EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

j1tka
18. bře 2012

tak si myslím, že dostat se přes 8,5 bude náročné. Týden cvičení a zvládám max. 8,5 = 27 cm.

vendy26
19. bře 2012

Holky, tak konečně mě pustil strach ze cvičení a výsledek se hned dostavil - včera 7 možná dokonce i 7,5! A to 3. den cvičení (PÁ, SO jsem se flákala).
Jinak mám dotaz - při každém cvičení vždy tak 3x nafouknu, pak cítím pnutí, musím chvíli počkat a pak pokračuju dál, ale už bez větších obtíží. Tím chci říct, že za celou dobu cvičení cítím největší "bolest" právě po těch 3 náfucích, pak už mi přijde podstatně snesitelnější. Máte to některá taky tak?

kulenka
19. bře 2012

@vendy26 Mám to podobně, i když ne po třech nafouknutích 😉 Prostě foukám, až mám trochu nepříjemný pocit, potom chvíli počkám, dýchám a zase přifouknu ... mám strach, abych se netrhla, takže radši opatrně 😅

j1tka
19. bře 2012

@kulenka jj, tak tak, cvičím tak, že nafukuji do té doby, než je to pro mě nepříjemné, pak chvíli čekám-dýchám a pak zase přifouknu, pokračuji tak do té doby, než je to pro mě nepříjemné, když už cítím moc velké pnutí, že dál bych už to nedala. No a dál jak 8,5 nemůžu jaksi dát. A dokonce se mi zdá, že jakmile je víc balonek nafouknutý, tak ani nevyjíždí-spíš naopak ho musím trochu povytahovat🙂

vendy26
19. bře 2012

@kulenka Jj, taky se nechci trhnout, aby mě to pak zbytečně neblokovalo ve cvičení, když bych si kvůli tomu musela dát pauzu...
@j1tka 8,5 je hezký a ještě je čas něco nacvičit🙂

kulenka
19. bře 2012

@j1tka Mně přijde 8,5 už krásných 😉 Ještě zapracují hormony u porodu 🙂
Po čtyřech cvičeních mám 7 a jsem zatím spokojená ... jak říkám, radši pomalu 🙂 A ze začátku jsem měla i strach, několikrát jsem kontrolovala, jestli není na balonku krev 😅

j1tka
19. bře 2012

@kulenka jj, tak tak, taky radši pomalu. 7 šlo docela rychle, až jsem se divila🙂 Cvičím jednou denně, max 20 min. Ale bojím se, že malej bude dřív, tak asi začnu 2xdenně.

kulenka
19. bře 2012

@j1tka Tak dneska 8 😲
Taky cvičím 1x denně asi 20 minut, včera jsem si dala pauzu 🙂 Zatím to tak i nechám a uvidím, jak se to bude vyvíjet 🙂 Ale já jsem teprve 36 tt, takže mám času dost ... tedy pokud bude prcek vzorný a narodí se podle termínu 😀

dulkagabulka
19. bře 2012

dulkagabulka Dňa 26.3.2012 bude na STV2 odvysielaná relácia Medicina, ktorej témou budú Moderné metódy pôrodov. Hosťami relácie budú prednosta nemocnice na Kramároch, Doc. MUDr. Igor Rusňák CSc. a riaditeľ sanatória Koch MUDr. Vladimír Cupaník, PhD.. Členky OZ Ženské kruhy pripravili pár diváckych otázok, ktoré zaslali redakcii STV a ktoré si môžete prečítať v príspevku . Nevieme či otázky budú aj hosťom relácie položené. Ak vás otázky zaujali a chcete vidieť odpovete, pozrite si reláciu v pondelok dňa 26.3.2012 na stanici STV2

http://www.zenskekruhy.sk/index.php/akcie/pozyv......

j1tka
19. bře 2012

@kulenka no, já se už začínám bát... ale už se těším až toho našeho kloučka uvidím. Už se to blíží a tak musím cvičit...

kulenka
19. bře 2012

@j1tka Když jsem šla cvičit poprvé, nafoukla jsem si balonek na těch 10 cm a usoudila, že tohle nikdy nedám 🤐 Začínala jsem na 5,5, takže půlka 😅
A ono to po půl centimetrech jde ... když jsem dneska viděla těch 8, byla jsem překvapená a ráda 🙂
Těch tvých 8,5 je bezva 😉 Už bych se nebála být tebou 🙂

rosny
19. bře 2012

@j1tka @kulenka 20 min, tak to jste dobry, me to tak dlouho nebavi, priznavam, ze davam jen 10min....

bugee
19. bře 2012

Ahoj holky, taky jsem se pomaličku pustila do cvičení - když jsem cvičila poprvé, měla jsem pěknou depku, začínala jsem na 16cm... 😒 a myslela jsem, že se přes 20cm nedostanu. Navíc, když jsem tu četla druhorodičky, které dávají na první cvičení 23cm, tak jsem měla chuť s tím praštit 😠 Ale dnes už jsem dala 23.5cm, jen mi dole u hráze praská nějaká žilka, chvilku to krvácí, chvíli ne, i když jsem si dala tři dny pauzu, tak se to dnes objevilo znovu asi v půlce cvičení, ale pak zas nic... Nic mě nebolí, natržená nejsem, ale hrotit to nebudu, mám ještě dost času. Někdo tu psal, že se dole uvolní až za cca 20minut, mám to stejně, nejdřív jsem fest sevřená, pak se to postupně pomaličku uvolňuje, takže musím cvičit 30-35minut, abych dělala nějaké pokroky... Jinak mám zatím prcka otočenýho koncem pánevním, takže ani nevím, jestli mi to cvičení k něčemu bude...

j1tka
19. bře 2012

@rosny no, já si dávám 3 pokusy. tak na jak dlouho to vždy vyjde 😀 Ale ten první trvá nejdýl.

dandelion
19. bře 2012

@rosny no já si teda stopuju těch 10 min v sobě a pak vytlačuju..

j1tka
19. bře 2012

holky a taky když ho máte víc nafouklý, tak spíš zajíždí do vnitř? musím ho spíš vytahovat než přidržovat 😀 a pak už krásně vyjede

zdeniii
19. bře 2012

@dandelion to vydržíš těch 10 minut? přijde mi efektivnější nafouknout a vyndat víckrát za sebou než čekat deset minut... tak teda cvičím já...

kulenka
19. bře 2012

@bugee Po prvním cvičení jsem taky jen nevěřícně koukala na svůj "výkon" 5,5 ... nevím teď kolik cm je to obvod 😀 😉

@rosny Tak já těch prvních deset posiluju svaly pánevního dna, jak je to napsané v tom návodu 😅 Pak dalších 10 - 15 mins nafukování, většinou 2 - 3 pokusy 😅

zdeniii
19. bře 2012

@bugee cvičení ti jde skvěle, sji moc šikovná. Chce to čas a klid a jde to jak sama říkáš. Malý se ještě otočí uvidíš, a porod KP taky jde 😉

bugee
19. bře 2012

@kulenka 5,5 průměr je 17cm obvod, takže aspoň +1cm oproti mně 😉

@zdeniii Děkuju moc za povzbuzení 🙂 Budu nadšená, když natrénuju 26-27cm, to bude pro mě osobně velký úspěch.

kulenka
19. bře 2012

@bugee Lepší pomalu, ale jistě 😉 Určitě to zvládneš 🙂 A malý se snad ještě otočí ... mně tedy někdo radil na otočení kočičí hřbety, ale naštěstí to nepotřebuju 🙂

dandelion
19. bře 2012

@zdeniii jako já jela podle návodu :D nechat 1-10min.. a pak vytlačit.. ale asi fakt bude efektivnější třeba nechat 5min a pak zopakovat.. zkusím ;) ;) ;) já si jako poradit nechám ráda!!! 🙂) ;) jinak první minutu cítím jak se to tam přizpůsobuje balónku a pak už si zvyknu, že ho skoro necítím.. jinak jsem trochu navážkách jak a kolik dneska nafouknout.. páč pokaždý sem nafoukla 8x a lítali mi tam cenťáky :D 🙂) no zkusím pomalu 9x a uvidíme.. 🙂 kdyžtak při vytlačování maličko odfouknu.. 🙂)

bugee
19. bře 2012

@kulenka Uvidíme... kočičí hřbety jsem slyšela taky, jenže mám dost vážné problémy se žlučníkem a když si kleknu do této pozice, hned mi všechno na něj tlačí a je mi blbě... Malej byl jinak od 29tt až do 34tt otočenej správně, nevím proč se zrovna v době, kdy by tak už měl zůstat, otočil naopak 😖

kulenka
19. bře 2012

@bugee Aha, tak to chápu ... jedině se zeptat Dr. jestli je i jiné cvičení? 😕
A já jsem se prý otočila týden před porodem nožičkama dolů, jinak celou dobu správně ... holt mají ty mimča svoji hlavu 😅

rosny
19. bře 2012

ja se bojim vytlacovat a vubec nak stahovat svaly, pac jsem otevrena a fakt se mi nehodi, abych porodila driv, takze ja to delam spis jak Zdenka, nafouknu, chvili necham a vytlacim, nebo jen vypustim a nafukuju znovu

zdeniii
19. bře 2012

@bugee to určitě dáš já při prvním těhu dala 29, teď mám 30 a šlo to rychleji... víc trénovat ani nehodlám... 😉

@dandelion mně to teda přijde epší to víckrát protáhnout než to držettak dlouho, což bych ani neudržela 😀

luckap123
19. bře 2012

holky můžu se zeptat jak se měří ta velikost nafouknutí epina? at už podle metru nebo podle té šablony? to se měří v tom nejširším místě při nafouknutí?

luckap123
19. bře 2012

tak jestli jsem to dělala dobře,jakože myslím že jo 😀 tak jsem dneska napoprvé dala 24cm ..nafoukla jsem asi desetkrát a udržela ho tam bez přidržování,chvilku nechala,apak pomalu vytlačila..myslím že tam byla ještě rezerva tak jedno,dvě přifouknutí
takže napoprvé asi dobrý,že?

ivicek1
19. bře 2012

Ahojky,chci se zeptat,nevíte prosím,zda-li mohu cvičit i po odchodu hl.zátky? Pač mám pocit,že mi něco takového dneska začlo,mám obavy,že porodím dříve a nestihnu nacvičit 😒 ,ale zase bych nechtěla nějak cvičením uspíšit porod,tak nevím 😕 ,prosím poraďte 🙂

dandelion
20. bře 2012

@zdeniii no tak je to asi fakt lepší.. 🙂 včera 23cm.. 🙂 trochu zabolelo, ale šlo to.. dneska zopakuju těch 23cm, abych si zvykla.. je blbost teď cvičit 2x denně? jako ráno zopakovat večerní hodnotu a večer přidat? nebo je to zbytečný?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru