EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

avelina
31. srp 2010

@verondza ahoj, nevím, jak moc ses poranila a kolik krve jsi tam měla, ale mi se to taky stalo. Výsledek byl ten, že jsem počkala asi 4 dny a pak začaa na menším obvodu. O hodně menším.... A pozorovala jsem balonek, jestli není známka krve. Při sebemenší bolesti jsem přestala a začala až další den. Nespěchej. Jestli si dala tak krásný obvod, tak máš nacvičeno hodně a ta tkáň si to určitě pamatuje. Při porodu si vzpomene, tělo si pamatuje více, než mozek 🙂.
Každopádně, kdyby to poranění nepřestávalo po cvičení krváce, tak bych se na epino vyprdla a prostě jen šetrněji rukama masírovala hráz. Možná by ti pomohlo více mastit. Po tom mém poranění jsem měla balonek hodně suchý a myslím, že to mohlo být tím, ale možná to bylo i tím tvým velkým obvodem....
Hodně sil, zvládneš to!

verondza
31. srp 2010

@suik dik. nie, homeo nemam. po kazdom cviceni sa oplachnem dolu roztokom tantum rosa, doteraz hlavne kvoli pripadnym kvasinkam a vytokom, ale je to aj na ranky, tak to dufam urychli hojenie.
no, ja som v 38 tt a uz v piatok som bez problemov, s viacerymi 1-dnovymi prestavkami, vytlacila priemer 9 a stvrt. bola som uplne v klude, ze predsa nie je tym padom mozne, aby som nenacvicila tych 10 (a ani vacsi priemer sa mi nezdal byt nedosiahnutelny). a staci jedno cvicenie a vsetko je inak. vobec to nechapem. absolutne som nemala pocit, ze tlacim vela, ved tych 24 som vytlacila uz viac krat bez pocitu napatia na hradzi. len som proste nezacala vytlacat najskor maly balonik. ale ved ani pred hlavickou nepojdu zo tri-styri mensie, nie? 😖 ja teda dufam a verim, ze sa to za tri dni zahoji a vydrzi to potom ten tah. budem musiet zacat zas na omnoho mensom priemere. ktovie, ci to vobec stihnem nacvicit, mam pocit, akoby som mala cochvilka porodit....
tak sa drzte,cvicitelky a ked cvicite, nemyslite na ine povinnosti! 😉

avelina
31. srp 2010

@sambucca díky za podporu, asi by to nějak pochopil, ale chyba bude i na mé straně. Asi nechci, aby si z toho někdy udělal legraci, i tak mě to trochu stresuje-porod. Kdyby se mi ještě byť opatrně zasmál, brala bych to asi moc osobně. Ale ta neupřímnost mi v tom vadí, to musím přiznat. ☹

avelina
31. srp 2010

@majatob super argument 🙂, nedivím se, že zabral 😀

verondza
31. srp 2010

@avelina dik moc za povzbudenie. aj ja to vidim s tym cvicenim tak. len dufam, ze mala sa teda nebude este moc ponahlat von.. a ze to teda uz nebude krvacat.
mastit ja nemastim vobec, vraj to zhorsuje kvasinky a tak to vobec neriskujem. myslim, ze by to hradzi dost pomohlo, po cviceni ju ponatierat, ale bohuzial...
jooj, tak ma to mrzi. som z toho fakt smutna.

verondza
31. srp 2010

@avelina vies co? ja sa ti moc nedivim. ja som sice povedala o epine manzelovi, ale napriklad ja by som ho nikdy do cvicenia nezapajala. kazda sme ina, jedna sa hambi za to, druha sa neciti dobre pri inom. v niecom som za otvorenost a uprimnost, ale zas som presvedcena, ze niektore veci si ma zena nechat pre seba. ja by som mu na tvojom mieste akurat tak vysvetlila, ze masirujem a roztahujem hradzu, aby som sa neroztrhla pri porode napoly a do podrobnosti uz nezachadzala. budes mat pokoj pri cviceni a nebudes nervozna, ze ti tam vbehne, alebo tak. len mu zakricis, ze masirujes a hotovo....
ja sa tiez musim pri cviceni zamykat, inak by mi pri nom asistoval moj maly syn a potom by o tom urcite referoval vsade okolo. vzdy ale, ked sa mi dobija do izby, citim, ze som napata a civcenie je o nicom. treba mat pritom proste klud...

petaskrdla
31. srp 2010

@verondza
Mě se povedlo to samé, taky mi tam praskla nějaká asi cévka a cítila jsem to bolestivý hlavně okolo vchodu, ty měkké tkáně. Ale protože jsem už byla na 30 cm a skoro v termínu, tak jsem cvičit přestala, /zkusila jsem za cca 3 dny a opět to bylo s krví/ a necvičím doteď - a to jsem 5 dnů po termínu. Nepíšeš v kolikátém jsi tt, ale myslím, že je lepší mít nacvičené menší průměr a dole všechno fit a zahojené, než rvát průměr větší, ale s krví, aby se to pak při porodu nedotrhlo a neporanilo ještě víc.. Petja vracela při prvním porodu Epino 10 dní předem a porodila bez poranění, takže natrénované cm určitě nějakou dobu vydrží

suik
31. srp 2010

@verondza o tom jsem nic neslyšela, že by mastění zhoršovalo kvasinky 😕 , já musím mastit furt, jinak to nejde a bolí. Jen to pak musím víc přidržovat. Já se poranění taky bojim, hlavně čípku, ten je dost citlivej a na začátku těhotenství jsem z něj právě krvácela 😒
Přd pár dny jsem měla taky trochu krve, ale nevím z čeho to bylo, nic a nikdo vevnitř v tý době vůbec nebyl s epinem jsem začala až potom.

já jsem taky myslela, že tělo si bude spíš pamatovat ten větší průměr na začátku cvičení a já začínám taky na malinkato. Ale je fakt, že hlavička půjde jinudy,víc zezadu a pomaleji (doufejme) a i hormony se postarají o roztažení.

klarisek_b
31. srp 2010

Ahoj holky, poraďte jaký lubrikant na epi-no použít?

sambucca
31. srp 2010

@klarisek_b jakejkoliv ale na vodovy bazi, pokud mozno bez parfemace - maj i v kazdy drogerii, nemusis do lekarny nebo tak 😉

terkao
31. srp 2010

ahoj holky, tak mám za sebou další cvičení s epinem a musím říct že to docela jde, sice pomalu, ale jde to. Dneska se mi podařilo přes hráz protlačit 27cm, tak jsem začala věřit tomu, že těch 30 snad dám, ale nejradši bych byla, kdyby se mi podařilo natrénovat tak 34 cm a to už se pak snad nebudu bát porodu 🙂 , no uvidíme, mám ještě dost času, tak se snad malej nerozhodne přijít na svět dřív než stačím natrénovat.

majatob
31. srp 2010

@klarisek_b durexy jsou na vodni bazi 🙂

bengy
31. srp 2010

@klarisek_b koukni do lekarny, levnejsi nez durex je primeros. Tak kdybys nechtela utracet, tak koukni po tomhle. Stoji co stovky.

bengy
31. srp 2010

@petra.vavra pomad uz nepujcuje a byl to pomad v olomouci. Problem je v tom, ze na epino se muzou pouzit pouze kondomy a pripravky na vodni bazi. Specialne jsem poptavala vsechny mozny vyrobce a dodavatele kondomy, jestli vyrabi kondomy na vodni bazi a nikdo uz takovehle kondomy nevyrabi. ☹
Bez kondomu to pouzivat a pujcovat nebo prodavat dal, je silne nehygienicke.

Holky vy co prodavate epino dal, davejte si na to opravdu pozor, at pouzivate spravne kondomy. Kdyztak kupte nelubrikovane a pouzijte lubrikant na vodni bazi. Jinak vam epino muze prasknout. 😒

sambucca
31. srp 2010

@bengy prasknout na zaklade pouzivani olejovyho lubrikantu? ja myslela ze se nesmi pouzivat protoze je hur omyvatelnej a hlavne guma pak nejde tak dobre dezinfikovat 😉

@petravavra ja budu epino prodavat koncem zacatkem rijna a urcite zalevno (urcite do 1000 i s postou), otevrene priznavam ze jsem druhy majitel. Balonek byl opecovavany jak majitelkou predemnou tak moji osobou ted. Na strankach Epi-no pisou ze je pouze na dve cviceni, mno myslim ze jde o byznys, protoze nevim co by se za maximalne tri mesice denniho 20minutovyho cviceni mohlo znehodnotit na silny gume 😅 Ale volba je na kazdy z nas.

avelina
31. srp 2010

@verondza ještě jsem si vzpomněla, že PA mi doporučovala po porodu dubovou kůru a z ní si uvařit odvar do koupele, nebo si do toho odvaru namáčet vložku. Prý to napomáhá hojení poporodnch poranění. Třeba bys to mohla zkusit už teď.
Jinak s tím mastěním nevím, ale já si to bez promaštění ani neumím představit. Naopak doufám, že mimi bude taky pěkně provlhčené když se podere ven. Zkusila ses zeptat v lékárně? Nebo přímo MUDr.? Co se mazat nějakým krémem proti kvasinkám? Nebo tím roztokem Tamtum Rosa, taky jsem ho používala, ale ne v těhu, musela byses zeptat, jestli je to možné, ale byl dobrý, doporučuju. A je bez lékařského předpisu. Jinak mě napadá ještě Bepanthen mast na opruzeniny a bradavky při kojení. Je super, já ho použila i v těhu tam dole a bylo to v pohodě....
Držím palce, ať se všechno dobře hojí!

bengy
31. srp 2010

@sambucca pozor na to! Epino je na to nachylne a vyrobce jasne udava, ze se smi pouzivat pripravky pouze na vodni bazi. Bohuzel uz jsem se setkala s par holcinama, kterem epino prasklo 😒 , nastesti se nic nestalo, ale nebyl to zrovna prijemny zazitek. Nehlede na to, ze se neda sehnat nahradni balonek, takze pak leda nove epino a to se sakra prodrazi.

Epino je vyrobeno z tekuteho silikonu a na ten se smi pouzivat jen pripravky na vodni bazi, je to stejne jako s vibratory. Vetsina jich je vyrobena stejnym zpusobem. Jde o to, ze je ten lubrikant rozleptava a ztencuje se ten balonek a nakonec praskne 😒
Pred pouzitim doporucuju precist navod k pouziti.

sambucca
31. srp 2010

@bengy ja pouzivam vodni bazi, ale myslela jsem si ze duvod je hlavne prave kvuli hygiene, ono mit cokoli olejnatyho je humus a nemuze byt nikdy dezinfikovano tak dukladne jako kdyz je opecovavany jen vodou (vodni bazi). Takze diky za objasneni, to ze se olejnatym roztokem nici povrch by me nenapadlo, je dobre ze to tu pises - aby to nekdo jen tak nehodil za hlavu 😉

suik
31. srp 2010

@bengy hm, ups, já mám kondomy obyčejný, ale bez lubrikantu tuším, bohužel tam žádné info o tom na jaké je to bázi nemůžu najít. Lubrikant na vodní bázi mám.... no radši je teda používat nebudu.

Po 5-ti použití se snad nic nestane, ne?

straspitlik
31. srp 2010

@avelina Zdravim ricinový olejíček sezenete v lekarne ale jen a predpis proto jsem zde radila jak oklamat lekarnici aby vam ho prodala z tohoto olejicku si udelate napoj respektive koktejl a do 3 hodin nastoupi sylne kontrakce pokud budete chtit recept na tento koktejl tak dejte vedet rada vam ho napisu me se kontrakce dostavili uz po dvou hodinach.

bengy
31. srp 2010

@suik puvodne jsem si myslela, ze je to jen kvuli vyrobci. Protoze pak neni problem si epi-no navzajem pujcovat nebo prodavat, protoze kondomy na vodni bazi nejsou tak dobre k sehnani, ale omyl. Opravdu se jedna o to, ze to ten olej nejak rozleptava.
Ja si myslim, ze by to s tim nemelo nic udelat, pokud jsi to pouzila 5x. Ale radsi bych pouzivala nelubrikovany a dala si tam lubrikacni gel na vodni bazi.

Ja jsem se dneska stavovala i v nekolika sexshopech, abych se informovala, zda maji kondomy na vodni bazi a pani byla velmi informovana, kdyz mi rekla, ze vsechny jsou na vodni bazi.....jak byla prekvapena, kdyz jsem ji rekla, ze vetsina je prave na sil.olejove bazi...tak hledala a svete div se. Nenasla ani jeden na vodni bazi.

Takze prosim vsechny, co pouzivaji kondomy na vodni bazi, zda by mi nenapsali jejich nazev. Budu moc a moc rada, protoze ja jsem bez uspechu ☹

sambucca
31. srp 2010

@bengy me pani prodavacka v klasickym sexshopu na prani ze chci bez olejovyho lubrikantu prodala "z akvarka" za pultem na pocet do ruky, tmave modry obal s napisem euroglider, neni to klasickej ctverec ale obdelnicek v tom je kondom trosku zmacklej. 40ks za cca 350 korun, nepamatuju si presne.

suik
31. srp 2010

@bengy já teď taky lozím po netu a zkoumám, někde jsou skoupí na informace, ale opravdu to vypadá že aspoň ta běžná produkce je na oleji..... já mám úplně obyčejný z rossmanna, žádný info tam není, jen klasika, že jsou zvlhčený....ale to jsou snad už všechny....žiju v německu, tak musím lovit v místních vodách a nenašla jsem teda nic, jen jedny co jsou bez lubrikantu. 😒

suik
31. srp 2010

já našla akorát tyto bez zvlhčení: http://www.gumo.cz/?p=productsMore&iProduct=125...)

eveluska
31. srp 2010

tak konecne trochu uspech! nejdriv zas nic moc, zas jsem byla zaseknuta na 21, skoro 22 a pak jsem si dala chvili pauzu, trochu masaz hraze a pak jsem si rekla, ze to jeste naposled zkusim a skoro vleze jsem najednou dala tak nekde mezi 24 a 25! (podle sablony teda) juchu 🙂 takze jde to pomaloucku, ale nejakej postup tam je 🙂 a koho to taky hodne palilo - napr. @suik - tak mne hodne pomohlo si fakt skoro lehnout, nohy hodne nahoru a hodne od sebe a hadicku jsem tlacila co nejvic nahoru, tj. balonek dolu a konecne jsem mela trochu i ten tlak na konecnik, jak vsichni maji a asi ma bejt 🙂

ad kondomy - nejsou vsechny stejne lubrikovany jen zvenku? ja teda pouzivam primeros na vodni bazi, ale po sundani je epino uplne suchy, zdaji se mi napatlany jen zvrchu.....

suik
31. srp 2010

@eveluska hm, to je asi fakt................primeros na vodní bázi? Kterej to je?

taky mi pomáhá balon tlačit dolů, víc to pálí nahoře.

suik
31. srp 2010

@eveluska já koukám na stránky a tam jsou všechny na oleji.... 😒 teď jsem jeden rozdělala a je to mazlavý ze všech stran

klarisek_b
31. srp 2010

Hoky, tak jsem teď půl hoďky epinovala a když jsem vytlačila naposled balonek na 27,5 což je na mě dost, tak ze mě padaly kapičky vody a epi-no bylo dost mokré, nemohla mi prasknout voda??? Já to nepoznám, mám strach, achjo, co mám, dělat????

fair
31. srp 2010

@klarisek_b Hlavně se pokus být v klidu, voda odtéká postupně, či najednou - u Tebe to najednou nebylo, protože toho je velké množství. A pokud by to bylo postupně, tak to poznáš, vytéká neustále.... V případě nouze zajeď do porodky, aby Tě zkontrolovali 😉

estrellita
1. zář 2010

@sambucca super, diky za nazev kondomu, koukam, ze ty euroglider maji i na internetu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru