EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

tehulka2011
23. únor 2011

Ahojte, planujem neskor tiez cvicit s EPI-nom. Ale: vcera som sa na to pytala mojho gynekologa, a on ma od toho odhovaral, kvoli riziku zanesenia infekcie, ze si mozem vyvolat porod, a ze si cvicenim mozem dokonca oslabit tie svaly co tam su (pochopila som to tak, ze sa tam dole prilis roztiahnem a casom budem chciet byt "uzsia"). Skor odporucal masaz hradze, ze to staci.

Ako - aj tak ma neodhovoril, cvicit budem tak ci tak, a hlavne kvoli tejto diskusii a realnym skusenostiam mamin ktore porodili bez nastrihu. I ked - je tu niektora mamina, ktora cvicila s epi-nom a mala neskor kvoli tomu nejake problemy?

majatob
23. únor 2011

@tappi no doufam, ze jeste aspon ten jeden centimetr zvladnu a budu spokojena, zbytek uz snad telo zvladne samo 🙂 nejak moc spoliham na to, ze to bude rychle po minulym porodu a telo si to snad jeste pamatuje, tak to flakam 🙂
ty to meris podle te tabulky? nebo metrem obvod? to mi prijde presnejsi, ja to podle tabulky vubec neodhadnu 😕

majatob
23. únor 2011

@tehulka2011 no nevim, infekce nehrozi kdyz budes dodrzovat hygienu, uplne stejny riziko je pri te masazi, ale pred tou si prece umyjes ruce taky 😉
vyvolat si epinem porod se tu myslim jeste nikomu nepovedlo a s balonkem naopak ty svaly i posilujes... takze mi to spis prijde, ze nevedel o co jde, tak rychle neco placl 😉

tehulka2011
23. únor 2011

@majatob no, to je pravda ze to nejak nepoznal, ani nazov mu nic nehovoril

lucka26s
23. únor 2011

Včera jsem byla zase už líná, ale předevčírem se mi povedlo už 9cm, jupííí 🙂 Ale vydržím to fakt jen 10 minut, víc nedávám 😖

ivett25
23. únor 2011

Ahoj, ráda bych se zeptala, jestli ty cm v příspěvcích udáváte, že je máte nacvičeny u hráze, tzn. 1/3 balonku uvnitř nebo balonek z větší části zavedený? Já totiž cvičím tak, že nejdříve z větší části balonek zavedu, snažím se, aby se nedotýkal čípku, nechávám uvnitř 10 min, v průběhu většinou ještě připumpuji a vytlačím. Pak ho zavedu znovu, ale už jen, aby ta nejširší část byla v oblasti hráze, napumpuju, ale většinou méně, než jsem předtím měla uvnitř. Takže nevím, které číslo je pro porod důležitější. Chápu, že logicky by mělo být z hráze, ale tam se nemůžu hnout na výše než 8 a 1/4. 😖

tappi
23. únor 2011

@majatob To vis, ze to das, vzdyt uz Ti moc nezbyva, ja doufam, ze se dostanu aspon na tech 9, tech 10 mi zatim prijde dost nepredstavitelny. Ja vzdycky prilozim ten balonek k te tabulce, co je v te knizce, to jde docela dobre.

@lucka26s Super, ja mam zatim rekord 8 cm, ale povedlo se mi to jenom jednou, tak uvidime zitra 😉 .

lucka26s
23. únor 2011

@tappi A jak dlouho cvičíš? Já už 3 týdny a taky mi přišlo 9cm fakt hodně, taky jsem koukala. Ale i do 10cm to je pořád rozdíl, musíme trénovat 🙂 Já si objednávala k epi-nu i 20 kondomů na vodní bázi, teď mám poslední a nevím, kde je sehnat. Půjdu se zeptat do lékárny, snad mi je můžou objednat, nevíte někdo?

landrea
23. únor 2011

@kloranebb vyborna hlaska od dokiho 😀

nicky655
23. únor 2011

inak, v akej polohe cvicite? ci je to jedno?

a ked mam tu najsirsiu cast balonika na " vchode" -a cast je teda vnutri a cast voonku malo by to byt ok to cvicenie?

inak, ja pouzivam klasicke kondomy kupene v obchode.tak hadam to neuskodi 🙂

paula_1
23. únor 2011

ahojte. ja sa tiež pridávam do klubu aj keď mám ešte čas ale epi-no ma už čaká v skrini... čítala som vás od začiatku až pokiaľ som vládala 😀 a zaujímalo by ma či sa nájde aj taká ktorú nastrihli napriek cvičeniu??? 😨 😨 😨

tappi
24. únor 2011

@lucka26s Ja cvicim 11 dnu. Ted jsem na tech 8 cm, ale je mi to neprijemny, tak myslim, ze pristich par dnu si bude na tech 8 cm telo zvykat a teprve pak se posunu na tech 9 cm. Tobe uz zbyva kousicek, to uz das. Ja kondomy nepouzivam, mam novy epino, pouzivam jen lubrikacni gel.

lenanem
24. únor 2011

Ahoj. Přidávám se do diskuse. Při mém prvním těhotenství v roce 2008 jsem s epi-no poctivě cvičila. Pila jsem maliník, jedla lněné semínko.... Musím říci, že nástřih hráze mě neminul. Sice se porodní asistentka i paní doktorka moc snažily, aby mě nastřihávat nemusely, ale jinak to nešlo, protože bych se roztrhla. Syn měl 3, 87 kg.

sussanah
24. únor 2011

ahoj holky. Uz to tady dost dlouho procitam a rozhodne epi-no tentokrat planuji. Minule jsem o nem bohuzel nevedela, jen jsem masirovala hraz a mela jsem nakonec nastrih. Ale byl docela maly, moje gyndarka byla az prekvapena, rikala, ze to u me videla mnohem hur, ale nechtela me predem strasit 😝
Tentokrat bych se chtela poradne pripravit a nastrihu se opravdu vyhnout. Chtela jsem se zeptat na par veci.. Nevite jake jsou ohlasy na epi-no u druhorodicek, ktere uz mely jednou nastrih? Nekde jsem cetla, ze prave nastrih poprve zvysuje pravdepodobnost poraneni hraze u dalsich porodu ☹ Jak je to vlastne s zivotnosti epi-na? mozna bychom chteli i 3 ditko (tak za 2,5-3,5 po druhem, teoreticky), ale nevim, jestli tim padem ma cenu kupovat nove epi-no, jestli treba po tech 3 letech zavrene ve skrini nejak neposkodi tu gumu na balonku nebo tak neco. Kdyz koupite nove epi-no, pouzivate s kondomy, byva problem ho potom prodat dal nebo je o ne docela zajem?
No sama jsem zvedava, jak to cviceni pujde, ale verim, ze po prvnim ditku uz to nebude takove maso 😅

lucka26s
24. únor 2011

@tappi Já mám také nové, ale mám dost výtoky, tak to chci hygienické. Akorát že ty na vodní bázi, co jsem objednala s epi-nem mi už došli a v lékárně neví 😒 Tak to jsi dobrá, za 11 dní dát 8cm. Včera jsem dala 9,25cm, bylo to za 9cm, ale ne 9,5cm 🙂

enigma007
25. únor 2011

@landrea Promiň, promiň, nestíhám🙂 No, ráno sem byla na kontrole a říkala,jestli to nejsou kontrakce, sestra-porodní asistentka mě uklidňovala, že takto to na monitoru nevypadá a že ne. Měla sem takové tupé bolesti jak při menstruaci. V 17hod sem to začala psát, v 18 došel přítel z práce, že spěchá na hokej, tak fajn, nechala sem ho dodívat a šla žehlit a uklízet, koukal na mě jak na přízrak, že mezi tím,co se svíjím v bolestech umývám podlahu🙂, pak byl další dobrej film, tak sme-teda on dokoukal a poslala sem ho spát, že to sou poslíčci a zkusím to taky zaspat, až nešlo ležet, tak sem zavelela, že jedem- 0:30hodin,po vyšetření na příjmu byla 1 hodina, než sme se přemýstili a "zabydleli" 1:20, 1:45 praskla vodu a 1:55 už byla malá na světě🙂

markiru
25. únor 2011

Ahoj, tak se jdu taky podělit se zkušenostmi.... 😉 Mám čerstvě po porodu a vyvázla jsem s menším poraněním a jedním stehem... 😉 S EPI-NO jsem trénovala asi 3týdny a ne úplně pravidelně a mě to teda určitě pomohlo...malý měl 3,85kg a docela velkou hlavičku... Jsem sice druhorodička, ale holčička (před 2 lety) byla malinká, narodila se na konci šestého měsíce, vážila 1kg a mě tenkrát nastříhavali (asi 4 stehy)... Teď se cítím o dost víc fit, než po prvním porodu... 😎
S balónkem jsem se dostala tak nějak kolem 9cm a vždycky až tak po té půl hodině cvičení...

elgr
26. únor 2011

@markiru
Hrozně moc gratuluji k miminku 🙂
chtěla jsem se jen zeptat , jestli jsi měla natrénováno s epinem těch 31 cm ???

majatob
26. únor 2011

ahoj holky, tak ja se s vama zase loucim, ma draha mladsi dcera mi do epina prokousla diru (podal ji ho na hrani hodnej braska) 😅 takze 28cm bude muset stacit, novy uz kupovat nebudu, nez by prislo, tak to snad budu mit za sebou 😀

ivicek1
26. únor 2011

@enigma007 Ahojky,už delší dobu si vás čtu a chtěla bych reagovat,moc gratulujííí k tak rychlému porodu a bez šití super,máš krásnou holčičku 🙂
😅

enigma007
26. únor 2011

@ivicek1 Děkuju moc, drahá polovička jí říká Fantomas🙂 Věřím, že s epi no to takto je v 90ti procentech🙂

petja
autor
26. únor 2011

@majatob tož to je úlet! 😕 😀 moc držím pěsti,ať to dáš i tak!!!

tappi
28. únor 2011

@markiru Gratuluju k miminku 🙂 .
@majatob To je teda dobry 😉 . I tak si dala celkem dost, tak to snad bude stacit k pohodovemu porodu 🙂 .
@lucka26s Jak ses na tom? 9,25 cm je super, uz jenom kousicek. Ja ted dam bez problemu 8,5 cm, tak snad se behem par dnu posunu na 9 cm.

lucka26s
28. únor 2011

@tappi Teď jsem dala 2x za sebou 9,5cm. Ale to jsem měla pohyby, úplně jsem musela balonek držet, až jsem měla mravence v ruce 😀 Asi to mimčo cítí, protože fakt se balonek tlačil sám ven, jinak já ho teda musím držet pořád, jinak by mi vyjel. Drží sám jen když ho mám skoro celý vevnitř, jak ho mám v těch 2/3, tak by mi chtěl vyjíždět, máš to také takhle?

nicky655
28. únor 2011

@lucka26s

ak ti mozem aj ja odpovedat: tak ja to mam presne tak ako ty. a to mi pomaha manzel, a teda hovori, ze ma co robit, aby to v tych 2/3 udrzal a neslo to von. lenze ked to mam cele vo vnutri, tak citim, ze mi to strasne tlaci skoro uplne na konci- akoby na krcok - cize som sa aj dost bala,aby mi to nahodou aj porod nevyvolalo.

lucka26s
28. únor 2011

@nicky655 Juju, to jsme na tom tedy stejně, taky mám práci ho tam udržet 😀 Už se těším, až dám 10cm 🙂 Když ho dáš celý dovnitř, tak si myslím, že je cvičení zbytečné, potřebujeme roztáhnout hráz, aby byla pružná... To si teda myslím já, ale nevím no 🙂

tappi
28. únor 2011

Holky, ja mam taky problem ho tam udrzet, musim si ho pridrzovat rukou.

@lucka26s To se mas, ze uz Ti zbyva jen kousicek, ja budu rada, kdyz se behem par dnu posunu na tech 9 cm. Tech 10 mi zatim pripada strasne daleko.

lucka26s
28. únor 2011

@tappi Je fakt, že já jsem začala dneska přesně před 4 týdny a jsem ráda, že jsem si dala trošku náskok. Ale já myslím, že se taky dostaneš určitě na 9cm a to tu někdo psal, že stačí...

nicky655
28. únor 2011

@lucka26s
no ved to. uz to tu niekto spominal,ze ked to netlaci na tu hradzu,tak to vlastne nie je efektivne.ale tak aspon vieme ,aky je to tak vseobecne pocit z tej velkosti.

neviem, mne sa zdalo ze to ide asi tak po tyzdni moc lahko - som teraz na nejakych 24. tak budem vidiet, ci to do tych 30cm stihnem.

tappi
28. únor 2011

@lucka26s Jo tak do 9 cm uz mi zbyva jenom kousicek, to si taky myslim, ze dam. Nektery holky tu psaly, ze sly rodit s 9 cm a v pohode. Tak by to melo stacit. Ja jsem zacala presne pred 2 tydny, byla jsem 36+3.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru