EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

kackabk
22. črc 2011

Ahojky, už nevím, kdo co psal, tak neodkazuji. Každopádně nelubrikované kondomy fakt doporučuju koupit přes net-prý jsou i na stránkách epina, dnes jsem ve městě prolezla 4 drogerky a 3 lékárny a vůbec nic 😒 A ještě na mě koukali jak na blba, když se probírám kondomama s takovým břichem 😀
Nevím, jestli ten 36tt se doporučuje kvůli riziku předčasného porodu - u mě je to tak, že jsem si teď uvědomila, že mám epino doma už měsíc, no a opravdové pokroky dělám až za poslední týden! Předtím jsem se s epinem spíš trápila a smutně sledovala, jak to ostatním jde, zatímco jsem si párkrát způsobila minitrhlinku už při nafouknutí na 6. Prostě si myslím, že jsou k tomu potřeba i hormony, které tu hráz uvolňují, a to se u mě děje až teď.
Takže určitě neuspěchat, a když to nepůjde, tak to hned nepůjde - dát tomu čas - já už přestávala věřit a dnes jsem na 9 😉 Taky jsem tu řešila, co dělat, když jsem se natrhla při vytlačování - no dala jsem si s vytlačováním pauzu a jen jsem nafukovala - to mi problémy nedělalo - místo vytlačování jsem vyfoukla. A vytlačovat jsem začala zas až po nějaké době od mnohem nižších hodnot, než jsem v sobě byla schopná nafouknout. A tenhle systém mi zafungoval, takže možná rada pro ty, co by měli stejný problém, jako já.
Jinak si myslím, že epinování nic extra příjemného není, ale po přečtení instrukcí na masáž, mi to přijde mnohem jednodušší 😉
Jo a to trénování svalstva s balonkem jsem přestala dělat, taky mi to při zatnutí spíš klouzalo ven - já si třeba spíš zkouším zastavit proud při čůrání, nebo stahovat ty svaly jen tak, když si vzpomenu..
Uf, je to dlouhé, omlouvám se, ale chtěla jsem se o svou zkušenost podělit 😉

aemmi
22. črc 2011

@dasty79 jsem asi blbá, ale já na té stránce žádné kondomy nenašla 😕

gabika84
22. črc 2011

@anelisa ahoj, dobre robis, ze si sa rozhodla objednat 😉 s dodanim som nemala ziaden problem, kurier doniesol balicek hned o 2 dni od objednania. cvicit som zacala nejak v strede 36. tt. teraz cvicim kazdy den, kazdy vecer si doma prezivam taky "miniporod" 🙂 nie je to sice na zaciatku moc prijemne, ale na cvicenie sa aj tak tesim, vzdy som zvedava, kolko cm sa mi podari. na druhej strane sa neponahlam, vzdy 2-3 dni ostavam na rovnakom obvode a az potom pridavam. nechcem to unahlit, resp. sposobit si nejake poranenie. teraz to uz ide pomalsie, ale vcera som sa potesila, lebo sa mi podaril zo dna na den dalsi centimeter 😀 po 12 dnoch cvicenia som sa dostala na 26 cm aj kusok 🙂 tak rozratavam kolko dni a cm ostava do porodu. aj ked tych 31 cm mi pride strasne vela stale. ale kocky tu tvrdia ze ku koncu hodne pomozu aj hormony, tak uvidime 🙂
ja pouzivam epi-no bez kondomov, len dezinfikujem pred a po Dettolom a tymi dezinfekcnymi alkoholovymi stvorcekmi. nemam ziadne zapaly ani mykozy, takze v pohode 😎 gel pouzivam klasicky Durex (ten s tou pumpickou), je na vodnej bazi, takze je na epinovanie vhodny. kupila som ho v Dmke. drzim palceky pri epinovani, potom daj vediet ked zacnes, ako postupujes 😉 lebo sa mi zda ze v tejto teme uz neostalo vela cviciacich kociek, niektore sa este len chystaju a ostatne uz maju porod uspesne za sebou 🙂

anelisa
22. črc 2011

@gabika84 26 cm je uz pekne cislo, obcas nazriem do diskusie a kopec bab nacvicilo len cca 27 cm a porod bez poranenia, takze Ty este chvilu pocvicis a mas to v suchu 😉
ja idem vo stvrtok na poradnu a to budem akurat zacinat 36. tyzden, tak chcem mat epi-no uz doma, aby som mohla zacat.
Dezinfekcne stvorceky su k tomu alebo to treba kupit niekde v lekarni? A dettol myslis to tekute mydlo ci ine? Neviem, odkial si objednavala Ty, ja sa chystam z perinbaby, hladala som k tomu aj takyto drogeriovy sortiment, aby som to objednala jednym vrzom a nic som nenasla. Ale nevadi, zbehnem do dm-ky a lekarne a nakupim.

dasty79
22. črc 2011

@anelisa - desinfekční čtverečky taky na epino stránce a nebo postačí Hypermangan - mýt v misce s vodou 🙂

gabika84
22. črc 2011

@anelisa zopar stvorcekov bolo aj k tomu, ale kupila som v lekarni dalsie (daju sa aj na kusy, ja som vzala rovno cele balenie, kde ich je 100- vyslo ma to na 3 eura) ano dettol to antibakterialne mydlo, alebo je dostat aj ako dezinfecia v spreji.
uvidime ako daleko sa dostanem, ci sa mi to podari na tych 31. ale aj keby nie, nevadi, naozaj to pomaha hlavne psychicky a mne sa na tom paci to, ze si pred porodom mozes vlastne zazit pocit, ako ked sa pretlaca hlavicka 🙂 naviac sa zda, ze moja mala ziaden valibuk nebude, takze snad to zvladneme na 1tku 🙂
P.S.: objednavala som tiez z perinbaby

anelisa
22. črc 2011

@dasty79 diky, len ja idem objednavat zo slovenskej stranky a tam to nie je, ale hypermangan si znacim pre istotu 🙂
@gabika84 ok, pozhanam, co si odporucila. A ono je to z velkej casti o psychike, ja tomu tiez verim, ze mi to pomoze 🙂

monika12353
22. črc 2011

sussanah- je mi jasne, ze to nebude nijak super, ale vypada to ucinnejsi nez masaz...tak aspon vetsi sance ze za tu bolest pak neco bude 🙂 doufam...

dasty79
23. črc 2011

Holky,když se vám objeví nějaká mykoza po cvičení,jak to řešíte?Dáte si pauzu,než to zmizí?a zavádíte nějaký čípky?a jaký se můžou v těhu?
Já teda zatím naecvičím,ale občas na mykozy trpím,tak abych pak byla připravená - abych to pak stihla nacvičit,kdyby se to objevilo.......

tanuki
23. črc 2011

@dasty79 můžou se třeba boraxové globule, já jsem měla teď v těhu trochu mykózy po ATB a postačilo 3dny zavádět lactobacily...
@kackabk já když jsem si na něj kupovala lubrikant tak jsem se taky cítila docela vtipně 😉

Včera jsem byla u kamarádky, je 2týdny po porodu...její dr. jí epino rozmluvila.. je po nástřihu a teprve 2dny si může sednout 😠 😠 😠 No, co na to říct, přemlouvat jsem jí nemohla...

dasty79
23. črc 2011

@tanuki - díky 🙂
Takže káímoška dala na radu dr. a nastřihly jí a nemůže sedět?Chudák 😒 To je blbá dr. 😠

tanuki
23. črc 2011

@dasty79 Trochu nadměrně jí tvrdlo břicho...ale to mi přijde, že by stačilo nevytlačovat, jen napínat-nafukovat na maximum. Hráz masírovali poctivě, ale těžko říci... porodníkem byla nakonce studentka PA, tak je i možné že to neodhadla a nástřih udělala zbytečně velký 😔 Ale mimi mají nádherné, šikovné, snad se to brzo zahojí...bez následků. A co ty, kde se chystáš rodit?

marci81
23. črc 2011

Ahoj holky, já už mám porod za sebou, bohužel s nástřihem, i když epino jsem si koupila, tak bohužel jsem s ním nestačila cvičit, jelikož jsem rodila předčasně. Dost mě to mrzelo, protože jsem se těšila jak to bude v pohodě. Ale člověk míní a život mění. Koupila jsem si epino delphine plus a ráda bych ho teď prodala, samozřejmě za nižší cenu, i když je úplně nové, nepoužívané. Dám k němu i kondomy a desinfekční čtverečky, tak kdybyste měla některá zájem, písněte IP. Pa

dasty79
23. črc 2011

@tanuki - to je opravdu škoda,mohla být bez poranění a teď si chudák nemůže ani sednout 😒
To měla teda pech - když jí rodila ještě studentka 😨 No hlavně,že jsou v pořádku,že mimísek
je zdravej.A mamince přeju ať se jí to brzo zahojí...
A ty poctivě cvičíš?a cvičilas i před prvním porodem?
Já bych chtěla rodit v Náchodě - ale to by se muselo prckovi chtít o něco málo dříve na svět.
Jinak budu muset jinam.(13.9. v Náchodě malujou).Kde ty budeš rodit?

lafayette
23. črc 2011

ahoj, prosím o radu. Chystám se používat epi no a nevím, když budu cvičit napínací cvičení jak moc má být balonek zavedený? Ze dvou třetin nebo celý? Děkuji 🙂

dagmarkaaa
23. črc 2011

@lafayette celý určitě ne, to by se pak nenapínala hráz - v návodu píšou do poloviny nebo dvou třetin tuším...

lafayette
23. črc 2011

děkuju - od příštího týdne chci začít, tak abych hned něco nedělala špatně 😅

boobinka
23. črc 2011

Holky, cvicim zatim jen obden, ale nejaky ten pokrok uz je znat. Nafouknu treba v prumeru 18cm ale mam tucha, ze jsem se asi zasekla na tech 18cm. Jelikoz me vytlacovani silene boli, cvicim tak, ze balonek nafouknu co da hraz necham 5min, vyfouknu, nafouknu, vyfouknu, nafouknu a vyfouknu... myslite, ze toto cviceni je taky spravne nebo se balonek musi nafouknout?

anetka1701
23. črc 2011

holky jak se tu řešili ty kondomy... bude to znít divně, ale já je koupila v sex shopu :oD normálně se používaj na erotický pomůcky, který taky nemůžou přijít do styku s tim lubrikantem co se používá na kondomech - a navíc jsem tam koupila i správnej lubrikant :o)

erinka83
23. črc 2011

Aemmi, mi zbylo tech kondomu 20,tak ti je pribalim. Ja teda cvicila jen 20x, moc mi to neslo, ale nastesti to stacilo..

aemmi
23. črc 2011

@erinka83 Tak jo, to budeš hodná 😉 a když nebudou stačit, tak pošlu manžela do sexshopu 😀

lafayette
23. črc 2011

tak jsem to nevydržela a už jsem epi no vyzkoušela - no co ...týden sem, týden tam ... 😀 taky vám tak strašně balónek klouže ven (prakticky pořád ho přidržuju rukou)? Já nepoužívám kondomy, ale koupila jsem si lubrikační gel (dostala jsem ho koupit normálně v lékárně bez parfemací apod...).

gabika84
23. črc 2011

@lafayette ja si balonik pridrziavam stale. teraz uz hlavne kvoli tomu, aby prudko nevyletel von- to by mohlo boliet, au ☹
@anetka1701 tomu hovorim emancipovana mamina, ktora sa nehanbi ani s velkym bruchom vojst do sexshopu 😀

erinka83
24. črc 2011

Vidite, sexshop by me nenapadl😀 ale vim,ze nektery holky pouzivaji misto Epina jakejsi kolik ze sexshopu!

kackabk
24. črc 2011

@boobinka Začala jsi hodně brzo, takže nespěchej a určitě nevytlačuj, když tě to bolí, ať se neporaníš. Jak jsem tu už psala, jen nafukování stačí, budeš časem dělat pokroky a nafukovat víc a pak ti půjde i vytlačování, ale fakt máš spoustu času 😉
@lafayette Myslím, že je to normální, přidržujem všechny, někdy bych tomu ani neřekla přidržování, ale cpaní zpátky 😀 právě jak píše gabika84, aby rychle nevyletěl a neroztáhl hráz moc prudce...
@anetka1701 Tý jo, sexshop, dobrý nápad 🙂 Asi vyšlu manžela 😉

hlasil
24. črc 2011

Ahoj holky, tak se taky přidám ke cvičícím. Epino mám doma už týden a zatím jsem to cvičení ještě dost flákala, ale musím začít pořádně, abych něco stihla nacvičit. Koukám, že nejsem jediná, kdo má problém s tím, že balónek nedrží uvnitř jak má. Tak se mi strašně špatně odhaduje, jak moc je vevnitř a jestli je to správě tak, aby na hráz tlačila ta nejširší část ☹ Někdy se mi stává, že když ho chci vytlačit, tak mám pocit, že už je vlastně skoro celý venku, přitom ho přidržuju a z venku se to ta nezdá.
Ty 2/3 dovnitř, to předpokládám porovnáváte hloubku balónků přímo vůči hrázi, že jo?

hlasil
24. črc 2011

A ještě se chci zeptat, co používáte na otírání balonku? V tom návodu se píše, že to má být něco, co nepouští chloupky, a to nevím kde vzít. Ty dezinfeční čtverečky používám, ale jsou strašně malé a když cvičení tak 2-3x opakuji, tak bych ráda balónek otřela znovu i ruce, ale to už je to samozřejmě suchý a celkem k ničemu. Jak to děláte vy?

tanuki
24. črc 2011

@hlasil já ho oplachuju horkou vodou, ničím neotíram, jen pak ještě trochu namažu lubrikačním gelem.

tanuki
24. črc 2011

Jinak teda používám epino podruhé, ani teď ani předtím jsem žádný zánět neměla a žádnou dezinfekci nepoužívám, jen tu nejvíc horkou vodu, co teče z kohoutku a mýdlo. Tentokrát s kondomy, které nesundavám hned a používám opakovaně...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru