EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

zarucha
25. dub 2014

@micmal já si myslela, že určitě šlo o stejný kurz - my seděli s manželem uprostřed kroužku, měla jsem takové strakaté šaty jakoby složené z obálek časopisů, jsem blondýna. Z toho, co ta naše porodní asistentka říkala, jsem ale ani nic špatného o případné inkontinenci nepochopila, ani se mi nezdálo, že ta holka byla nějak moc proti epi-no.......jen že se hned po porodu zase musí cvičit pánevní dno, ale jinak tu pomůcku spíš chválila... Já epi no používat nebudu, mám nějaké komplikace, které použití vylučují, bohužel to u mě navíc stejně vypadá na císař (léčím se s tlakem, dole v děloze mám myomy a malá už teď má téměř 3,5 kilo a je koncem pánevním...)...kdyby to jen trochu šlo, přirozeně to zkusím, s poraněními počítám, mám bohužel dost špatné tkáně lehce náchylné k poranění. ale nevadí, za tu mou holčičku mi to stojí 🙂

vestran
25. dub 2014

Tak dnes jsem cvicila po dvou dnech, prvni nafouknuti jen tak zlehka, zkousim po druhy o neco vic, ale porad uplne v pohode, ale po vyklouznuti byla na spicce epina krev, na zachode na papire takovy jako krvaly hlen krev jasna svetla, nemate nekdo zkusenost? nemyslim si ze bych se mohla nejako poranit, pouzivam lubrikant a fakt to slo vsechno hladce nebolelo nic:(

isabellaa
25. dub 2014

@vestran žeby hlienova zatka?

gellerka
25. dub 2014

@vestran Já to takhle taky trochu měla, na špičce trochu krve smýchané s hlenem nebo lubrikantem, na papíru pak nic. Po čase se přidala krev i na tom zúžení balónku, vydrželo to tak asi 4 nebo 5 cvičení a pak to přestalo, i když jsem dala větší rozměry. Taky mě nic nebolelo.
Tak myslím, že u tebe to bude buď hlenová zátka, jestli to fakt bylo víc hlenu nebo spíš jen taky prokrvená sliznice a mohla nějaká cévka rupnout a smýchala se s gelem nebo hlenem/výtokem. Jestli pak dál krev neteče, tak bych se ničeho nebála.

rambouskova2
26. dub 2014

@1890 No ta je nádherná promiň, že píšu až teď. Tady je to moje zlato, ale už doma. Tak co, jak se máš? Písnu ještě do zpráv. Jen pro info, Romek špatně nastavil foťák má tam být 9.04.2014 🙂

e_e_e
26. dub 2014

@gellerka
@vestran ja cvicim uz 2 tyzdne a mam krv pravidelne, ale nie su to len 2-3 kvapky, je jej vela. Potom ju mam este aj napriklad pocas noci ked idem na toaletu a sa utieram - vtedy je uz zmiesana aj s vytokom, tak je bledsia...ale ako hovorim ja s tym mam problem kazdy den. Ked som to spominala DR tak ma PORIADNE zvnutra skontroloval (som myslela ze mu tam porodim 😀 ) a mi povedal ze vobec nic nenasiel, ani ziadnu trhlinku ani nic (a vecer pred vysetrenim som mala tu krv).... tak som si povedala ze asi mi praskaju iba cievky a ich mam velmi prekrvene 😀 😀 😀 .... aj som skusala si dat 2 dni pauzu ale aj tak to bolo...a uz si z toho nic nerobim....

hanicka29
27. dub 2014

Ahoj, prodám epi-no.Více info. IP

venid
29. dub 2014

ahoj holky, čeká mě druhý porod a uvažuju o používání epina. Jaké jsou vaše zkušenosti s použitými epiny? Mám možnost si jej zapůjčit, tak to celkem vítám...ale pokud bych tu možnost neměla, stejně bych investovala asi jen do použitého. Díky za názory.

figiflower
29. dub 2014

Ahojte, takze pridavam svoju skusenost. Svoje prve dietatko som porodila tento piatok - vaha 4000g, rucicka napred a snura okolo krku. Porod bol indukovany zo zdravotnych dovodov, cize intezivny, rychly priebeh,epidural mi skoro vobec nezabral, aj ked bol podany spravne a nacas (mozno kvoli skolioze chrbtice). Proste uzila som si naozaj bolestive kontrakcie. Ale podstatna cast. O tom, ze nechcem nastrih lekarka dopredu vedela a suhlasila ze mi ho nespravi, ibaze by hrozila velaka ruptura - 3. alebo 4. stupen. S epinom com cvicila od 34.tt - prve dva tyzdne uplne zlahka a kazdy druhy, treti den - proste zoznamovacka. Od 36.tt uz intezivnejsie - skoro kazdy den takych desat minut najprv masaz hradze levandulovym olejom, potom takych desat minut cviceenie s epinom - nezvadazala som ho nikdy uplne cele dovnutra, len som napinala oblast hradze. v 39.tt som sa dostala na obvod 30 cm a den pred porodom (41tt) som dala 31.5cm.
Len na okraj - neznasala som tie cvicenia, ale motivacia bola velka, tak som vydrzala.
No a finale - tlacila som asi cez styri kontrakcie, tak 12 silnych zatlaceni, z toho tretina az polovica nespravnych, aj ked som to trenovala. Ta sila z ktorou musite tlacit sa neda natrenovat 🙂 a podcenila som tak to nadychavanie a zadrzanie dychu... Kazdopadne ked dosla hlavicka k hradzi, tak lekarka uz mimo rytmus kontrakcie riadila pretlacanie hlavicky tak ze mi hovorila kedy mam kratko zatlacit a kedy prestat, tak aby sa hlavka dostavala cez hradzu pomalicky - ona tu hradzu este ako keby natahovala. Takze na takych 5 kratkych zatlaceni vysla vonku hlavicka a potom na jedno silne zatlacenie uz cele telicko. Pocet nutnych stehov sa rovna nule - ziadne natrhnutie ani nastrih nebol. Huraaa 🙂 Pri tak velkom babetku si gratulujem a tiez si myslim ze pomohla aj lekarka, ze si dala tu namahu mi pomoct a neulahcit si to strihnutim. No ale tym tlacenim sa mi spravila zlata zila 😅 , takze prve dva dni po porode, som to nemala uplne ze pohodove - dost to teda bolelo. Teraz sa to uz upravuje a myslim ze tak do tyzdna som uplne fit, no ale je to velmi neprijemne. Otazka na ktoru neviem odpoved zostava, ze ci keby mam nastrih na povedzme dva centi, ktory by sa v podstate mohol dobre zahojit, ci teda by mi ma to neuchrailo od zlatej zily, s ktorou mozem mat dlhodobejsie problemy. Kazdopadne Epino ma zmysel a urcie by som do toho sla znova. ale pridala by som este k tomu par preventivnych sedavych kupelov v dubovej kore 😉 . A este aby som nezabudla - styri tyzdne pred porodom som dvakrat denne pila caj z ostruziny a vyvar z lanoveho semienka. Drzim palce kazdej ktoru to caka ;) a cvicte cvicte!

prskavka11
30. dub 2014

caute baby, mate niektora skusenost s cvicenim v 36 tt a uz ste boli na 1cm, planovala som teraz zacat, ale teraz neviem ci mozem???

janiju
30. dub 2014

@prskavka11
jasně že můžeš...vřele doporučuju...je to téměř zázrak 🙂

maco
30. dub 2014

@janiju ja som cvicila od 37 tt, tiez otvorena na 1cm.

maco
30. dub 2014

@figiflower ani nastrihnutie by ta od zlatej zily neuchranilo, mna pri prvom porode nastrihli veeela, mala som asi 7 stehov a zlata zila bola tiez. Ale dalo sa mi to do poriadku tak dobre, ze pri druhom porode bez nastrihu sa neobjavila.

maco
30. dub 2014

Pridavam svoju skusenost s Epino.
Prvy porod bez Epina, maly mal 3580g/51cm, obvod hlavky 34 cm - nastrih velky, cca 7 stehov, sitie dlhe, velmi bolestive, aj hojenie dlhe.
Druhy porod s Epinom, maly mal 4060g/52cm, obvod hlavky 37 cm - bez nastrihu, lekarka vedela, ze ho nechcem - akceptovala to, ze ak nebude problem, tak ho nespravi. Mala som nacvicene 31 cm. Nakoniec bola iba mala povrchova prasklinka, ktoru zasili. Na druhy den som v pohode chodila, sedela, bez bolesti. Na vizite na dalsi den sa lekar pozrel a skonstatoval: "Bez nastrihu? No vyborne.." Posledny den v porodnici som rano pocas vizity akurát kojila, lekar vravi, ze ma nejde vyrusovat, ved som bola bez nastrihu a videl, ze sa krasne hojim. Takze vrelo odporucam, EPINO je na nezaplatenie..

neomea
30. dub 2014

@figiflower gratulujem k uzasnemu vykonu 🙂 zlata zila nemusi byt dlhodobym problemom, da sa tomu pomoct udajne nejak ambulantne a zbavi to cloveka trapenia 😉

kazunomiya
30. dub 2014

@figiflower ja som mala taky mensi nastrih pri podobnom porode ako ty (vyvolavany a medicinsky riadeny) a mam aj hemoroidy. Vraj prejdu, ale ja si skor myslim, ze to uz su kamarati na cely zivot. Cize s tym pocitam pri dalsom porode. Ale aspon viem, ako na ne.
Ako to tu tak citam, nabuduce nazbieram asi odvahu a poviem, ze by som rada bez epiziotomie ak sa bude dat. Nepovedala som to a tak som aj dopadla. Napriek nacvicenym 32 cm. Na druhej strane asi tri dni pred porodom som uz necvicila, co bola tiez chyba podla mna, pretoze i pri jednom vynechanom dni je citit rozdiel.

lucreziaborgia
30. dub 2014

Ahojte, co radite proti silnemu stipaniu pri vytlacani?
Dakujem 🙂

verunka_91
2. kvě 2014

@zuzik03 ono to tak je nejen u lékařů a právě proto to tam já napíšu klidně i výhružkou. Chraň je ruka páně jak mě nastřihnou pokud to nebude akutní a po mém výslovném souhlasu. Za to pro jistotu bych jim urazila ruce!

zurwanda
6. kvě 2014

Prečítala som si diskusiu spätne asi o 3-4 mesiace. Ste obrovskou motiváciou určite nie len pre mňa. Nad balónikom (Epino alebo Aniball) uvažujem už dlho a keď príde ten čas určite sa dám aj ja do boja proti epiziotómii. Ďakujem, že sa delíte o svoje skúsenosti, až príde na mňa čas určite sa pridám 🙂

evaluk
6. kvě 2014

Ahoj holky,prosim Vas o pomoc... nejde mi cvicit s Epino balonkem.. kdyz ho zavedu podle navodu,tak staci 10 nafouknuti a uz je prakticky cely vypadly-nehrozi,ze bych se mela snazit vytlacit- i kdyz ho pridrzuji rukou... zavest ho hloubeji nezvladnu,protoze to boli.., bojim se,ze jsem vyhodila mraky penez za neco,co nezvladnu pouzivat,zatim jsem to zkousela asi 3x,ale zacinam propadat skepsi, mela jste nektera stejne tezke zacatky?

dankariska
6. kvě 2014

@evaluk ahoj, ja som zacala este len vcera, ale 10 nafuknuti na prvy krat sa mi zda vela. Ja som to robila postupne. Najprv len par nafuknuti a skusit ci ide von. Urcite som nesla do velkej bolesti. Iba do takej jemne stipacej. Mne to vychadza von samo, takze netlacim iba uvolnim svaly a stale si to musim drzat. Niekedy to robim tak ze tu najvacsiu cast drzim na hradzi a dofuknem kolko zvladnem tak aby som sa nahodou nenatrhla. Dnes to bolo na 20 cm obvod. Ak to nerobim dobre, nech ma niekto opravi, ale tak sa mi to zda najsetrnejsie a najprijemnejsie. Nechcem sa zranit hned na zaciatku.

dankariska
6. kvě 2014

Ahojte vsetky cviciace. Kolko cm ste dali pri prvom, druhom cviceni?

evaluk
7. kvě 2014

@dankariska Dnes jsem cvicila po pate a dala jsem 12 nafouknuti,coz je asi 22cm obvod,stejne ale nevim,zda to delam poradne,protoze vytlacovat nic nemusim balonek je pri poslednich nafouknutich temer venku a ja ho musim silou pridrzovat,aby uplne nevypadl

domeli
7. kvě 2014

@dankariska robíš to dobre, neboj 🙂 Ak Ti to pomôže orientačne, tak ja som začínala na 19 a dotiahla to za 3 týždne civčenia každý 2. resp. 3. deň tých 30. Takže či pomaličky, či rýchlejšie, ide to a povoľuje to a dobrý je každý milimeter, nemusí to byť vôbec tých 30. Je tu kopec báb, ktoré došli len po 27 a na pôrod majú krásne spomienky bez strihania. Tak držím päste 🙂

kvietorka
7. kvě 2014

ahoj holky, zacinala som cvicit pred 2 tyzdnami na 16cm. Cvicim kazdy den poctivo 30min. a momentalne som sa dostala na 28cm. Zacinam vzdy tak, ze si dam teplu sprchu aby sa svaly pekne uvolnili, potom pokracujem masazou hradze a nakoniec samotne cvicenie s EPI-NOm.
Chcem sa ale spytat, posledne dni mavam na baloniku aj ked tam davam lubrikant take biele cucky...nemate s tym niektora skusenosti? Najviac toho je na hlavicke baloniku. Nemoze byt z hlenovej zatky?

celasapremenim
7. kvě 2014

@kvietorka prosim ta a ako dlho ti tato procedura...cvicenie a masaz....vlastne trva?

kvietorka
7. kvě 2014

@celasapremenim samotne cvicenie s EPI-NOm asi 30 minut, predtym sprcha teplou vodou cca 1-2min. a masaz hraze chvilku 2-3minuty, moc ma ta masaz hraze nebavi ☹ a pride mi, ze ta tepla sprcha na spodok ma vacsi ucinok na uvolnenie svalstva ako masaz hraze. Ale kupila som si olej na tu masaz hraze, tak uz ho chcem spotrebovat a robim aj tu masaz, aj ked ma to nebavi a pride mi to oproti cviceniu s balonikom zbytocne.

dankariska
7. kvě 2014

@evaluk Ja presne rovnako - nic nemusim vytlacat,lebo to ide samo. Takze pridrziavam a pomalicky uvolnujem,aby vyliezol von 🙂 ale vcera som zistila ze ak uvolnim svaly akoby na tlacenie tak to tak neboli a mozem dofuknut.

evitka83
7. kvě 2014

kocky, taka blba otazka, ale cvicili ste to s partnerom, alebo same?

isabellaa
7. kvě 2014

@evitka83 sama

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru