EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

pindrusice
2. říj 2013

Tak po týdnu cvičení (sem tam vynechaný den) jsem na 23,5 cm (měřeno metrem po obvodu) a 33 dní do TP. To bych měla stihnout na těch 31 🙂 doufám. Zatím vše bez problémů.

emusa20
2. říj 2013

@romy31 ja si tiez myslim, ze tych 30 az 31 uplne staci...ja pravdepodobne nestihnem ani tolko, kedze sa posuvam doslova po milimetroch 😒 Ide aj o to, aku elasticitu tam dole mame, plus hormony a vsetko dokopy, takze niekomu mozno staci aj menej ( snad to bude aj moj pripad 😉 )

janiju
3. říj 2013

@minina už je asi pryč, nebo ho ještě máte ??

monique07
3. říj 2013

@minina Ahojky, mohla bych se zeptat, kde se dají ty nelubrikované kondomy sehnat? Je to nějaká konkrétní značka? Dívala jsem se v DM a ptala jsem se i v jedné lékárně a bez úspěchu... děkuji 🙂

dasty79
3. říj 2013

@monique07 já kupovala v Rossmanu - Preventivo na vodní bázi 🙂

lila69
3. říj 2013

Dnes sa mi podarilo nejakym zazrakom dat 28 🙂 🙂 🙂 🙂 Len neviem ci to nebolo moje posledne cvicenie, nakolko podla vcerajsej kontroly som otvorena na 3-4 cm, takze to moze byt kazdu chvilku. Dnes mi aj trosku tvrdne brucho viac ako inokedy tak uvidime...
Ale zasa som sa asi troska poranila vo vnutri, lebo som nasla troska krvi. Asi sa tomu fakt neda pri cviceni vyhnut 😖

lenilajd
3. říj 2013

Zdravím cvičenky. Prodávám epi-no (viz bazar). Pokud máte někdo zájem, napište. My už dítko máme a další nemůžeme.

Nacvičeno jsem měla 31 cm, malý měl obvod hlavičky 36,5 cm a já mám jeden vnější steh, takže můžu doporučit.

slabachvila
3. říj 2013

ahojte dievčatá, pridávam sa k vám. som v 36tt (35+1). dneska som cvičila prvý krát- teda ak sa to dá nazvať cvičením - trvalo to všeho všudy s prečítaním návodu 5min 😀 😀 😀 dala som 19cm - asi by som dala aj viac ale zo začiatku som sa bála čo to spraví tak som už viac nefúkala 😉 a o "vytlačení" baloniku tiež nemôžem vravieť. vyletel ako po masle 😀

monique07
3. říj 2013

@dasty79 Díky za tip 🙂

evap19
3. říj 2013

@janiju Ahoj, já jsem cvičila možná špatně - šlo mi to jenom tak, že při nafukování jsem balonek musela silou držet rukou uvnitř a pak jsem ho pomalu pouštěla ven, aby se trénovala hráz. Vím, že ostatní asi balonek vytlačují. Ale i tak mi to k porodu strašně pomohlo. Na samotné posilování svalů pánevního dna po porodu jsem ho nepoužívala, to si cvičím jenom takové to stahování a podobné cviky bez epina. Asi jsem moc nepomohla 😅

janiju
4. říj 2013

Ale určitě jsi pomohla 🙂, já teď cvičím klasické cvičení pro těhotné podle DVD, pořád tam mluví o stahování svalů pánevního dna, pořád vtáhnout dovnitř-nahoru, jako když jede výtah, já si přijdu jako totální negramot - absolutně nevím jak to mám mám udělat - už mi přijde, že tam ty svaly snad ani nemám 🙂) 🙂) No EPINO asi zkusím tak jako tak - uškodit nemůže, tak když nepomůže, tak aspoň nová zkušenost 🙂)
Díky

monique07
4. říj 2013

@janiju Já taky dřív nevěděla, jak to posilovat. Ale když si představíš, že jsi na záchodě na malé a pak se snažíš čurání zadržet - tak to jsou ty svaly 😉 a vlastně je stáhneš co nejvíc a vydržíš tak několik sekund a pak zas opakuješ 🙂

antuanet
4. říj 2013

Ahojte, dnes som zacala cvicit, mam epino objednane z nemecka a tak nemam navod na cviky prelozene, mohli by ste mi napisat presne sk znenie, aby som si bola ista ze to robim spravne? dakujem 🙂 cvicite dvakrat denne alebo si myslite ze staci raz?

antuanet
4. říj 2013

@slabachvila aahoj, mne to trvalo o nieco dlhsie, kym som sa do toho ako tak dostala 🙂) pisu tych 15-20min ze by si mala tomu venovat, aby to malo ucinok 🙂 ale na 19 si teda musim pockat,ako sa ti to podarilo 🙄 ja som ledva do 6 vytlacila...hmmm 😝

antuanet
4. říj 2013

@lila69 Ahoj, pozeram ze coskoro mas termin, ako to vyzera? Este si v celku, ci uz babo na svete? zaujimalo by ma ako prebehol porod...a ako dlho si cvicila s epinom?

lila69
4. říj 2013

@antuanet Ahoj, zatial som este pokope, comu sa aj moj lekar cuduje 🙂 otvorena som na 3-4, brucho tvrdne celkom slusne, ale cvicim stale.
Dostala som sa zatial na 28, takze som od minula nepokrocila, ale nevadi, lepsie nieco ako nic. Urcite ked budem mat PO tak dam vediet, nakolko tiez si tu rada precitam ako baby dopadli 😉 Cvicit som zacala v ukoncenom 36tt.

slabachvila
4. říj 2013

@antuanet ale ja som merala krajčírskym metrom obvod 19cm 😀 ty si v kolkom týž?

romy31
4. říj 2013

@lila69 to už sa chystáš rodiť?? 😅 ja som zatvorená na sto zámkov, podľa mňa do termínu isto vydržím...ja som dala zatiaľ najviac tých 26, ale dva dni som necvičila...mám silnú nádchu, aj syn je chorý a teda na cvičenie sa mi nechce ani pomyslieť 😒 zajtra sa snáď k tomu nejak dokopem...tých 30 by som rada dosiahla

antuanet
4. říj 2013

@slabachvila ja mam termin 11.11 🙂 tak tiez taky 36 pocitam,ale uz by som aj skor brala hehe...no uvidime ako pojde cvicenie, ja som sa vysplhala na 5,5cm na baloniku co je cca 17cm obvod...podla tej mierky...
kedy& mas termin?

antuanet
4. říj 2013

@lila69 tak to drzim palce 🙂 nech je vsetko fajn a rychle...mne pri prvom supli vyvolavacku a nastrihli a stihla som sa aj potrhat v tej rychlosti, tak som sa tentokrat rozhodla skusit epino...verim ze zabere a toho valibuka vytlacim na par supov 🙂

selverin
4. říj 2013

Ahojte, vzhledem k tomu, že je tady přes pár tisíc příspěvků, tak nemám šanci všechno dohledat, ale chci si epi-no pořidit a chtěl abych se zeptat na pár věcí....
1) kdy začít epi-no používat? (týden)
2) kolik minut denně cvičit?
3) jak dlouho trvalo než jste se dostaly na těch 30 cm?
Moc děkuji za odpovědi 😉

slabachvila
4. říj 2013

@antuanet tak omeraj nabudúce krajčírskym - ze prej tá mierka nie je presná. a možno to bude viac ako ja.. 😉 ja mám 6.11 TP

sandri
5. říj 2013

dievcata, hlasim, ze po tyzdni cvicenia som sa z pociatocnych 16 cm dostala na 23cm... tesim, tesim 🙂

kika214
5. říj 2013

@selverin 1- papierovo pisu, ze 3 tyzdne pred porodom, ale co viem ja, tak kludne od 36tt.. kvoli predcastnemu porodu ak tak, aby zena stihla nieco nacvicit ;)
2- asi tak cca 30 minut.. mozno aj menej, staci raz do dna.. ja cvicim tak, ze nafuknem tak 15x (stlaceni) a postupne dofukujem, pokial ma pusti.. potom vytlacim.. ;)
.. potom zas nafuknem, snazim sa viac.. sfuknem, potom zas nafukujem, pockam cca do 10 minut a vytlacim von
.. a potom zas tak isto.. vzdy sa mi podari nieco viac..

3- no ja som zacala 36tt, zaciatok bol asi 17cm, epinujem kazdy den, mala som par krat pauzu, potom ma na 3 dni chytili kvasinky, tak bola pauza.. a teraz opat pokracujem.. momentalne mam 22 dni do porodu a uz sa mi podarilo aj 28 ci 29 cm..

Nezlakni sa, ak zacnes obcas spinit.. moze prasknut nejaka cievka, na druhy den by uz tiect nemala..

Ja som napr. vcera necvicila.. pila som len caj z ostruziny malinovej, kt. viac prekrvuje a uvolnuje.. no a dnes som nafukla na prvy krat 27cm.. ale viac som spinila, stacilo sa poutierat a uz opat nic.... tak na dnes som si dala pauzu a skusim zajtra 🙂

drzim palce 🙂

andelka
5. říj 2013

@selverin já ho používala 2x
a) od 36+1
b) asi 20minut..vždycky jsem zavedla a vytlačila tak 3-4x
c) u prvního jsem se na 30 nedostala, necvičila jsem každý den, bohužel..a dostala jsem se 7dní před TP na 27asi

a) taky od 36+1
b)tak 30minut..většinou tak 5-6x..2-3x jsem nafoukla na méně a stejně jako jsem minule končila, a pak tak 2x jsem zkusila o kousek víc
c) u druhého jsem se dostala na 30,5 za 13 cvičení, rodila jsem 38+5

selverin
5. říj 2013

@kika214
@andelka
moc děkuji holky 🙂

bashka87
6. říj 2013

dnes som sa konecne posunula v cviceni..i ked to uz dost pobolievalo, podarilo sa 22.5 cm 🙂 a zostava 27 dni do porodu 🙂

monique07
6. říj 2013

@zuzanajelinkova Díky 🙂 Akorát jsem dnes koupila ty preventivo v rossmanu, ale i tak jsem ráda za tip, kdyby došly a já neměla cestu do rossmanu, tak aspoň vím, kde je objednat 🙂

stepanka115
6. říj 2013

Ahoj,chtěla bych se s Vámi podělit o zkušenost z porodu,porod jsem měla 5 dní po termínu,přesto byl Adámek maličký,měl pouze 2700g,obvod hlavičky 32cm,nacvičeno jsem měla pouze 27cm,bohužel malý šel na svět ručičkou napřed,takže mi doktor sdělil,že mě musí nastřihnout,že je to lepší než abych se natrhla,ale strašně si pochvaloval jak jsem šikovná v tlačení,prostě tělo si vzpomnělo na epino a tlačila jsem krásně,jen jsem doktorovi řekla,že je to díky epino balonku,usmál se,asi mají výborné zkušenosti,ale porodní asistentka mi řekla,že kdyby šel malý normálně,nástřih by nebyl nutný,nelituji,že jsem cvičila je to skvělá příprava a tlačení jde samo,proto cvičte,cvičte!!!U porodu říkali,že jsem měla užasnej porod,že šlo všechno hladce a rychle,své udělal maliník,lněné semínko a homeopatika na rozvolnění porodních cest a na strach z porodu,takže všem doporučuju,aby nezanedbávali přípravu na porod,pak to jde samo 😎

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru