EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

terak
11. pro 2010

@petja no, vzhledem k tomu, ze v porodnim planu mam, ze nechci podavat zadne medikamenty, minimum gynekologickych prohlidek atd. tak fakt nevim, jak by to chteli ctit. Ja si ho ani sebou neberu. Mozna je to radikalni nazor, ale mam pocit, ze co je dulezite reknu v tu danou chvili osobne. A za pul roku, co se tim trosku zaobiram, tak jsem nenarazila ani na jednu holku, co by nakonec rodila podle sveho porodniho planu. Ale je dobre si ho napsat aspon sama pro sebe, radu veci si tim ujasnis, treba kvuli vyberu porodnice atd.

delf14
11. pro 2010

ahojky holky náhodou je moc dobré mít porodní plán,jasně někdy se podle toho nejede,alespon sestřičky a doktor vědí co by jste si přáli.i poradkyně laktační co jsem byla na kurz říkala at si ho uděláme,at máme představu co a jak,že to vítají.o se týče nástřihu,já osobně jsem se zmínila v plánu a zvýraznila,že si ho nepřeji ale pokud by mělo dojít k velkému natržení,že radši ten nástřih,a není pravda,že ho nedělají automaticky někteří doktoři radši udělají nástřih preventyvně jen aby to urychlili,tak jsem nakázala partnerovy aby ho hlídal,aby nebral nůžky a snažil se uchránit hráz. 🙂 u dcery mi udělali nástřih a ani mi o tom neřekli byla jsem dot naštvaná.

terak
11. pro 2010

Holky a my nemame pusinku abychom si rekly? 😉 Kazdopadne to je fakt jen muj nazor, nikomu to nevnucuji. Zatim byl vsem ktere znam porodni plan na dve veci.

Ja jsem v planu mela napr. ze nechci nastrih, ze nechci pichat vodu a podavat medikamenty. Vzhledem k tomu, ze uz od utery budu napojena na oxytocin, vodu mi taky pravdepodobne budou muset pichnout, aby se to rozjelo a protoze nemam vubec pripravene porodni cesty, tak ocekavam i takove chutovky jako kleste. Vybrala jsem si proste jen takovou porodnici, kde vsechno co chci, delaji automaticky 🙂

@delf14 teda ze ti o tom nerekli, to je docela hnus. V porodnici kam chodim na kontroly mi rikaji o vsem, co se mnou delaji, hned komentuji tlak, ozvy, vysledky ultrazvuku atd. Ale pokud to nekde neni automaticky, tak je asi lepsi ten plan mit a pro jistotu si napsat, ze to chces dat do lekarske dokumentace, kvuli pripadnym problemum. Ale jsi si jista, ze pred tim ten nastrih nebyl nutny?

delf14
11. pro 2010

@terak to právě nevím bohužel,ale co si ještě pamatuji tak řekl jdeme na TO a malá byla venku kdyby se aspon malinko snažil tak by řekl zkusíme tlačit pomaleji a zkusíme bez nástřihu,ale on né tlaačíme a basta a já se raovala supr bez nástřihu jsem porodila a ono prd když bral jehlu a nit tak mi to došlo a zároven jsem byla nasrana na něho,proto jsem to ted v plánu zdůraznila všechno co bylo špatně u prvního a co bych chtěla zlepšit,podotýkám,že malá nebyla v ohrožení,že by se muselo spěchat.byla jse děsně vytočená ale dost 😠 jasně určo to nebude vše podle plánu,ale už ten pocit,že jsem jim to tam napsala a zdůraznila je dobrý 😅
no kéž by se ti prcek umoudřil a šel sám 😉

delf14
11. pro 2010

jé holky slyšeli jte i o tom gelu co se dává?teda když si ho zakoupíte v lékárně,musí ho aplikovat porodník vy samy né a prý pomáhá a usnadňuje porod,jukla jse se na cenu myslela jsem že to bude tak kolem 500kč no a ono prd velebný soude stojí to od 2200kč já padla do křesla fakt

jonki
11. pro 2010

@terak ja som mala porodne prianie...konzultovala som ho na prvej poradni v nemocnici a potom pri prijme...bola ta ista dokina...a som rada, ze som si ho napisala a s porodom a tym ako ku nam personal pristupoval pocas porodu a tesne po nom som bola absolutne spokojna....takze ja triezve porodne prianie s realnymi ocakavaniami odporucam 😉

terak
11. pro 2010

@jonki ja uz mam jen jedno porodni prani ... konecne porodit 😀 😀 😀 😀

delf14
11. pro 2010

@terak 😀 😀 😀 😀 to věřím

andu
11. pro 2010

Ahojte po delší době. Prcek měl včera vylézt 😀, ale evidentně se mu ještě nikam nechce - a to je u nás dneska tak krásné zimní pohádkové počasí 😉
Včera jsem s lubrikantem vytlačila epino nafouknuté na 33cm (podle krejčovského metru), tak snad to půjde i u porodu jako po másle! 😉 Jsem říkala, škoda, že mimču nepůjde povolit ventilek, aby měl tu hlavu ještě menší! 😉 😀

@terak : No, tak nevím, ale i když jsem před porodem přesně věděla, co chci, při porodu jsem nebyla schopna absolutně žádné komunikace navíc! Navíc jako prvorodička jsem byla poněkud zmatená, takže porodní plán mě zachránil! Nikdo mi necpal nic, co jsem nechtěla, nebo neodsouhlasila a PA jely přesně podle plánu. Když chtěly něco udělat jinak, zeptaly se, jestli souhlasím atd.! Takže já jsem rozhodně pro porodní plány, ač né vždycky se dají plnit do puntíku!

jonki
11. pro 2010

@terak tomu prianiu rozumiem 😀 😀 😀 ja som prisla na poradnu a hovorim lekarke urobte nieco nech nerodim na vianoce...tak sme sa potom smiali obe....ja som mala pocit ze nasa E sa poberie na svet az po maturitne vysvedcenie 😀 ....mne lekarka povedala ze som na porod pripravena a ze moje telo uz viac neurobi pokial nedostane popud od babetka....a to som ju potom nosila este asi 11 dni 😕 pokial sa aj ona konecne rozhodla 😵

babika0
11. pro 2010

ahojte. baby vsetky si robite masaz hradze?

andu
11. pro 2010

@jonki : Hihi, s tou maturitou jsi mě pobavila! Přesně tohle jsem říkala před pár dny... Že malý snad vyleze už v obleku na maturitu! 😉 😀
@babika0 : Já tentokrát masáž hráze nedělám, jen epinuju 😉

louisiana
12. pro 2010

ahojte baby, hlasim sa do klubu epinaciek, vcera som to vyskusala po 1x, a som z toho smutna, vy tu pisete ze ste napoprve dali 5cm, ja len slabe 4 :(
dufam ze sa to nejak rozbehne, teda zatial ma to epino nejak nepovzdbudilo, vzhladom na tie 4cm, skor som sa zlakla ci nie som uzsia ako by malo byt normalne

jerryjanka
12. pro 2010

@louisiana poradim ti - nemeraj to tym ich metrom - meraj rovno obvod tam lepšie uvidiš pokrok a nebudeš taka deprimovana 😉

luckar
12. pro 2010

Tak mrkám jaké máte úspěchy. Mě docela brzdí kvasinky, takže jsem cvičila všeho všudy asi 5x, ale i to mě těší. Zatím jsem na 7,5 cm v tabulce..., ale mám ten problém, že se na hrázi trošku natrhávám, takže si myslím, že to už moc radši pokoušet nebudu. No uvidíme... Manžel si stejně myslí, že minimálně malý steh bude třeba, protože mám prostě hráz náhlou na natržení i při sexu (teda drobné prasklinky).
Jinak já používám na EPI suché kondomy a taky lubrikant...bez toho bych měla pocit, že se natrhnu okamžitě 😅.

jonki
13. pro 2010

@luckar ja som na tom bola asi podobne ako ty...skoncila som na 7...tiez koli miniranke na hradzi...a aj tak to bolo oki...mala som cca cm nastrih a jeden alebo dva vonkajsie stehy....a 4 hodiny po porode som sedela a nevedela o nich...teraz ani neviem ze som bola sita 😉 ...takze podla mna mozes byt v poho aj ked mas citlivu hradzu 😉

luckar
13. pro 2010

@jonki díky za info, dneska se mi podařilo dostat na 8 v tabulce, ale zase s malou prasklinou. Nebudu to hrotit. Říkám si, že u porodu ještě zapracujou hormony a všechno trošku povolí. No uvidíme. Určitě sem potom dám vědět jak to dopadlo.

kinsli
13. pro 2010

holky chtěla bych se zeptat jak dlouho si hráz pamatuje, že se s ní cvičilo??? Nacvička jsem si 30,5 cm a skončila. Teď chci začít cvičit když tak znovu až po vánocích.

shira_
13. pro 2010

@luckar ja som mala tiež stále prasklinky od epina, (tiež aj pri sexe, bohužiaľ) potom ma to štípalo a ešte sa mi do toho chytili kvasinky čo som musela preliečiť. teraz je to ale úplne v pohode, ja myslím že to robia hormóny. okrem tlaku na konečník necítim nič hrozné, aj vytlačiť balónik dokážem v pohode. dostala som sa na 28-29, necvičím denne, lebo sa mi nechce 😝 ale mám dobrý pocit, normálny pôrod by som mala zvládnuť.
@louisiana ja som prvý krát ledva dala dnu pôvodnú veľkosť epina a potom som nafúkla len kúsoček a nešlo to von. baby písali, že im to psychicky pomáha, no ja som bola z toho úplne mimo, že asi neporodím, keď nedokážem vytiahnuť ani malé epino. ale išlo to potom celkom dobre, síce sa mi zdalo občas, že pri tom trpím ako kôň a pri pôrode si budem musieť pýtať epidurál už na vrátnici 😲 postupom času sa telo asi pripravuje aj samo a hormóny robia divy, takže už to vidím optimisticky a nebojím sa pôrodu. len si prajem, aby bol spontánny, prirodzený a čo najskôr.

shira_
13. pro 2010

@jerryjanka inak tam je napísané, že po každom cvičení sa máš zlepšiť o 0,5cm. ale ja som to brala, že priemer, až po čase som pochopila že stačí obvod 😀

luckar
13. pro 2010

@shira_ já to beru taky jako takový malý uklidňující trénink...prostě uvidíme. Jsem přesvědčená, že když se hrázi při porodu věnuje PA, tak se dá zabránit prasknutí nebo nastřižení docela dobře. Přeju brzký porod, koukám, že už to máš taky za pár.

shira_
13. pro 2010

@luckar dám potom vedieť, či epino pomohlo 😉 už by som to aj ja chcela odkúšať na vlastnej koži.

louisiana
13. pro 2010

@jerryjanka
@shira_
diky moc baby za povzbudenie, o chvilu idem cvicit, uvidim ci sa "zlepsim" 🙂

luculele
13. pro 2010

@kinsli osobnu skusenost este nemam, ale citala som niekolko desiatok stran dozadu, ze si to pamatuje dost dlho... podla mna nie je mozne, aby sa ti hradza za tyzden, ani za dva, velmi stiahla...

katchi
13. pro 2010

Holky, prodavam epi-no, vice pres IP.

kinsli
13. pro 2010

@luculele moc díky 😉 za odpověď mě v sobotu už odešla zátka tak cvičit nechci. Nevím tedy jestli by cvičení vadilo nebo ne, ale nebudu riskovat. S Kačenkou odešla taky na 36tt a rodila jsem 37tt ( přesně za 8 dní ) uvidíme jak tomu bude teď.

luculele
13. pro 2010

@kinsli hiii tak to uz si blizko... ked uz mas 30 cm tak ja uz by som na to prdela, urcite sa to nescrvrkne 🙂

luculele
13. pro 2010

@kinsli este mozno by som trochu pomasirovala raz za cas hradzu prstami nejakym olejcekom ;)

kinsli
13. pro 2010

@luculele jasně, díky, Weledu mám 🙂 Uvidíme kdy to příjde. zkoumala jsem to tu na koníku a někdo jede ten den, někdo za 4 dny někdo za 14 dní a byla tam i maminka co vydržela 10 týdnů 🙂

luculele
13. pro 2010

@kinsli tak to ti biudeme drzat palce .. dnes som citala, ze dietatko sa samo rozhodne, ked je zrele.. Aj ja mam weledu, pekne vonia...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru