EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

alenavy
8. dub 2013

@katja77 Od prvních fakt bolestí byla malá za 4 hodiny venku, strašili, že to bude trvat dlouho - byla jsem otevřená na 1 prst. Kontrakce tedy fuj, ale jakmile jsem mohla tlačit, tak to byla už úleva, během chvilky byla malá na světe. A žádný nástřih, měla jsem tedy 1 pidisteh, ale ne z natržení, ale že uvnitř byla nějaká miniaturní ranka, tak se tam rozhodovali, jestli to mají šít nebo to nechat. Tak já vlastně ani nevím, jestli mi ten steh udělali nebo ne, nic jsem necítila, žádnou nit jsem pak taky nikde neviděla 😀 Bylo to tedy paráda, protože jsem vlastně neměla žádnej problém se sezením, když jsem se přesouvala na pokoj, tak jsem šla po vlastních. Jasně tedy až po té době, kdy jsem měla dovoleno vstát. Ale sestřička mi říkala - to si děláte srandu, vy si tady kráčite naprosto v pohodě, vy si tam snad doběhnete🙂

katja77
8. dub 2013

@alenavy Tak to je fakt úžasný🙂 Štastná to žena..... A na kolik cm si se ve cvičení s epi dostala?

pupidu
8. dub 2013

@katja77 Moc ti děkuju za povzbuzení, odkazy i tu diskuzi 🙂 Právě tu zvonil pošťák a přivezl mi epino, tak ještě objednám kondomy, lubrikant a hurá na to 🙂
@alenavy @katja77 Máte pravdu, holky. Ono pak bude důležité posilovat pánevní dno a i při těch procházkách je to perfektně využitý čas 🙂 Moc se na porod těším, tak snad i to cvičení půjde jako po másle. Budu průběžně hlásit výsledky 😀

pupidu
8. dub 2013

@alenavy A ty cviky na zatažení dělohy jsou složité?

alenavy
8. dub 2013

@katja77 Jsem to nečekala a samozřejmě jsem ráda🙂 Dostala jsem se podle šablony na těch 10, což píšou, že je 30 cm, dál jsem to už nenatahovala, v návodu píšou, že se to nemá. Hlavička byla 34,5 cm. Ono ještě zafunguje tělo, že se to všechno otevře víc. A taky jsem používala homeopatika, v průběhu první doby porodní jsem je měla rozpuštěný v půllitrovce vody. A měsíc po porodu jsem dlabala další, najdu to a dám odkaz.
@pupidu Já vlastně znám jeden. A bude se ti určitě líbit 😉 Lehneš si na břicho, nejlépe tedy dát na postel polštář a na ten polštář lehnout břichem. A jen tak prostě ležet🙂 Aspoň 10 minut a několikrát denně. A začít klidně hned po porodu. Tedy úplně hned ne, tak pár hodin bych vyčkala🙂 Nebo třeba začít druhý den, jak se budeš cítit. Holky po císaři mají v tomhle smůlu. 😒

alenavy
8. dub 2013

Tady je ten odkaz, kde je taková malá brožurka o homeopatii pro nastávající maminky a pro porod - http://hla-homeopatie.cz/cs/314-homeopaticke-pu... Prý se dá vyzvednout i v některých lékárnách.

pupidu
8. dub 2013

@alenavy Nooo, tak tenhle cvik se mi opravdu líbí moc 😀 A myslíš, že ta homeopatika opravdu k něčemu jsou? Já jsem právě nějaká dostala včera od kamarádky (nakonec je nepoužila, protože byla týden před porodem už v nemocnici a tam nechtěla), tak nevím, jestli má smysl to zkoušet 🙂

alenavy
8. dub 2013

@pupidu Já si to myslela, že tě zaujme🙂 Mně se taky moc líbil, hihi. A těžko říct, na ta homeo, nemám porovnání s a bez. Myslím, že to mělo být na urychlení první doby porodní, já kromě toho ještě nalila do vany rozmarýnový olej, který má taky urychlit právě tu první dobu. V půl pátý mi říkali, že tam budu hodně dlouho (jak jsem asi nahoře psala, byla jsem otevřená jen na prst). No a v 9 se malá narodila, říkali mi, že rodím, jak by to bylo moje třetí a ne první. Ale nakolik to byla ta homeopatika, nakolik olej ve vaně, nebo jestli to tak probíhalo i bez toho všeho, to fakt nemůžu říct.

slapech
8. dub 2013

Ahoj - můžu se k Vám přidat? 🙂 Pročítám tady diskuzi a začíná se mi ta myšlenka fakt líbit... při prvním porodu jsem o ničem takovém ani neslyšela. Myslíte, že by to mohlo pomoct proti nástřihu i když u prvního porodu byl? Šití fakt nebylo něco, co bych chtěla zažít znovu... 😠

bobulka2010
8. dub 2013

alenavy: MOhla bys mi prosím napsat, jaké ty homeopatika jsi brala? Mám ještě dva měsíce do porodu ale pěkně se to blíží 🙂 MOc dík.

katja77
8. dub 2013

@bobulka2010 Já těm homeo dost věřím, mě pomáhají, jak psala alenavy, máš to v te brožuře, viz.odkaz výše.....

Namátkou např. na rozbehnuti kojení po porodu často v nemocnicích doporučují ricinus communis.
Na překonání paniky a strachu z porodu Gelsemium.
Na lepší elasticitu a hojení porodních cest Arnica Montana.... A další.
Přesné názvy a koncentrace jsou v te brožuře, nebo na www.svethomeopatie.CZ
Nebo jen do google zadej homeopatie pro těhotné a vyjede ti spousta článků.....

monenta
9. dub 2013

ahoj holky, tak jak pokračujete? já už na to asi přišla 🙂, zatím jsem teda cca na 21 cm (podle tý jejich tabulky 7 a kousek ?), ale dala bych víc, tak snad se poštěstí 🙂

Holky s těma homeopatikama..byla jsem rozhodnutá, že začnu s Arnicou 14 dní předem - že se může i před porodem, ale po přečtení této diskuze nevím no :-/, prý to není dobré brát předem..sakryš a tady v tom prdelákově se taky nedá nikoho zeptat 🙄 http://www.emimino.cz/diskuse/davkovani-staphys...

alenavy
9. dub 2013

@monenta Člověk se fakt musí rozhodnout sám, já nemám právo někomu něco nutit, můžu jen říct, co jsem dělala já. Já brala měsíc před termínem Arnicu montanu 15CH 5 granulí denně (má to připravit porodní cesty, působit preventivně na únavu a případná poranění během porodu). V průběhu porodu (první doby) jsem rozpustila do půl litru 10 granulí Arnica Montana 15 CH a 10 granulí Actaea Racemosa 15 CH. Po doušcích popíjet během té první doby porodní. A rekonvalescence po porodu přirozenou cestou - Arnica Montana 15 CH + Sepia 15 CH (5 + 5 granulí jednou denně, možno užít najednou, užívat celé šestinedělí). To jsem brala já. Je to z té knížečky, jsou tam i tipy na rozkojení (to mě tedy bohužel nezabralo, až laktační poradkyně mě zachránila), taky pro případ velké únavy, pro případ císaře, na bolestivý prsa apod. To ozkoušení už nemám.

A podle mého názoru - pokud bych pochybovala, tak bych to asi raději nebrala, nebo se poradila s nějakým homeopatem, nebo s někým, komu důvěřuju. Rozhodně se do ničeho nenutit. Holky, držím palce🙂

zmaldik
9. dub 2013

tak jsem dnes ráno vyzkoušela epi-no, začala bych dříve, jenže bohužel co se nám stalo, na to nebyl čas ani nálada...nafoukla jsem a několikrát povytahovala a strkala dovnitř, ke konci to už stipkalo tak jsem přestala, z té jejich tabulky to prostě nachápu jak se to má přiložit dost to zresluje, nekdo by mohl vyfotit jak se to přeměřuje a hodit tady fotku..když jsem balonek vytáhla, tak jsem změřila metrem, překdpokládám, že měřím snad dobře, v bodu kde je to nejširší a naměřila jsem 21cm, tak to teda nic moc bych řekla, uvidíme teda co bude další dny.

monenta
9. dub 2013

@alenavy na ten "koktejlík" při porodu mám taky arnicu a actaeu..akorát teda jen 9CH..tak mi to prodala v lékárně na doporučení..tak snad to bude stačit 🙂. Zkusím ještě něco někde vyčíst.. Na homeo věřím dost, akorát mě zaskočila ta diskuze právě ☹
@zmaldik na poprvé bych řekla, že to je krása! já těch 21 cm měla včera na popáté 🙄 , dneska se snad trochu hnu dál 😀 ..k tabulce to spíš přikládám jen orientačně, abych věděla, protože metrem měřím jen na konci - ten konečný největší balonek. Jinak mi to ani nesedí centimetrově..dle toho jejich bych měla mít nějakých 22+ a mám 21 cm..takže kdoví 😀

pavelkova17
9. dub 2013

ahoj holky, a jak tedy měříte tu velikost? já jsem si normálně přiložila metr k balonku a změřila ho ze strany na stranu, ale nevím jestli se to takhle děělá? :/ každopádně si pořád nedovedu představit, že se dotanu na těch 10cm a vytlačím ho..dneska jsem se u druhého cvičení dostala podle mého měření na 6cm a při tom vytlačování mě to teda už docela bolelo asi jsem to přehnala na podruhé..

kikulka1
9. dub 2013

Ahoj holky, chci vás jen povzbudit do cvičení, včera porodila segra, cvičila od cca 36tt, porodila 18 dní před termínem, měla nacvičeno asi 28cm. Porod bez nástřihu, bez poranění, je nadšená, tak určitě vydržte, má to smysl, držím vám všem palce 🙂 Já budu zase určitě cvičit, ale ještě mám čas. A pro ty, co mají pocit, že nacvičí na poprvé málo..., já dala na poprvé 15cm, měřeno metrem a nacvičila 29, takže klid, dá se to, mějte se krásně 🙂

eficenka
9. dub 2013

@pavelkova17
musíš měřit obvod- omotat metr kolem dokola a to je obvod, takže si určitě udělala více než 10 cm 😉

pavelkova17
9. dub 2013

@eficenka ale já myslela, že se máš dosta s průměrem na 8-10cm a to je obvod kolik? 🙂 tak já budu příště teda měřit dokola..🙂 děkuji

eficenka
9. dub 2013

@pavelkova17
no ono průměr je jakoby uvnitř, když měříš zvenku, naměříš si jistě méně... jinak
tady je výpočet obvodu
http://kruh.wikina.cz/
když se máš dostat na průměr 8 je to zhruba obvod 25cm 🙂
já měřila obvod - je to přesnější 🙂

pavelkova17
9. dub 2013

@eficenka děkuji 🙂

pavelkova17
9. dub 2013

tak jsem si to přeměřila a myslím, že jsem se tedy dneska při druhém cvičení dostala na 21cm obvodu cca..no mě to přijde nic moc a to vytlačení jak píšu mě teda docela bolelo..Bolí Vás to taky při tom vytlačení a nebo mám radši postupovat pomaleji? 🙂

zmaldik
9. dub 2013

@pavelkova17 tak to máme úplně stejně, naměřila jsem 21cm dnes napoprve, a už mě to pak štipalo, možná i tím, že jsem nepoužila žádný lubrikant, to by pak šlo lépe. uvidíme zítra, zkouším znovu.

pavelkova17
9. dub 2013

@zmaldik taky jsem žádný nepoužila 🙂 přišlo mi, že není potřeba, ale fakt to pak už bolelo a už jsem se lekla a bála pokrračovat...🙂 ale musím tedy vydržet a zkoušet znova a néé z toho být tak vykulená a v rozpacích :D

zmaldik
9. dub 2013

@pavelkova17 no právě mě to taky za začátku přišlo v pohodě, ale ono asi po pár zkouškách pak všechno oschne a pak už zo není ono 😀 je pravda, že na poprve jsem taky vyjukana abych si neco nerozjela, takže radši pomaloučku 🙂

katja77
9. dub 2013

@monenta Ufff.... tak to je síla. A já ji už beru aspoň deset dní... No, díky moc za článek, hned s tím končím🙂) To je fakt psycho. Proč o tom teda všude píšou? Dokonce i PA....

katja77
9. dub 2013

@zmaldik Holky jste dobrý.... Já měla 21cm až po 14ti dnech cvičení!!!🙂

katja77
9. dub 2013

@monenta Jinak, gratuluju k postupu, já se dnes dostala na 23.....Cíl do porodu? 25 a budu maximálně spokojena 😀 Zjistila jsem, že mi absolutně nejvíc vyhovuje tahle poloha

keila
9. dub 2013

Ahoj holky, čekám v květnu druhé dítko a s epinem cvičím podruhé. První porod byl úžasný a díky epinu bez nástřihu, takže už cvičím zase. Dnes jsem cvičila poprvé a dala jsem 6,5. Což je celkem dobrý, asi to půjde už rychleji, když za sebou už jeden porod mám...

katja77
9. dub 2013

@keila To určitě....šťastná to žena... Ty budeš na desítce ani nevíš jak 😉 Mě říkala dula, že v tom cvičení nemusím přímo lámat rekordy, důležitá je ta masáž a to cvičení jako takový.... 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru