EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

domeli
31. črc 2013

@daniela1983 neoprávnené obavy. Tých 30 dáš. Ja som začínala s podobnými pocitmi ako Ty a ešte na menšom čísle (19 cm) a po trojtýždňovom cvičení (obdeň, príp. aj za 3 dni) som sa dostala na 30,8 cm (merané krajčírskym metrom). Síce iba 2x som takýto výkon podala, ale bohate to stačilo - syn takmer 4 kilový s hlavičkou 36 a ja bez akéhokoľvek poranenia. Takže ver sebe a svojmu telu, cvič a teš sa na pôrod. Pozitívny prístup sa zaiste vyplatí. A teším sa potom na správu tu (stále sa totižto k tejto diskusii vraciam, sledujem a rada podporím cvičiace maminky) 🙂

domeli
31. črc 2013

@alenk blahoželám k bábenku i super zážitku z pôrodu. Pozerám na okres BA, tak by ma zaujímalo aj, kde si rodila. Ja na Kramároch a tiež som bez zazmluvnenia trafila na Dr., ktorá rešpektovala moje prianie nestrihať. Veľa veľa radosti a mliečka prajem 🙂

domeli
31. črc 2013

@kubinca držím palčeky ku krásnemu zážitku z pôrodu vďaka epinu - určite to teraz bude o inom 🙂

jaya
31. črc 2013

@eva518 Dekuju za odpoved. A kdes to kupovala? Protoze kam se divam, tak je jako soucasti baleni nemaji.

daniela1983
31. črc 2013

@domeli diky moc za podporu, skusim to pomaly snad to nejako pojde. vies poradit nejako najlepsiu polohu?

ladydasha
31. črc 2013

@daniela1983 Ahoj, tiež som myslela, že priemer 10cm je snáď nemožný a šlo to a dokonca celkom rýchlo 🙂 polohy si skúšaj sama meniť podľa toho, ako sa cítiš, pre mňa zatiaľ najlepšie v drepe.

daniela1983
31. črc 2013

@ladydasha takze uz mas na 10 nacvicene? ako dlho ti to trvalo. viem kazdy je individualny ale aj tak...

kubinca
31. črc 2013

@domeli dakujem, teraz tiez aby som natrafila na lekara ktory mi vyhovie v tom aby nenastrihol, co som si zistovala, tak u nas v porodnici bola zatial len jedna zena co cvicila s epinom, a tiez sla bez nastrihu 🙂

ladydasha
31. črc 2013

@daniela1983 Cvičím 2 týždne, ale 1. som cvičila len každý 2. deň. Plných 10 som nedala, ale asi tak 9,8cm, merané odoka podľa kartičky.

tina079
31. črc 2013

@zigzag
Ahoj je aktualny este predaj epina? Dakujem

tina079
31. črc 2013

@molka
Ahoj, este je aktualny predaj Epina? Dakujem.

domeli
31. črc 2013

@daniela1983 ja som cvičila klasický polosed - ako sa bežne rodí. Nechcela som vymýšľať inú či novú polohu. Už dosť, že rešpektovali epino 🙂 Držím päste - pôjde to!

daniela1983
31. črc 2013

@domeli tak ja dufam ze polohu si vyberiem podla seba

petja
autor
31. črc 2013

Ženy,děláte mi opravdu radost ♥

petja
autor
31. črc 2013

@kubinca co si sepsat porodní přání,v porodnici jsou od toho pomoci vám porodit,ne rozhodovat za vás!!!

molka
1. srp 2013

@tina079 uz nie.

veruskaa
1. srp 2013

Ahoj holky, tak vás jdu povzbudit a přidat svou zkušenost, samozřejmě pozitivní 🙂 Před pár dny jsem po nacvičených 27 cm porodila úúúúplně v pohodě a bez jakýchkoli poranění naši berušku. Věřím že za to mohl právě epi-no 😀
Takže opravdu doporučuju a přeju vám minimálně tak krásné porody jak jsem měla já.
Jinak pokud máte zájem, epi-no prodávám, další dítko zatím neplánujem, tak ať ho může zas někdo využít. Byl kupovaný 6/2013, takže ještě v záruce, používaný výhradně s kondomem a vždycky dezinifikovaný. Cena 1800,- vč.poštovného a pár dezinfekčních polštářků co mi zbyly. E-mail - Andryskova.V@seznam.cz.

domeli
1. srp 2013

@petja to Ty si nám (teda mne určite) urobila radosť tým, že si nám dala vedieť o možnosti pripraviť sa na pôrod, dodať si takto odvahu a zažiť ozaj úžasný zážitok z pôrodu po všetkých stránkach 🙂 Ďakujem!

jaya
1. srp 2013

@veruskaa Moc gratuluju ke krasnemu porodu 🙂 Jake kondomy jsi k nemu pouzivala? Kdes je koupila? U distributora jsem si nasla, jakou desinfekci doporucuje, ale o kondomech tam nema ani slovo... Chci epino taky po porodu prodat, tak se ptam, abych ho neponicila... Diky.

vewa59
1. srp 2013

@veruskaa Také gratuluji k "pohodovému" porodu. Můžu se zeptat, kolik malá vážila? Já mám totiž zatím nacvičeno jen 28cm a do termínu mi zbývá 6 dní. Ale každopádně děkuji za další pozitivní reakci na užívání Epína 🙂

domeli
1. srp 2013

@kubinca držím päste, nech tomu tak bude. Ja som to mala aj napísané na papieri a vložené v župane pri sebe. Ako nebol to priamo pôrodný plán, hoci "parametre" toho to spĺňalo. Ja som tomu dala názov: Pôrodný plán, resp. prianie a tam som mala napísané, že ich chcem požiadať o umožnenie rodiť bez nástrihu, nakoľko som cvičila s epinom a dostala sa takmer na maximum. Že im ďakujem, nakoľko si vážim ich prácu a zároveň ďakujem za rešpektovanie tohto môjho priania. No nakoniec stačilo slovne poprosiť Dr., čo dobehla k pôrodu. Tak aj Tebe želám, nech pochodíš rovnako dobre 🙂

kubinca
1. srp 2013

@domeli dakujem 😉 no ja chcem tiez prave ustne poprosit, ak by neboli nejake komplikacie, aby sa snazili vyhnut nastrihu, ja som vcera nafukala az 32 cm, a nemala som problem ten balonik potom vytlacit, tak myslim ze pripravena som dostatocne.... 🙂 prve babo som rodila s vyvolavackou, komplet cela vo nutri potrhana a vonku aj nastrih, a to mala len 2900g! teraz je odhad okolo 4kg, tak som zvedava ako dopadnem 😕 pridam tu potom moju skusenost 🙂

domeli
1. srp 2013

@kubinca verím, že bude pozitívna 🙂 Povedz, že si cvičila s epinom - možno trafíš, ako ja, niekoho, kto o tom počul a už aj rodil maminku, ktorá s tým cvičila.

dulkagabulka
1. srp 2013

@kubinca
nemusiš uctivo prosit, aby sa "snažili vyhnuť" nastrihu...ak budeš rodit v SK pôrodnici, ich výsledky hovoria o tom,že sa nesnažia vyhnuť, skôr sa snažia o opak, teda "vhnúť"- to som teraz vymyslela taký slovesný novotvar..
naproti WHO odporúčaných 10% nástrihov máme pôrodnce s viac ako 90%..hrôza..

napíš si pôrodné prianie- do neho si ženy píšu, že epiziotomiu ,teda nástrih, povoľujú iba v prípade ohrozenia života a zdravia bábatka...
a ako chrániť hrádzu?
http://www.zenskekruhy.sk/prirodzeny-porod/item...

kubinca
1. srp 2013

@dulkagabulka baby asi dam na vasu radu a cosi si spisem, staci ked to bude len rucne napisane na papieri a dam to podpisat len tomu konkretnemu porodnikovi co ma bude rodit?? niekde som citala ze to musi schvalit primar a odovzdat to na podatelnu v nemocke. a mam v tom pripade podpisat aj informovany suhlas co davaju automaticky podpisat pred porodom? ja by som chcela aby nechali dotepat pupocnik a dali mi maleho hned na prilozenie, to som tiez pri prvom porode nezazila, vsetko bolo ako z rychlika, dr sa mi ospravedlnil ze maju uz nachystany akutny cisarsky takze si u mna svihli a zasivali ma az o hodinu ... 😖

betty85
1. srp 2013

@listicka77 Ahojky máš ještě ten balonek k prodeji? Měla bych o něj zájem 🙂

dulkagabulka
2. srp 2013

@kubinca bude to vyjadrenie tvojej vôle, v podstate stačí,ked ho podpíšeš ty sama
s tym podanim na podatelnia priprísaním do inform. sulasu,ze je platny iba s tvojim pôrodným prianim, to je dobry napad..podla platnych zakonov a medzinarodnych dohovorov si to TY kto schvaluje čo sa bude diat na tvojom tele a tiez si zakonny zastupca babatka...takže si to ty a otec cietata, čo schvaluješ, či ho môzu zdravo sa javiace babatko zobrat,alebo si ho nechavaš pri sebe 😉

kubinca
2. srp 2013

@dulkagabulka dakujem dnes to dam nejak dokopy a preistotu beriem so sebou, viem o niektorych lekaroch ktory su u nas v porodnici s tymto v pohode, ale je tam aj par takych uhundrancov 😉

slabachvila
2. srp 2013

Baby kde ste kupovali epino? našla som iba na jednej stránke. Dík 😉

pufa
2. srp 2013

Ahojte 🙂 chcem poblahozelat všetkým úspešným pouzivatelkam balonika EPI-NO a pridať moje doterajšie skúsenosti, možno niekomu pomôžu. Epino používam s obycajnymi kondomami lubrikovanymi na báze vody. Zatiaľ využívam len polohu v leze alebo mierne na boku ale skúsim tento týždeň vyskúšať pre porovnanie aj niektorú z vertikalnych polôh, lebo v leze rodiť sa nechystám. Priebeh môjho cvičenia bol nasledovny. Balonik som vlozila dnu skoro cely, tak mi to najviac vyhovovalo a nevyklzava von. Potom som začala prifukovat až dovtedy kým mi tlak vo vnútri posvy nezacal byt nepríjemný. Potom som chvíľu pockala, voľne dýchala a následne som balonik pomaly začala svalmi panvoveho dňa vytlacat von. Snažila som sa to robiť po etapách pomaly aby som si neporanila hradzu. Pravda je taká že pri vyklzavani najsirsieho obvodu balonika z posvy to vždy dosť nepríjemne reze ale bez toho to asi nejde.. Na prvý krát dám vždy menej, ale cvičim 3 až 4 krát za sebou takze posledný pokus je vždy o kúsok vpred a ten si zapisem.
Moje doterajšie cvičenie prebiehali nasledovne:
1. 17.7.- 5,5cm
2. 18.7. - 6cm
3. 19.7. - 6,5 cm
4. 22.7. - 7 cm
5. 24.7. - 7,3 cm
6. 25.7. - 7,6 cm
7. 27.7. - 8,2 cm
8. 28.7. - 8,2 cm
9. 30.7. - 8,3 cm
10. 2.8. - 8,8 cm

Do TP mám ešte minimálne týždeň, tak dúfam, že sa na 10 cm dostanem, aj keď si nie som istá lebo je o čoraz náročnejšie a aj neprijemnejsie, tak uvidíme. Držím všetkým palce pri cvičení aj pri pôrode 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru