EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

rebesovi
25. led 2014

ahoj holky, chtěla bych Vás poprosit o radu. Dnes začínám 36 tt a přišel mi EPINO: Chci se zeptat, kdy mohu začít cvičit ????? A to ho tam mám celý zavést a začít pomalu nafukovat ??? Prosím o radu, jak vlastně začít...Děkuji

janista83
25. led 2014

@rebesovi klidne muzes zacit,i kdyz se doporucuje 37 tyden,nezavadej ho cely jen cast a opatrne nafukuj,pockej a vytlac

selverin
25. led 2014

@rebesovi já právě nebyla schopna balonek mít zavedený jen z části a nafukovat, trvalo mi to dlouho než jsem se pohnula byť o milimetr... já balonek zavedla celý, nafoukla dokud jsem ho nezačala vevnitř pořádně cítit (tak ho nechala 2-3 min, aby se mi to hezky roztahovalo i uvnitř) a pak trošičku teprve vytlačila a tak ho držela několik minut 4-7 min, záleželo na kolika cm už jsem byla a kolik mi šlo vydržet a na konci ho vytlačila už pomalu celý (a to celé jsem absolvovala 2x po sobě každý den). A každý den jsem pak přidával na přifouknutí, takže jsem si to počítala. Porod byl pak strašně rychlý, malou jsem ani necítila, že se dere ven a bez jediné oděrky 🙂

kristy46
25. led 2014

@janista83 ja ani nemela cas polohu zmenit. Mala se sekla az byla skoro venku. Na me teda oxytocin pusobil fest, ale naopak znecitliveni epiduralem. Jsem ale rada, ze jsem ho mela, diky nemu jsem se zacala rychle.otvirat a ani necitila extra bolest. Uvnitr ale bez poraneni!

@rebesovi urcite muzes zacit cvicit.

majak78
25. led 2014

@janista83 Jani, a jak jsi byla spokojená s nemocnicí a personálem? Dávala jsi jim ten porodní plán? A myslíš, že ho někdo četl? A co novorozenecké?

janista83
25. led 2014

@majak78 ahoj,já byla spokojená velice,u porodu jsem měla supr PA, respektovali moje porodní přání, i když já nad tím nějak neuvažovala, pro mně bylo důležité porodit 😀 , byl tam se mnou i přítel, který mně podržel a celkově tam panovala naprostá pohoda, což mně uklidnilo, jsem si vlastně uvědomila, že rodím až došlo na tlačení, nebyl problém s epidurálem, moc šikovná anestezioložka, u porodu jsem měla samé ženské, tak to bylo taky celkem fajn,ale doktory, které jsem potkala, byli samá legrace 🙂 ..a ted jak o tom zpětně uvažuji, nechápu proč jsem váhala, není problém i bonding...vážně supr přístup!!

A na novorozeneckém se ti snaží všichni pomoct s kojením, já měla spoustu otázek a sestřičky za mnou chodily a pořád se ptali co a jak,jestli kojíme a povzbuzovaly mně i malého.

Neboj se ani porodu,ani bolesti a ani lidí,jdi do toho jako já,prostě to neřeš a dopadne to dobře,uvidíš!!!!

majak78
25. led 2014

@janista83 Tak to je super, jsem ráda! A už se taky začínám těšit. Akorát ještě kvůli cvičení s epinem potřebuju chvíli čas, jde to pomalu. A nechali ti malého teda celé ty dvě hodiny na břiše? A o epinu jsi jim říkala? Jaké byly reakce? Moje dr. tam pracuje a říkala mi, že o tom nikdy neslyšela 🙂

figurka1985
25. led 2014

Babulky- v stredu som cvicila s balonikom- dostala som sa na 26 cm. vo stvrtok som to chcela aspon zopakovat, a uz pri 23 cm som sa trosicku natrhla (usudzujem to podla trosilinku krvi na baloniku. tak som s cvicenim prestala, reku- necham to preliecit. dnes som cvicila- po 4 dnovej prestavke. a pri 26 cm som zas krvacala.... ale uz to bolo viac krvi...
mam s cvicenim prestat? stalo sa vam to niektorej? :-/

cerimi77
25. led 2014

@janista83 @kristy46 epi naozaj môže spôsobiť, že žena necíti kontrakcie natoľko, aby potom vedela správne tlačiť, čo môže byť tak isto na obtiaž 😝 aj preto sa odporúča pri epi absolvovať predpôrodnú prípravu, kde si to mamičky ako tak natrénujú, neviem či ste niečo také absolvovali... ja som pri prvom pôrode nemala epi, mala som vyvolávaný pôrod, nakoľko mi len pomaly odtekala plodovka, čiže žiadne kontrakcie, žiadne otváranie a po vyvolávačke som dostala veľké bolesti ale najhoršie bolo, že to veľmi dlho trvalo a kým som sa dostala do fáze vytlačenia, tak už som bola tak hotová, že som už cez tie bolesti ani kontrakcie nepociťovala, alebo som bola napoly v mrákotách, že mi museli tiež potom hovoriť, kedy tlačiť, samotné vytlačenie si ja ani nepamätám, ani som to nejako necítila, ani tlaky na konečník.. na nič také si akosi neviem spomenúť, som bola total mimo, vysilená, všetko mi to potom partner prerozprával, inak by som nevedela, ani kto ma odrodil, ... takže teraz bola EPI prvá vec, ktorú som si bola v pôrodnici vybaviť 😕 dúfam, že pomôže a že to zvládneme lepšie 🙂 ....
a ešte sa chcem opýtať, koľko cm je obvod balonika tých 9 stlačení?... ja som momentálne na 24cm, ide to veľmi pomaly, si myslím, že to je moje maximum čoho som schopná 😀 bolí to ako šľak, ale tak si hovorím, že všetky ste tu mali také pocity a nakoniec ste nacvičili pekné čísla, popr. lepšie niečo ako nič.... pri prvom pôrode som necvičila s balonikom, iba masáž hrádze som si robila, nastrihnutá som bola (ale ani to si nepamätám, resp. som to nijako nevnímala a nepociťovala) ale len málinko, len jeden steh, hneď ako som prišla na izbu som si mohla normálne sadnúť a behala som ako srnka.. ale dcérka bola drobná, 2760g, išla 3t pred TP 🙂

cerimi77
25. led 2014

@rebesovi ja som začala tiež skôr ako po ukončení 36tt, nakoľko som prvú dcérku rodila 3t pred termínom, tak pre istotu, ak by sa niečo podobné opakovalo, aby som aspoň niečo stihla nacvičiť.. a ja si balonik zavediem celý dovnútra, potom mi nevykĺzne, používam lubrikant, potom ho napumpujem (1x som tuším 4-5x stlačila, postupne som si pridávala), dnes je to týždeň čo cvičím, začínala som pri obvode tuším 19cm a teraz som na 24cm, je to asi 8-9stlačení, ak balonik nechám samovoľne vyfučať 😉 nafúknutý balonik nechám chvíľu vnútri, niekedy nerobím nič, niekedy s ním trochu pohýbem pomocou panvových svalov a potom sa ho snažím vytlačiť, chodím aj na predpôrodnú prípravu, používam dýchanie a tlačenie ako pri pôrode, po vytlačení balonika von, si zmeriam jeho obvod, cvičím tak cca 20min, asi 5x-6 balonik vytlačím von .. začínam postupne, nenafúknem balonik hneď na max číslo z predošlého dňa, ale podľa pocitu, potom pridávam a ak to ide, tak sa snažím vždy o jedno nafúknutie viac ako deň predtým, ale nie vždy to ide, tak radšej ostanem na tom istom, alebo sa posuniem, len o 0,5cm..

cerimi77
25. led 2014

@figurka1985 mne sa také nestalo, ale čo som tu čítala, tak niektorým áno, záleží či ťa to bolí alebo nie, možno je to len nejaká malá ranka, pri dennom cvičení sa ti to nestihne zahojiť a krvácať to bude už asi stále, ak ťa to však bolí, tak si daj pauzu s cvičením, kým sa to zahojí, ale ako dlho sa to hojí a či to potom vydrží ďalší nápor to netuším, ono preto je lepšie ísť radšej pomalšie 😕

figurka1985
26. led 2014

@cerimi77 dakuje. No nemyslim,zeby som na to isla nejak zhurrta. V podstate som stale cvicila obden. Ked som chcela konecne zacat cvicit kazdy den,vtedy to zacalo....
Neboli to,ale stale mam slaabulililinko krvi v hliene.teraz netusim,ci je to z tej tanky,alebo je to hlienova zatka...
Kazdopadne si davam na par dni zase utrum....
Nepojdem rodit natrhnuta 🙂
Tebe to ako ide?na kolko si sa uz dostala?

figurka1985
26. led 2014

@cerimi77 a uz som si aj precitala 🙂

Pekne postupujes...len tak dalej. 😉

mirka1985
26. led 2014

@figurka1985 a pouzivas lubrikovane kondomy? ja mam nelubrikovane a pred kazdym zavedenim ho trosku potriem lubrikacnym gelom na vodnej baze, trosku si dam aj na hradzu a nikdy sa mi nestalo, zeby mi sla krv.Je sice pravda, ze skor vychadza balonik von a je tazsie ho udrzat, ale lepsie ako ho tam dret nasucho a riskovat, ze sa natrhnem.

gintare
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
janista83
26. led 2014

@majak78 nechaji ti ho,jestli chces,ja improvizovala,rekla jsem jim,ze to nechame tak a uvidime jak se budu citit,nakonec mi ho dali, ja se s nim privitala pak sel pritel vazit a balit do zavinovacky a do 30 minut mi ho dali k prsu a pak uz tam se mnou zustal,pak ho vzali a odvezli na novorozenecke a me taky a tam jsme se shledali 😉

Neboj ted uz budou vedet co je epino, moje pa rekla hned po porodu hmm tak na tom epinu vazne neco bude 😉

figurka1985
26. led 2014

@mirka1985 ano pouzivam presne ako ty.este aj gel na vodnej baze.... no nic.budem zit s tym,ze uz tych 26cm je ako-tak dost.mozno skusim este o par dni pocvicit.nech sa mi to zahoji.ak nie,kaslem na cvicenie. Ale aj tak lepsie,ako na zaciatku-to som ledva dala 15cm...

cerimi77
26. led 2014

@figurka1985 keď sa utrieš, tak nemáš krv na papieri? alebo skús popozerať zrkadlom, či uvidíš nejakú trhlinku, ale ak ťa nič nebolí, tak myslím, že môžeš pokračovať v cvičení, ja som si pred prvým pôrodom len masírovala hrádzu a ostalo mi na rukách také čosi ako zátka a ráno mi začala odtekať plodovka.... ja teraz tiež používam lubrikované kondomy a používam ešte aj lubrikant, aby sa balonik ľahšie zaviedol dovnútra a ľahšie išiel von, keď si ho tam zavediem celý, tak mi nevylieza a pri obvode 24cm čo som teraz na max, mám veru čo robiť, aby som balonik vôbec vytlačila, tu fučím a tlačím ako pri pôrode 😀 a pred cvičením si ešte trochu pomasírujem hrádzu olejčekom na to určeným, aby to okolie zmäklo, kým ho idem napínať balonikom, a začínam pomaly, vždy aj o tie 4cm menším obvodom ako je moja dosiahnuté maximum 😉

cerimi77
26. led 2014

@figurka1985 tak tiež si sa docela pekne posunula, z 15cm na 26cm, určite lepšie takto ako nič, len by to chcelo aspoň trochu udržovať do pôrodu, aj keby si už nešla na vyššie číslo, lebo niektoré baby písali, že ak mali dlhšiu prestávku, tak sa trochu "zužovali" zasa 😕 😀

figurka1985
26. led 2014

@cerimi77 prave trhlinku tam mam.aj ked som sa dnes rano utierala,tak na toaletaku som mala trosilinku krvi... ale ta uz bola akoby zmiesana s bielym hlienom... tak som porom aj rozmyslala,ci to nemoze byt hlienova zatka...
No to vytlacanie je desne... ja si dam este take dva-tri dni prestavku.a skusim ako ty- trosku pred cvicenim pomasirovat olejcekom.mozno skor povoli....
Drzim palceky s treningom 😉

egiginka
27. led 2014

@kristy46 @janista83

Ako sa mate a prckovia??? my prespime celu noc za to jeme za 2.

Kristy co si mala tie vonkajsie stehy, tka aj teba to bolelo ked ti to odpadavalo, lebo ja po porode nic, sedela som ani som o nich nevedela za to teraz, ma to boli ked chodim.

michaelarackova
27. led 2014

Dneska jsem začala s epi-nem, jsem v 35.tt, není brzy? Chtěla jsem jen pomalu, spíš jen cvičit svaly, nafoukla jsem jen na 15cm a sám vyklouzaval, cvičila jsem cca 10 min, mám už přidávat, nebo to nechat jen takhle lehce do 37.tt?

petoska
27. led 2014

@michaelarackova taky jsem zacla v 35 tt a jdu na to pomale,dnes budu cvicit paty den,zacla jsem na 17cm obvod a vcera uz 20,5 ,tak kdyby to takhle slo,budu stastna 🙂 taky mi vyjizdi,tak pridrzuju 🙂

michaelarackova
27. led 2014

@petoska Jé, tak to je super! 🙂 A cvičíš těch 30 minut? Nebo míň? Pořád nevim, jak na to...nechala jsem ho tam chvilku, stahovala svaly, pak jsem přifoukla, stahovala a tak dokola...Takže ti vyjel i při 20cm? Já se trochu bojim tý fáze, až ho budu muset vytlačovat....

petoska
27. led 2014

@michaelarackova cvicim tak 15 minut jenom vic bych nevydrzela 🙂 ja si ho tam zavedu a nafouknu co to vydrzim ,necham ho tam a pak teda zatim vyjede sam,tlacit nemusim,spis ho brzdim 🙂 a tak to udelam treba trikrat,tak snad to tak staci.

kristy46
27. led 2014

@egiginka tak to máš super!
My se máme fajně! Je to něco úžasného mít miminko =)
Co se týče stehů, tak mě dost bolely asi 3. den po porodu. Dost jsem totiž musela sedět a ta postel v porodce byla dost tvrdá, tak myslím, že z toho. Jinak dneska mi vypadl první steh a nic nebolí už. Při chůzi mě to bolelo jen jak mi došly fajné porodnické vložky, tak jsem musela použít druhé a ty nebyly takové měkké a pohodlné a mi se tam zatrhával uzlík-apoň jsem měla takový pocit.. Ale kamarádku to bolelo při chůzi snad ještě 3 týdny po porodu a pak ok, tak snad budeš taky brzo ok 😉

egiginka
27. led 2014

@kristy46 , asi mne sa drhne uzlik, lebo mam ho na takom mieste. Ja po porode som ani nevedela, az pred vcerom to zacalo. Mne odisiel tiez vcera steh🙂 Tak snad to prejde. A inak po kolkych dnoch pojdete s babatkami von???

bikina
27. led 2014

ak by mal niekto zaujem, mala by som na predaj. je sice po dvoch detoch, ale pouzivane vzdy s gumou a starostlivo opatrovane. S tlakomerom. Za pajdu

dulkagabulka
28. led 2014

@bikina a akym tlakomerom?
kedže novy stoji 85, zda sa mi použity po 2 detoch pajda dost
http://www.perinbaba.sk/epino-delphine/reviews

bikina
28. led 2014

@dulkagabulka ten tvoj link nie je dobry, predavam takyto: http://www.epino.de/uploads/pics/Epino3D_01.jpg Povodna cena bola vyse 120€ co je trosku rozdiel. Ak sa ti zda vela, nekupuj

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru