EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

edulkobaby
11. pro 2012

@mima01 Tak toto je neprijemne ☹ Strasna skoda, ze to tak dopadlo. A ako hodnotis sitie a jazvu a tak? Keby nahodou, na co sa pripravit?

mima01
11. pro 2012

@kiss35 som ti hovorila, ze to pojde krasne hore 😉

mima01
11. pro 2012

@edulkobaby radsej ani neriesit uz 😒 Vies co, sitie v pohode, to ma vobec nebolelo, len som citila take tahanie a hojilo sa mi to tiez super. V nemocke som bola ako atrakcia, ze ako super beham. Ale potom ma to viac bolelo uz doma, ako sa to zacalo hojit a vypadavat stichy, ale nebolo to nic strasne. Aj ked by som bola samozrejme radsej, keby sa to zaobislo bez tohto vsetkeho. Treba to vyplachovat a dezinfikovat casto a hlavne vetrat. Ale neboj nic, treba verit, ze to pojde bez nastrihu, ani si to nepripustaj 😉

edulkobaby
11. pro 2012

@mima01 Tak aspon, ze to nebolo take hororove, ako som uz pocula od nejakych bab. Tak moje babatko bude asi velke, tak mozno nejaky ten centimetrik bude treba strihnut, ale urcite menej ako bez trenovania, samozrejme, ze idealne vobec, ale to treba natrafit na fakt dobreho a ochotneho doktora.

schnauzee
11. pro 2012

Ahojte 🙂 skusim sa k vam pridat... dnes som vyskusala epi-no 1x, ale bola to katastrofa :( bolo to dost neprijemne, az take mierne bolestive, strasne stuhnuta som. S mm sme takmer od zaciatku nemohli mat ani sex, takze doteraz sa vo mne vrtal akurat tak gynekolog na poradniach a to teda tiez byvalo pre mna od urciteho casu utrpenie. Takze aj dnes som dokazala urobit az 3 nafuknutia, co je teda absolutne o nicom :( dufam, ze to pojde postupne, velmi rada by som nieco nacvicila.

sunflower87
12. pro 2012

@schnauzee nebojkaj sa....mne to išlo tiež veľmi pomaličky na začiatku....a myslela som, že to v živote nedám....ale dala som na 10,5cm 😉, teraz si to už len udržiavam....i keď je to stále ťažké....tak sa neboj...dáš to! 🙂

edulkobaby
12. pro 2012

@schnauzee Preco ste s mm nemohli mat sex? Mas nejake zdravotne komplikacie? V tom pripade to treba konzultovat s lekarom, ci mozes epinovat. Inak, ja sa musim startovat kazdy den. Vzdy zacina na par fuknuti a po dvoch-troch pridavam, kym sa dostanem nejako blizsie k vysledku z predosleho dna a az potom sa snazim dat o jeden fuk viac.

rybicka3
12. pro 2012

Ahojte 🙂 tak ja som vcera znovu dala na druhy pokus skoro 29, ale po vytiahnuti bol balonik od krvi, tak som sa zlakla a viac uz neskusala. Asi si dam dnes radsej pauzu a skusim zajtra.

edulkobaby
12. pro 2012

@rybicka3 Neboj, tak krv je v pohode, ja ju mam vzdy a doktor mi na to povedal, ze je to ok.

schnauzee
12. pro 2012

@edulkobaby sex sme nemohli kvoli tvrdnutiu bruska.. mne asi od nejakeho 18tt velmi tvrdlo brusko a pri sexe a hlavne po nom to nie a nie zastavit, doteraz beriem 3x2 tbl magnezia, inak je to hrozne.. takze som nemohla namahat maternicu, ziadna stimulacia pre nu, co ale epi-no nerobi, to mi teda ani ziaden pozitok neposkytuje :D takze ak mi nebude sposobovat problemy, zatial cvicit mozem. Dnes som dala druhy pokus, o trosinku lepsie ako vcera, ale mam pocit, ze taky tyzden budem potrebovat len na to, aby som sa rozcvicila tak, ze budem moct zacat zvysovat obvod... dufam, ze sa k tomu dostanem 🙂

edulkobaby
12. pro 2012

@schnauzee Ja som zacala epinovat 4 tt pred terminom, ze nech mam rezervu a veru prve dva tyzdne nic moc, aj 20 sa mi zdalo strasne vela /co uz dnes ide lahko/...az potom sa mi podarilo viac a dnes, 4 dni pred terminom, sa chystam skusit 28. Ale ziaden pozitok to nie je, to suhlasim, skor take dobrovolne mucenie.

leilab
12. pro 2012

@schnauzee @edulkobaby baby, minule som tu niekde v tychto diskusiach citala, ze tazko na cvicisku a lahko na bojisku a to si hovorim pri kazdom cviceni 🙂 nieco na tom bude

edulkobaby
12. pro 2012

Tak ja dnes 28, ale ten balonik zo mna priam sam vyletel 😲
Inak, aj vy ste po tomto cviceni cele spotene a zadychcane? Ako keby som na nejaky velky kopec vyslapala...

A ak tu nakukne nejaka mamina, co to uz ma za sebou, tak by ma zaujimalo nakolko sa realita lisila od cviciska. Ze ci to bolo podobne, alebo ovela tazsie...nejake porovnanie. Lebo iba balonik a cele babatko s celym telickom, to bude asi rozdiel...ale teraz sa zas ziadne hormony ani kontrakcie nezapajaju a nepomahaju v tlaceni...

romanecka
12. pro 2012

@edulkobaby Ahoj, cvičenie mám v čerstvej pamäti 😎 ako spotená a zadýchaná som nebola, len boleli ruky- treba tam balónik udržať a to je dosť náročné... hlavne ked ja som používala kopu oleja 😉
A realita od cvičiska je... Cvičenie hlavne pomôže v tom, že vieš, že to dáš! Ja som si bola istá, že sa nenatrhnem, lebo som mala nacvičené, nástrih som zamietla hneď ako som vysadla na kozu pri pôrode. Treba si stáť za svojím, lebo niektorí doktori si urobia aj tak svoje... 😠 neveria balónikom ani masážam...

moka
12. pro 2012

@edulkobaby pre mna bolo tlacenie pri porode to najlahsie. Porodnik hovoril, kedy tlacit, kedy nie. A ked sa prerezavala hlavicka, tak som mala pocit palenia, ako ked mi vychadzal balonik 😉

leilab
12. pro 2012

ja mam taky pocit, ze som si poskodila trosicku hradzu, lebo teraz je to krvacanie uplne ine a take intenzivnejsie a trva dlhsie. Ako nic ma neboli ani nestipe, ale mam taky pocit. Uz 2 dni po sebe to tak mam. Teraz neviem ci cvicit, alebo nechat zahojit. Lebo porod moze uz prist kazdu chvilu ☹ fakt mam dilemu 😒

sunflower87
12. pro 2012

@leilab ja by som si na tvojom mieste dala radšej pauzu. Až si čosi nepoškodíš ešte pred pôrodom.....ale tak to musíš ty sama cítiť čo a ako....

leilab
12. pro 2012

@sunflower87 ja si tiez myslim, ze to bude najrozumnejsie. Najhorsie, ze kontrola ma caka az v pondelok ak dovtedy neporodim, tak ma nik nemoze pozriet, ze ci som si porusila hradzu. Uz som zmierena s tym, ze nejaky ten steh pri porode ma neminie, ale stale lepsie, ako keby som doteraz necvicila vobec

kiss35
12. pro 2012

Ahojte 🙂 dnes 29,5cm este pol centimetra a uz budem len udrziavat 🙂 len tie silne tlaky na konecnik ach :/
@leilab ja by som asi na tvojom mieste dala aspon malu pauzicku
@edulkobaby super 🙂) vyletel?tak to by si mozno aj viac uz dala 🙂

inak baby ja meriam krajcirskym metrom obvod balonika napr dnes som mala 29,5 a ked to prilozim na tu stupnicu co je v navode tak tam mi to vychadza na 9,55 co je podla cislenika 30cm tak teraz neviem co je spravne :/

arinikac
12. pro 2012

@kiss35 Já žádné tlaky na konečník nemám.. To je zvláštní. Zasouváš ten balonek celý, nebo jen do dvou třetin, jak píšou v návodu? Já zkouším i celý, přijde mi to důležité, stejně tudy půjde miminko 🙂 a co se týče míry, tak bych věřila spíš krejčovskému metru.

kiss35
12. pro 2012

@arinikac ja som tiez predtym nemala tie silne tlaky zacali od 28cm a balonik zasuvam skoro uplne...
ty teraz nafukas na kolko balonik?

arinikac
12. pro 2012

@kiss35 Já jsem těsně pod 27. Docela jsem spokojená. Aha, tak vím, co mě za ten cenťák bude čekat. 😒

kiss35
12. pro 2012

@arinikac jeeej vsak super ze 27 ak si dobre pamatam zacalaa si neskor cvicit ako ja 🙂
mozno ty take tlaky mat nebudes, ale fakt od tych 28 su to pre mna desne tlaky neviem si predstavit ze babo ma 34cm o´bvod hlavicky

domeli
12. pro 2012

vidím, že uvádzate číselká z dneška, tak aj ja pridám - 29,5 cm, hneď na prvý šup 🙂 Ďalšie obvyklé dva pokusy sa nekonali, nakoľko sa mi zobudila dcérka celá chorá a epino šlo teda bokom...

domeli
12. pro 2012

inak, ešte som chcela dopísať, že ma tešia tieto naše úspechy i to, že sa o to spolu delíme - motivuje to (aspoň teda mňa hej)
@leilab snáď to nebude až také zlé, ako sa Ti to javí, hoc isto Ťa to znepokojilo a trápi. Ja som dala minule až 3-dňovú pauzu práve pre krv a potom to už bolo OK. Viem, že termín sa Ti blíži (inak, mám ho iba deň po Tebe), ale hrádza si to bude isto pamätať, aj keby to malo prísť skôr (aj petja to písala už v úvode kdesi, že dokonca 10 dní pred pôrodom musela prestať, lebo jej praskol balónik a ďalší nemala k dispozícii a telo si to pamätalo).

gilea
12. pro 2012

@kiss35
@edulkobaby
@domeli
@rybicka3
Holky, chci se zeptat, když už jste na vyšších číslech jako 27 cm a dál, tak jak to nafukujete?
Myslím, zda najednou nafouknete třeba 20x a hned na tu velikost 27 cm?
Nebo postupně, např. 5x, pak počkáte, pak zase 5x a počkáte?
Já jsem se posunula za jedno cvičení na 1 cm, takže mám 19,5 😀
No to je teda výsledek 🙂
Jakou máte zkušenost, jaký pokrok uděláte za 1 cvičení? 0,5 cm, 1 cm? A zda to šlo rychlěji na začátku nebo spíš ke konci? 🙂
Já se furt bojím, že nestihnu, nooo 🙄

edulkobaby
12. pro 2012

@gilea Ja cvicim tak, ze dam 10 fuknuti a vytlacim, potom dam 15 alebo 20 fuknuti, podla toho, ako sa citim. Tomu hovorim rozcvicka. A potom idem nad 20 nahor. Dnes som skusala 22 fuknuti, 24 fuknuti, 25 fuknuti. Nie vzdy stlacim rovnako silno rukou, ale inak sa orientovat neda, tak si teda tie fuknutia pocitam-dam 10 pockam, prifuknem 10 a pockam, a ak sa este citim, ze mozem dat viac, tak po jednom fuku s prestavkami pridavam. Potom drzim, vacsinou tak jednu pesnicku v radiu a potom vytlacim. A potom cela nedockava premeriam, kolko som dala.

kiss35
13. pro 2012

@gilea ja cvicim presne tak ako pise @edulkobaby 🙂

@domeli jeej tak vcera si pekne dala 🙂

bably ja dnes rekooord 30cm aj kusok asi 2mm noo tak uz len udrziavam 🙂))

edulkobaby
13. pro 2012

@kiss35 Juuu, wow, gratulujem. 🙂 Ja dnes musim zopakovat 28micku a nejaky pokrok urobit.
A ako velmi ides za svoj prah bolesti?

kiss35
13. pro 2012

@edulkobaby dakujem aj ty budes za chvilu len udrziavat uz mas len krocik od ciela 🙂) len ja som to mala lahsie ziadne krvacanie ani nic 🙂 takze som sa nemusela nejako obmedzovat...
urcite dnes bude pokrok aj u teba drzim palceky 🙂
hm ked ti mam pravdu povedat mna ani nejak ta hradza neboli ja mam skor straaasne velke tlaky na konecnik dnes som sa spotila pri tom fest

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru