. říj 2010

@mirka_80 dakujem ti velmi pekne 😵 idem studovat

terak
4. říj 2010

@mirka_80 No to je jasny, ja bych taky tu cast co nafukuje, nechala venku 🙂 A ve vode vlastne jen balonek a kousek hadicky. Ale tam je asi problem s namocenim te casti, ktera upevnuje balonek k hadicce co? No asi napisu vyrobci :D

sambucca
4. říj 2010

@eveluska urcite, tos napsala dobre, protoze ja dala 30 jen dvakrat a to jeste asi tyden pred porodem pak jsem zahadnym zpusobem byla porad na 29, 28. Obvod hlavicky byl 33 cm, takze za zbytek muzou hormony pri porodu a za rychly tlaceni mozna lneny seminko a stesti? 😉

amandamath
5. říj 2010

Ako meriate tie pribudajuce centimetre? Pridavate pocet stlaceni balonika?


maryja
5. říj 2010

@amandamath Ja cvicim tak, ze pridavam pocet stlaceni, zacinam ze stlacim 3x - vytlacim balonek, potom 4x... a zas vytlacim, ten balonek necham vevnitr asi tak 2-5 minut. Vcera som skoncila na 8x a bolo to tych 21 cm. Meriam si to nakoniec krajcovskym metrem.
Inak ja cvicim ked dam deticky poobede spat, tak pocvicim a idem spat za nimi 😀 .
A tie bolesti, to mozu byt i z predchadzujucich porodov, tak som zvedava, jak to pojde dalej. 😀

amandamath
5. říj 2010

@maryja dakujem.
Ako hlboko ten balonik davate? Ja som davala az po ten koniec kde je kruzok co sa napaja hadicka, vo vnutri by som nafukala hocikolko lenze raz som to nechala nafuknute podla sablony na 7,2cm a mala som taky ruzovy vytok. Ked dam dovnutra len dve tretiny ako je navod tak tiez necitim nijaku bolest ci pnutie ale zase mam pocit ze ked sa nafukne tak je vonku akoby som ho len tlacila o kost ale necitim napinanie hradze ☹

womanity
5. říj 2010

Ahoj děvčata ( některá jste už odrostlejší, ale potěší to, ne? 😀 ) Chtěla bych vám sdělit, že díky vaší diskuzi o epi-nu jsem v sobě překonala jeden obrovský blok, který mi výhled na budoucí mateřství vysloveně kazil. Nejsem těhotná a v následujících měsících nejspíš nebudu, ale při slovu ,,nástřih" mi běhá mráz po zádech. Vždycky jsem si představovala, že to dělají takovýma těma nůžkama na kuře 😀 Po jednom naprosto děsivém videu zašívání hráze, které je na youtube, jsem si opravdu řekla, že si zaplatím císařský řez. Nedovedu si představit, že mi tam někdo střihne nebo že se tam roztrhnu vejpůl. Pak jsem ale objevila tuhle diskuzi a už se strašně těším, až budu jednou rodit! Fakt jsem propadla totální euforii a všem známým kamarádkám těhulím posílám odkaz sem. Nejvíce mě děsí, že i při tak vynikajících výsledcích to zná pouze promile lékařu či PA! Je to velká škoda, fandím vám a jsem takový ,,voajér" zvenčí, okukuju to tady pravidelně. Ale připraveným štěstí přeje! Teď ještě najít toho právného tatínka 😎

majatob
5. říj 2010

ahoj holky, dnes mi dorazilo epino, jupi 😵 uz se tesim az se pridam 😵 😵 😵

maryja
5. říj 2010

@amandamath Mne ten balonek sam od seba zalieza dovnitr - uplne - ze musim vytahovat az za hadicku...

Ja dneska cvicila piaty krat, a obvod som zvysila len o 3mm - na 21,3 cm. Nejde to 😒 . Sice sa mi podarilo vovnitr nafuknut - 9x, ale nedokazala som to vytlacit... nuz bude to beh na dlhu trat u mna. Ta bolest je silna 😒 a ja sa vyslovene bojim bolesti, takze to nedokazem. Nieco ine je tlacit dietatko - je to raz a dost - pri tlaceni dietatka som vobec nevnimala uz bolest, bol to finiš a ja bola štastna a vlozila som do toho všetky sily. Tym, ze ma vždy šmikli, tak to nebol problem... horsie už 6-nedelie. Ale toto cvičenie este 4 tyzdne trpiet, ach joooooooooooooooooo. Neviem, ci to nevzdam 😒

lenulab
5. říj 2010

@maryja nevzdávej to...taky jsem si myslela, že se z určitýho rozměru nedostanu a pomalu to šlo 🙂 taky nafouknutí počítám, mám to zatím 16x..a cvičím od 17.9. a měla jsem 3x pauzu jinak každej den, takže taky dělám malý pokroky..
@amandamath já balonek nechávám kousek venku, ale při více přifouknutí mi taky zajede moc dovnitř, že ho musím trochu vytlačit nebo vytáhnout za hadičku...

suik
5. říj 2010

@maryja opravdu to nevzdavej, za cviceni nic nedas, jen par minutek...klidne si dej den pauzu, to vubec neuskodi, ja ke konci cvicila obden, kdyz jsem byla unavena, tak jsem radsi necvicila a docela ty obvody skakaly. Rikala jsem si, ze kazdej kousek dobrej. Na zacatku kazdyho cviceni jsem davala hodne malo, treba jen dvacet, az na konci jsem pokrocila. To mi pak davalo elan do cviceni.

zkus jeste zkombinovat s masazi hraze, spis ale potom, nebo rano, jde-li to se dvema detma, aby se ta tkan i trochu rozmasirovala a zmekla. nebo si dej predtim vanu.

maryja
6. říj 2010

@lenulab
@suik
Holky dakujem za podporu 😀 , asi to nevzdam, ale moc chuti do toho cvicenia nemam. 😉

amandamath
6. říj 2010

@lenulab @maryja ano skusala som to aj nafukovat vnutri lenze tak nafukam "hocikolko" ale pri vytlacani sa mi uz stalo ze som mala ruzovy vytok ☹ Ale vyskusam pri jednom cviceni opakovat s pridavanim stlaceni. Dakujem za podporu a drzim palce aby sme vsetky vydrzali do konca.

mirka_80
6. říj 2010

@womanity Ani nástrih nie je niečo príšerné a nevydržateľné. Pri tých pôrodných bolestiach ucítiš len také štipnutie, hoci v skutočnosti je to rez skalpelom či čím. Ani som to veľmi nevnímala. Horšie je potom to zašívanie, ale tiež po úľave od pôrodu je to malina. Ja som mala vonku viditeľných tak 5 stehov- vnútri vôbec neviem, tie som ani necítila. No a jediný problém, ktorému sa teraz snažím vyhnúť, je to, že som nemohla dlho sedieť, stehy ma ťahali, po každej návšteve záchoda som musela ísť ranu osprchovať... ale prežiť sa to fakt dá. Takže sa neboj, keby to epi-no nezabralo.
Ja len dúfam, že budem môcť svoje druhé dieťatko hneď od začiatku kojiť po sediačky. 🙂

mirka_80
6. říj 2010

@maryja Ja chvilami balonik pridrziavam vnutri, aby mi sam nevybehol, chvilami ho zas trosku vytlacam, aby mi nevbehol uplne dnu... ked ta boli to vytlacanie, skus iba nafunknut tak, aby bola 1 tretina balonika vonku, nechaj chvilu tak, pripadne s nafuknutym balonikom trosku pohyb z boka nabok, zhora dole... tym tiez natahujes hradzu, nemusis vyslovene tlacit ho von. Nakoniec si ho zmensi tak, aby ta to tlacenie nebolelo a mozno budes prekvapena, ze raz vytlacis viacej... ked sa ta hradza trochu podda.
Ja to tak robim, tlacenie si nechavam nakoniec. A tie masaze olejom ti tiez odporucam. Skorej sa to podda.
Vydrz!!! Stoji to za to. 😉

sambucca
6. říj 2010

@mirka_80 mas pravdu v tom ze nastrih v okamzik strihu neboli a je citit spis uleva, ale zapominas dodat ze si pak nemuzes nekolik dnu poradne sednout, osprchovat, vstat poradne z postele aby ses venovala diteti a v nemalo pripadech si o sexu muzes nechat zdat na dlouhe mesice! nastrih tak neni momentalni ulevou ale hlavne dlouhodobou "jizvou" nejen na tele ale i "dusi" zeny . Respektive pises o tom, ale ja to chci zduraznit😀! @womanity jen cti a sir dal, je velka skoda ze o tom spoustu holek nevi!

lenulab
6. říj 2010

tak já jsem se včera dostala kousek přes 8cm 🙂 jde to, myslím, dobře...Ale pořád nějak necítím tlak na konečník, nevím jestli nedělám něco špatně...
@womanity z tohohle má strach asi každá žena...jak píše mirka_80, taky myslím, že horší je pak to šití, hojení a taky problémy se sexem...nevím to teda z vlastní zkušenosti a snad to ani nepoznám díky epinu 🙂
Jinak džím palečky všem epinačkám ať jde cvičení dobře a vede k pohodovýmu porodu! 😉

katchi
6. říj 2010

Zdravim devcata, tak ja jsem dnes zacala trenovat naostro 🙂 minuly tyden jsme jen masirovali hraz. Balonek jsem nafoukla asi 11x a vytlaceny obvod byl 23cm (mereno metrem), na sablone to bylo asi 7,5cm. A myslim, ze by to slo i vic, ale nechtela jsemto prehanet. Tak snad to bdue dbre pokracovat. A vcera jsem byla na predporodnim kurzu v nemocnici a normalne se tesim na porod 😀

@maryja nezoufej a vydrz, ono se to podda, neboj...

mirka_80
7. říj 2010

@katchi Tak to si dobrá. Ja som sa dostala na tych 7,5 az 8cm az po takmer dvoch tyzdnoch cvicenia. Ty fakt nemas problem do pôrodu natrénovať hoci aj 33cm obvod. Gratulujem. A trošku závidím. 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru