EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

anka.
28. bře 2012

@bugee díky moc! to jsem potřebovala slyšet (číst)! 😵 jsem z toho už celkem vyřízená...

dandelion
28. bře 2012

@anka. jinak mě vyhrožují taky císařem.. léčím se celé těhu s vysokým tlakem.. teď se ustáli, tak mi snad dají šanci.. 🙂 ;) tak uvidíme 🙂

j1tka
28. bře 2012

@anka. já mám úplně nový a použitelnost je napsaná 2017-jsem sešla kouknout 😉
a jinak držím pěsti

anka.
28. bře 2012

@bugee tak držím palce a kdyžtak dej vědět jak jsi dopadla...taky nemusíš kdyžtak souhlasit pokud bys měla pocit, že je to jen preventivní sekce. ale je to težký 😖

anka.
28. bře 2012

@j1tka díky moc

anka.
28. bře 2012

@dandelion moc Ti to přeju, aby to vyšlo tak jak chceš...je to ironie, že zrovna my, co tak toužíme zůstat bez jediného stehu bysme měly končit na operačním stole, co? ☹

bugee
28. bře 2012

@anka. Budu se snažit nesouhlasit co to jde 😉 Našeho miminka se dočkáme po 15 letech, po 3 mimoděložních těhotenstvích, po x operacích a x pokusech IVF... Proto bych si ten jeho příchod mezi nás chtěla vážně užít, jak se dá, i když to bude bolet, ale to vše předtím bolelo daleko víc a dýl... Když to ale jinak nepůjde, nedá se nic dělat ☹ Zatím je navíc prcek koncem pánevním, a jak jsem se včera dozvěděla na předporodním kurzu, do 3500g je v naší porodnici rodí přirozeně, ale vždy s nástřihem (prý tam potřebují doktoři mít prostor pro případné manévry...), nad 3500g automaticky císařem. Takže nejdřív se musí ještě otočit... Navíc mi tak trochu selhávají játra. Zítra se dozvím víc, třeba budu mít šťastný den, prcek bude hlavou dolů a jaterky OK 🙂

kulenka
28. bře 2012

@anka. @bugee Budu držet pěsti, aby vám porod dopadl podle přání 🙂

bugee
28. bře 2012

@kulenka Díky moc - mezitím se budeme všechny snažit co nejlépe připravit s epi-nem 🙂

anka.
28. bře 2012

@kulenka děkuju. Byla bych hrozně ráda! 😵

anka.
28. bře 2012

@bugee Vidím, že to nemáte vůbec jednoduchý, tak přeju, aby to dopadlo co nejlíp!!! Přála bych nám všem přirozené porody a bez nástřihu (samozřejmě) 😉 !!! Jinak četla jsem, že miminko se může otočit i těsně před porodem, problém ale je, že na to v porodnicích asi obvykle nečekají 😖

bugee
28. bře 2012

@anka. No právě - oni rádi plánují císaře na ukončený 38tt ☹ Tak budu doufat, že to zítra nějak odvrátím... Přemlouvám malého, aby se dnes večer nebo v noci otočil 😉

kulenka
28. bře 2012

Nevím, co bych dělala, kdyby byl prcek KP 😒 Sama jsem rozená přirozeně KP, hodně rychlý porod, a od narození doteď mám problémy s kyčlema 😒 Takže na základě svojí zkušenosti bych asi mazala na císaře 🤐

bugee
28. bře 2012

@kulenka Jenže já nevím, jestli se dá vůbec něco volit... Oni mi prostě řekli, že do 3500g přirozeně a od 3500g císař. Zítra se uvidí, dám vědět, jak jsem dopadla.

kulenka
28. bře 2012

@bugee Uvidíš, co ti řeknou zítra 😉 Neměli by tě jen tlačit do císaře, ale taky ti říct všechno kolem ...
Budu na tebe myslet 🙂

petaskrdla
28. bře 2012

@bugee. Také jsem poctivě cvičila a nakonec v podstatě před začátkem porodu - jen po prasknutí vody se vyskytlo něco, co se jim u malé nezdálo a mazala jsem šupem na císaře. Ještě že, malá měla utaženou šňůru napevno okolo krku už v břiše, takže normálně by se v pořádku nenarodila.
Takže já jsem od té doby zastáncem, že pokud se jim něco úplně nezdá viz KP, vysoký tlak, játra, a doporučí císaře, nechala bych si poradit i kdyby to měl být jen preventivní císař. Ale je to samozřejmě na každém, jen příspěvek, při případném rozhodování 😀 Hodně štěstí a hlavně zdravé mimi! 😉

bugee
28. bře 2012

@petaskrdla Děkuju! Jasně, pokud bude nějaká objektivní komplikace, tak se nedá nic dělat. Když mi to doktoři vysvětlí, nebudu se za každou cenu stavět proti... taky mi jde samozřejmě především o zdraví mimča 🙂 Ale za posledních pár let jsem zažila několik situací, kdy se doktoři nerozhodli dobře nebo neprovedli vše tak, jak měli 😒 Nechci se nechat natlačit do něčeho beze smyslu.

luckap123
28. bře 2012

holky jak teda epino zavádíte.....já ikdyž ho zavedu do 2/3 tak po čtvrtým přifouknutí mi tam zajede úplně celý a vlastně ho celý nafouknu vevnitř,apak celý i vytlačím....
dneska jsem zkoušela ho celou dobu držet,aby byl kus vevnitř a kus venku,ale už vlastně netlačím balonek celý,ale jen část..tak jak je to správně?
jinak zopáknuto 3x30 cm měřeno metrem 😉

kulenka
28. bře 2012

@luckap123 Moc pěkné 🙂 Já dneska 9,5 bez problémů 😎 Nevím, kolik je to cm 😅

Snažím se nezavádět ho celé, ale přesně jak říkáš, občas mi tam zajede ... takže zase popotahuju za hadičku trošku ven ... jen to boj 😀

bugee
28. bře 2012

@kulenka 9,5 průměr je skoro 30cm 🙂 Gratuluju 😉

luckap123
28. bře 2012

@kulenka přesně tak je to 30 ..super 😉 😉 😉

jancip
28. bře 2012

Holky, jestli vás mohu uklidnit, tak na těch nacvičených centimetrech až tak moc nezáleží. Je tu spousta holek, co daly 27 cm a byly bez nástřihu. Já měla 30,5 nebo 31,5 (už nevím) a nastřižená jsem byla, i přestože náš prcek nebyl moc velkej. Asi záleží na mnoha faktorech.

kulenka
28. bře 2012

@bugee @luckap123 Díky 😵

@jancip Určitě, proto jsem už od 8 cm klidná 😉 Ale to víš, tak nějak me uklidňuje, že to jde a že vůbec něco dělám 🙂

luckap123
28. bře 2012

@jancip a nebyl ten nástřih preventivní? ve spoustě porodnic ho hlavně prvorodíčkám rády dělají 😒

jancip
28. bře 2012

@luckap123 Nene, nebyl. Slábly mi kontrakce, nemohla jsem malého protlačit a vracel se zpět, takže to tím asistentka urychlila (pak hned vyklouzl). Ale říkala, že by asi stejně nějaká trhlinka byla. Nástřih jsem měla ale jen malinký, mohla jsem hned chodit a téměř i sedět. I přesto jsem za Epino ráda, protože nevím, jak by to vypadalo bez něho, protože první dobu jsem měla oproti té druhé fakt náročnou.

anka.
28. bře 2012

@petaskrdla Jojo, máš pravdu, taky bych byla v případě nutnosti pro řez (jako při prvním porodu). Nicméně bych ocenila i možnost zkusit to normálně a dr. mě v tom moc nepodporují ☹
@bugee Tak hodně štěstí! Budu na Tebe myslet.

dandelion
29. bře 2012

Holky.. včera mě celý odpol "brněla" pipka (hráz a klitoris)... měla jsem trochu pocit, že tam mám nějakou oděrku, ale nemám.. měla jste to některá? mám dneska cvičit, nebo to nechat odpočinout? asi mi nic neuteče, že?

kulenka
29. bře 2012

@dandelion Ahoj 🙂 Nikdy se mi to nestalo, netuším, co by to mohlo být 😕 Ale den pauzy ti neuškodí, pro jistotu 😉
Nebo se zeptej andelky, petjy nebo zdeniii, jsou přeci jen zkušenější, jen nevím, jestli sem ještě nakukují 😕

bugee
29. bře 2012

@anka. @kulenka @dandelion Ahoj holky, tak mi cvičení na 99% k ničemu nebude ☹ Prcek se sice otočil hlavičkou dolů, jaterky jsou v pořádku, já měla takovou radost, ale jen do chvíle, než jsem vlezla do poradny -doktor, kterýho jsem viděla prvně, na mě vybalil naprosto bez možnosti jakékoli diskuze, že už mám jednu pooperační jizvu na děloze po resekci rohu děložního (mimoděložní těhotenství) a že to je jasnej císař... Příští čtvrtek mi to po poradě s nějakým docentem potvrdí a stanoví datum ☹ Jsem z toho úplně špatná, po těch ranních dobrých zprávách jsem tohle vůbec nečekala...
Vám všem ostatním držím palce, ať vám vyjde přirozený pohodový porod bez nástřihů a natržení a ať se vaše miminka mají k světu 🙂

kulenka
29. bře 2012

@bugee To mě mrzí ☹
Ale když to podle doktorů jinak nejde, hlavně ať se malý narodí v pořádku. Zkus se nestresovat, spíš na to připrav sebe i malého - vysvětli mu proč to jinak nejde - a uvidíš, že to bude v pohodě 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru