EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

kvakulka
24. zář 2009

Bohužel to nevidím, kde krvácím, ale bude to blízko vchodu...

mariv
24. zář 2009

Holky diky moc! Jojo, mate pravdu, hlavne ze jsme obe v poradku.
JInak ja masirovala i pred epinovanim a myslim, ze to pak slo podstatne lip. Pak jsem to tam jeste trosku posudlila olejem po cviceni a postupy byly fakt znatelne. Ale pouzivala jsem kondomy, proto jsem mohla masirovat i pred cvicenim. Jinak kondomy jsou zrady, pac i kdyz jsou jako lubrikovany jen zvenku tak tim, ze jsou srolovany, tak jsou vlastne nalubrikovany i zevnitr! Ja jsem je vzdycky preprala vodou a mydlem 🙂 pro jistotu, pac jsem melo epino pujceny od kamosky a nechtela ji ho zlikvidovat.
Tak drzim pesti at vam to pekne jde a hlavne preji vsem rychle porody bez nastrihu!

davlu
24. zář 2009

Tak dej zase vědět, jestli to tak teklo. Přeju Ti ať se to už zlepší. Ale i kdyby ne, tak už jsi stejně roztažená až až a to je důležité 🙂 Držim palec. 🙂

zuzu1980
24. zář 2009

Ahojte kocky,
vidim ze tu sa epinuje vo velkom 😉
ja sa pridavam znova, po 3-dnovej pauze, lebo som po vysetreni u Dr krvacala. Dnes som sa riadne bala ze co bude, ale vsetko ok, zacala som pozvolna na 7cm a skoncila na 8cm, nejako som to nesilila. Stipalo to poriadne, ale inac ok.
Len dufam ze po kazdom vysetreni nebudem takto krvacat, lialo zo mna 3 dni. Ved chodim k Dr kazdy tyzden, to potom kedy bydem cvicit ked po kazdom vysetreni potrebujem 3-4 dni pauzu?

zuzu1980
24. zář 2009

jaj, skoro som zabudla na to najdolezitejsie:

mariv, gratulujem ! skoda ze nakoniec si mala CR, ale aspon to epino pomohlo psychicky 😉 zelam vela zdravia vam obom

davlu
25. zář 2009

zuzu, já i kvakul taky krvácíme. řekla jsem to u Dr. a on řekl, že je to tam hodně překrvené a že to snadno někde praskne, ale na těhotenství a mimčo to nemá vliv, takže můžu epinovat dál i přes krvácení. Ale nesmí tě tam dole svědět, že by to mohla být infekce, ale vzhledem k tomu, že chodíš na kontrolu každý týden, bych se nebála. Asi bych trénovala dál každý den. 🙂

zuzu1980
25. zář 2009

davlu, ja som nikdy nekrvacala z epina, len teraz po prehliadke "zdola" (doteraz u nas zdola nekontrolovali). Ale ten magor dr mi rozrusil zatku a uz sa zacinam otvarat (na spicku prsta) tak aj preto som sa bala, a dala som si pauzu. Nechcem chytit nejaku infekciu. Vsak uvidime, ale uz sa zda ze je dobre.

mondulinka
25. zář 2009

tak ja hlasim dnesni vysledek: 27,5 cm... to je skoro 9 cm prumer 🙂 ted se to nejak pohlo... ale vzhledem k tomu, ze mam dobrej cas, tak to beru pozvolna! 😀
snad je to u vas ostanich v pohode... 😉

davlu
25. zář 2009

Zuzi, tak tam Dr. asi řádně přitlačil, že ti potom při epi tekla krev, ale neboj se i kdyby jsi se trošku otevřela, tak by to tak rychle k porodu nešlo a už jsi 36.tt, tak je už malej hotovej 😉 Ale ta infekce by se asi chytla snáz to jo ☹ Bude to zase dobrý. Teď když už máš kontrolu každý týden, tak by se cokoli zachytilo včas. 🙂
Mondul, už můžeš jít rovnou rodit 😀 😀 😀 Gratuluju. To už je jen krůček k 10 😀 😀 😀

mondulinka
25. zář 2009

davlu: taky me to navnadilo... i kdyz kazdy den musim zacit na asi 7,5 a postupne to roztahnout 😅 ale rikam si, ze uz to docela jde... ale asi i v den porodu to radsi roztahnu, proi jistotu 😀 kdyz vidim tu velikost balonku, tak je to neco... ale beztak je to jeste rozdil do tech 10 😅 😕 a i to muze byt jeste malo, kdyz nektery mimi maji velkou hlavicku...

hlavne doufam, ze to neprijde vnivec 🙄 ale co, psychicka priprava je to super... si aspon trosku uz dokazu predstavit to tlaceni...

manza se me dneska ptal, jestli prej se to pak vrati do normalu, ze co by tam pak jinak on delal 😀 😀 😀 chlap no...

davlu
25. zář 2009

Tak to já začnu tak že přifouknu sotva 3x a už vyndám, zavedu 5x a vyndám atd. docela mě to jako pálí, jak to mám z minulého dne vždy takové ošoupané 😀 Nejlepší by bylo začít rovnou třeba na těch 8,5 - 9 cm. Takže zabalit epino do tašky do porodky a ještě před tlačením říct Dr. ,,pardon, prosím o 5 minut strpení, potřebuju se rozepinovat,, 😀 😀 😀 Ale jo, hormony to rozměkčí a půjde nám to jako po másle. Já čekám 4kiláčka, takže i velkou hlavičku, tak by mi nástřih nevadil, ale jen máááálýýýý 😅 😅 😅

Jaký máte holky odhad váhy na UTZ kolem toho 31.tt ??? 🙂

kvakulka
25. zář 2009

Davlu- ta představa rozcvičky na porodním sále 😀 😀 . A navíc se tam promazat lubrikantem pro lepší skluz 😀 😀
Davlu, odhady váhy vůbec nevím, doktorka na to nemá vybavení, jen víme, že malej bude dlouhej, takže i větší hlava, jak bude baculatej je vcelku jedno (z hlediska tlačení)

zuzu1980
25. zář 2009

davlu v 33+2 sme mali odhad 2700 g, co je veeeeeelaaaaa... dufam ze len zle merali, ze bude drobcek mensi. Stacil by taky 4kg, ale bojum sa ze bude vacsi ak sa narodi v termine. Takze tiez ratam s nastrihom, ale co najmenej. Dnes som dala 8,5 😉
Na sale pri porode doktori zvyknu este premasirovat hrazdu, tak hadam to pomoze. A tiez tie hormony urobia svoje...

mondulinka
26. zář 2009

davlu: ja mela v 31.tt odhad vahy na 2000g... ted se chystam pristi tyden na dalsi ultrazvuk, tak jsem zvedava, kolik nam pribral ten nas jedlik... ale ma byt vetsi pry 😖

hehe holky, ja to nemyslela tak, ze budu epinovat jeste na porodnim sale... ja myslela proste ze v terminu a pred nim budu proste cvicit treba 2x denne, at je to pripraveny 😀
ale vcera jsem si taky rikala, ze na sale by mi to meli jeste trosku rozmasirovat, treba to taky pomuze...

zuzu1980
26. zář 2009

baby, prave som videla obrazky (nie fotky, len nakreslene obrazky) nastrihu, no strasne nieco! Idem epinovat, lebo toto neprosiiiiim...

crawler
26. zář 2009

zuzu: já mám knihu o těhotenství a tam je celý nástřih velmi podrobně nafocen...no, hodně si čtu na tématu Jaký byl porod a tam drtivá většina žen píše, že nástřih necítila, protože když se tam dere hlavička dítěte, tak myslím, že nástřih se v tom ztratí...mnohem horší je se roztrhnout - šití je komplikované, protože je to různě cik cak a hojení o to horší...kéž by to šlo bez toho, ale mám pocit, že lékaři už nastřihují tak nějak pro jistotu 😒 🤐

zuzu1980
26. zář 2009

crawler, v zahranici sa vraj nenastrihuje preventivne, na to sa spolieham, ale kto vie? A tiez na epino, uz mam natrenovanych 8,8cm (dnesny rekord) tak hadam este do porodu dame 10 a hlavicka vyjde ako po masle 😀

crawler
26. zář 2009

zuzu: tak to ti budu moc držet pěsti...já se nástřihu bojím jako čert kříže... 😠 a na jedné diskuzi jsem četla, že nástřih je úkon, který je lékaři proplácený pojišťovnou (psala to tam jedna mamina, co v pojišťovně dělá), takže ještě další názor je, že se jistě najdou i tací, co nastřihují i pro prachy - není to nic špatného je to vlastně i prevence a šmik to tam... 😅 já bych taky chtěla epinovat...už jen pro ten lepší pocit bych chtěla!

korina
26. zář 2009

Tak jsem se dneska posunula na 25 cm, tak hurá....třeba už to půjde lépe🙂

davlu
26. zář 2009

Ahoj holky 🙂 Zuzu a Mondul, tak to je pěkný odhad váhy 😉 Já měla 30+4 tt odhad 1.800 gr a Dr. mi řekl, že porodní váha 4 a více kg 😲 Vám taky řekli, že mimi bude tak velké? 😲
Gratuluju k pokrokům. Já to včera nestihla, tak sned dnes 😖

Korino, osobní dotaz, nemusíš odpovídat. Nechodila jsi do školy do Berouna na MA? 😉

korina
26. zář 2009

Davlu: Ne, ne🙂 Já vůbec nepocházím odtud🙂 Jak jsi na to přišla? 🙂

davlu
26. zář 2009

Jéé, tak to mě mrzí. ☹ Já jsem tam na školu chodila a korinu jsme měli ve třídě. Sraz nebyl už 6 let, takže jsem si říkala, že by...a ono néé.. Nevadí. Promiň. Ale mohla by sis zadat nějaký profil, 😉 ať máme přehlad v jakém jsi tt a co čekáš, nechtěla bys??? 😉

korina
26. zář 2009

Už je to 😀

davlu
26. zář 2009

Tak holky, dobrý, dnes přesně 9 cm. 🙂 Chtěla jsem pokračovat dál, ale udělalo se mi nějak blbě od žaludku. ☹ Už nevydržím ležet na zádech, jen na levém boku. ☹

zuzu1980
27. zář 2009

kocky tu je dobra tabulka na velkosti, aj odchylky vo velkosti, podla dni...

http://babymed.com/tools/ultrasound/third_trime...

podla tohoto sme boli v 33+2 a 2700g viac ako nad 90 % normy. Ale Dr ma akesi ine tabulky a napisal 85 %. Keby to bolo nad 90 % tak by mi vyvolal porod o 2 tyzdne skor, takto musim cakat do terminu a maly bude zatial veselo priberat 😠

mondulinka
27. zář 2009

davlu: no me akorat rekli, ze bude mimi vesti no... ale nikdo mi netipoval porodni vahu... pristi tyden jdu na ultrazvuk... a pokud bude obrik, tak se poustim do vyvolavani domacimi metodami 😀

jinak ja vcera dala obvod presne 28 cm... to je podle tabulky presne 9 cm... jsem na sebe byla taaaak hrda 😀 jsem si rikala, ze muzu uz klidne rodit... i kdyz pokazde kdyz zacinam, tak to chce pozvolna roztahnout, takze jsem zvedava na porod 😅

z tech odhadu si moc hlavu nedelam... dite muze mit delsi nozicku nebo vetsi hlavicku a vypocita to pak vahu na 4,5 kila...

davlu
27. zář 2009

Brý ráno 🙂

Zuzu, tu tabulku už jsem taky někde vyštrachala a i podle ní máme o dost víc gramů. ☹ A mě Dr. nezapsal do průkazky konkrétní délku nožičky, nebo obvod hlavičky, ale vždy týdny+dny ve kterém by ten rozměr měl mít. Takže jsem byla dle UTZ 30+4 a hlavička odpovídala 31+6, hrudníček 31+3 atd. takže radši nad tím nepátrat a necháme se překvapit. Lepší velké mimi, než mrňouska předčasně narozeného ☹ Ale Dr. mi taky potom řekl, že vzhladem mé malé výšce a velkému mimi si to musí ke konci ohlídat. Takže buď vyvolat o něco dřív, nebo císař 😲 😲 😲 To néééééééé.....

Mondul, taky jsem vždycky tak pyšná, že už jsme na vyšších hodnotách. Jako psycho příprava to teda funguje na 100% 😀 😀 😀 Jinak gratuluju. Tobě už se to teda blíží... 🙂 Ale taky musím říct, že začínám na nižších hodnotách. Nevim jestli bych hned na poprvé dala těch 9 cm 😲 😲 😲 By mě musel potom manžel asi zašít 😀 😀 😀

zuzu1980
27. zář 2009

davlu, mondulinka: ved to ze ten 1x to je vzdy menej, ale uz teraz zacinam na 7,5 co som kedysi pokladala za takmer nemozne aj po pol hodine cvicenia. Takze urcite to pomaha. Si predstavte ze kocky co neepinuju, tak rodia cez 5,5 (19cm) a babtka maju hlavu aj 35 cm... 😝

zoozkha
27. zář 2009

Ahoj, nestíham dočítavať, tak len v rýchlosti hlásim, že včera som bola "zaseknutá" na 27cm a nie a nie sa pohnúť ďalej a dnes 28cm, tak som sa potešila.. 😅 dúfam, že všetky máte za sebou víkendové pokroky.. 😉

mondulinka
27. zář 2009

zuzu: no, tak to je super si rict u porodu, az clovek bude trpet 😀 ze je vlastne roztahlej vic nez kterakoli jina zenska 😀 jako je ale fakt, ze to pomuze fakt dost... jen se divim, ze to moc lidi jeste nezna... ale to muze byt i nezajmem.. ja teda zasedla k netu hned jak jsme se rozhodli vysadit a hledala si vsechno o porodu a miminkach a tak... bych mohla snad delat i prednasky ted 😀 prehanim, ale mam toho nacteno habadej 😀

zoozkha: ono se to zasekne, ale pak to jde zaseo neco lip... takze gratuluju k dnesnimu uspechu!!! jen tak dal!!!

ja si dneska davam pauzu, nejak nebyl cas a nechci zase za kazdou cenu plasit... preci jen do terminu daleko 😀

ale dala jsem si svuj malinik a lneny seminka a zahopsala jsem si na balonu, takze jsem to uplne neodflakla 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru