EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lio
10. srp 2010

@e295 tak já nafukuju uvnitř, když mám velký tlak, tak to uvnitř držím do doby než to rozdýchám a než to přestane a dofouknu o kus víc..pak vytlačuju, takže tou rukou vlastně moc pohybů nedělám, pouze držím u "vchodu" aby nezajel moc nebo nevylít přes hrát nekontrolovatelně.....na hrázi ho chvíli přidržím, dofouknu a dovytlačím....

petaskrdla
10. srp 2010

@e295 Já cvičím úplně stejně jako ty, technicky i ve stejné poloze a malá ho zeshora taky vykopává 😀
Myslím, že takhle by to cvičení mělo být dobře, protože mi přijde, že "vevnitř" by se dalo nafouknout víc, ale pak jak by to proletělo přes hráz jen při vytlačení, tak by ji to moc neprotrénovalo a ještě bych se možná bála i trochu nějakého poranění. Jen u většího objemu, jak se dostanu téměř na hráz, tak mi jde špatně zase ho dostat zpět 😀

luciolka1987
10. srp 2010

Tak až dneska sem se odvazila znova po ctyrech dnech zacvicit.Kvuli krvi a te vode co ze me posledne po cviceni vytekla sem si dala oddych.Myslela sem ze po takove pauze to bude horsi ale zacala sem na 29 cm a na seste zavedeni balonku sem byla zase jako posledne na 34.5cm a nastesti bez krve a bez zadne vody 😀 .Kdovi co to ze mě tehdy teklo 😒

e295
10. srp 2010

@fraal Přesně tak. Já taky už 2x docvičila jen kvůli ruce.

@petaskrdla No a z toho asi bolí i ta ruka 😀 A i mi pak přijde, že ten balonek už uhýbá a různě se kroutí. Taky mi to přijde, že takto se hráz nejlíp potrénuje. Nedokážu si představit, jestli bych vůbec dostala balonek ven, způsobem, jak píše Lio. Jen ho teda nevytlačuju tlakem břišních svalů, ale normálně jako při celém cvičení ho popotahuju rukou.
Myslíte, že se má vytlačovat nebo jde jen o to aby prošel a tím se hráz učila roztahovat?

e295
10. srp 2010

@luciolka1987 No vidíš, to je paráda. Teď už jenom hurá do porodnice pro miminko 😉 😵
Je bezva, že se vám všem, co tady píšete, daří natrénovat takový pěkný rozměry. My jsme se byli podívat v jedný porodnici a tam jsme se bavili s porodní asistentkou, která nás provázala a ptala jsem se jí na nástřihy a na epi-no a věděla o tom, jen říkala, že je to jako s mazáním břicha. Že někdo maže poctivě a strie se mu stejně udělají a někdo na to úplně dlabe a bříško má úplně nádherný. Ale kdyby to tak bylo, tak si myslím, že by většina z vás nedokázala natrénovat takový rozměry

petaskrdla
10. srp 2010

@e295 no, jestli můžu za těch 14 dní cvičení poradit, tak ho nevytahuj rukou, ale vytlačuj ho. Ono někdy má tendenci i klouzat samo, ale je lepší trochu přidržet a vytlačit, protože se naučíš správně tlačit, do těch správných "míst" 😀 Já jsem třeba první tři dny tlačila úplně špatně, jakoby do hlavy a očí - a to je špatně, tak se mimino nevytlačí, musí se tlačit jakoby do spodku, do konečníku, zní to divně, ale zjišťovat jak správně na to až při porodu a ještě to dělat ze začátku špatně, to by tě pak akorát rozhodilo, protože se budeš soustředit ne na samotné tlačení, ale na "techniku", když to ale natrénuješ s epinem, tak to bude automatický a myslím, že i to pomůže snazšímu porodu..

lio
11. srp 2010

ono je víc možností cvičení s epinem, ale je fakt že je důležité zvyknout si na tlak na konečník (k tomu je to nafukování uvnitř) a tlačit správně ( k tomu je vytlačení balonku na závěr)
taky občas zatlačím jak divá a balonek se ani nehne, nikdy bych netušila, že zatlačit správně je "problém" a že se to musím naučit.....sem za tuto zkušenost ráda před porodem...kdyby nic, tak aspon toto se naučím 🙂

petja
autor
11. srp 2010

@e295 Koriguješ to naprosto správně,tenhle pocit je normální,potom ho ale vytlačuj svaly,nikoliv rukou.Já epino mám taky zavedený ze 2/3,nebo spíš zavedený celý,ale postupně jak se nafukuje asi na něco tlačí,čípeK? tak jej vytlačím podle pocitu.
Jinak ten čípek...já si ho teda nenahmatám,nedosáhnu tam?

petja
autor
11. srp 2010

@e295 ..jinak pocity mám stejné jako ty...i moje mimi občas cvičení bojkotuje....ale dá se

petja
autor
11. srp 2010

A jinak myslím,že holky,co cvičíte rukou,nikoliv svaly,byste se měly soustředit na cvičení svalů dna pánevního,podle mě,ne nadarmo jsou tam všechny 3body,já cvičím i v těhu a tam jsou též cviky na dno pánevní a opravdu epino udržím hlavně svaly,jinak cvičím stejně jako Lio,ruka jen objímá balonek,jako hlavičku mimi 😵
@luciolka1987 Tak pohoda.A nemohla to být třeba moč?Ke konci těhu už se přidružuje i inkontinence a při cvičení by se to stát mohlo,stejně,jako u porodu...Je to pravda,že čím více opakování v jedné cvičební jednotce,tím více cm...

lio
11. srp 2010

@petja a já to dělám uplně blbě? to snad néé :-/
mne to není uplně dvakrát příjemný tak jsem ráda že zvládám aspon nějaký trénink a něaký druh procvičování které je s tím možné

lio
11. srp 2010

@petja byla jsem rychlejší než tvůj další příspěvek..tak aspon že necvičím uplně blbě, šoupat balonkem sem tam vynechávám, k závěru ho vytlačím širší části na hráz a držím a dovytlačím....stejně jako mimi, taky nevytlačím hned naráz, nebo hlavička projde naráz na jedno zatlačení?

petja
autor
11. srp 2010

@lio Proč blbě? Já reagujuspíš na e295,ale ty zjevně máš svaly o.k.,když rukou jen koriguješ..nebo jsem se špatně vyjádřila?

petja
autor
11. srp 2010

@lio To si nejsem jistá,myslím,že hlavička by se měla vytlačit co nejdřív,ale jestli najednou to nevim

petja
autor
11. srp 2010

@lio Každopádně balonek netlačím a a ni nechci najednou,pokud už je v průměru hlavičky,takže asi podle toho jak cítím?

lio
11. srp 2010

@petja ne v poho to bylo na to korigování....
svaly cvičím dost a po celé těhu a balonek mi vyjíždí mírně pokud je zavedené málo (zvětšováním se jakoby vytláčí sám ven) tak ho zavedu hloubš, nebo jen držím rukou na místě at nevyjíždí
přes hráz právě taky netlačím naráz, i dyž je to fičák udržet i tou rukou, a když se mi to nepovede udržet, aspon to velmi zpomaluju
tu hlavičku jsem myslela že zatlačím a na jedno zatlačení jeslti projde hlavička naráz.....jeslti jako ten balonek, pomůžu na "vchod" a on pak "vyklouzne" jestli je to taky s hlavičkou tak...nebo předýchnu zatlačím a dovytlačím....no uvidím 🙂

petja
autor
11. srp 2010

@lio Porodník taky u porodu hráz chrání,někdy je určo možnost,že mímo vyletí naráz a to ale i souvisí se špatným dýcháním,nebo prostě okolnostmi porodu,vždyť Kuchy to tak měla s Matym.Takže rukou může porodník ten tlak usměrnit.Já myslím že u Filíka byla vidět kousek hlavičky a postupně lezla ven.Pak se ale zjistilo,že má pupečník okolo krčku,tak sem musela zamakat

lio
11. srp 2010

@petja jj dík za osvětlení .-)

makinecka
11. srp 2010

ahoj holky jdu se s Váma rozloučit zítra jdu vyvolávat porod ☹ snad mi těch 33cm postačí 😒

petaskrdla
11. srp 2010

@makinecka
Držím palce 🙂

makinecka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
keminek
11. srp 2010

@makinecka jestli opravdu jo, tak to je síla. Jednak tě musí informovat a ty musíš souhlasit a jedna ve 38. tt. to trochu přehnal ne? Máte snad vysoký váhový odhad nebo tak něco? Krom toho já z těch odhadů nejsem zrovna na větvi.. někdy se trefí, ale tak často to úplně vořou, že mi nějak uniká smysl podobných vyšetření 😝

keminek
11. srp 2010

@makinecka jo už to čtu... ty bys jinak měla vyvolávaný porod.. tak to beru zpět 😉

makinecka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
keminek
11. srp 2010

@makinecka mně odhadovali ve 38. tt. 2400! 🙄 nebyla to pravda.. měří kosti, ne tuk.. seknou se klidně..
ale cukrovku jsem neměla 😉

keminek
11. srp 2010

furt jim vycházela o 2 týdny menší a v 38. tt. o 3 týdny menší 😝 hlava, břicho i kost stehenní - všechno o 3 týdny 😝
Tak neměla 3500 tabulkových, ale 3 kila, no a co.. rodila jsem 39+2. Kdybych jí donosila do termínu, tak měla stejně jak chlapeček, který měl 3,1 kg 😉

suik
11. srp 2010

ahoj, tak jsem po dlouhém váhání, vymlouvání a chození kolem horké kaše epino objednala.....už ho mám doma. Samozřejmě, že jsem ho nafoukla, ale ne na těch deset, ale na osm a už se bála že praskne, mám hrůzu z nafukování balonků 😔 že mi prasknou do obličeje, no musím to nějak překonat, nazačátku se to stejně tak nenafukuje a je nový, tak snad to bude v pohodě....

ikarkulka
11. srp 2010

@suik, z toho prasknutí jsem měla taky strach, ale neboj 😀
já jsem spíš měla hrůzu z toho, jak to vypadá nafouknutý na těch 10 cm, a řikala jsem si, že to v životě nedám. a už jsem přes 10 😉

petja
autor
11. srp 2010

@makinecka Fuj a co to bylo za doktora? A proč to vůbec bude dělat ses ptala?

lio
11. srp 2010

@makinecka no fííííha, neboj natrénováno máš, doufám, že mi zítra nečeká to samé, to je tedy fofr u tebe :-O

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru