EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

jenny007
31. črc 2008

blovitc: To je mi líto. Ono to nejde vždycky všechno tak, jak si to naplánujeme, co? Já jsem se těšila, jak začnu v 36.tt, pak přišly ty blbý kvasinky a teď mi na to zbývají už jen dva týdny 😖 (pokud taky neporodím dřív). Odkud jsi? My žijeme už osm let v Prešově, ale rodit jsem odjela do Čech (na prešovskou porodnici nejsou zrovna nejlepší reference).

jenny007
31. črc 2008

spetra: Jéje, další potencionální spolucvičitelka! 🙂 Koukám, že máš návod i na maliník a lněné semínko... Já piju oboje od 33.tt, maliník celkem jde, ale ten vývar ze semínka musím vždycky zamaskovat do banánového koktejlu, jinak bych ho nevypila 😝

blovitc120
31. črc 2008

spetra, tak zatiaľ nekupuj, daj na moju radu a skúsenosť ☹. ja ak porodím do 36tt, kedy by som mohla začať cvičiť, tak ti výhodne predám to moje nepoužite ☹.
Jenny, ja bývam v Martine. Tu je super pôrodnica. Vlastne v nej už mesiac ležím. A je mi strašne ľúto, že asi nebudem môcť použiť to epi-no. Ak budem rodiť sekciou, tak mi to nevadí, ale ak v 35 alebo 36tt pôjdem rodiť normálne, tak ma porazí. Lebo ja nechcem byť roztrhaná, alebo nastrihnutá a zašitá ☹

barbiek
31. črc 2008

blovitc ahoj, ako sa mas 🙂

blovitc120
31. črc 2008

Ahoj barbiek, zatiaľ držíme. Dokonca podľa doktorov mi už zajtra končí 34tt. Podľa mňa až v pondelok, ale ich počítanie je optimistickejšie 🙂. Ale zase sa posunul odchod domov, vraj skončený 35tt. Každý týždeň pridajú 🙂. Čo už, keby som tak vydržala, chcem trénovať epi-no. A ty sa máš?

barbiek
31. črc 2008

jezis super, tesim sa blovitc,ja pohoda celkom az na falosne kontrakcie co uz mam ale pokial s aneotvaram je to normalne,na poradnu idem az 11.8. tak uz som zvedava

petja
autor
31. črc 2008

Tynucha,moc moc gratulací k Vašíkovi! No jo je to úplně o něčem jiném,když zůstane hráz neporaněná,já jsem byla v porodce jedinný exemplář,který nestříhali,no a nechtěli věřit,že prvorodička... Ať jste zdraví!!! Pa.
Ostatním děvčatům přeji,aby se z těch kvasinek a podobných nepříjemností dostaly co nejdřív!
Blovitc 120,je mi líto,že ležíš v nemocnici,je to pech,každé není dopřáno přivést mimi přirozeně na svět,ale v dnešní době,buď šťastná,že mimčo donosíš,dřív by ani toto nebylo možné s takovou jistotou jako teď...drž se!!!

blovitc120
31. črc 2008

Petja ďakujem, či donosím neviem, ale aj 35tt je už relatívne v poho, či nie? Isto lepšie ako ten 29tt, keď na hospitalizovali. Ale stále dúfam, že aspoň týždeň pocvičím s epi-no, aby bolo čím menej stehov.
Barbiek, koľko máš tých falošných kontrakcií do dňa? Mne na ctg niekedy zapíše aj normálnu, tak už neviem, aké sú tie moje, či normálne alebo klasické, ale 40 do dňa dám ☹. Divím sa, že ešte som len na 1 cm...
Kedy sa môže začať epi? V 37tt?

jenny007
31. črc 2008

blovitc: No, ber to tak, že zase v tom 35.-36.tt není mimi tak veliké, takže i když třeba nenacvičíš s balonkem, tak to nebude takový mazec jako ve 40.tt. Holky tady na diskuzi, myslím, začínaly s epinem už i v 34. tt a tvrdily, že to na předčasný porod nemá vliv, ale já nevím, každopádně se mimi vždycky strašně vzteká, když mu tam strčím balonek a kope mě do žeber 🙂

barbiek
31. črc 2008

blovitc vela mam tych falosnych kontrakcii ale neratam to, aby som na to nemyslela 😖

nimmo
31. črc 2008

musim se pridat ke klubu spokojenych uzivatelek 😀 jsem provorodicka a zacala jsem asi v 37.tydnu a cvicila jednou denne - obcas zapomnela nebo par dni vynechala, tak od 39.tydne uz jsem cvicila denne a posledni tyden 2xdenne, dostala jsem se na tech 10cm a kousek, broucek mel obvod hlavicky 34cm a zraneni nebyla vubec zadna 😉 no proste pohoda - jo a to finalni tlaceni me teda vubec nebolelo - jenom se citila velkej tlak, ale srovnatelnej treninku s epi-nem 🙂

blovitc120
31. črc 2008

Nimmo závidím, v dobrom samozrejme, aj ja chceeem ☹.
Jenny, ono je samozrejme to dieťatko menšie, ale zase som počula, že strihajú preventívne, aby nedonosene dieťa bolo čím skôr von ☹. My ak vydržíme, tak skúsim, ale ja tlačiť nebudem, budem to vyťahovať, lebo tlačiť mám zakázané úplne, malá je už skoro von ☹.
Barbiek ja tiež nerátam, ale keď podvečer a večer to mám každých 10 minút, viem si to vyrátať... A na ctg ich nakreslí, tak tiež vidím...

jenny007
31. črc 2008

nimmo: To je supeeeeeeeer! Takovéhle reference mi vždycky dodají spoustu elánu do dalšího epinování. 🙂 Je to teda fuška, ale když člověk vidí, že to jde a hlavně, že to má nějaký smysl, tak je to hned o něco veselejší.

blovitc: Vidíš, to jsem si neuvědomila. Ale ono to má logiku. Nástřih je v tomhle případě asi na místě, protože nedonošená miminka mívají problémy s dýcháním a když zůstanou viset na hrázi, tak by je to mohlo opravdu ohrozit. ☹ Tak držím palečky, abyste to vydržely co nejdéle a potom jsi stihla natáhnout co nejvíc centimetrů (jde to docela rychle, já jsem se ze 7mi na 8,5 dostala za 3dny - trénovala jsem teda 2x denně a nijak jsem se nešetřila).

blovitc120
31. črc 2008

Držím palce, nech dáš až tých 10, neboj, stihneš to 😉. A keby aj nie, isto to bude len na 1-2 stehy a to je pohoda, isto lepšie ako niektoré baby, čo majú aj 20 ☹

jenny007
1. srp 2008

To je fakt, každý centimetr dobrý... 🙂

kocicatko
1. srp 2008

Tynucho, Nimmo, mám radost, že je o další dvě nenatržené a nenastřižené maminky víc!!! Gratuluju k úspěšnému porodu a krásným dětem!!! 🙂

Jenny, tak jak to jde? Už má ty kvasinky zaléčené? Držím Ti moc palce! 😉

jenny007
2. srp 2008

Ahojky, trénuju poctivě 2x denně a jsem na 9cm. Když se mi povedlo poprvé něco přes devět, tak to zas krvácelo, ale dneska už ani kapka, takže je vidět, že sliznice se hojí a zvyká si na větší průměr 🙂 Přes víkend zůstanu na devíti a příští týden zaútočím na desítku 😀 Mám ještě 12 dní, tak si myslím, že to v pohodě stihnem 😎 (neměla bych rodit dřív - víme přesně, kdy jsme si to "upekli" a navíc jsme celé těhotenství ve všem "tabulkoví", takže myslím, že nejvýš plus mínus pár dní).
Niki, jak jsi na tom, ještě pořád 2v1, nebo už máš prcka u sebe?

tanuki
2. srp 2008

ahoj holky, taky už sem chvíli nakukuju 😉 Hlavně ty pozitivní poporodní ohlasy se mi líbí 😀 Jenny doufám, že to něco takového také za pár dní napíšeš 😉
Za pár týdnu asi objednám... Takže stačí ta základní verze?

jenny007
3. srp 2008

Ahoj tanuki, já taky doufám, že se to obejde bez nástřihu. 🙂 Řekla bych, že pokud chceš jen natahovat hráz, úplně stačí základní verze, ten tlakoměr je podle mě dobrý jen pro zpětnou vazbu, pokud děláš tréning svalů pánevního dna.

blovitc120
3. srp 2008

Jenny, ak sa dopracujem k pouzivaniu epi-no, myslis, ze by v mojom stave pomohlo aj to, ze ten balon len vopcham dnu, nafuknem a za tu hadicku potiahnem von? Podla mna aj to tu hradzu natiahne. Vytlacat to isto nebudem moct ani riskovat...

lanka
3. srp 2008

Ahojte taky se přidám.. už nějakou chvíli s epi-nem (nebo jak manža říká s pepinem zápasím)
Sice jen pozvolna, ale času snad ještě pořád dost....

blovitc120 - manžel byl děsně zvědavej a chtěl se účastnit a mě to bylo trapný - tak jsem ho aktivně zapojila. Páč mi pernamentně tvrdne břícho a udržet balonek ve vnitř se ztvrdnutým břichem je pro mě bolestivější než celé epinování.... takže to u nás funguje tak že balonek zavede a drží on tak na 2/3 nenafukujem ho celý ve vnitř, takže mrně se míň vzteká, a hráz to natahuje docela krutě, ve většině případů pak sám i vyjede nebo stačí jen trochu pustit tu ruku a sune se ven bez jakéhokoli tlačení... kdybych to měla dělat sama asi ten balonek neudržím a musela bych ho nejspíš zavést celej. 😀

Jenny obdivuju - takovej pokrok za tři dny... si zatím můžu nechat zdát... ale co každej kousek dobrej 😉

tynucha
3. srp 2008

jenny vydrž, určitě ti to vyjde! 🙂 My jsme byli taky úplně tabulkoví, jak moje celé těhotenství, tak všechno ohledně hošíka. Jenže jsme se s hošíkem domluvili, že chci rodit mezi 22.-24. červencem, takže mi kontrakce začaly hodinu po půlnoci 22.7.= 5 dní před termínem 😉 I tech 9cm by ti myslím slačilo, já dala 9,5cm a epinování snad bylo nepříjemnější, než samotný tlačení u porodu. Říkej si "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" a určitě to vyjde. Držím palce.

jenny007
3. srp 2008

blovitc: 100% stačí epino jen vytáhnout. Jde přece o to, aby se hráz natáhla a je úplně zbytečné riskovat to, že s balonkem vytlačíš i mimi... 😀 😀 😀 Já si dokonce myslím, že by stačilo ho zavést jen tou nejširší částí, nafukovat, dokud se to dá snést, chvíli nechat, aby si hráz zvykla a pak ho vypustit a vyndat. Je by mi chyběla zpětná vazba, kolik že jsem to nafoukla, takže pro mě jako pro sportovce 😀 je větší radost vyndat nafouknutý a přeměřit. Ale kdybych musela být opatrná, tak bych to asi dělala takhle.
lanka: Tobě se taky mrňous bouří, když ho utlačuješ balonkem? Myslela jsem, že to dělá jen mě... Manžel se směje, že bude mít šišatou hlavičku.. 😀
tynu: Dík za povzbuzení, už jsem na 9,5 a nebýt toho neustálého problému se sliznicemi, myslím, že by ani 10 nebyl problém. Ze začátku jsem tomu vůbec nevěřila, ale když jsem si četla všechny ty příspěvky tady na diskuzi, hrozně mi to dodávalo kuráž, i já chci mít na porod hezké vzpomínky a ne jizvy (představ si, že mi můj gynekolog na minulé prohlídce úplně vážně řekl, že jestli se chci vyhnout nástřihu, mám si nechat udělat císaře, že tak rodí manželky všech jeho kolegů-lékařů. Jinak se prý mám smířit s tím, že budu nastřižená...Hlupák!)

petja
autor
4. srp 2008

Moc gratulací k další spokojené mamince a jistě i miminku! 🙂
Kociciatko,Valerián už má 3 měsícě?! 😕 No toto 🙂

blovitc120
4. srp 2008

Vďaka jenny, ak stihnem, tak to budem len nafukovať asi, aby sa nacvičila. Dnes som dúfala, že ma pustia domov z nemocnice a ráno na ctg každých 7 minút kontrakcia ☹. A dosť silná. Boli to tie falošné, lebo už teraz nemám, ale domov nejdem. Tak tréning sa odkladá.

jenny007
4. srp 2008

blovitc: To je mi líto... ☹ Ale zas na druhou stranu - aspoň jste pod dohledem a kdyby něco, tak je pomoc na blízku. Teď je přece nejdůležitější, aby mimi bylo v pořádku a aby vydrželo v bříšku co nejdéle, protože jak říká staré přísloví: Kdo přichází na svět lehký, mívá to v životě těžký. Tak vydrž a ono ti to pak určitě vynahradí! 😉
Jo, chtěla jsem se zeptat - můžeš třeba masírovat hráz, nebo je to taky nebezpečné kvůli předčasnému porodu?

lloollyy
5. srp 2008

Ahoj holky, s EPI-NO cvičím cca dva týdny, šlo to celkem dobře, dostala jsem se takovým celkem vlažným tempem na 8 cm a kousek, měla jsem z toho fakt radost, do termínu porodu zbývají necelé tři týdny, tak jsem si říkala, že to zvládnu v pohodě. No jenže ouha - dneska při cvičení mi bylo velmi nepříjemné už nafukování balonku, tak jsem ho vždycky třeba 3x přifoukla, pak chvilku počkala a pak zase, no a když jsem se dala do vytlačování, tak to bolelo jak ďas, tak jsem ho nakonec celý vypustila ještě vevnitř, no a když jsem ho vytáhla, tak jsem trochu krvácela. Jsem z toho celá mimo, teď už je to dobrý, ani to nebolí, nevím, co se mohlo stát, když předtím to šlo tak v pohodě. Tak jsem si řekla, že si dám pár dnů pauzu a pak to zkusím znovu, ale bojím se už předem že to nepůjde. Máte některá podobnou zkušenost?

lanka
6. srp 2008

jenny - jo jo vzteká se... taky Dr. včera zkonstatoval že čípek už kratší být nemůže a drží zavřen jen silou vůle a mrně že na něj hlavičkou naléhá, takže už níž být ani nemůže, tak asi proto se u toho tak vzteká...

lloollyy - netuším tenhle problém jsem neměla

blovitc120
6. srp 2008

Jenny, masáž hrádze neviem či môžem. Odporúčala by si? Ale to ma moc neláka, vraj to nemá až taký efekt, tak neviem ☹. Hlavne sa bojím tých olejov, lebo ja zo všetkého chytím kvasinky ☹.

lanka
6. srp 2008

blovitc - efekt to má, ale musí se to prý umět... když se to dělá špatně je to k ničemu - já to zkoušela a bylo mi to hodně nepříjemný, takže jsem zastáncem epi-no.
Na druhou stranu, pokud by jsi ve špitále byla schopná dělat masáž hráze, mohla by jsi tam používat i ten balonek... nebo ne? Domnívala jsem se že nejsi na pokoji sama a neměla by jsi dost klidu, ale masáž trvá rozhodně dýl než epi-nování... 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru