EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

gellerka
16. dub 2014

@miscok Není kam spěchat, oficiálně se má začínat 3 týdny před termínem, řekla bych, že většina nás ale začínala v 36. týdnu. Za 2-3 týdny to v klidu nacvičíš, tak proč se tím trápit dřív 🙂

hanka.
16. dub 2014

@miscok to je ještě brzo. počkala bych na začátek 36 tt

miscok
16. dub 2014

@gellerka @hanka Dakujem za radu 🙂 A ten 36 tt plati aj vtedy,ak mi tvrdia,ze je maly 2tt popredu a ze sa asi aj skor vypyta na svet?

hanka.
16. dub 2014

@miscok já jsem rodila ve 38 tt. cvičila jsem 3 týdny ob den. Je pravda,že už jsem jednou rodila, tak to šlo lépe, ale ty máš TP až 4.6. i kdyby to bylo dříve, tak ted je ještě brzo. I kdyby měl být o dva týdny dříve, tak bych začala nejdříve 4 týdny před

figiflower
16. dub 2014

@miscok Ahoj, ja som zacala od ukonceneho 34tt, ale naozaj len velmi pomalicky - kazdy druhy den a len som si zvykala na ten pocit. Ani som netlacila len jemne roztahovala hradzu a azacala som ju aj masirovat. A az od 36 som uz seriozne kazdy den (sem tam som vynechala) prifukovala az na znesitelnu hranicu. Na 30 cm som sa dostala az tento tyzden - t.j. ukonceny 39tt. Takze podla mna si o nejaky ten tyzden mozes dat prve zoznamenie tak opatrne 😉

miscok
16. dub 2014

@hanka @figiflower Dakujem pekne za pomoc 😉

gellerka
16. dub 2014

@miscok Přesně jak píšou holky, jestli jsi nervózní, že můžeš rodit dřív, sem tam z lehka v 35. tt klidně cvič, ale regulérně stačí fakt ten 36. tt. Mně taky doktorka řekla, že budu rodit o 2 týdny dřív, pomalu končím 39. tt a nerodím 🙂
Dej na svoje pocity, jestli jsi nervózní a fakt se bojíš dřívějšího porodu, sem tam si zacvič, ať vidíš, že to jde a jsi v klidu, hlavně to nějak nehroť, ať si zbytečně neublížíš, nenatrhneš se a tak.

miscok
16. dub 2014

@gellerka Dakujem pekne 🙂

zuzana198104
19. dub 2014

Ahoj,mam pre vas dobru správu,nelubrikovany kondóm uz sa da kupit aj na Slovensku,tu:
http://www.kondomshop.sk/vitalis-probe-cover-1k...
http://www.kondomshop.sk/on-clinic-1ks-p409
Super cena,super kvalita a rychla posta!!!! 🙂 🙂 🙂

kiss35
19. dub 2014

Ahojkz, babz prosim nepredavate niektora epino? mam zaujem

evelynba
19. dub 2014

@kiss35 Ja predavam, mam v bazariku 🙂

lubical
21. dub 2014

Dievcata, cvicim s epinom 3 tyzdne a teraz pri tych vacsich cislach - uz som tak na 29-29,5 cm mi vzdy po vypudeni balonika vystrekne aj taka tekutina - neviem co to je, ci z lubrikacneho gelu, alebo zeby moc?? Duuufam, ze nie plodova voda!!!! Stalo sa to aj vam? Dnes mi toho vystreklo dosta, az som mala pod sebou mokree, bojim sa

azeretka
22. dub 2014

Ahoj holky, s epinem cvičím přes týden jednou denně a stále se nemůžu dostat přes stupnici 6 tedy nějakých 20 cm průměr hlavy, je to normální, nebo mám úzkou pánev a nemám si dělat naděje?
Pak ještě, balonek si strkáte dovnitř celý nebo jen tu přední část, jak je psáno v návodu ?

gellerka
22. dub 2014

@azeretka Nikam nespěchej, ono to povolí. Mně třeba pomáhá olejíčkem masírovat tu kuži kolem, když mám balónek uvnitř, přijde mi, že pak víc povolí (mám teda na balónku kondom).
Zavádím jen po tu zúženou část, jednak nechci, aby se balónek dostal až moc hluboko a navíc mě to bolí, když mám balónek hluboko, zvlášť když nafouknu víc.

gellerka
22. dub 2014

@lubical To se mi teda nestalo, zkusila bych balónek místo tlačení vytáhnout rukou, tím by se dalo vyloučit, že to je moč, když netlačíš. Ale fakt nevím, tuším, že někde v historii diskuze už jsem o tom četla, ale nevím kde a ani co to bylo. Snad se ozve někdo, komu se to taky stalo.
Zkus taky balónek nezasouvat moc hluboko.

azeretka
22. dub 2014

@gellerka moc díky za odpověď, před chvílí jsem pokořila stupnici 7, tak jsem moc šťastná i za to 😀
Před cvičením vždy promasíruju hráz olejíčkem a pak si s ním potřu i kondom, takže provádím zhruba stejně 🙂

laduson
22. dub 2014

Ahojte mam na predaj nepouzity balonik aniball....viac v sprave 🙂

evaluk
22. dub 2014

Moc Vas vsechny zdravim a dekuji za informace a postrehy.. dnes jsem objednala epino,prezervativy a lub,gel na vodni bazi.. chci se zeptat na postup pri prvnich pouzitich.. jestli jsem to dobre pochopila tak dam epino do prezervativu,navlhcim to gelem,zavedu a pokousim se cvicit?a kdyz do cvicim,staci jen prezervativ vyhodit a o epino se nemusim vic srarat?moc dekuji za radu...

gellerka
22. dub 2014

@evaluk Já teda sundám prezervativ a balónek umyju teplou vodou a mýdlem (opatrně, aby do něj voda nenatekla, takže spíš umývám jen tu část, kterou zavádím) a nechám oschnout na umyvadle. Chci mít jistotu, že je to omyté, při sundávání se může trochu něčeho nanést na balónek nebo i ruce můžou být od gelu (já teda masíruju i olejíčkem), tak ať mám jistotu, že balónku nic neublíží.

micmal
24. dub 2014

omlouvám se - nestihla jsem si pročíst více zpráv v diskuzi...mám doma na stole koupené epino a hodlala jsem cvičit (jsem teď 34tt), ale včera jsme byli na předporodním kurzu a PA nás od používání odrazovala, že sice porod dobrý, ale pak mají ženy potíže (povolené svaly, které se nevrátí do normálu, pomočování atd.)....dost mě to vyděsilo a nevím co je lepší :/ prosím o radu někoho, kdo už má porod za sebou a jestli se vše vrátilo do normálu? cvičili jste pro zlepšení i po porodu? Děkuji....

eveluska
24. dub 2014

@micmal epino bylo puvodne vyvinuto jako pomucka pro posilovani pro inkontinentni zeny, takze se mi to zda dost zvlastni argumentace 😅 porod je samozrejme porod, ale behem cviceni jsem naopak mela krom nacvicenych cm panevni dno a cely svalstvo dole neskutecne "namakany", takze efekt opacnej, co ta PA strasi....

zarucha
24. dub 2014

@micmal nebylas náhodou na kurzu v podolí ve čtyři?? mám stejnou zkušenost.

kvietorka
24. dub 2014

ja chodim na kurz do Podoli v piatok o 10h a PA sa k EPI-NU vyjadrila neutralne...tj. ani to nedoporucila ale zaroven ani nezakazala...ale preferovala masaz hraze...dost ma to prekvapilo, som myslela, ze v Podoli sa k takymto veciam stavaju pozitivne...

evaluk
24. dub 2014

Ja jsem chodim na pred.kurz do Podoli take,ale na epino jsem se porodni asistentky neptala.Ptala jsem se primo lekare ke kteremu tam dochazim a ten mi epino doporucil,coz ma pro me vetsi vypovedni hodnotu nez nazor por.asistentky...

evaluk
24. dub 2014

@gellerka myslis,ze je tedy lepsi pouzivat na prezervativ olej,napr.saloos na hraz nez lubrikant?bojim se,abych tim olejickem balonek neposkodila.. muze se preci jen na nej dostat i pres pouzivani prezervativu

slniecko77
24. dub 2014

@micmal ze zdravim PA 😅 evidentne sa vyjadruje k veciam, ktorym prilis nerozumie.
Epi-Nom sa cvici aj panvove dno (ako uz vyssie spomenula eveluska), ja som cvicila pred prvym porodom, nacvicila som myslim 28.5cm a maly mal hlavicku 33.5cm, bez potreby epiziotomie a bez potreby sutury, s minimalnou oderkou, ked som 2 hodiny po porode mocila mierne stipala a na druhy den tam uz nebola 🙂
Cvicila som aj chvilku po porode, popravde ja mam pocit, ze moje panvove svaly zostali pevnejsie po cviceni. Citala som aj studiu, bola robena na pomerne malej vzorke zien..vysla mierne pozitivna pre Epi-No, ale vacsina zien si pochvalovala, ze presne vedia co pri porode ocakavat, co bude nasledovat - pocity..
Teraz cvicim opat, lebo na Epi-No nedam dopustit 🙂 cvicim 3.den a dnes sa mi podarilo nacvicit 23cm 🙂

daniela1983
24. dub 2014

@micmal PA ohromne keca. som dole absolutne ako predtym a rozhodne sa nepocikavam 😀

gellerka
24. dub 2014

@evaluk Já používám lubrikant, na začátku si trochu vše promasíruju s olejíčkem, pak při cvičení používám lubrikant a když se mi zdá, že kůže je sušší, tak přidám i trochu olejíčku na tu kůži. Než z balónku sundám prezervativ, tak si ruce i balónek pořádně otřu do kapesníku a když sundám prezervativ, baónek umyju teplou vodou a mýdlem. Doufám, že i kdyby se tam trošku něco dostalo, nemůže takový malý množství uškodit.
Ale nerada bych ti radila špatně, takhle to prostě dělám já 🙂 Já balónek stejně nechci prodávat, chci si ho nechat i na druhé dítě. Ale dělala bych to tak, i kdybych prodávala, věřím, že je to tak ok.

@micmal Jedna z funkcí epina je cvičení proti inkontinenci, takže nevím, jak mohla PA říct, že způsobí inkontinenci. Nehledě na to, že epino není na roztažení, ale posílení svalů, které se stanou pružnější a ne vytahanější.
Stačí si přečíst pár stránek kdekoliv v historii diskuze a najdeš tam, jak dopadly všechny po porodu a jak úzké zůstaly. Myslím, že opravdu můžeš být v klidu. PA evidentně chtěla říct jen něco negativního, ale byla úplně mimo. To že i při používání epina bude třeba nástřih, se stát může, ale že by způsobio vytahání a inkontinenci je fakt blbost.

micmal
25. dub 2014

@zarucha jj byla 🙂 tak to je dobrá náhoda - taky ti to tak přišlo, že spíš odrazení od použití? mě děsí pořád velkou hlavou malého, tak jsem byla rozhodnutá napevno používat...!

micmal
25. dub 2014

Tak vám moc všem děkuju! Po pročtení jsem se utvrdila v tom, že epino používat budu - holt případně budu cvičit po porodu zase na posílení zpětné, ale nechci mít vše sešívané, když se tomu dá jít trochu naproti. Vím, že možná malý nástřih bude muset být proveden, ale neposešívají mě odzadu dopředu 🙂 Díky moc všem !

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru