EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

zirafka87
18. črc 2012

@pumuckl Já teda zkouším na začátku to stahování, ale nevím, jestli to dělám špatně nebo co, ale když stáhnu, tak balonek naopak leze ven, ne dovnitř, jak píšou v letáčku.. Tak prostě chvilku stahuju a pak nafukuju.
Balonek měřím po vytlačení, podle mě není úplně důležité, na kolik ho nafoukneš uvnitř, ale kolik cm vytlačíš. Já bych ho uvnitř nafoukla klidně na plnej kotel a to cvičím teprve 3.den 😀 A jinak taky orientačně počítám stisknutí, ale jen abych věděla, jestli budu tlačit správnou míru.

zirafka87
18. črc 2012

Jo a zatím postupuju 0,5cm za den (začala jsem 6,5cm, dnes už 7,5cm), pokud to tak půjde dál, tak můžu za týden rodit 😉 Ale myslím, že tak snadné to nebude.

vivianaba
18. črc 2012

@hany1979 dakujem za reakciu, musela si si riadne vytrpiet so zilami ale som rada ze ti porod super dopadol a rodila si prirodzene. Snad aj u nas to tak bude. Ja mavam tiez niekedy v noci krce, ale aj cez den, viem ze su zo zil a nie svalove podla toho ze nepomoze nohu vystriet a pocvicit a potom sa neviem ani postavit a boli to este pekne dlho. Tiez nosim pancuchy (skoro kazdy den, ale niekedy to nevyjde napr. ked bolo tak teplo). A ked idem na wc boli ma cely "podvozok" od navretych zil. Ach jo, snad to po porode zmizne.

Kocky pisete tu o stvorcekoch Con Zellin, ano su dobre (pouzivam ich na pichanie injekcii) ale ked neviete zohnat rovnako dobre su stvorceky B.Braun, aj vyzeraju rovnako ako Con Zellin. Moja skusenost z lekarni v BA je ze maju vacsinou tie B.Braun. Tieto som pouzivala v prvom tehu aj na dezinfekciu epina.

surimuri
18. črc 2012

@pumuckl
já asi to pánevní dno jen tak pro formu šolichám. Ale dneska jsem měla pocit, že konečně dělám, co se po mně chce 🙂 . Že když zatáhnu, balónek jde nahoru a opačně. Ale jde to jen v určité poloze. Cvičím pátý den. Ztím nic moc pokrok. A přesně, vevnitř bych ho nafoukla klidně naplno, ale při vytlačování už by nešel ven. Proto asi má být zavedený do dvou třetin?

@hanickaa.d
ty čtverečky mi připadají zbytečně drahý (jeden cca 3Kč), nakonec jsem koupila buničité čtverečky v roli a líh, to je to samé a navíc se to pak využije na pupík u miminka.

surimuri
18. črc 2012

@pumuckl
jo a začala jsem počítat stisky balonku. Vychází mi to 7x = 20,5cm obvod, 8x = 21cm. Takže stisk je půl cm? Je to možné?

evening_star
18. črc 2012

@surimuri Stisky sú absolútne individuálne... Ja napríklad stláčam balónik veľmi veľmi jemne, lebo mi to spôsobuje riadne tlaky na konečník, tak sa to snažím rozťahovať pomaly. Takže mi vychádza 28 cm zhruba na 60 stlačení...

hanickaa.d
19. črc 2012

@surimuri vidíš to mě nenapadlo čtu to až dnes 🙂 už je mám objednané, ale neva pak prodám s epinem

aknedz
19. črc 2012

Ahojte, tak dnes36tt+1d - tretie cvičenie a 21,5cm (podľa kr.metra) uvidím koľko stihnem nacvičiť -včerajší nález na poradni= otvorená na prst 🙂 dobre, že som začala už 😅
@hanickaa.d aj ja používam dezinfekčné štvorčeky B.BRAUN
@surimuri ja stláčam tak voľnejšie aby sa tlak vo vnútri veľmi neznásoboval, skôr tak pozvoľna a tých 21,5cm mi vyšlo na 13 stlačení, takže je to fakt veľmi individuálne...ale u seba sa tým môžeš riadiť aspoň zhruba ak stláčaš vždy približne rovnako, aj ja to tak robím 😉

evening_star
19. črc 2012

Kočky, dnes som prvýkrát dala 30!!! Meriam krajčírskym metrom. A to som začínala na 15. Som na seba hrdá, ozaj to dobre robí na psychiku, cítim sa na pôrod pripravená. Aj keď tie vyššie čísla ako 28-30 nikdy nedám na prvé nafúknutie. Vždy začnem zľahka - tak 24-25, vypustím, a až na tretíkrát sa mi to zadarí. Ale pôrod bude len naostro - žiadne precvičovanie 🙂 Takže teraz sa to budem snažiť len udržiavať a skúšať to dať nie na tretíkrát, ale na druhý, resp. prvý... Predtým som si nevedela predstaviť, že tú tridsiatku raz dám - keď som prvýkrát mala len 15, aj to s vypúlenými očami - niektoré tu dávajú na prvýkrát aj 20, aj viac. Potom bola kríza na 27 - tam som sa držala aj 4-5 dní a a nie a nie viac. Teraz sa len modliť, aby to všetko hladko prebehlo. Cvičeniu zdar!

aknedz
19. črc 2012

@evening_star Veľká gratulácia!!! 😵 Ja som teda dala na prvýkrát 19 (som prvorodička) ale to som predtým 3 eýždne masírovala hrádzu...No ver, že aj tak je pre mňa nepredstaviteľné, že dám tých 30, uf 😕 a tiež som zvedavá ako to bude pokračovať, či to bude postupovať alebo sa to nachvíľu aj zastaví na nejakom obvode....
Tak držím palce, nech to všetko výde a cvičenie pomôže!!! Potom daj vedieť 😉

gabbika
19. črc 2012

Ahoj kočky, jdu vás po porodu povzbudit. V neděli se nám narodil chlapeček s mírami 3960g a 54 cm. S epinem jsem se pohodově dostávala na 25 cm, nechtěla jsem si způsobit předporodní poranění a začala jsem cvičit opravdu až v 38 tt. Porodila jsem ho i přes jeho váhu přirozeně, s malým nástřihem - přesný počet stehů nevím, ale mohla jsem hned sedět, takže hráz reagovala hezky. Svoje připisuju i maliníku a pupalce, malý sestupoval opravdu rychle. Držím palce všem co to mají před sebou, dá se to zvládnout i když na měřáku netrháte rekordy🙂

sissi26
19. črc 2012

ahoj holky, taky cvičím už asi týden, ale nikde nepokračuju:( stále mezi 19-22 cm, víc ani ťuk:( a je to dost nepříjemné, dělám to přesně podle návodu a masíruju i hráz, a nic....tak nevím, moc mě to teda ani psychicky nepřipravuje🙂

hanickaa.d
19. črc 2012

@sissi26 neboj nevzdávej to, já cvičila zatím jen jednou takže nemůžu radit, ale nejsi sama, spousta holek dalo "jen 27" a zvládly porod výborně 🙂 to dáme!!! ještě máme čas tak pokračuj a uvidíš že se to přehoupne 😎

sissi26
19. črc 2012

@hanickaa.d já to nevzdávám, ale nikam nepostupuju a přijde mi to divné....27 cm mi přijde že toho nemůžu nikdy docílit😀 uvidíme, jako budu pokračovat...i kdybych se posunula jen o cm tak proste aspon neco....🙂

hanickaa.d
20. črc 2012

Holky ahoj já zatím cvičím ob den, na víkend jedem pryč tak nic nebude a podruhé jsem dala 18,5cm 🙂 no představa že musím zvládnout aspoň o 10cm víc není nic extra 🙂

zirafka87
20. črc 2012

Hlásím pokrok na 8,5cm průměr, snažím se držet tempo 0,5cm denně a vcelku to jde. Ale ta představa 10cm je hrozivá!! Navíc moje mimi bude mít určitě ještě víc 😀

hany1979
20. črc 2012

Ahoj cvičitelky, držím vám všem palce a přeju hodně sil do cvičení. Ono opravdu: těžko na cvičišti, lehko na bojišti 😉 aspoň tedy u mě.
A prodávám epi-no, kdyby někdo chtěl. Přiznávám, nepoužívala jsem kondomy, ale hygienu ano, před každým cvičením i po něm jsem balonek řádně umyla mýdlem a teď na konci těma desinfekčníma čtverečkama. Hodně mi jich zbylo, tak pošlu s epinem. Když to někomu nebude vadit a sám bude používat kondomy, tak mi písněte. Cena 1300,- Kč, kupované v dubnu 2012, takže ještě dlouho v záruce.

sissi26
20. črc 2012

holky chci se zeptat, používáte na epino ještě nějaký lubrikant?🙂

pumuckl
20. črc 2012

Tak jsem už taky začala cvičit. Ale musím přiznat, že z toho nemám moc dobrej pocit. Při prvním cvičení jsem nafoukla balonek a najednou manžel otevřel dveře, já jsem se lekla, protože jsem to nečekala balonek vyjel a teda příjemný to nebylo. Teď už si dávám pozor, aby se to neopakovalo. Mám problém odhadnout ty 2/3 a balonek mi zatím hodně vyjíždí. Zkoušela jsem zatím 2x, tak snad tomu přijdu na kloub a půjde to. Našla jsem si papíry z prvního porodu a tam jsem se dočetla, že syn měl hlavičku 35cm, tak mě to teda moc nepodpořilo. 😒 ale když už to epino mám, tak budu cvičit a uvidím.
@evening_star GRATULUJU!!! Skvěle se to čte, že se dá z 15 dostat poctivým cvičením na 30cm. Můžu se zeptat jak dlouho a jak pravidelně cvičíš? 🙂

evening_star
21. črc 2012

@pumuckl Ahoj, začala som v 36. týždni (takže už asi 3 týždne) a cvičím raz za deň, asi štvrť až pol hodiny. Niektoré dni som ale mala aj pauzu, keď som cítila, ako keby som mala tam dole svalovicu - vtedy som trochu nechala tie svaly oddýchnuť. Termín mám o týždeň, ale som ešte zavretá, prckovi sa nechce von. Dúfam, že to všetko dobre dopadne...

lorreine
21. črc 2012

Ahoj holky, mam otazku, aka poloha je vam najprijemnejsia pri cviceni? Stale si tu svoju hladam. Inak som na obvode 22 zatial a zacina to byt tazke...Vyjede vam ten balonek v pohode, potom, co uvolnite svaly? Mne moc nechce...musim mu trochu pomoct...niezeby to bolelo, ale je to neprijemne...

lorreine
21. črc 2012

@sissi26 Ano, ja pouzivam Durex na vodnej bazi. Ale zase toho nesmiem pouzit vela, pretoze potom je to ako namydleny blesk 🙂....

sissi26
21. črc 2012

@lorreine 😀 jo no😀

aknedz
22. črc 2012

@lorreine ahojky, ja som začala cvičiť už len v polohe takej ako sa u nás rodí....aj ke´d napr.na boku je mi to príjemnejšie ale aj tak mi tak nedovolia tlačiť, tak aspoň si zvykám 😅 Dnes som cvičila šiesty raz a som na obvode 23,5cm ale ako píšeš do istej miery musím trošičku potlačiť von a potom zase v určitom mieste tlačiť proti balóniku prstami aby nešiel príliš rýchlo von a náhodou som si neublížila

lorreine
22. črc 2012

@aknedz No tak ale teoreticky by Ťa mali nechať rodiť, tak, ako Ti je príjemné, nie? Pokiaľ Ti to nieje príjemné na chrbte, tak to je na nič. Ja som zatiaľ v takom polosede. Ale najradsej by som si čupla. Skúsim to zajtra a uvidíme, či mi to pojde ľahšie. Ono spolieham na to, že v porodnici majú tu "rodiacu stoličku" alebo ako sa to volá, tak tam sa dá trochu akože simulovať "čupnutie" 🙂. Uvidíme. No inak dnes zo mňa ten balónek po zatlačení úplne vyskočil...to bolo komické...až ma to rozosmialo...kiež by som mala aj pri porode úsmev na tvári... 🙂

zirafka87
23. črc 2012

Holky, poraďte mi ještě s jednou věcí, když balonek uvnitř nafouknete, jak dlouho ho tam necháte zavedený? V manuálu píší 1-10min, to mi přijde zajímavé rozmezí 🙂 Ale hlavně si ho musím celkem silou přidržovat uvnitř, aby nevyklouzl, a z toho bolí prsty jako blázen, vydržím to max. tu jednu minutu. Pokud ho zavedu hlouběji, tak to jde, ale to pak asi postrádá význam, ne?
Jinak já jsem po 5.cvičení na 27cm, ale už to jde pomalu, bojím se, abych se při vytlačování nezranila..

aknedz
23. črc 2012

@lorreine Nuž, zdá sa mi že, v niektorých českých pôrodniciach sú už s pôrodmi úplne niekde inde...nehrozí mi pôrodná stolička 🙄 akurát ten polosed 😀
Ja sa bojím ten balónik nechať vyskočiť aby som si nespravila trhlinku, keĎ prechádza tým miestom tak radšej robím protitlak aby šiel pomaly, to si dobrá, že si sa ešte aj smiala pri tom 😀 😀 😀 možno to tak bude aj pri pôrode 😉

aknedz
23. črc 2012

@zirafka87 Fíha, tak to si dobrá, že na 5te cvičenie dáš 27, klobúk dole!!! Čo sa týka hĺbky zavedenia balónika, tak ja ho zavádzam tak,že je cca tie 2/3 vo vnútri ako píšu v návode, teda trčí len ten konček a kúsok balóniku...no a k tým minútam vo vnútri, ide o to, že napr. na začiatok nafúknem aj 10x za sebou v pohode a potom kažé ďalšie dofúknutie vo vnútri dosť tlačí, tak chvíločku predýchavam aby tlak povolil a dofúknem a tak postupne...preto keď zvyšujem počet nafúknutí, tak už chvíľku čakám a až potom tlačím cez hrádzu aby sa mali šancu roztiahnuuť aj pôrodné cesty, nielen hrádza 😉 Tak ho mávam vo vnútri cca 5min.

lorreine
23. črc 2012

@zirafka87 27 je super. Gratulujem. Ja to robim podobne ako @aknedz, takze najprv nafukujem v pohode. Potom, ked uz citim tlak, tak predychavam a snazim sa dostat dalej. Ale tak ako pisu v navode, zostavam pod hranicou bolesti. Inak ja si na balonik davam trochu lubrikantu (ale naozaj len trosicku), aby mi slo lepsie zavadzanie. Niekedy si balonik musim pridrzat, ked robim prve cvicenie - taham ho svalmi hore. Potom ho nafuknem a necham ho tam cca 5 minut. Nemusim ho pridrziavat, pretoze on je najsirsi hore , teda mi tam drzi sam. Snazim sa zhboka dychat a uvolnovat svaly. Potom tlacim a ide von. Zatial som po troch cviceniach na 24...snad to pojde lepsie. Dnes som skusila podrep pri vytlacani a slo to uplne super, takze sa budem snazit rodit v nejakej takej polohe.

lorreine
23. črc 2012

@aknedz Tak neviem, ci su v CR dalej. Asi zalezi ako kde. V porodnici, kde budem rodit, maju rodiacu stolicku v kazdom porodnom boxe, ale dnes som nasla taku polohu, ze ten polo-podrep sa da simulovat aj na klasickom (teda novom type) porodneho lozka. Lezat pri porode uplne by som nedokazala. Citala som knizku od jednej super gynekologicky Christiane Northrup, ktora spravne napisala "skuste sa vykakat v lahu, to nejde". A ma sakra pravdu, tlacenie (akekolvek) je jednoduchsie v sede.
Inak s tym smiechom...no vies, ten balonik uplne vystrelil, tak to bolo vtipne. Videla som aj na youtube jeden porod, kde to mimco normalne vyskocilo, ze ho skoro nechytili...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru