EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lio
14. črc 2010

me dorazilo epino neska, ale po nešní kontrole na gyn ani nemám chut tam dneska jeste cokoliv strkat, tak doufám, ze to zvládnu :-/

skajana
14. črc 2010

@lio Bohužel jsme nakonec skončily akutním císařem pro nepostupující porod a hrozící hypoxii :( nicméně o velikost nakonec ani tak nešlo, doktor říkal, že kdyby se malá nezasekla a pořádně dorotovala, tak místa prý měla v porodních cestách dost a že by to bylo naprosto v pohodě...hlavičku po porodu měla 34, nicméně sem měla natrénováno 31, občas mi to ujelo na 32 a ještě sem cítila, že mám "rezervu" 🙂 fakt mi to těch prvních pár dní bylo dost líto, zvlášť když sem na chodbách pak potkávala holky, co měly minimimi s hlavičkama 30-31 a byly prý potrhaný až hrůza.

lio
14. črc 2010

@skajana aha tak škoda že si své cvičení nemohla využít, ale aspon že jste obě ok a to je to hlavní, dík za odpověd 🙂

skajana
14. črc 2010

Taky si říkám, že to nakonec dopadlo ještě dobře 🙂 ale ikdyž sem cvičila relativně "zbytečně", tak myslím, že mi to dost pomohlo psychicky, fakt sem se na porod těšila 🙂...ale musim přiznat, že mi to na konci "zkazili" na ultrazvuku, když mi malou dva dny po termínu přeměřili a údajně měla mít hlavičku 36, bříško 40 a 4,47kila - a ještě prohlásili, že to teda přirozeně na 80% nedám - to sem doma málem obrečela 😖

katy7
14. črc 2010

ahojte kocky, uz tuto temicku citam davnejsie a sama seba som presvedcila, ze to skusim, tak dnes mi dorazilo EPINO, tak idem zacat tremovat, snad to bude mat zmysel

lio
14. črc 2010

@skajana to ti řekli? a přesto nechali zkusit přirozene ? fíííha,l to musel bejt mazec

valentinuska
14. črc 2010

@katy7 začínáš trénovat ve 34. týdnu? přečetla sis návod?
mě to přijde dost brzy a asi vědí, proč to doporučují až později 🙂

nikka.vo
14. črc 2010

překopčim sem něco z ofiko stránek EPI:

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, proč není doporučeno začít se cvičením dříve? Je mnoho žen, které rodí předčasně a nemohly se na porod připravit ani trochu. Od mnoho lidí jsem slyšela, že není možné, aby EPI-NO vyvolalo předčasný porod, protože se děložního hrdla vůbec nedotýká a přijde mi logické, že riziko nehrozí - vždyť v sexshopech se prodávají různé pomůcky s ještě větším průměrem nebo jsou páry, které praktikují feasting a ani jedno nepřináší rizika (samozřejmě při správném postupu). Chtěla bych se tedy zeptat na odůvodnění, proč začít s EPI-NEm až 3 týdny před termínem porodu? Předem moc děkuji za odpověď a přeji příjemný den!

Dobrý den,
přeposílám výjádření přímo od výrobce:
Jednak je to aspekt bezpečnosti, který musíme udávat jako výrobce zdravotnických pomůcek. Podle zákona o zdravotnických pomůckách musí být naprosto vyloučeno každé jen myslitelné poškození uživatele ve všech případech, které by připadaly v úvahu, a to musí být zohledněno v návodu k použití. Tak tedy vzniklo toto doporučení (také v rámci lékařských studií) z hlediska vyloučit každou možnou souvislost mezi cvičením s EPI-NO a předčasným porodem (podle definice dříve než 3 týdny před vypočteným termínem porodu). Dosud nám také není znám ani jeden takový případ, ačkoliv sledujeme celosvětově certifikovaná hlášení. Konečně všechny dosavadní zkušenosti, obzvláště v rámci studií, ukazují, že dvou až třítýdenní cvičení plně dostačuje a časnější užívání není ani nutné ani smysluplné. V jednotlivých případech může lékař nebo porodní asistentka rozhodnout, že se s lehkým cvičením může v jednotlivém případě začít dříve – my jako výrobci to nesmíme z uvedených důvodů paušálně doporučovat.
.........................................
Čili z toho vyplývá, že ze zdravotního hlediska není problém cvičit dřív, jen je to prostě dost zbytečné, protože většina má nacvičeno v pohodě za 3tt 😉

keminek
15. črc 2010

@valentinuska nenech se mnou otrávit. Mrkni na začátek diskuze, tam někdo psal, že nevěří, že to půjde a šlo to. A z 6 na 8 je skvělý posun z 19 na 25 cm!! To je fakt hodně. U mě je to jiné, jde o druhý porod, tak se to tam líp roztahuje a to taky samo o sobě nic neznamená. Já doufám, že porod bude OK, máme zvýšené průtoky (ač mohlo jít o momentální naměřený stav, který by v jiné poloze třeba byl jiný). Dneska zas jdu k mudrovi, tak snad se zas nedozvím nějakou stresující informaci.

keminek
15. črc 2010

K tomu kdy začít cvičit. Já začala cvičit až koncem 37. tt. To jsem cvičila 3x. V 38. tt. jsem buď usnula nebo mě bolel zub, tak jsem cvičila jen 2x (obden) a ve 39. taky 2x (taky obden). Takže zatím celkem 7x. Myslím, že obecně, i kdyby se cvičilo denně, stačí začít tak v tom 36. až 37. tt. Já od 34. tt. dělala kde co ze dřepu (špičky, paty), pak jsem přidala masáž hráze a pak epino. I když sem tam epino dřív podle mého není nic proti ničemu, akorát to asi není nutné.

Taky si říkám, že hlavička je jiný kafe. Je tvrdší a musí prostoupit celým tím otvorem. Ale zas na druhou stranu mě dost uklidňuje, že to tam vlivem hormonů bude volnější a že to tam bude hodně klouzat kvůli vodě a mázku atd. a že hlavička se umí tvarovat.

keminek
15. črc 2010

@nikka.vo díky 🙂 no jasně, oni raděj chtějí, aby se cvičilo až v termínu. Pro jistotu, aby mimčo bylo donošené. A taky aby se šetřil balónek.

@valentinuska jo a taky je fajn, že cvičíš častěji. Taky bych měla, abych na to nedojela. I když má meta je mít malé poranění, už nechci ten velký nástřih. Neumím si představit, že to zvládnu bez poranění 😅

Jinak tady video k rutinním nástřihům.. rozhovor s doktorem:
http://www.porodniplan.cz/index.php?act=flm&id=45

skajana
15. črc 2010

@lio to mi řekl doktor na ultrazvuku - viděl mě poprvý v životě a to ještě jenom přes břicho 🙂, takže ten do toho zrovna moc co mluvit neměl...si asi myslel, že mi těma řečma udělá radost či co 😠 můj porodník to viděl optimističtěji, až na "údajnou velikost" přirozenému porodu nic nebránilo, tak jsme to zkusili...to že to nakonec nepostupovalo jak mělo se prý stává i miminkům s 2,5kilama, takže jsem fakt spíš měla jenom smůlu, že jsem byla v těch 15% kterým se tohle přihodí.

luciolka1987
15. črc 2010

Ja taky zacala o tyden driv nez bych mela🙂Prvni sem to chtela jen ze zvedavosti vyzkouset a dala sem na ctvrte zavedeni 23 cm, ale druhy den mi to nedalo a zkusila sem znova jaky bude pokrok a dnes sem po tretim cviceni na 26 cm.Myslim ze se tim neda nicemu ublizit a kdyz se cloveku do toho driv chce tak proc ne?

luciolka1987
15. črc 2010

Ale teda na hrazi v pohode tam bych asi dala i vic jak tech 26 cm,ale spis nahore u mocove trubice strasne paleni a stipani kdyz de balonek ven jako da se to vydrzet ale cekala sem ze tyhle pocity budu mit na te hrazi.

valentinuska
15. črc 2010

@luciolka1987 jj, já to mám stejné, hráz je v pohodě, tam bych to dala už určitě - větší problém je u močové trubice ... nechci si jí poškodit ještě před porodem 🙂))

valentinuska
15. črc 2010

@keminek ten rozhovor je drsnej ☹ úplně se mi z toho udělalo špatně - nevíš, z jaké je ten doktor nemocnice?

vivianaba
15. črc 2010

@katy7 - skusat epino mozes aj skor, ale z vlastnej skusenosti ti najprv odporucam pravidelnu a poriadnu masaz hradze (najlepsie ak ju robi manzel) a potom prejst na epino v nejakom 36tt. Sice sme kazda ina ale mne sa to takto zatial osvedcilo a tkanivo krasne povoluje teraz ked uz epinujem, dam v pohode tych 9 vcera aj trochu viac a to mam este do terminu vyse 2 tyzdnov. Aj psychicky to odporucam - ked zacnes epinovat zistis ze hradza je uz pruzna a nebudes stresovat aby si si stihla natrenovat potrebny priemer.

@skajana - to ma mrzi ze nakoniec bol cisar, hlavne ze ste obaja zdravi a v poriadku! To sa bohuzial neda vediet dopredu ako ktora porodi, ale urcite ma epino aj vyborny psychicky ucinok.

@valentinuska @luciolka1987 - pali vas baby pri mocovej trubici v kazdej polohe? Mna trochu ale hlavne ked cvicim na boku (vtedy balonik nevychadza von a lahko ho udrzim). Ked som na chrbte tak to viac citim na hradzi. Citala som ze pri rodeni v pololeze na chrbte je vacsi tlak na hradzu a hrozi jej poranenie, zatial co poranenia mocovej trubice resp. natrhnutia smerom dopredu su beznejsie pri porode v inej polohe napr. na styroch. Ked mam muza k dispozicii cvicim s nim v pololeze, kedze takto budem aj rodit (poloha sa asi vyberat neda 😒 )
A inak celkovo v lahu na boku mi to ide lepsie, tak by som dala uz aj tych 10, na chrbte mi to ide trochu pomalsie.

luciolka1987
15. črc 2010

@vivianaba No ja cvicim v pololeze, protoze tak budu asi pravdepodobne i rodit.Jinou polohu sem zatim nezkousela.

keminek
15. črc 2010

@vivianaba většina porodnic (v čr) tvrdí, že volný pohyb během 2. dp možný je, ale v reálu 98% žen jde na kozu. Já bych si ráda rodila v jakékoliv poloze a třeba mi zrovna koza bude vyhovovat, protože se tam mám kde chytit. Ale v tom případě bych jí chtěla napolohovat do polosedu až sedu, to bych jim řekla. Je to můj porod, si můžu rodit, jak chci 😒

hm.. vidíš, to mě nenapadlo řešit nějaké trhání a tlaky směrem k močáku.. v kleku spíš cítím tlak na konečník, ale dopředu na močák ne.. Na 4 taky ne 😕 To zkusím ještě jednou radši.. A na boku to nedám.. to mě vyčerpává, protože si musím nějak držet nohu a jak je to vedro, tak mi u toho buší srdce. Nějak jsem se neuměla pohodlně uvelebit a i to víc tím pádem bolelo..

keminek
15. črc 2010

@valentinuska on už tam nepracuje.. nevydržel 😅 (a nevím, kde to bylo). A pokud jde o tu močovou trubici, tak z toho jsem měla taky strach, abych neměla zánět močáku třeba. Ale NAŠTĚSTÍ nemám při epinování ty problémy, co tady popisujete, nic mě nepálí apod. Kdyby něco, tak bych to taky nechtěla moc nafukovat dál, takže se ti nedivím. A vidíš, pokud jde o hráz, tak bys to dala. Tam vůle je.

valentinuska
15. črc 2010

@keminek to je jedno, že on nevydržel 🙂 mě by zajímalo, kde vedení dává takové příkazy ... abych si to eventuelně mohla lépe pohlídat 🙂
@vivianaba ten tlak u močové trubice je nejhorší právě v té poloze v pololeže, ale trénuju tak úplně nejčastěji, protože tak pravděpodobně budu muset rodit 🙂
Třeba na 4 takové pocity nemám a vytlačím v pohodě i větší rozměr balonku ...

keminek
15. črc 2010

@valentinuska no já chápu, ale to právě netuším. Ono asi je to jak kde. Jedině mě napadá mrknout na www.aperio.cz do průvodce porodnicemi. Jsou tam u každé statistiky a někde je vyplněno porodnicemi právě i procento epiziotomií provedených v urč. roce.
Vpololeže taky trénuju nejčastěji, jelikož tuhle polohu jedinou zvládám sama obsloužit 😅

keminek
15. črc 2010

tak já to teď nechápu, kdy je to pro tu močovou trubici lepší.. 😀 zkusím 😉

keminek
15. črc 2010

ještě se o nástřihu zmiňuje Kavan tady na tom videu
http://www.porodniplan.cz/index.php?act=flm&id=28

valentinuska
15. črc 2010

no Kavan vypadá rozumně 🙂

luciolka1987
15. črc 2010

kdyby meli takove rozumne nazory vsichni doktori... 😠

lenulab
15. črc 2010

holky poraďte, kde epi no objednat, na těch stránkách na začátku diskuse mi to vůbec nefunguje ☹

luciolka1987
15. črc 2010
lenulab
15. črc 2010

díky 😉

katy7
15. črc 2010

@vivianaba a aky krem alebo masazny gel pouzivas, som v tomto totalny laik, tak uvitam kazdu radu

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru