EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

andelka
19. dub 2010

klarka: Ale to víš, že to zvládneš. Obě to zvládnem. Já taky nemám pocity uvnitř nic moc, ale to se poddá, neboj. Postupně a pomalu se na těch 10cm dostaneme. Já jsem dneska dala 8cm, tj. podle tabulky asi 25cm, což je fajn, ale cítím, že odteď už to bude pokrok o krok, ale půjde to, určitě. 🙂
Jinak já epinuju, když malej spí. Jinak se mu to moc nelíbí a mě to znervozňuje a rozptyluje 😅

andelka
19. dub 2010

Klari, jak měříš ten obvod? Já zatím jen tak, že vytlačený balonek poměřím na tom papírovém měřítku, jak tam jsou svislé čáry a cm a pak dole je převod na obvod. Tak snad to sedí, přeměřovat jsem to nezkoušela. 😕

xxx.klarka
19. dub 2010

andelka, mě to právě podle toho papíru moc nesedí, nevím zda to blbě pikládám nebo jak, ale podle toho papírku mi to ukazuje 8 - což je nějákých 25cm, a když to změřím metrem tak mi to ukáže 23cm. .

andelka
19. dub 2010

klarka: No tak vidíš, 8 je dobrý, to jsme na tom stejně 🙂 Asi bych si vybrala jeden postup a hodnotila to podle toho. I když jak se znám tak mi to nedá a zkusím to příště taky změřit metrem. 😅

andelka
19. dub 2010

Třeba nám zkušenější poradí čemu věřit a jak měřit a jak přikládat.

xxx.klarka
19. dub 2010

andelka, mě to právě nedalo a zkusila jsem to metrem a nesouhlasilo mi to. Tak uvidíme.

parybka
19. dub 2010

crawler, pokud by byl nějaký problém a dr. doporučil CS, tak bych taky asi moc nesmlouvala. Jen jsem nevěděla, z jakého důvodu je to u tebe 🙂 Jen jsem tím chtěla říct, že pár dní přenášení není indikací k SC (a kvůli pár dnům bych já se sekcí nesouhlasila).
Každopádně ti přeju, at to začne samo a co nejdříve! 😉

lenteri
19. dub 2010

holky, teď nevím, kdo se na to ptal, ty polohy při porodu, ale souhlasím s parybkou, prostě nejčastější je pololeh, polosed, ale je to hlavně proto, že je to pohodlné pro porodníka 😠 a co jsem se dočetla, tahle poloha pololeh se zavedla od té doby, co se dělají nástřihy 😠
je mi jasné, že ne každá porodnice je nakloněna různým polohám při porodu, mi by taky asi nejvíc vyhovovala poloha v kleče (přijde mi nepřirozenější, gravitace táhne mimi dolů a pomáhá, ale zase když je porod překotný, tak je to moc velká rychlovka a to natržení hráze hrozí)...vychází mi z toho optimální poloha na boku kdy si rodička nebo PA přidržuje druhou nohu ve vzduchu (nebo tatínek)... a to zase tak nemožné není, dá se té polohy docílit i na lehátku/posteli..
já doufám, že mi vyjde porod s mou porodní asistentkou, která je nakloněna alternativám a polohu nechává na rodičce, je-li to možné..
mi prostě přijde, že při té poloze v pololehu je hráz namáháná úplně nejvíce, největší tlak je na tu část mezi pochvou a konečníkem která je nejčastěji nastřižena nebo se sama natrhne...

jinak Parybko, taky mi to cvičení jde nejlíp v kleče, ale kdyby tahle poloha při porodu nebyla možná tak raděj cvičím i v tom pololehu a lehu na boku 😉

jiank ad měření kolik cm, mi přijde ten obvod měřený krejčovským metrem přesnější, a jde vidět i pokrok o půl centimetru, což je supr ;)

lenteri
19. dub 2010

Klárko, neboj, to dáš!

Crawler, držím na zítřek moc pěsti!

a kdepak je Zdenii? že by uuuuž? 🙂

crawler
19. dub 2010

lenteri: děkuji za pěsti 😉 Zdeni už by měla být v nemocnici - psala, že tam bude týden sledovaná a když se jí to samo nerozběhne, tak jí začnou po týdnu vvolávat ☹ Tak snad se malé princezně zachce samo🙂 Jinak teda já si nedokážu moc představit polohu na boku se zvednutou nohou ☹...Jinak tam kde chci rodit já se dá rodit do vody (to chci), nebo na vaku i porordní stoličce (to mi taky přijde jako dobrá možnost)! a porodní křesla jsou plně polohovatelná, takže záleží na rodičce...ale každopádně tlačit " do kopce" v leže by se mi taky moc nechtělo...ale copak já 😀DD

rozza
19. dub 2010

Andelka,Klarka: mě to vždy vycházelo stejně dle papírku i dle metru:Záleží z jakého úhlu na to koukáte takže jestli vám to nevychází je asi lepší v nejširším obvodu měřit metrem.Jinak 25cm ve 36tt a 37tt je krásných 😉 ...jen tak dál 🙂 🙂 🙂

crawler: hodně štěstí ať je vše v pořádku ať tak nebo tak...já bych určitě také věřila doktorům

xxx.klarka
19. dub 2010

rozza, asi na to koukám blbě 😒 a to epino na mě nepůsobí tak dobře jako na Tebe, bohužel. Já bych chtěla za týden, dva klidně rodit ... dneska jsem vysadila Mg tak uvidíme, ale natrenovat to asi nestihnu, cítím hrozné tlaky uvnitř. Nevím zda to je tím že je malá už tak dole nebo proč. ☹

lenteri
19. dub 2010

Crawler, porod do vody bude prima, tak stále držím pěsti, ať to vyjde 😉 ono ta vana pomáhá i v první době porodní, uvolňuje (hi hi, já to minule teda nestihla, byl to skoro překotný porod, takže jsme dojeli do porodky, PA se mě optala, jestli se chci uvolnit na míči a napustit vanu, pak udělala vyšetření na kolik prstů je otevřeno hrdlo no a rovnou konstatovala, že jdem rodit 😀 )
a porodní stolička je taky fajn, to je hodně podobné té poloze v kleče, tak plivy pliv, ať Ti ta Litomyšl vyjde! ;)
tu polohu na boku se zvednutou nohou, to mi právě navrhovala moje porodní asistentka, ze své zkušenosti, a mi to tak nějak vyhovuje, samozřejmě jen na tu poslední fázi finálního tlačení, která bývá už rychlá (taky bych tam tu nohu neudržela dýl jak dvě tři minutky..)

Klárko, mě ještě napadá, když ti vadí ten tlak uvnitř (mě už teda kapku taky), tak co trénovat jen to vytlačování, tam by stačilo zavést epino tak do poloviny a trénovat hlavně hráz...ale takhle teoreticky se mi to radí, to je jasné...no a znovu se vracím k tomu boku, tam je ten tlak snesitelnější, než třeba v polosedu, epi-no tolik netlačí na kostrč atd.. mi přijde..

crawler
19. dub 2010

lenteri: fakt moc děkuju za pěstičky!!! Kéž by to vyšlo...pořád se pozoruju...chvilkama mě pobolívá bříško jako při MS, ale nic z toho...včera jsem byla na pěší vycházce - ušli jsme s manžou více jak 12km v přírodě, tak jsem si říkala, že v noci by to mohlo přijít 😀 ale ono nic...mimi má samozřejmě ještě čas...TP mám tuto středu, ale obávám se té zítřejší poradny...:-/ No nic, nebudu vás tady tím zahlcovat - skoro každou těhulku něco trápí...

já tlak pociťuju taky a je to pro mě to nejnepříjemnější na epinování...taková ta ostřejší bolest a pálení při vyklouzávání balonku mi nevadí, ale ta tupá bolest nebo talk uvnitř to joo...ale zase si aspoň umíme představit, jaké to bude v reálu, ale tam ten tlak bude zřejmě ještě "brutálnější" 😀DD

dlouhovlasa.evzenie
19. dub 2010

Ahojky holky,
jdu se nahlásit po porodu. Sice jsem tu aktivně nikdy nepsala, ale četla poctivě. 😀
Epi-no jsem zprvu úplně zavhla, s tím, že si "tam" nic strkat nebudu a pak taky ta cena, že? 😝 Nicméně ve 32tt mi došlo, že se porod opravdu blíží a že z něj mám i docela strach, hlavně z nástřihu 😔 . Z toho důvodu jsem si objednala epino. Začala jsem jen tak lehce ve 37tt, ale nijak dramaticky jsem netrénovala až do porodu. Začínala jsem na 16 cm a 2 dny před porodem jsem dala 32 cm a světe div se nebylo to tak nepříjemné, jako když jsem začínala. Vašík se narodil přirozeným porodem 10.4. násřich mám, ale jen tři "kosmetické" stehy a obvod hlavičky měl 34 cm. Po porodu jsem se mohla o Vašíka normálně starat a né řešit svoje bolesti a svoje problémy. Epi-no můžu vřele doporučit a za tu cenu opravdu stojí. 😵 😵 😵

rozza
19. dub 2010

klarka:tak to mě mrzí,ale 25cm je opravdu dobré.proč chceš vysadit Mg.?Já ho brala od 5měsíce 3x denně 2tablety až do porodu.Mě byl nepříjemný tlak na konečník,ale jen někdy...asi záleželo na tom jak tam byl balonek zavedený.Hlavně ho tam nezaváděj celý.

rozza
19. dub 2010

evženie:gratuluji k Vašíkovi 🙂 S epi-nem jsem na tom byla ze začátku stejně a nakonec po skvělém tříhodinovém porodu bez jakéhokoliv poranění a nástřihu kudy chodím tam doporučuji 🙂 🙂 🙂

xxx.klarka
19. dub 2010

rozza, já ho mám vysadit. Jelikož potlačuje stahy dělohy či co a tak ...

fiffinkaa
19. dub 2010

andelka - ja som merala podla šablony, nie krajčírskym metrom, dopracovala som sa na 9,5.....ešte ma napadlo, baby cvičte so širokorozkročenýma nohami, lebo ta rodiaca poloha je fakt s nohami riadne naširoko, to mi tak došlo ked som tlačila, lebo ja som cvičila s nohami na užšie a bol v tom trocha rozdiel......

crawler - ty to máš už tiež za pár, už ste v očakávaní však?držím palčeky mociinky moooc...

crawler
19. dub 2010

fifinka: děkuji 😀 jojoj uteklo to🙂

andelka
19. dub 2010

evzenie: Jééj, další povzbuzující zkušenost, to je super 🙂 A moc gratuluju k chlapečkovi 😵

To Mg se má od 35tt vysazovat, pokud není indikované někým jiným než gynekologem nebo z jiného důvodu. Prý potlačuje ty stahy dělohy a snižuje svalový tonus u miminka.

fifinka: Já vyloženě skoro imituju porodní polohu. 😅 Teda snažím se. V sobotu jdu na prohlídku porodnice, tak tam ty růzýné možnosti omrknu a kdyžtak se poptám, v jakých polohách jsou PS ochotné rodit.

hudyna
19. dub 2010

Holky já měřím podle šablony a krejčovským metrem. Ten je někdy přesnější. Já jsem dala včera 7,8 cm. Dneska se chystám pokořit 8 cm hranici. Jinak epinuju skoro v porodní poloze-polosed, pololeh.
Taky mě už začíná pobolívat při cvičení v kostrči a cítím tlak na konečník. Ale to je asi normální. To samé nás určitě čeká při porodu.
Dneska mě doktor moc nepotěšil. Furt říkal, že budeme rodit dříve. A dneska mi řekl, že pokud nezačnem sexovat s manželem, že budu přenášet klidně 14 dní. Takže bude muset být prostě sexík. Malá má totiž na ultrazvuku už 3,2kg. Sice mu to nadvažuje. Ale i tak. A já hlavně nechci přenášet.
Crawler: Tobě zítra držím moc pěsti.
Nám radila porodní asistenka k vyvolání porodu zázvor. Že si máme udělat 2 deci svařáku nebo i bez alkoholu. Ale že ty dvě deci nikomu neuškodí. Že by to sice neměla říkat, ale prý to zabírá. Takže já budu asi dávat dvě deci svařáku, ať mimčo dřív vyleze.

prahaxx
19. dub 2010

kúpim EPI-NO, cca 50 EUR, na dobierku,
píšte IP
Ďakujem

andelka
19. dub 2010

hudyna: Přihoď tam ještě skořici a hřebíček a máš to tutovku 😉
Já jsem zvědavá co mi řekne zítra - musím se pořádně poptat. Minule jsem byla vyjukaná z prvního monitoru, myslela jsem si i, že normální poradna nebude 😅 a v zápiscích v průkazce se nevyznám, on děsně škrábe.

crawler
20. dub 2010

hudyna: no nám sexík nezabírá :-/ ale vám to třebas klapne 😀

Jinak děkuji za držení pěstiček - od minule se sice nic nezměnilo - jsem stále jako zabetonovaná a miminko je velice vysoko, ale monitor jsme měli ukázkový, takže miminku se snad daří velmi dobře a dostali jsme šanci do neděle. Pokud neporodím, tak v pondělí do rizikové poradny a tam se rozhodnou, co se mnou dál dělat...Takže se nevzdávám vididny přirozeného porodu, ale od čtvrtka čili den po termínu začneme s vyháněním mimíska 😀DD Nerada bych vyvolávání a samo ani sekci...
dneska budu zase epinovat, tak uvi´dím, zda se dnes povede 9cm bez krve...

xxx.klarka
20. dub 2010

clewler, proč až po termínu? Začněte už tedkonc ne. My taky plánujeme začít sexovat, tak uvidíme. Nerada bych přenášela, klidně bych už příští či přespříští týden rodila. 🙂 My po dokončeném 36týdnu, což je zítra začínáme sexovat. Přítel si toho užije alespoň a nebude tolik otravovat v šestinedělí. 😀🙂

xxx.klarka
20. dub 2010

ehm, asi jsem to malinko blbě přečetla. 😀 se omlouvám..

crawler
20. dub 2010

klarka: my se milujeme od početí a žádný vliv na čípek to nemá, takže prostaglandiny asi účinkují jen když chtějí🙂 Proč až po termínu? protože nemusím vyhánět, když mimi ještě nechce, ale po překonání řádného termínu a mimískova dopečení se na to vrhnu - procházky, ostrá jídla, teplé koupele, apod.🙂 Já nevím Klárko - mi přijde, že to moc hrotíš - miminko si v ideálním případě samo řekne, kdy ven, ale termín je prostě 40+0 a ty jsi teď teprve 35+něco, tak nevím, kam spěcháš, když máš do cíle měsíc...? 😕

lucika1
20. dub 2010

klarka:jak říká crawler,vyhánění po 36 týdnu je asi moc brzy. Me doktor řekl, že až tak po 38 týdnu a to musíš být dobře připravená i mimís připravený s hlavou v pánvi a natlačený na porod, což třeba já mám už teď a jsem v 35+2. Tak dr. dokonce sex zakázal

xxx.klarka
20. dub 2010

Já jsem dnesa 35+6tt a nemyslím si že to zabere hnedka. Chtěla bych porodit někdy po tom 38. týdnu. Neříkám že to zabere hnedka a hnedka pojedeme, ale kdyby jo, tak by mi to nevadilo. Malou mám v pánvi už od 31.týdne co jsem ležela v nemocnici. CS jsem měla v tom 31. týdnu 3, a teď mi už doktorka řekla, aby jsem vysadila Mg, že už nevadí kdyby se malá narodila. Že já i ona jsme v pořádku a "připravené".

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru