EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

kristy46
20. led 2014

@egiginka
@janista83 Ahojky holky! Tak naše princezna se narodila 15.1. Byl to teda dost rychlý porod, bohužel já se nástřihu nevyhla =( malá musela ke konci rychle ven, tak mě museli nakonec natřihnout. Jelikož jsem měla epidural, moc jsem necítila, kde a jak přesně tlačit =( Není to ale žádná tragédie, myslím, že se to docela rychle hojí, sedět jsem celkem mohla už ten den. Vnitřní poranění ale žádné. Myslím si, že kdybych necvičila s epinem, tak mě šijou ještě dnes =) Tak přeji hodně štěstí při cvičení, jestli budu ještě někdy rodit, tak určitě budu zase s epinem cvičit. Hodně mi to pomohlo v psychické přípravě a porodu jsem se nebála.

majak78
21. led 2014

@figurka1985 Me to taky hodne tlaci uvnitř na ten konečník, je to sotva k vydrzeni. Neívm, co je zlatá žila, ale jestli hemeroidy, tak ty mě taky od prvního porodu občas trápí, takže to může být tím. Vytlačila bych asi větší obvod, ale nejde nafukovat moc, protože to nejde vydržet. Ale posouvá se to, včera 25 cm, snad to bude každý den o kousek a tu 30tku dám taky.

figurka1985
21. led 2014

@majak78 presne tak... najskor to budu hemoroidy.. a tu najsirsiu cast balonika mas na hradzi, a pridrziavas druhou rukou... a potom nechas vyklznut balonik...
alebo je cely dnu, a potom ho vytlacas?
mna to boli hlavne ked je cely dnu. vcera som ani vytlacit nemohla... tak ma bolel konecnik... :-/ pri porode sa z toho asi poskladam...
tak cvicim len tak- napoly. pridrziavam balonik rukou a necham vyklznut... zatial som zvladla predvcerom 26 cm... ale vcera som hned pri prvom vytlacani- ked vychadzal balonik von- nepridrzala som ho, rychlo vyletel... (sice len 23 cm) a natrhla som sa... tak bolo hned aj po cviceni... takze dnes si davam prestavku...
Drzim palceky :-*

petoska
21. led 2014

holky prosímo pomoc :D ,přijde mi Epi-no, jak mám začít cvičit , 🙂
nějak nechápu ten první bod, co s ním mám teda dělat, po tom co si tam ten balonek strčím 🙂 myslela jsem , že ho zavedu, nafouknu a po pár minutách vytlačím, ale je tam ještě nejaká první fáze, kdy teda fakt nevím co s ním 🙂

janista83
21. led 2014

@kristy46 gratuluji maminko, tak už to máš taky za sebou, je to nádhera co a za ty bolesti to určitě stálo..i když já měla asi pohodovější porod, malý se narodil o den dříve a sám....

janista83
21. led 2014

@petoska na to se vykašli, já ten první bod taky přeskočila, prostě ho nafoukni tak jak to jde nejvíce a vydrž chvíli a pak vytlač....nic na to není, za chvíli si najdeš svůj systém, poprvé jsme tápaly všechny

petoska
21. led 2014

@janista83 diky za info 🙂

kristy46
21. led 2014

@janista83 Jani, taky moc gratuluji! A dekuji tobe i @egiginka za podporu pri cviceni ;)
Jinak ja nakonec rodila taky spontanne 🙂 vecer mi praskla voda a porodila jsem par hodin pred tim nez jsem mela jit na ko a mozna i yvolani 🙂

janista83
21. led 2014

@kristy46 já to měla podobně, mně rupla voda, když jsem byla na pozorování mimča kvůli špatných ozev,byla jsem tam na noc a ráno měla jít domů a o půl druhé mi praskla voda a v 12:52 hod.se nám narodil 😀 😀 😀 😀 a je nádherný....miluji ho 😀 😀 😀

majak78
21. led 2014

@figurka1985 Já to střídám, někdy nechám uvnitř celý a pak musím tlačit, jindy není celý uvnitř a vyklouzává, takže přidržuju.. různě posunuju, aby se to tam prostě masírovalo a napínalo. Jde to ale ztuha. Taky mám strach z natržení a člověk prostě nemá moc odhad, jak moc už to má nafouklé, pokaždé přifouknu jinak..

egiginka
21. led 2014

Pre vsetky cvicitelky
@kristy46
@ janista83

Kristy gratulujem ku karolinke.! nech je taka pekna ako ta moja. Popripade posli fotku ci sa podobaju🙂))

Mna pondelok hospitalizovali, lebo chceli utorok zacat vyvolavat. Dala som si v nemocnici par schodov a o okolo tej 17, dosli prve silne kontrakcie, na monitore boli slabe, ale pre mna silne a sestra ma presviedcala, ze to je kapusta z obedu, ze som rano bola zatvorena, ze nomozne rodit. Kapusta sa stupnovala a okolo tej 18 som bola na dva prsty🙂 dostala som niake inekcie na dozretie ciest, a krcku pred polnocou mi praskla voda a od 02:58, bola Karolinka na svete🙂.... mala som epidural , ale strasne neskoro ho pichli, lebo neskoro zavolali anesteziologa,,,, ale pomohlo to v tych poslednych kontrakciach boli jemnejsie a nezlievali sa a co je dobre som citila tlaky.

Mala bola vysoko, vaha 3680kg hlavicka 36 cm,,,, takze som musela tlacit jak dabel, nastastie som vedela jak tlacit a co zapojit, tym padom nemusel pouzit zvon, co si myslel doktor ze na 90 percent pouzije! !!!Vdaka epi-nu bol prekvapeny a chvalil. Co sa tyka nastrihu, musel nastrihnut, kvoly tomu , ze som tiez dlho rodila, ale par kozmetickych stehov. V pohode sedim, , cikam, beham.. kycham ...

takze baby cvicte s epi-nom, pomaha nie len , ze si viete sadnut, ale aj pri tlaceni a aj psychycky! vela stastia🙂

janista83
21. led 2014

@egiginka gratuluji...super,tak uz to mas taky za sebou,jinak ty monitory mne taky fascinuji',mne rekli to same,z pry kontrakce nejsou videt a ja se svijela jak had...... 🙂

janista83
21. led 2014

@egiginka no a budes pak cvicit dale na to panevni dno at se to da do kupy?

egiginka
21. led 2014

@janista83 , no presne, cela technyka na hovno aj ultrazvuky mi predpovedali uplne ine datumy nez som rodila...... Uvidim, ale skor budem vela sexovat🙂 Kamoska chce epi-no tak jej ho posuniem, rodi o mesiac. A jak sa s tzm cvici na panvove dno??? Inak ja som mala strasne bolestive kontrakcie, som vrieskala a to osm vraj bola len na zaciarku porodu,,, ale uprimne menprisli strasne silne a rovnake po cely cas,,,,alebo sa striedali, ale neprislo mi ze sa stupnovali....

kristy46
22. led 2014

@egiginka moc gratuluji ke Karolince!

@janista83 jinak s tim monitorem stejne jak u vas. Pry to nic neni !

janista83
22. led 2014

@egiginka
@kristy46 no a kdybyste slyšely mmně,tak padnete, mně to přišlo tak intenzivní, že jsem se zmohla jen na to, že jsem byla na čtyřech nahá ve sprše, to bylo jen aaaaaaaaaaaa,sprcha nezabírala nic, taky se mi nestupnovaly porad byly stejně intenzivní...a pak ta vypuzovací fáze pro mně taky nebyla žádný med..to jsem si taky zakřičela pěkně 😀

egiginka
22. led 2014

@janista83 uplne rovnake🙂 som sa krutila,plakala,,, a sestra na mna, ze to je len zaciatok a ze sa mam setrit a nemam kricat a ved to tak strasne bolelo.... dalsie babatko tak minimlane 4 roky pauza🙂)) a ako sa hojite???

janista83
22. led 2014

I ja plakala...pak mi pjchli epi a bylo dobre,ale teda jsem pekna cita,mne se nema co hojitjsem tyden po porodu a ani nevim,ze sem rodila,jsem sedela a fungovala hned

kfckuratko
22. led 2014

Ahoj,
tak jen dávám info o svém porodu. Rodila jsem tri hodiny - takže porod za odměnu. I když jsem si taky párkrát zakřičela. Nenatrhla jsem se, nedělali mi nástřih a nemám ani jednu oděrku...prej bych porodila i větší dítě - naše malá anežka byla opravdu malá - 2,5 kg a 44 cm. Takže epi-no se osvědčila, děkuju všem za rady a gatuluju k miminků🙂)

kiara28
22. led 2014

Sice s měsíčním spožděním, ale i já ráda přidám info o svém porodu. S epinem jsem měla nacvičeno 31cm. Začala jsem cvičit 4 týdny před termínem porodu a snažila se cvičit každý den 30min. Občas jsem cvičila aj obden. Den po termínu mně ráno o půl 7 praskla voda. V klidu jsem se ještě ráno nasnídala a do porodnice jsme se dostali asi kolem 9hod. Otevřená jsem byla na 2-3cm, ve 12hod. proběhla další kontrola a jelikož nález byl pořád stejn ý, zavedli mně půlku tablety. Hodinu jsem si poležela a ve 13hod. to začalo. Největší bolesti jsem měla od 15hod. Mezi kontrakcemi jsem neměla téměř žádné přestávky, tak jsem si to opravdu užila. Malá se narodila 16. prosince v 17:41hod. Vážila 3350g a měřila 50cm. Obvod hlavičky byl 32cm. Že jsem cvičila s epinem jsem hlásila hned při přijmu. Doktorka říkala, že je to fajn, že s tím mají velice dobré zkušenosti. Rodila jsem bez nástřihu a ani žádné jiné poranění jsem neměla. Dvě hodiny po porodu jsem se v sedě navečeřela 😀 . Byla jsme jediná z oddělení, která neseděla na kruhu. Malá byla venku na tři zatlačení. Díky epinu jsem přesně veděla jakým způsobem mám tlačit. Holky, které se cvičením začínáte, cvičte, cvičte a cvičte. Epino je tím pádem teď na prodej. V případě zájmu napište do SZ. Ráda poradím a vše vysvětlím.

kazunomiya
23. led 2014

No ja celkom váham, či o tom v pôrodnici hovoriť, že som cvičila s epi-nom. Trochu sa obávam reakcií... Nehovorila som o tom ani svojmu doktorovi (ktorého si zazmluvňujem k pôrodu), aj keď je vynikajúci. Možno sa zmienim o tom, že by som sa rada vyhla epiziotómii, ak to bude možné (táto nemocnica tvrdí, že ju robí len keď treba, možno teda ani o tom netreba hovoriť...)

egiginka
23. led 2014

@kazunomiya ,,, HOVOR HLAS KRIC!!! NECH TA NENASTRIHAVAJU!!!!!!!!!!!! ja keby som to nepovedala, tak by som si to vycitala strasne!!!,,, aj ked som sa zmienila, tak ze nastrihavat prvvorodicky je standard..... Poviem ti baby mlade s 3 kg babatkami, aj po tyzdni nesedia., chodia jak posrate, po porode ani sediet ani vstat, ani cikat ... strasna bolest.....( a ked to povies , tak to budu respektova, alebo sa pokusia)

Mna nastastie len trosku nastrihol, lebo mala zacala mat problem,,,, a to hned som sedela po porode,,ale aj ta si to vycitam, lebo tam mam trosku oopuchnute a mi to zavadza, a ano aj trosku boli a to ja mam stehov kozmetickych na jednej ruke niuektore baby maju 40. stehov....

Takze ked nepovies, ta automaticy nastrihnu!!! ani o tom nebudu uvazovat

dulkagabulka
23. led 2014

@kazunomiya stiahni si na www.zenskekruhy.sk zadarmo e-book o nastrihoch...pochopiš, že ti ide o zdravie a že o tom musíš hovoriť...
vyhovorky našich lekarov, že strihaju len ked musia neobstoja...lebo to tak nie je- sama uvidiš na grafoch

rutinný nástrih je vážne poranenie ženy...oni nás vážnym poranením, ktoré nám sami spôsobia, chránia pred vážnym poranením.. ☹

wingsseven
23. led 2014

@kazunomiya urcite to povedz! Ja som tiež až na pôrodnej sále povedala, nech ma nenastrihujú pokiaľ je to možné, že som cvičila hrádzu (lekár, že som prvorodička, staršia...., že tomu sa asi nevyhnem)...aaaaaa nebolo potrebné ma nastrihovať. Potom sa ma lekár pýtal, že ako som to cvičila- ostal milo prekvapený, a ja tiež, že som sa ozvala. Určite by ma preventívne stihol.

petja
autor
23. led 2014

@kazunomiya jde hlavně o vás,o váš porod,snad není na místě stydět se za to že pro sebe dělám maximum,to potom ztrácí cvičení na významu. Ať si myslí kdo chce co chce,vy o tom mluvte pořád dokola a určitě bude nakonec spokojenost na obou stranách...navíc porod je hlavně o komunikaci!

kristy46
24. led 2014

@janista83 fakt? I pres epidural? Mi ten epidural tak pomohl, ze jsem aj odpocinula. Akorat to bylo vsechno tak rychle, ze jsem pri vypuzovaci fazi ani bolest necitila. Jen jsem mela porad kontrakce a nemohla se soustredit na spravne tlaceni :( coz me hrozne mrzi...

janista83
24. led 2014

@kristy46 no já měla to samý, do té doby než mi píchli epi, tak bolest,že jsem kachličky objímala a křičela, pak mi píchli epi, to jsem hned usla a do 10 minut jsem nevěděla, že rodím,no a pak jsem měla tlačit, jenže jsem neměla kontra jen tlak na konečník a z toho jsem nebyla moc chytrá a nevěděla kdy a jak tlačit..s epinem to nemělo nic společného..tlačila jsem jakoby do konečníku(který mě teda bolel ještě na druhý den),tak mi dali oxytocin na vyvolání a to jsem měla sice kontra ale dost slabé, takže mi to nakonec moc nepomohlo, zkrátka vypuzovací fáze nebyla bolestivá,ale namáhavá,celkem jsem si mákla než malý vykoukl...

vashaa
24. led 2014

Zdravím, tak už jsem doma z porodnice i s prckem. Porod byl jedna rychlá jízda. Od prvních nepravidelných kontrakcí byl malý za 2,5 hodinky venku. Před porodem jsem měla s EPINEM nacvičeno jen 9 (dle šablony) a jsem bez nástřihu jen s jedním vnitřním kosmetickým stehem. Bohužel mi přišla první kontrakce, když jsem seděla na záchodě hned po klystýru a nechtíc jsem podvědomě zatlačila, ruplo mi v kostrči a malý už se dral na svět. Takže teďka mne ta kostrč pěkně bolí, asi ji mám vychýlenou a bohužel po dobu šestinedělí se mnou nebude nikdo nic dělat ☹.

kristy46
25. led 2014

@janista83 no vidím, že jsme to měly teda hooodně podobné! Jak říkáš, asi kvůli tomu epi to s tlakem , který jsem cítila s epinem nemělo nic společného. Jak jsem psala, v té fázi si neuvědomuju, že bych cítila nějakou bolest. Cloumaly se mnou dost ty kontrakce vyvolané oxytocinem a taky jsem mákla, abych malou vůbec vytlačila. Sestra mi musela nakonec i pomoct.. Možná by mi pomohlo, kdybych více seděla, ale v tu chvíli mě nic takového ani nenapadlo, řešit nějak polohu.. Bylo to tak rychlé. Jsem ale moc ráda, že to mám už za sebou =) Malá je úžasná =)

janista83
25. led 2014

@kristy46 oni jak viděli, že se trápím,jsem tlačila i na boku,tak mi nabídli změnit polohu,ale mně se do toho vůbec nechtělo...já si myslím, že to bylo tím epi...jsem prostě nevěděla, kdy a jak tlačit, možná kdybych ho neměla, tak by to bylo jednodušší,ale bych asi umřela do té doby než bych se dootevřela....epidurál mně uklidnil, nakopl a odpočinula jsem si u toho, a když mi ty kontra pak vyvolávali,tak ten oxytocin na mně sice působil, ale ne zas tak moc no 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru