EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

eiram
5. črc 2011

Má cenu si Epino kupovat na druhý porod? Nejsou ty cesty už tak nějak líp připravený?

werunkach
5. črc 2011

@erinka83 nech hráz odpočinout a pak nenafukuj víc jak těch 25cm,klidně můžeš cvičit i ob den,..opravdu to bohatě stačí a ono se to pak ten 39-40tt samo víc uvolní a pak kdyžtak můžeš přifouknout,..myslím,že v 38tt je 25 dost takže postupuj opravdu pomaleji,hlavně se nestresuj,co nacvičíš to nacvičíš a zvládneš to!!! 😉
@eiram Ano sice jsou více připravený,ale myslím,že s epinem se tak trochu připravíš i psychicky a zvlášt výborné je to když byl třeba první porod s nástřihem,.. 😉

zorina82
6. črc 2011

@erinka83 mám podobný problém,pri asi 25cm som sa tiež trochu natrhla a začala som krvácať,síce to nezačalo štípať ale krvácala som tak som to nechala 2 dni odpočívať,potom znovu a zase sa tam niečo natrhlo pri maximalne opatrnom vyťahovaní a znova sa niečo natrhlo,krvácala som.Tiež neviem čo mám robiť,či mám cvičiť dalej alebo každý druhý den s tým,že iba nafúknuť a nevytiahnuť.

anicka1981
6. črc 2011

@erinka83 neboj, len pomaly, ja som mala problem so zlatou zilou, tiez som cvicila s prestavkami, niekdy som necvicila aj 3 dni,koli tej zile,,, strasne bolela a stipala, a nacvicila som cez 31, len pamaly netlac na pilu ako sa vravi,, 😉
Ja mam kopu stria na brusku, nastastie 3 tyne poporode sa uz stahuje, strie sa mi vyhadzalo aj na stehne, a na prsiach, takze som same strie, mam aj krem priti striu, ale pri malom sa nestinam kremovat, 🙂

stefanny
6. črc 2011

@anicka1981 kiez by si mala pravdu, ale uz sa z toho vyhadzania stali flaky, este ze nikam nechodim aby mi nahodou nepraskla niekde v meste voda 😀 a budem fakt hapy ked mi to po porode zmizne, som z toho strasne nervozna. Najhorsie je ze neviem z coho to je.
Inak baby s tym cvicenim, ja stale nafuknem viac, vcera 30x ale obvod mam uz 3 dni 26cm, asi zle meriam obvod, uz lutujem ze nemam epi-plus. Ten tlak na konecnik asi horsi jak na hradzu, snad to pri porode vydrzim 😠 , vraj je horsie ked dietatko ide von rychlo, lebo hradza sa nestihne prisposobit a natrhne sa ☹ tak to radsej to cvicenie vydrzat!

anicka1981
6. črc 2011

@stefanny jaj, tak ty pomaly, ja som vytlacala balonik asi 10 maximalne 🙂,, na epine plus ti iba ukazuje tlak na tom nie cm 🙂, cm meras na tej papierovej liste,, privri jedno oko, a v najhrubsej casti to pomeraj tym jednym okom 🙂, ja som to merala takto,🙂, ja som mala vyhodu, ja som zacinala na 7,5, takze 10 smo nacvicila pomerne rychlo,,,,, mne to islo skoro same, aj kde ma potrapila zila, alej a som zacala cvicit uz 35 tt, aby som mala doat casu 🙂 drzim ti palce, a neprehanaj to,,ono to pojde .... 😉

a co sa porodu tyka, u mna boli najhorsie kontrakcie,samotny porod nebolel,,, ani tlacenie nebolelo,,,, citis len obrovsky tlak, a na teba kricia ze tlac, ale to musia, lebo keby ti to povedali normalne, ani by si to nevnimala,,,, mne tlacili aj na brucho,,,,a do porodneho planu som dala, ze to nechcem,,,ale ked to na mna prislo bola som za to vdacna,,,,, mala som pekny porod, a na ten pocit,kedy mnou maly presiel nezabudnem do konca zivota,,,, Nemenila by som na porode nic,,,,

erinka83
6. črc 2011

@werunkach @zorina82 @anicka1981 holky dík, asi je to hodně o psychice, já mám totiž problém, že mám pocit, že už není čas 😒 asi to dneska ješrě nechám, uvidím, co zítra na poradně 🙂 i tak si ale říkám, že to je lepší než masáž hráze, co jsem dělala v prvním těhu a holt co nacvičím to nacvičím, piju maliník, jím len, no nějak to dopadne 🙂 🙂

sussanah
7. črc 2011

@erinka83 Urcite to dopadne dobre, uvidis, budu na vas myslet 🙂 Jaj, tak ti zavidim, me jeste cekaji 2m ve vedrech 😝

kackabk
7. črc 2011

@zorina82 @erinka83 Tak pak holky dejte určitě vědět, jak jste při porodu dopadly - taky to s tím natrháváním řeším, tak by mě to moc zajímalo...Já zkouším co nejvíc nafouknout a vytlačit pak o něco vyfouklejší - jenže musím vyfouknout fakt hodně moc, abych se zas nenatrhla. No ale tak uvidíme, jestli to k něčemu bude. Já bych měla mít ještě času dost, i když je šílený, jak člověka okolí masíruje, ať se šetří a kdesi cosi, kolik lidí porodilo předčasně, takže prakticky porod očekáváte od 30tt každým dnem 😀 A pak stejně přenášíte 😝

lutsousek
7. črc 2011

Tak já jsem se dostala už na 27cm, když měřím metrem. Ale podle toho papírku mám nafouknuto na 9... tak nevím 😅 Zkusila jsem teď dva dny nafouknout nejdřív na 25cm a vytlačit a pak znovu až do těch 27cm a asi je to metoda pro mě, protože ten hrozný tlak na konečník skoro zmizel, hráz nepálí. Mohla bych nafukovat klidně dál, ale nechci nikam spěchat. Nějak už vím, že porod zvládnu! 🙂

@kackabk Taky už jsem pořád ve střehu, jestli se už něco neděje a nezačínám rodit 😀 Poslíčky mám pořád a jen čekám, kdy mi praskne voda. 😀

kackabk
7. črc 2011

@lutsousek Teda Luci, tichá závist, jak ti to pěkně jde 😎 Já nevím, nakolik se mi daří nafouknout, když to musím na vytlačení vyfouknout - no a to pak naměřím pořád jen 6 a kousek...Ale tak uvidím 😉 Jinak u mě poslíčci nic, ale i tak, třeba švagrová rodila předčasně a bez poslíčků - takže si přeci nikdy nemůžu být jistá 😀 😀

werunkach
7. črc 2011

@erinka83 tak určitě psychika udělá hodně,..já ze začátku taky byla dost nervozní,že to nestihnu a i to cvičení mi bylo pak nepříjemné,.teď když už jen čekám kdy to přijde tak najednou to není tak strašné,nejsem u toho tak stažená a i se posunuji dál i když cvičím ob den,.. 😉
@kackabk Určitě máš ještě spoustu času a jsi teprve ve 37tt,to já teprve začínala cvičit 🙂 ty posuny bývají znatelnější až později a zvlášť když jsi prvorodička,.porodní cesty vůbec nemusejí být připraveny a můžeš přenášet,.takže žádný spěch..
@lutsousek také mi přijde že dle papírku jsem přes 10 ale přesnější je určitě měření metrem,.. Jinak já mám poslíčky už jak dlouho a říkám si že musím rodit každou vtřeřinou a dnešní kontrole jsem byla zklamaná,když mi dr.řekla,že jsem zavřená na 10 západů,.takže poslíčky vůbec nic neznamenaj,..

erinka83
7. črc 2011

@werunkach jaký máš ty poslíčky? já vůbec nevím, co to je 😅 mně jako občas tvrdne břicho a na monitoru to pěkně vyskočilo, tak že to jsou stahy prý 😅 jako druhorodička jsem a prd o tom vím 😀
Tak jsem dneska po 2 dnech cvičila a nic moc, musela jsem to na tlačení dost vyfouknout, radši jsem ani neměřila 😒 ale tak jsem se s tím srovnala, holt nějak to bude 🙂

werunkach
7. črc 2011

@erinka83 no ztvrdne mi břicho tak na miutu dvě povolí a za chvilku zase a trvá to třeba hodinku dvě,jednou jsem to měla nepravidelně i celý den a bolí to o dost víc než jen tvdrnutí které jsem měla skoro celé těhu od 5 měs,..já to při prvním těhu také neměla,tak mě to celkem překvapilo a když se mi to stalo poprvé tak jsem myslela,že už rodím,.. Používáš při cvičení lubrikant? nebo lubrikované kondomy,... já třeba na to tlačení jsem musela mít dost lubrikantu jinak to bylo nepříjemný,..

dlabinecka
7. črc 2011

Holky, kdy se tak začíná cvičit? Tedy respektive, kdy jste začaly vy?

erinka83
7. črc 2011

@werunkach bez lubrikantu ani ránu, i na to vytlačování jsem si přidávala poslední dobou a stejně to nepomohlo... no dokud nepojedu rodit, tak budu cvičit, přece jen něco málo nacvičeno mám a vše se počítá, že 😉
Tak já bych řekla, že to tvrdnutí mám furt stejně, akorát možná častější.... třeba zrovna teď 🙂 ale že by to bylo nějak hrozně nepříjemný, to zas nee, tak nevím 😅

werunkach
7. črc 2011

@erinka83 to určitě,vše se počítá 😉 Tak zkus ještě promasírovávat olejíčkem ať je hráz vláčnější,já to tak nepravidelně střídám,.. JJ,mě te´d taky tvrdne 😀 ale mě to teda fakt bolí až se kolikrát zkroutím,ale kadý má iný práh bolesti a může to mít jinak,..

gabika84
7. črc 2011

ahojte. mam prave 4 tyzdne do porodu a dnes som prvykrat vyskusala Epi-no. zatial len tak cvicne, nafukovala som len raz. podarilo sa mi nieco medzi 5,5 a 6. tak uvidime, ako to pojde dalej. snad sa porod zaobide bez nastrihu. prajem vsetkym tehulkam prijemne epinovanie, lahke porody a skore zotavenie 😉

werunkach
8. črc 2011

@dlabinecka začíná se ve 36tt,..někdo už ve 35tt,ale přijde mi to zbytečné pokud vše probíhá fyziologicky začínat dříve,protože stejně ta hráz není připravená...teda pokud nehrozí nějaký předčasný porod 😉
@gabika84 Také přeji ať se ti dobře cvičí,postupuješ dobře dopředu a porod ať ti proběhn na 1* 😉 Mě už se to snad blíží,tak pak napíši svou zkušenost..

stefanny
8. črc 2011

Uz sa tesim na dalsiu maminu bez nastrihu... 😀 a vsetkym to prajem. Ja som vcera dala podla metra 28cm ale podla karticky som mala nafuknute zhruba na 8, tak neviem. Zda sa mi ze to ide na doraz, ale hrotit to nebudem, aby som sa nahodou neporanila. Ja to nechavam v sebe a dofukujem a vytlacam dost pomaly tak max 3-4x 😎 tak mozno mam zlu metodu... kazdopadne este manza po masiruje hradz, tak snad to bude stacit. Ale konecne si viem predstavit co je to ten tlak na konecnik 😝 to je teda aaaaaa 😠 neprijemne

werunkach
8. črc 2011

@stefanny 28 je super a do dalšího týdne jseš na 31cm,... ten tlak na konečník je fakt hnus,. já dala včera 31,5cm a i bych mohla klidně dál,hráz mě vůbec neštípala nebolela,..ale ten tlak je natolik nepříjemný,že to fakt nejde,..i jsem poprvé cítila tlak na močák,ale asi to bylo tím,že jsem včera cvičila dvakrát po sobě a na poprvé jsem nafoukla jen 30,5 a tak jsem to zkusila ještě jednou a najednou o cm víc,ale už se mi začalo chtít čůrat 😀

dlabinecka
8. črc 2011

@werunkach Děkuju moc za odpověd(( první porod jsem měla mizerný -zakončený kleštěmi, tak ted nechci nic podcenit. ještě bych se zeptala, jestli můžu, jaké používat kondomy a lubrikant? myslím konkrétně? Já tyhle věci vůbec nepoužívám, takže fakt netuším ani co je na trhu 😅 A zase bych nerada s dítětem v kočárku a břichem přešlapovala u regálu s kondomama 😀

werunkach
8. črc 2011

Jája jsem teď na chatě tak nemám přesně ten odkaz,ale já kupovala na kondomanie.cz nelubrikovane kondomy a lubrikant na vodní bazy od durexu.to určitě najdeš.kdyz ne tak ti
@dlabinecka napíšu po víkendu,teda pokud neporodim,protože mi právě odešla hlenová zatka tak to muze být už kdykoliv

ferinka
8. črc 2011

@dlabinecka jj přesně tak,nelubrik. kondomy a ten lubrik gel od durexu na vodní bázi 😉

dlabinecka
8. črc 2011

@werunkach
@ferinka Super díky!! Jsem v tomhle fakt analfabet a radši si to nechám poslat 😉 A werunkach, přeju hodně štěstí k porodu, at to jde hladce 😉

stefanny
8. črc 2011

@werunkach rychlý a pohodový porod, hlavne bez nástřihu ! 😉 to dáš!

tehuli
8. črc 2011

@werunkach držím pěstičky...a pohodový porodek;)

anelisa
8. črc 2011

ahojte 🙂 odporucate kupit normalne epi-no alebo radsej plus?

bee9
8. črc 2011

ahoj, jsem čerstvá držitelka epina a mám dotaz, dají se ty nelubrikované kondomy koupit i běžně v drogérce nebo lékráně? Poradíte případně nějakou značku?

gabika84
8. črc 2011

@anelisa ja som si kupila to obyc. ak by plus ukazovalo priemer nafuknuteho balonika, tak by som urcite brala ten, ale neukazuje to v podstate nic dolezite. akurat na zaklade nameraných hodnot mozes zistit, ci si spravila nejaky pokrok. a to sa mi zda za ten cenovy rozdiel dost malo 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru