EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lio
21. črc 2010

@luciolka1987 já ho od poloviny těhu přidávám do salátů, musli, zeleiny, chleba.....

petja
autor
21. črc 2010

@luciolka1987 Já jím lněné semínko od 34tt,opražila jsem si ho nasucho a je to lahůdka! Každý den tak 3 kávový lžičky,mám problém dávku dodržet a nepřekročit 😀 😀 😀

@lu23mana Lehni si,pod záda polštář,nejlepší cvičit v poloze ve které se chystám rodit,i,když to taky dopředuu nevíš co ti sedne 😉 Epino tak 2x přifouknu,aby se lépe zavádělo, epi-no máš ošetřený nebo navlečený kondom,pro sebe popř.použiješ lubrikační gel,např Altermed.Zavedeš dovnitř a přifoukneš,můžeš posilovat pánevní dno,zatahovat,povolovat a zase přifoukneš,pak můžeš buď mít v sobě a držet,jak to půjde,tím podle mě taky dost hráz napínáš,nebo pak vytlačíš,jako při porodu.Když myslíš,že to nezvládneš ještě,tak si zase uber vzduch v epinu a vytlač menší.Poprvé je to vytlačení síla,postupem času už to budeš akceptovat

luciolka1987
21. črc 2010

No já ho jím od začátku tohoto týdne vždycky večer zaliju jednu polevkovou lzici horkou vodou ono do rána nabobtná a udělá takový sliz 😖 pak to celé i se semínky vmíchám do jogurtu a je to dobré 🙂 .Akorát sem někde četla že když se nerozkouše tak je to v podstate k nicemu a me to kousání moc nebaví ono to klouze na zubech a utíká 😀 Tak nevím jestli stačí ten sliz nebo to musím poctive kousat 😀

lu23mana
21. črc 2010

@petja dekuji.snad v patek dorazi at muzu zacit cvicit.driv snad neporodim

lio
21. črc 2010

@lu23mana noooo napoprvé jsem byla velmi opatrná, zavedla, přifoukla a sžívala se s pocitama 🙂 Párkrát zatáhla svaly pánevního dna, jednou nechala vyklouznout, podruhé při druhém zavedení jsem nafoukla o stisk víc, chvíli nechala a pak vytlačila.....a pak jsem to nechala být. Dneska jsem byla na kontrole s vyšetřením, takže to taky necvičím ale zítra to zase zkusím a už tak jak se má
pořádně si pročti návod, pozorně epino ošetři před prvním použitím a nech to čistě na svých pocitech, není kam spěchat

lio
21. črc 2010

@luciolka1987 tak o tom sem neslyšela, že by se to MUSELO kousat, jen jsem četla, že se musí k tomu hodně pít, jinak to má opačný účinek tzn zácpu...

valentinuska
21. črc 2010

já to lněné semínko přidávám do chleba který peču a sem tam do jogurtu (bez namáčení) ... ale slyšela jsem, že je to k ničemu, že prý z toho snad má být vývar ... tak nevím, snad pomůže alespoň maliník 🙂

nikka.vo
21. črc 2010

holky, nechci být prudérní, ale musim vás upozornit, aby jste se držely tématu, pár příspěvků je o.k., ale aby tu byly dvě stránky a víc o lněném semínku, to ne 😉 Kdyžtak se můžete na tohle téma přesunout sem:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/lnene-se...
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/lnene-se...

Díky za pochopení 🙂

luciolka1987
21. črc 2010

@nikka.vo No já myslím že to bylo jen pár příspěvků určitě ne dvě strany a víc jak píšeš 🙂 a myslím že už to taky skončilo tak můžeš být klidná 😉 tyhle diskuze sem taky zkusila ale asi bych se tam nake odpovedi nedockala moc to tam totiz nezije.tak se omlouvám že sem se zeptala tu 🙂

enny3
21. črc 2010

Ne holky byla 35+5 a měla 2,5 kg- ale padaly ozvy ¨tak musela na 7,5 prstu ven- brrr 😢 Ale byla taky pomačkaná,chudinka ☹
Tak pěkně cvičte- určitě to má smysl- vždycky když tady čtu,že někdo dal 4 kg dítě bez šití- skvělé 😀

enny3
21. črc 2010

Bengy- neuspali samozřejmě- šili za živa,pak se to ještě rozpadlo- ale to sem nepatří..No bylo to od močové trubice až na záds- fakt až za konečník a venitř snad až do krku 😅 Ale to vám nehrozí,měla jsem si ho koupit dřív,fakt jsem to nečekala měsíc před termínem- ale příště určitě cvičit budu 😉 tohle už nikdy nechci zažít 😖

valentinuska
21. črc 2010

to já teda koukám jak divá a nějak nechápu pravidla těchto diskuzí - bavíme se tu o balonku Epino a o tom, jak přežít porod bez nastřižení - no a k tomu mohou přece patřit i jiné rady a věci než jen nafukování Epina 🙂))
si trochu přijdu jak za komunismu, že se musím bát někde něco napsat :-/
každopádně pravidla jsou pravidla a my je musíme respektovat, takže se omlouvám a v diskuzi budu pokračovat a dodržovat téma 🙂

verbalinka
21. črc 2010

ahoj, neda mi nereagovat. Ja se o epinu dozvedela az po porodu, ale napodruhy hodlam urcite zakoupit a cvicit. Mela jsem nastrih, 4 stehy, malej sel s rukou u hlavy a hlavu mel 36 cm. Myslim, ze bych to zvladla bez nastrihu, ale PA byla mlada a nemela odvahu odporovat ty starsi, ktera proste zavelela. A k epinu - kdyby se porody vedly pomalu a v poklidu, tak by epino nebylo potreba a vsechny bychôm byly bez nastrihu a natrhnuti. To jejich skakani po brise a podobny silenosti, des bes :-/

svela
21. črc 2010

Ahoj holky,
díky téhle diskuzi jsem se dověděla o Epi-nu, poctivě jsem cvičila a obešla jsem se bez nástřihu, za což jsem hrozně moc ráda. Opravdu není nad to, moct se hned po porodu posadit a normálně chodit 🙂
Při prvním porodu před dvěma lety jsem nevěděla, že něco takovýho existuje, masírovala jsem hráz olejíčkem, moc příjemný to nebylo a nakonec to ani nemělo význam, stejně mě nastřihli. Ani nevím, kolik jsem měla stehů, ale přestože mi tvrdili, jak se to krásně hojí, bolelo to fest, sednout jsem si nemohla snad 14 dní, bolelo mě i když jsem měla dojít někam po chodbě.
Když jsem tentokrát v porodce viděla mamči, jak si všude nosí kruh a sotva se vlečou, musela jsem jen souhlasit s tím, co už jsem tu předtím několikrát četla - byla to nejlepší investice za celý těhotenství! Musím přiznat, že jsem s jeho koupí trochu váhala, bála jsem se hlavně toho, aby mě pak stejně rutinně nešmikli. Když už jsem měla natrénováno, zase jsem přemýšlela, jestli z toho samýho důvodu radši nejet do menší porodnice. Nakonec jsem se rozhodla hlavně kvůli lepší neonatologii rodit ve velký krajský porodnici a vůbec nelituju. Svojí roli určitě hraje i to, že jsem měla daleko větší štěstí na personál než minule, všichni byli hrozně milí a nástřih se nekonal 🙂
Kdyby měl někdo zájem o Epi-no, napište do IP, domluvíme se, my už třetí mimčo neplánujeme 😉

nikka.vo
21. črc 2010

Ježiš, holky, nedělejte z toho drama, tady se začala nakecávat druhá stránka o semínku, tak jsem to jen stopla, aby jich ti nebylo ještě víc. Tohle téma je jen o epinu, ne všeobecně jak si ulehčit porod. Respektovalo se tu už víc příspěvku mimo téma, vč. těch kdy tu někdo nabízí epi-no k prodeji, protože i to patří do bazaru a ve foru to nemá co dělat. Pravidla jsou jasně daná, všichni jsme je odsouhlasily. Já tu neprudim, když to je v normě, tak to nikdo neřeší. kdybych měla být důsledná, tak se to tu promaže. Já jsem si jen dovolila vás upozornit a netřeba z toho dělat, že se tu musíte bát cokoliv napsat.

valentinuska
21. črc 2010

@nikka.vo já to neberu nijak špatně, asi jsem si nepřečetla pořádně pravidla 😉 chápu to ...

vivianaba
21. črc 2010

Kocky dnes v poradni som mala uzasnu debatu s doktorom aj s PA o nastrihu, masazi hradze a o porodnom plane. Ked som videla ako super sa debata vyvija, tak som spomenula aj epino, samozrejme o tom v zivote nepoculi ale nezaujali hned negativny postoj, skor ich to zaujalo, taaak sa tesim! Dokonca suhlasili s tym ze ak su negativne reakcie tak je to preto lebo ludia su konzervativni a boja sa novych veci. PA to fakt zaujalo a lekar jej slubil ze ked porodim jej poreferuje (lebo je mala sanca ze prave ona bude pri porode ale lekara mam zazmluvneneho). Lekar je mlady a hovori ze pausalne nastrih nerobi, ze az ked uvidi ze sa uz ide hradza trhat. Vraj este nerodil nikoho kto mal natrenovane s epinom. Takze uvidime ako to dopadne ale som strasne rada ze bol taky ustretovy!

terryfox
21. črc 2010

Holky, tak mě dnes (tedy koukám, že je po půlnoci, tak včera 😀 ) epi přišlo a jsem taky zvědavá a natěšená na trénink. Je doma nemám ani lubrikační gel, ani kondomy 😖 Bez toho to asi nepůjde, že? 😀 Jo a zarazilo mě, že si tam mám zasunout poměrně široký, byť nenafouklý balónek... tak spoléhám na ten lubrikant, že tomu dost pomůže! A určitě už jste to tu psaly, ale můžu poprosit o značku nebo název gelu, co je na vodní bázi? Přiznám se, že se v tomhle moc neorientuju 😀 A kondomy mám koupit Durex? Já si pamatuju na značku Pepíno, ta by na Epi-no nebyla špatná 😀 😀

bengy
22. črc 2010

@terryfox na vodni bazi jsou kondomy napriklad od Durexu, ale zbytecne drahy. Zkus se kouknout po lubrikantech od primerosu. Stoji polovicni ceny a je to to same 😉
Jinak cvicit se da i bez kondomu a gelu, ale muze to trochu drit. A pozor, nedej si toho lubrikantu moc, jinak ti bude vyklouzavat, vic nez ti bude prijemne.

@vivianaba No tak to je super, skvely pristup a ze by svitylko v tunelu a preci jen nekteri doktori maji zajem. 🙂

@svela Tak jestli ma neco na rodicky zapusobit, tak zkusenost maminy, ktera si zazila oboje a muze porovnavat. Super, ze druhy porod se takhle vyvedl.

bengy
22. črc 2010

omlouvam se, v te prvni vete ma byt na vodni bazi jsou lubrikanty od Durexu 😔

vivianaba
22. črc 2010

@terryfox lubrikant na vodnej baze kupis bezne v hociktorej lekarni, ja mam nejaky uplne obycajni a lacny. Co sa tyka kondomov je to zlozitejsie, kedze na vodnej baze je ich velmi tazke zohnat a su drahe. Pozri si starsie prispevky niekto pisal ze tusim na stranke kondomanie.cz mali 1 druh na vodnej baze. Na Slovensku som take nezohnala. Skusila som Durex, vzdy pred pouzitim vymyjem teplou vodou a mydlom a vyplachnem, lebo epino by nemalo byt vystavene silikonovemu lubrikantu (ktorym su vsetky bezne kondomy napustene).
Ale teraz pouzivam Pepino Classic, tie su ovela menej lubrikovane ako Durex, takze podla mna pre epino vhodnejsie. A este mi v obchode odporucali Primeros, tie su vraj tiez malo lubrikovane. Umyvam ich ale aj tak, predsa len epino nestoji 5 korun tak nech ho neznicim nevhodnymi kondomami.

terryfox
22. črc 2010

@vivianaba @bengy Holky, moc děkuju za rady 🙂 Jen se mi nechce do města na ten nákup 😀 Je hrozný horko už teď... tak asi vyrazím až zítra a epi zkusím o víkendu 😉

petja
autor
22. črc 2010

@terryfox Já poprvé včera cvičila bez kondomu i lubrikantu,ač jsem si ho radši pořídila.Já trochu přifouknu a balonek se zpevní,pak ho dovnitř nasunu v pohodě,no ale každý to má jinak...
Na čištění používám alko tamponky ,co se používají při desinfekci když se očkuje,odebírá krev apod...Vyjde to super cenově,do kondomů bych nešla,pokud bych neměla s někým epino napůl apod...

terryfox
22. črc 2010

@petja alko tampónky - dobrý nápad 😉 koukala jsem a mám je v krabičce 😉

petja
autor
22. črc 2010

Já jich mám na celý cvičení 50

vivianaba
22. črc 2010

ja tiez pouzivam alko tamponky pred aj po pouziti. Epino chcem potom predat aj mi to pride hygienickejsie kvoli sebe pouzivat kondom. Predsa len obcas zostane hlien pripadne trochu krvi po cviceni.

luciolka1987
22. črc 2010

Já nepoužívám kondomy ani lubrikant když si balonek jednou prifouknu tak ho v pohode zavedu.A čistím ho gelem na intimni hygienu před i po použití.Alkoholovýma čtverečkama to vydezinfikuju tak jednou tydne těma co byli přibaleny 🙂

petja
autor
22. črc 2010

Podle mě musí stačit na absolutní očistu i teplá voda a mýdlo,než dojede pak zas k jiné majitelce a ta ho rozbalí,má tam milion bacilů nanovo...

terryfox
22. črc 2010

@petja to je fakt, bacily jsou všude 😝

ladenka
22. črc 2010

@petja Mají ty alkoholové tamponky nějaký název? Já se na ně ptala dnes u nás v lékárně a absolutně netušili co po nich chci, prý si mám zjistit název a pak, že mi to seženou. 😖

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru