EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

vivianaba
15. črc 2010

@katy7 pouzivam Saloos olej na masaz hradze, neviem odkial si ale v BA som to videla vo viacerych lekarnach kde sa zameriavaju na homeopatika a bylinky, ale aj v bio predajniach. Pripadne sa to da objednat cez net, skus pozriet www.bio-market.sk.

Baby asi je to u kazdej ine s tou mocovou trubicou, ja som to len citala a mna osobne to v pololeze nepali, skor ked lezim na boku.
@valentinuska - dokazes cvicit s epinom sama na 4? To som ani neskusala lebo mam pocit zeby som tam balonik neudrzala, neudrzim ho ani v pololeze, na to potrebujem manzela. Jedine kde sa viem sama dobre "obsluzit" je v leze na boku.

nikka.vo
16. črc 2010

Jupí, dala jsem při čtvrtém cvičení (samozřejmě každé cvičení x pokusů) skoro 9, ono to jde 😵 😎 🙂 A teda to jsem zjistila fakt brzo, ale když mám pocit, že to už přes tu hráz nepůjde, že mě to už celkem bolí, tak mi moc pomáhá to vytlačit. Do teď jsem ho, blbec! nechávala jen vyklouznout a to je mnohem,mnohem horší. Takže nafouknout klidně víc, ale vytlačit, ikdyž by býval vyjel třeba i sám. Mě to přišlo zbytečný ho vytalčovat, když může vyjet a to je fakt na prd 😒 A taky mi pomohlo si u toho hrát na porod 😀 Jsem u toho funěla jak u porodu (ono to je teda už pěkně nepříjemný, i ten tlak na konečník ) a pak jsem ho vytlačila. Ale balonek jsem si na břicho nepřikládala, nebojte 😀

keminek
16. črc 2010

@vivianaba tak já se zvládnu obsloužit jedině v pololeže/polosedě. Ve všech ostatních polohách musí pomáhat manžel. Na boku taky. Musí mi držet nohu. Jak je furt vedro, tak to nějak už přestávám zvládat. Pomáhá mi teda už i v tom polosedě, protože je to pro mě prostě pohodlnější, když mě nebolí ruka z přidržování. Teď jsem 2 dny necvičila, protože mi nehorázně tvrdlo bříško - skoro furt. Ale dneska to zkusím, tak uvidím, jak je to v mém případě.

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo 😀 😀 😀

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo no super! 😀 😎 tak to jsme na tom stejně 🙂
já si dala ještě 2x opáčko, že jsem se to nesnažila zvyšovat. pro jistotu, bála jsem se 😅
akorát mi řekni, co myslíš tím vytlačováním vs. vyjížděním? ten balónek se cpe ven sám. s větším průměrem mu to jde hůř, ale vyklouzává taky a přidržujeme ho, aby nevylezl moc rychle.

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo pardon, já už to asi chápu.. že tím vytlačením (kterého se bojím, protože se naopak snažím o co nejpomalejší průchod balónku, aby se hráz roztáhla pomalu) si vlastně pomůžeš.. aha 😉
a jinak já si taky myslela, že přes 9 to už jít nemůže. Ale může 😀 A co říká manžel, tak ta hráz má v pohodě ještě vůli. Nevypadá extra napnutá. 30 cm dám přibližně na 34 stisků a 31 na cca 37 stisků. A vždy až ke konci cvičení.. 😅 jó kdyby to šlo už tak v půli 😉 😀

nikka.vo
16. črc 2010

@keminek přesně tak, já ho nechávám na té hrázi docela dlouho, ono tam jde o pár milimetříku, kdy to štípe, nebo je to hodně nepříjemné tak nějak nejvíc, takže tuhle fázi, kdy už si myslíš, že je čas dostat balonek ven dokončíš vytlačením, ne vyklouznutím 🙂 Taky ho nechávám do poslední fáze vyjíždet, nechávám tu hráz si zvyknout, ale prostě pak když si řeknu že finíto, už ho vytlačim 🙂

nikka.vo
16. črc 2010

Já třeba jen poprvé zavádim téměř vyfouknutý balonek, pak při tom opakování už si zavedu balonek třeba na 6-7 nafouklej, tak nějak mi to přijde lepší a nemusim foukat jak blb znovu od začátku. On tam po předchozím vytlačování mnohem víc nafouklého balonku docela v pohodě zajede a já si ušetřim práci. 😅 Takže já stisky nikdy nepočítám 🙂

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo joo jasně, chápu 🙂 když už jsme u toho, tak si vzpomínám, že ono to vlastně stejně při porodu tlačí samo, nedá se to ovládat a je to tak velký tlak, že budu mít co dělat, abych tolik netlačila - samozřejmě pokud bych to chtěla zpomalit 😀

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo tak to já jedu pokaždý od začátku.. foukám jak divá 😅 😅

nikka.vo
16. črc 2010

@keminek a máš k tomu nějaký speciální důvod, jako třeba to počítání stisků, nebo tě jen nenapadlo, že by sis tam mohla zavést už nafouknutý?
Já se přiznám, že by mi asi nevyhovovalo cvičení s mužem. Tedy první a zásadní problém je že mi to přijde takový intimní (nestydím se před ním, ale u všeho být nemusí 😀 ) a druhá a to dost podstatná věc, že bych asi měla divný pocit, že si to nereguluju sama - např to jak moc chci balonek zastrčit, nebo naopak tu hráz trochu potrápit. Dost často musim balonek zase zastrčit, protože je mi to nepříjemný a opakuju o pár vteřin později.

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo spec. důvod nemám. Ono jak jsem to nafukovala, kam to šlo, tak jsem si při tom počítala ty stisky a pak už jsem si chtě nechtě zapamatovala, na kolik stisků jsem zvládla urč. obvod. A teď už mi vyhovuje se podle toho orientovat. Takže jde o zvyk. A zavést si nafouklý balónek mě pouze nenapadlo 😀
Jinak balónek si našteluju, jak potřebuju a přidržím, kde chci a manžel to pak drží na této pozici. A když se třeba zadívá na tv a cítím, že mi to trochu zajíždí nebo že to naopak pouští, tak na něj houknu 😀 Ale většinou není problém, prostě to drží na určeném místě 😀

Prostě jde o to cvičit to tak, aby to bylo co nejeefektivnější 😀 a klidně v jakékoliv poloze, byť bych v ní nerodila. Prostě ať si to zvyká. Já když to nešlo dál, tak jsem ten balónek nechávala víckrát vyjet během toho jednoho cvičení. A s každým zavedením to bylo lepší, dneska už to jen ufouknu, když něco chci poopravit. A teda nedržím ho uvnitř ani 5 minut. Na každý průměr tak 1-3 min. Nemám na to nerva, trpělivost.. 😅

nikka.vo
16. črc 2010

@keminek hehe, úplně to vidim, přesně se mi hned vybavilo malé dítě co chce krmit bratříčka nebo sestřičku, baví ho to chvilinku a pak už tu lahev vůbec nedrží nahoře a ta savička miminku vypadává s pusy 😀 😀 😀 😀

Možná to teď ke konci taky vyzkoušim počítat, je fakt že je pohodlnější cvičení, když víš bezpečně, že jseš cca na té úrovni kde minule, já to holt zkoušim několikrát podle tlaku při vyjíždění, jestli mám ještě přifouknout, nebo ne.

keminek
16. črc 2010

já když už jsem někde na 9, tak na další zavedení nafukuju dost rychle i uvnitř, takže mi je to jedno. I když zavést 6-7, jak píšeš, je zas dobré v tom, že to opět tu hráz potrénuje 😉 si myslím.
Při prvním zavedení mi je nepříjemných i 10 - 15 stisků, při nějakém dalším zavedením o 15 stiscích skoro nevím, už je nevnímám..

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo je fakt, že i podle tlaku poznám, že jsem už někde jinde.. že to vnímám i bez počítání. Ale přesně tak.. je to pro mě jistota. Vím, kde jsem. Musí akorát ty stisky být podobně silné, abych pak nečučela, že na 37 stiscích mám jenom 30 cm nebo naopak už 32 😅 To už pak je i podle toho pocitu právě. Takže nejjistější asi je, tisknout ten balónek co nejvíc, alespoň většinu stisků.

nikka.vo
16. črc 2010

@keminek to budou bicáky po porodu 😀

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo 😀 😀 to epinování je fajn co? 😉 na psychiku a i je to zábavný. Normálně se na to i těším 😀

nikka.vo
16. črc 2010

@keminek mno, tak já se na to vždycky ,,těšim" tak strašně moc , že cvičim ob den a to jsem ráda, že se vůbec dokopu 😝 😅 😀 Fakt je to zábava 😀 ale potom mám z toho dobrý pocit, to jako jooo 🙂

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo no víš.. tak zas moc se netěším 😝 😅 taky tam mám přestávky, prostě denně se nedokopu, na to jsem děsná lemra. Jednou se mi chce spát, jindy mi tvrdne břicho, pak jsem jen líná 😅 Já třeba chci trénovat častějc, jenže má vrozená lemrovitost mi v tom brání 😅 Ale je to takový správně motivační, to se musí nechat 😀 Hlavně když to vždycky popolezlo, tak jsem z toho byla na větvi 😀

keminek
16. črc 2010

ono to taky jde se mnou z kopečka 😅 přeci jen konec 39. tt. je na mě už znát. A to teda hopem, protože ještě před týdnem to bylo vcelku v pohodě a před 2 týdny jsem byla jak laňka 😀 Ale tak nějak jsem zvelrybovatěla 😅

nikka.vo
16. črc 2010

@keminek já nejsem jak laňka už asi měsíc, tak nestraš, že to bude ještě horší 😅 😅 😅 , jinak ty už jseš za vodou, já až budu mít nacvičeno to co ty, tak si budu skákat metr vysoko...ehm, tak nebudu skákat, ale budu naznačovat, no 😀

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo jako je to znát. Já byla doteď byla totiž zavřená a až teď mi vyskočilo CS. Poskakuju jak paňák, chodím jak medvěd protože mě bolí na spodku ty vazy a bříško víc tvrdne a mám např. problém vstát z pohovky 😅 Ty budeš mít nacvičeno to samý, co já teď někdy už během pár dní. Jde nám to úplně stejně rychle, řekla bych 😀 Já těch 9 nebo 9,5 taky dala na 4. pokus.

keminek
16. črc 2010

samozřejmě myslím ty dny, kdy se neflákáš 😀

nikka.vo
16. črc 2010

@keminek - těch dní kdy se neflákám je málo 😀 Teď třeba celý víkend cvičit nebudu, bo jedem s kamarády na chatu, tam by to asi fakt nešlo 😅

akri
16. črc 2010

@nikka.noo teda já koukám, to je postup 🙂 Asi se budu muset taky trochu víc potrápit, at to trochu postupuje. Já jsem včera dala necelých 8,5, ale samozřejmě až nakonec. Napoprvé to bylo slabých 7. ☹

valentinuska
16. črc 2010

Kemi, tak to jsem ráda, že to máš stejně - poprvé je mi nepříjemných při zavedení i těch deset stisků, takže nechávám vyjet balonek poprvé klidně na 6 🙂 Hned pak si to ale zvykne a už mohu dál přidávat o dost víc ...

Když Vás tady čtu, tak jediné, co mi přináší uspokojení, že před druhým miminkem mi to už určitě půjde lépe 🙂 Teda doufám ...

Jediné, co mě na tom všem zaráží je to, jak všichni říkají, že se to tam potom všechno vrátí do původního stavu, smrskne se to apod. A při tom doktoři říkají, že druhorodičky už většinou nastřihávat nemusejí i když nemasírujou ani nic ... To jak postupujete s Epinem vypadá taky tak, že už se to zase tak moc do původního stavu nevrátilo, že je to dost a dost elastické ...
Takže se začínám bát toho, že si po porodu už moc dobrého sexu neužiju, protože tam budu mít "vrata od chlíva" (a zvlášť při mém štěstí 🙂)

luciolka1987
16. črc 2010

cau dneska k ranu me probudila bolest v pobrisku,je mozne ze to uz byli poslicci?Trvalo to tak hodinu bez prestavky a bylo to jako krece pri menstruaci v podbrisku a v dolni casti zad a vystrelovalo to az k trislum.Ja vubec nevim jak poslicci probihaji ale myslela sem si ze to budou nepravidelne bolesti,ale tohle bolelo celou tu hodinu jen obcas to trochu polevilo.Docelo me to vydesilo 😖

lio
16. črc 2010

@valentinuska dle mého se bojíš zbytečně.....kdyz se to procvičuje, stává se to elastické, kdyz se přestane cvičit, tak se to zase ztáhne...druhorodičky maj výhodu v tom, že maj t porodní cesty už jednou "protažené" ne tu hráz.....takže je spousta druhorodiček, co maj nástřihy i po druhým.....ale maj rychlejší porod, z důvodu ze maj uz rozestouplou pánev a proodní cesty jsou uz jednou protažené 🙂
takze tohodle se neboj...l

lio
16. črc 2010

@luciolka1987
šak už máš na poslíčky čas, pokud se tedy rozhodly tvé těhu doprovázet....já je měla ve 31 a přesne jak ppopisuješ bez toho vysřelování do třísel..ale stálá bolest, jakobych to měla každou chvíli dostat. kdyby tě to trápilo hodně, zkus vanu, po té poslíčci zmizí......a můžou být bolestivější jak kontrakce, tak se neděs, tělo se připravuje

luciolka1987
16. črc 2010

@lio dik myslela sem si to ze to bude ono ale pro jistotu sem se zeptala 😀 .no uz sem uvazovala ze skocim pod teplou sprchu ale asi bych vsechny pobudila a byli by poplasenejsi nez ja 😀 ve ctyri me to probudilo a do peti sem stridave pochodovala a sedela, lezet sem nemohla tehdy to bylo nejhorsi.Pritel si v klidu chrupkal a ja sem trpela ☹ No ale jestli to bude jeste horsi tak teda potes 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru