EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

werunkach
3. kvě 2011

ještě se zeptám,když koupím nelubrikované kondomy,musím asi použít ještě k tomu lubrikant na vodní bázy a ten se dává do toho kondomu,jak aby šel lépe nasadit balonek a nebo na vrch kondomu aby šel lépe do pochvy?Je to asi taková hloupá otázka,že? 😀

seva
3. kvě 2011

@werunkach mas v IP 😉

lucie_84
3. kvě 2011

@seva Ahoj 🙂 U nás se zatím nic neděje 🙂 Dneska jsem měla nepravidelné kontrakce - poslíčky, nejdřív +-12 minut a odpoledne přišly po 10, 8, 12 minutách a zase přešly. Na to, jak to vypadalo, že už v 36 tt budeme rodit, tak se jí tam naozaj hodně líbí 🙂))
Na tom nízkém tlaku je nejhorší to, že mám pak motáky a bojím se, že sebou někde říznu, když jdu bez doprovodu. Ale taky si říkám, že je lepší, než vysoký, toho bych se bále i kvůli tomu, že pak porod vyvolávají a tomu bych se chtěla vyhnout, protože se obávám umělých medikamentů a z vyprávění vím, že to pak hodně bolí.

@anicka1981 Začínáš na tak pěkné hodnotě, že za 14 dní jsi bez problémů na deseti, i když nebudeš postupovat rychle 🙂

anicka1981
3. kvě 2011

dakujem za podporu babenky, dufam, ze to pojde dobre, a drzim Vam palce aj nasim drobcom, ste zlate

lucie_84
3. kvě 2011

@seva Jestli ho přesvědčíš, napiš mi, prosím, jak se to dělá :D

seva
3. kvě 2011

@lucie_84 🙂 moj krpec sa tiez natahuje o 100 6, brusko tvrdne poriadne, ale ze by tak chcel ist von, to zatial nehrozi 😉
s tym nizkym tlakom Ti verim. mozno naozaj skus kavu, alebo aspon tu cokoladu pred tym, ako mas niekam ist.
a mas pravdu s tym vyvolavanim. ja som mala vyvolavany aj prvy porod, nastastie to nebolo take hrozne, ale zazila som v porodnici dievcata, ktore sa po vyvolavacke skrucali od bolesti. na kazdeho to zrejme zaucinkuje inak. a asi aj zavisi od stavu krcka a pripravenosti porodnych ciest.
ja by som to vsak tentokrat tiez chcela nechat na prirodu, snad sa to este podari 😉
@anicka1981 suhlasim s Luckou 😉

moravca
3. kvě 2011

@lucie_84 - možná ti může odtékat i plodová voda, já sem po celou dobu prvního těhu měla množství vody v pořádku a pak mi ve 38tt zjistili, že mám těžký oligohydramnion (= téměř žádná voda) a druhý den byl císař - ono tedy taky záleží na zkušenosti toho kdo dělá ultrazvuk... podle mě ta voda nezmizela ze dne na den! Ničeho jsem si nikdy nevšimla, jedině ve sprše ? Pokud by někdo chtěl za rozumnou cenu prodat Epi-no ať se mi prosím ozve na email: moravca@centrum.cz (na nový na mateřské s hypotékou atd. bohužel nemáme a tak nějaký z druhé, či třetí ruky bude idelální ;D))) Jsem teprve na začátku 7.měsíce, takže to může být i za měsíc a kousek ;) Moc díky !

landrea
4. kvě 2011

ahoj dievcata,

dakujem za pochvalenie drobceka, je to take dobrucke babatko, zaspinka si aj sam, ked sa napapka a treba sa aj starsiemu povenovat, je mi to ale taaak luto, ze nie je nanho tolko casu ako bolo pri starsom, no ale to uz tak je, ked je deticiek viac.

nakoho caka porodka teraz? asi na lucku , ze?
ta ma najskor terminik ani..

nech sa vam dari, obcas nakuknem ze ako vam to ide 🙂

papa

anicka1981
4. kvě 2011

mne doktorka na poslednom ultrazvuku zistila tiez menej vody ako je normal, ale vravela, ze to netreba niako riesit, tak neviem, pritom brusko mam velke, kezdy sa ma pyta, ze kedy to mam a ked poviem ze v juny, tak ostanu zarazeny, ze vyzeram, ako by som uz mala rodit teraz, kazdu chvilu, alebo ze ci cakame dvojcata🙂, ja som v 35 tt teraz, 🙂 a este dr sa mi kazala setrit, ze si mam cez den lahnut aspon na 2 hodiny a polezat, neviem, ma pohyb neaky vplyv na plodovu vodu?

vdovec
4. kvě 2011

Ahoj holky, dneska jsem začala trénovat.. teda samo to nejde 🙂).

anicka1981
4. kvě 2011

@vdovec 🙂 ja som zacala vcera, ako ti to ide?, kolko das? 😠

vdovec
4. kvě 2011

@anicka1981 na poprvé necelých 7.. zkoušela jsem to dneska jen tak, aby to nebolelo... zkusím tak pokračovat týden a uvidím, jak to půjde.. nechci to moc hrotit.. v kterém jsi týdnu?

anicka1981
4. kvě 2011

@vdovec ja tiez v pohode vytlacim 7 aj 7,5 ja som 35 tt, uvidme ako to pojde dalej, tiez sa nechcem silit, pomaly dalej zajdes🙂, uvidim ako mi to pojde dalej, si budeme porovnavat, zaciname rovnako 🙂 ja nechcem ist az do bolesti, lebo som mala problemy so zilkami, tak radsej pomaly, zatial su zilky ok, tak sa tesim, dufam, ze nevybehnu... kedy mas termin ty?

lucie_84
4. kvě 2011

@landrea Asi jsem na řadě 🙂 Ale kdo ví, jak dlouho se bude chtít ještě nosit. Mám termín v pondělí, malá se čím dál tím víc hlásí kopancema, které tedy už nejsou ani příjemné, spíš až bolestivé.
Mám natrénováno 30-31 cm, tak doufám, že mi to bude při porodu stačit, teď si udržuji obvod a už asi 4 dny nafukuji na 10 cm.
Doufám, že budeme mít taky hodné miminko, i když ty stresy z vyšetření a různých komplikací v těhotenství jsem si užila až až a bojím se toho, že to bude mít vliv a malá bude zlobivější. Ze všech monitorů jsme odcházely s takovými výkyvy, že to byly minimálně Alpy a sestřičky nám vždycky říkaly, že budeme mít asi aktivní dítě. Tak jsem na to zvědavá.

lucie_84
4. kvě 2011

@anicka1981
@vdovec
Holky, vy vážně budete mít za chvíli natrénováno. Když vezmu, že jsem začínala na 5 cm a ono se sice řekne, že to jsou jen 2 cm, ale na obvod už je to pak docela znát, tak za chvíli budete mít 10 cm jedna radost 🙂

vdovec
4. kvě 2011

@anicka1981 jsem 37.tt. ale možná bych měla s tím cvičením ještě týden počkat.. v návodu píšou začít později.. tak nevím ☹(
@lucie_84 ale jak dlouho budu těch 7 držet 🙂)).. a jen jsem koukala, kolikrát musí člověk na vzduchu zapumpovat, aby to dalo těch 10 🙂).. je to fakt velkej rozdíl

anicka1981
5. kvě 2011

@vdovec ja si myslim ze 35 tt je akurat, moj maly je podla poslednych ultrazvukov vatsi o 2 tyzne, a u nas v rodine sme sa vsetci naodili v 38 tt, takze to je akurat, zase aby som to stihla nacvicit, tak ma netlaci cas, pomalicky.A co sa tyka roziedielu madzi 7 a 10 tak to teda je dost 🙂, ale pri porode sa uvonuju aj hormony, krore pomozu uvolnit tkanivo dole, takze ked sa dostanes len na 9, tak si v pohode, 😠

anicka1981
5. kvě 2011

@lucie_84 tebe sa to uz krati, drzim ti hrozne prsty, aby si mala super porod, cim menej stresov okolo toho, a aby to vylslo bez nastrihu, strasne strasne

lucie_84
5. kvě 2011

@vdovec Já jsem byla poprvé vyděšená, když jsem viděla 10 cm a myslela jsem, že k tomu nikdy nedojdu. Začínala jsem ještě jen na 5 cm, vůbec jsem neměla svalstvo povolené, kdybych rodila bez balonku, musím být nastřihaná až za ušima...Myslím, že už začít klidně můžeš. V tom návodu nepíšou dřívější termín i proto, protože od 37 tt se miminko už narodí zcela vyvinuté a oni se tím i malinko brání případným komplikacím a je to i z důvodu, že by to jinak po zdravotní stránce nepovolili. Říkala mi to tak paní z obchodu s epinem.

@anicka1981 Děkujeme 🙂 Já doufám, že už se brzy přihlásí, protože večery, kdy ráda hraje fotbal, bývají dost bolestivé 🙂

anicka1981
5. kvě 2011

ja mam dneska neaky blby den, sa bojim, vsetkeho co sa moze stat a co nemozem ovplyvnit, ja viem, ze je to hlupe, ale od rana v telke len samy dawnov syndrom, autisti a decka obrna, a take strasne choroby, asi prestanem pozerat telku, lebo mi to nerobi dobre, ale to zase neviem ako prezijem, lebo som sama doma po celych dnoch,,, baba rad 🙂

anicka1981
5. kvě 2011

@lucie_84 ja lubim strasne, ked ma maly kope, super pocit, on je kludny, takze niekdy ho necitim aj cely den, co sa uz bojim, a uz skaceme do auta na pohotovost ci je v poriadku, nepomahaju ani stuchy do bruska 🙂), je to betar, rad nas strasi od zaciatku 🙂, cely tato 🙂))

lucie_84
5. kvě 2011

@anicka1981 Jenže malá mě už kope tak, že občas vyjeknu bolestí 🙂 Začne se protahovat a vylejzají mi všude kolínka, záda, prdka a mám pocit, že mi vyšetřuje zevnitř čípek a to je pak jak když mnou projede nůž. Včera jí musel domlouvat taťka, protože já už jí chtěla jít vyklepat na schody :DDDDD Tak jí něco povídal a mazlil se s ní a ona toho nakonec nechala a usnula. My zase máme hrozně aktivní holčičku, i na monitorech nikdy nespí, maminkám tam dítka budí a my máme neustále na monitorech Alpy 🙂 Prý se máme na co těšit, nám říkali sestřičky.
Jinak na telku se nedívej a jdi raději na procházku, než přestanou taková témata....

vdovec
5. kvě 2011

@lucie_84 tak to máme asi stejné šídlo.. mě teda umí taky solidně nakopnout.. a včera při hokeji, jakoby fandilo s námi.. jednu chvíli, když jsem se s ním přetahovala, aby tu ruku strčil jinam, jsem si připadala, jakobychom si plácli 🙂))... konečně ji odstrčil... jindy mě naprosto ignoruje.. no a ted zřejmě tuší, že se o něm bavím 🙂))
njn, ale kdyby nekopalo, tak by mi to bylo asi taky líto 🙂)))
@anicka1981 já mám taky prý o 2 týdny starší (podle posledního UTZ)... ale nemyslím, že bych rodila dřív.. čipek mám furt stejnej, spíš se obávám, abych neměla nějakýho macka... takže bych měla cvičit 🙂)). Dneska žádný pokrok spíš mě to bolelo ☹.

anicka1981
5. kvě 2011

@vdovec tak to sa neda zo dna na den, pomalicky kazdy den, a ono sa to urcite podda, len nechod az do bolesti, lebo tym si skor ublizis, ja tiez som stale na rovnakom, ale dnes mam len treti den za sebou, urcite to pojde neboj 😠

ja sa uz tesim, ked bude vonku a ho vystiskam, ale zase mi bude chybat v brusku, aj ked sa citim nemotorna a velka ako kosatka 🙂, dneska som rozbila celu smotanu na slahanie v obchode, 🙂) haha, este ze mam velke brucho, tak na mna nekricali 🙂)))

vdovec
5. kvě 2011

@anicka1981 jako mě nebolí, když to nafukuju vevnitř, ale to vyklouznutí je nic moc ☹. a teda půl hodiny nevydržím. Ale časem to bude určitě lepší.. přece jenom 3 týdny je určitě dost času na to 🙂.

landrea
5. kvě 2011

@lucie_84 a moZno bude natrenovana malicka na stresiky a nic ju tak lahko nerozhodi, ja som si tak vravela v tehu. :D, lebo starsi je riadnz hundros a obcas teda dvihal adrenalin :D

anicka1981
5. kvě 2011

@vdovec mna vytlacanie tiez troska boli, ani nie ze boli, ale taky neprijemny pocit palenia mam , ale to je dobre, to znamena, ze je tkanivo natiahnute, ja tiez nevydrzim pol hodinu, ja asi po 5tich vytlaceniach koncim, nechcem to prehanat koli zilkam s ktorymi som mala problem, nechcem aby mi zase vybehli. takze naozaj radsej pomaly, ale urcite sa to podda,
Ale zober si keby si mala naraz bez cvicenia vytlacit 30 cm, tak to musi byt bolest, uf, 😖 tomu cloveku, co vymyslel epino by mali dat medailu, pomohol urcite kope zenam s porodom//aspon ja odkedy mam epino doma, z porodu nemam vobec strach, a to som sa tak bala, ze som uz ajaj doktora na cr mala vybaveneho 🙂 fakt panicky strach z nastrihu som mala, a teraz som naozaj vo psychyckej pohode, a aj sa tesim na ten den, ked pride na svet,,, 🙂

lucka127
5. kvě 2011

No je to všetko pekné čo tu píšete ale ako to vyzerá potom po pôrode? hradza sa vam da do povodneho stavu alebo pri pohl.styku muz ani nevie ze sa s vami miluje?

anicka1981
5. kvě 2011

@vdovec a este davaj pozor, aby si balonik nemala cely vo vnutry, lebo si otvoris krcok. asi na polovicu ma byt....

vdovec
5. kvě 2011

@anicka1981 dík, nad tím jsem taky uvažovala, jak hluboko to strkat do vnitř 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru