EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

davlu
5. říj 2009

Ahoj holky 🙂

Zooz, tak to je docela ,,pěkný i ten pbvod hlavičky v necelém 38.tt 😅 a obzvlášť, že jsi ho vytlačila bez střihání...takže k tomu ještě jedna velká gratulace 🙂

Monduli, taky jsem řekla manželovi ať se dívá jak tlačím 31 cm. Taky měl oči jak houpací kůň 😀

Jinak gratulace všem za přidané centimetry. Já jdu zítra na kontrolu, tak dnes vynechám, kvůli tomu krvácení (už jsem vynechala pátek, sobotu i neděli, tak ještě dnešek, ale snad se chytim na té 10...?)

Zuzu, ty půjdeš na vyvolání? Mě to možná taky čeká, taky ten velký odhad. ☹ Ale, jsem sice malá (162cm), postava, tak akorát, ale pánev mám prý širokou dost, tak se uvidí. Zuzu měřil ti Dr. pánev?

korina
5. říj 2009

DAvlu: Máš ještě spoustu času, i kdyby jsi vynechala celý týden🙂

kvakulka
5. říj 2009

Tak hlásím dneska 9 cm- řekla jsem si, že budu každý den trénovat až do krve- nemůžu si říct do bolesti, protože mě to ještě pořádně nebolelo, ale dneska jsem zvládla 9cm a teprve pak jsem začala krvácet- hurá!!! Cítím už, že je malej mnohem víc nacpaný v pánvy- taky že se vzteká, když mu tam nafukuju bubliny se mu ani nedivím- je to hotová invaze z kosmu).
Zajímavý ale je, že mi ještě ani jednou nekrvácela hráz- spíš se vždycky něco trhne v pochvě u vchodu.
Taky jsem se manželovi chlubila- přicupitala jsem s nafouknutým balónkem- myslím že ke mně pojal úctu 😀 😀 😀

kukinek
5. říj 2009

Tak já teda zatím 1x denně, zítra mám poradnu, tak z mudry vysonduju nějaké info o velikosti mimča a pak se podle toho zařídím. Podle mě lae nemá cenu cvičit více než 2x.
kvakulka...se nedivím, že ji pojal - když člověk te nbalonek uvidí.. 😀

mondulinka
5. říj 2009

ja si myslim, ze to taky nema smysl vic jak 2x denne a na tom papiru k epinu i pisou, ze 2x to staci... ja teda cvicim jednou denne tak 30 minut... a nekdy se mi stane, ze den vynecham, ale myslim, ze na hraz jako takovou to vliv moc nema, spis na pochvu, ta je pak takova smrskla a nechce pojmout tak velkej balonek...

kvakulka: to fakt vypada, ze ti tam krvaci treba zbytek panensky blany nebo neco takovyho... hlavne, ze se netrha hraz, to by nebylo dobry, pak by tam byly trhlinky, co se muzou hojit jizvou a byla by krehci 🙂

ja mam kontrolu az v patek, tak doufam, ze me mudra potesi a rekne, ze se uuuuuz 😀

zuzu1980
5. říj 2009

dvalu, ja dufam ze sa drobec prihlasi sam, ze ma nebudu vyvolavat, vraj to potom viac boli... panvu mi nemerali, inac ja mam 171 cm, ale to s obvodom panvy az tak nesuvisi...

ja uz som otvorena na 2 cm a bez zatky, maly ma hlavu narvanu v krcku a tlaci sa von. idem sa prebehnut po schodoch a hopsat na fit lopte, nech mu trosku pomozem. dnes som umyvala dlazku, tak som mala pocit ze drobec vypadne, ale zatial sa drzi, potvora.

kvakul, ze cvicit do krvacania 😀 ty si teda podarena

crawler
5. říj 2009

Ahoj holky! Moc a moc vám držím palce, abyste to všechny zvládly - už se vám to blíží. Já mám sice ještě daleko do porodu, ale chtěla bych epinovat a chtěla bych se vás zeptat, zda nějaká nebudete epino prodávat - mohly byste mi kdyžtak napsat do IP? Jo a chtěla jsem se ještě zeptat - to se cvičí až takhle pozdě? Nebo se může začít třeba ve 20.tt?

zuzu1980
5. říj 2009

crawler, cvici sa az tak 3-4 tyzdne pred porodom, v 20 tt to mas este zbytocne
ja som v zahranici, a epino si urcite necham, kedze planujeme dalsieho potomka o par rockov. ale verim ze sa ti niekto ozve... kukni tu tak 2-3 stranky dozadu sa mi zda ze ktosi predaval??? ale nieviem isto...

kvakulka
5. říj 2009

No když Zuzu já jiný omezení nemám 😅 . mně to prostě nebolí, tak jsem si aspo%n stanovila, že se pokaždý nesmím úplně rozpárat (teda neříkám, že to vůbec nebolí, ale na to, co jsem si představovala ohledně tlačení takovýho balónska, je to fakt sranda).
Crawler- začít by se mělo tak nejdřív pět šest týdnů před porodem, takže máš ještě spoustu času! Ono to jde docela rychle- to vytahování a nafukování kačeny (jak tomu říká můj muž🙂- začne většinou tak na ř až šesti centimetrech a za dva tři týdny zvládneš deseticentrimetrový balónek odpovídající obvodem kebulce novorozeného miminka 😵
Mondul- ty jo, to by byla sranda, kdybych pořád jen dodělávala zbytky panenské blány (asi jsem byla nějaká superpanna🙂- ideál muslímů 😀 😀 😀

zuzu1980
5. říj 2009

kocky, myslite ze epino moze roztahovat aj krcok vo vnutri (teda ked uz je otvoreny?)
ja som kesi citala sposoby co doktori pouzivaju na vyvolanie porodu a spomina sa tam aj balonik co sa vopcha do krcku a nafukne... cosi ako epino ale v krcku...

davlu
5. říj 2009

Kvakul, já taky krvácím až čím dál na vyšších číslech a o dost míň. Už mi stačí jen jeden papírový ubrousek, kdežto předtím bych naplnila celou krevní konzervu 😀 Tak to máme nějaký podobný.

Monduli, mě se taky zdá, že hráz je pořád volná, ale ta pochva než se trochu roztáhne tak protestuje 😀

Zuzu, tak to porodíš už každým dnem, určitě!!! Taky bych rádá rodila, až si malý řekne sám, ale lepsí vyvolávačka než císař... 😲 A s tím krčkem, to nemám tušení, si netroufám odhadnout jestli by to mělo vliv ☹

Crawler, začínat dřív, opravdu nemá smysl. Já si epi schovám na dalšího mrňouse...Choď se sem dívat jestli někdo nenabízí a do toho cca 35.tt se ti určitě zadaří-času dost!!!!

jarabica
5. říj 2009

ahojte, ste sa riadne rozpisali dnes 🙂
ja stiham a mam volu cvicit tak raz do dna, vzdy vecer, ked ulozim malu a je klud... cvicim tiez tak 30 minut cirka, manzel pridrziava balonik, tak ma super vyhlad na natiahnutu hradzu 😝 ale ked zvladol porod dcery, toto je asi slabsi odvar...

kocky, co pisete, ze necitite bolest, tak to fakt obdivujem... sice to krvacanie by ma vyplasilo asi viac ako ta bolest... asi by som bezala do nemocky aj s balonom medzi nohami, keby som zbadala kvapku krvi 😀

sa tesim na odozvy, je nas tu teraz kopec tesne pred porodom... tak do epinovania a pekny vecer prajem 😎

kvakulka
5. říj 2009

Hurá- tak jsem dnes cvičila dvakrát- večer už jsem dala 9 cm jen s nepatrným zašpiněním- bez gejzíru! Asi to fakt máme Davlu stejný. Navíc hráz mi taky přijde, že by šla napnout donekonečna, ale pochva ne- no je to aspoň důkaz toho, že ještě držíme pohromadě🙂.
Jarabica- já mám při nafukování vždycky po ruce zrcátko a na to vytlačování se koukám- jsem takový úchyl- když mi řezali prst s hnisem a vydlabávali ho, tak jsem se na to taky se zájmem dívala- já bych snad brala i zrcadlo na porodním sále 😀 😀

zuzu1980
5. říj 2009

kvakul, niekedy ti povolia zrkadlo na sale 😀 ja teda neviem, ale asi by som sa na to nechcela pozerat, si predstav ze z teba lezie hlava 😀 😀 😀 😀

u nas niektori lekari donutia otecka ist sa pozriet tam dolu ked uz dieta ide von (teda kamoska rodila tam kde ja, pri tlaceni mala muza pri hlave, ale dr ho dotiahla za ruku, ze aha pod sa pozriet, skoro tam odpadol, chudacik 😀 )

mamacat
5. říj 2009

zuzu, mojho muza presne tak presvedcili aby sa kukol 😅 😕 ja si to ani neviem predstavit.

inac som velmi zvedava ake porody budete mat po trenovani s Epinom. mozno nabuduce sa k vam pridam aj ja! 😉

kukinek
6. říj 2009

Ahojte,
já jsem dneska byla na poradně a bavila jsem se s doktorkou o epinu a ona byla nadšená, říkala,že těch 6, co sjem dala je tak na 33tt a že mám trénovat dále. Taky mě vyšetřovala a říkala,že sahá miminku an hlavičku, tak sjem se ptala,že jestli tam ten balonek neva a ona, že ne,že malé je to fuk 😀 Tak mě namotivovala,fakt super 😵

zuzu1980
6. říj 2009

mamacat, planujes este jedno ??? 😀 ved chudak ten chlap povedal ze "keby si vedela co si tam dole mala..." a ona mala 2 nastrihy takze asi dost brutal... 😝

kukinek, super. aj ja som bola na poradni, ale nic nove od minuleho tyzdna. S epinom sa teraz drzim na 9,5, vzdy ked sa o cosi posuniem tak sa tam zaseknem na par dni, teraz cakam ci sa mi podari tych 10...

maly riadne vystraja ked mu tam fukam balonom do hlavy, vzdy tak tajne dufam ze by mohla aj voda prasknut, nech uz je pokoj...

jarabica
6. říj 2009

caute, ja som vcera mala volno, nechcelo sa mi akosi epinovat, dnes po prestavke mozno dam lepsi vykon 😀

kvakulka, ja iste veci mozem, ale toto by som asi nechcela vidiet... mne robi problem aj nakvapkat si do oka kvapky... 😎 dcera je zrejme vysostne po mne, ak jej mam palickou vybrat susniky z nosa, alebo tiez kvapnut do oka-nosa, tak to je hodinovy cirkus 🙂

davlu
6. říj 2009

Hlásím další pokrok. Dnes 10,7 cm 🙂 Na krejčovském metru je to přibližně 32 cm. 🙂 Ale než se přemluvím k tomu epinování, tak okolo něj chodím 4 dny. Ale asi to bude tím, že vím, že už jsem beztak v cíli.

Kvakul, a ještě jedna dobrá zpráva-bylo to absolutně bez krve. Tak příště to budeš mít taky tak. Nebo jsme už o všechnu krev přisly? 😀

jarabica
6. říj 2009

davlu, blahozelam... 🙂 si perfektne pripravena 😉

ja tiez hlasim pokrok, dala som dnes 9cm a uz to ani tak neboli...

zuzu1980
6. říj 2009

davlu teeeda, a ty si este len v 36 tt, ved do porodu das aj 20 cm 😀 😀 😀 😀

ja si dnes davam pauzu, dr ma zase na poradni rozparal a krvacam, tak dnes ziadne epino nebude, skusim zase zajtra, mozno s prestavkou dam viac, ako tu jarabica spominala

korina
7. říj 2009

Davlu pak protlačí i melóna🙂
Já jsem dneska dala 30,5 cm obvod (9,7cm průměr), tak jsem ráda🙂

bibes
7. říj 2009

Ahojte, tak ja som dnes totalne leniva a cvicenie som vynechala 🙂 Odkedy som sa dostala na 9cm, tak som sa nejak ukludnila, ze mozno to aj bude stacit a odvtedy sa musim do cvicenia nutit 😀

Davlu ty si teda zacala riadne skoro, aj keby si teraz prestala a zacinala znovu tak to stihas natrenovat 😀 Ja som zacala az v 37tt a vyzera to, ze je to tak akurat. Termin mam buduci tyzden, a dovtedy sa snad donutim cvicit a bude aj 10 😉

davlu
7. říj 2009

bibes, i těch 9 cm by ti třeba stačilo. Hodně holek porodilo bez nástřihu a nestihly se dostat na těch 10 cm 🙂
A lepší jít na sál s nacvičenou devítkou, než s pětkou 😝 Hlavně ať to máš rychle a beznástřihově za sebou a malou už držíš v náručí. Potom se nám přijď pochlubit... 🙂
Začala jsem brzy, to jo. Byla jsem už zvědavá jak to bude nebo nebude povolovat, ono to naštěstí povoluje parádně...takže jsem teď trochu líná. Cvičím sotva každý 4. den. Budu to pravidelně udržovat až tak od toho 38.tt 🙂

lenki33
7. říj 2009

baby prosim vas v akej polohe epinujete?? ja si nejako neviem najst vhodnu polohu, stale mi nieco vadi 🙄
som na obvode 24cm a nie a nie sa pohnut, aj ked moja gynekologicka na mna vytrestila oci naposledy ze ako to cvicenie krasne vidno 🙂 a to cvicim velmi malo
inak ked si to porovnam so skutocnym porodom tak ta rezava bolest pri vytlacani je fakt skoro identicka so skutocnou 😉

zuzu1980
7. říj 2009

lenki, ja som prave nedavno zistila ze najviac nafukam a najmenej to boli, ked lezim uplne rovno, nohy vystrete a pri sebe, akoze normalne ako "v truhle" 😀 😀 😀 ale v takej polohe asi porod nehrozi 😀 😀 😀

dnes po 1 dni bez cvicenia som dala 9,7 cm...

minonka24
8. říj 2009

Ahoj,
Lenki, zkus epinovat ve dřepu s nohama hodně od sebe...já to tak dělám a je mi to nejpohodlnější...prostě mi přijde nejpřirozenější tlačit směrem dolů. Taky tlak na konečník není tak velkej (i když je to pořád to, co je na epinování to vůbec nejhnusnější 😖 ). Jednou jsem to pro jistotou zkusila i v poloze na zádech (jako na gynekologickým křesle) - taky to jde, ale v podřepu to je lepší. Doufám, že bych tak mohla i rodit - na porodní stoličce, nebo na porodním lůžku, ale napolohovaným skoro do sedu.
Jinak já jsem taky už téměř na 9 cm 🙂 takže dost věřím tomu, že by se to mohlo obejít bez nástřihu 😵

kvakulka
8. říj 2009

Zuzu, já pro jistotu trénuju v klasický porodní pozici- nohy od sebe, vleže .Dneska už jsem šla dobře přes devět a bez krve!!! Je fakt, že nejnepříjmenější je ten tak na konečník- hráz nebo pochva jsou v poho- to maximálně štípne, nic víc.

jarabica
8. říj 2009

ahojte kocky, tak ja som po opatovnej jednodnovej prestavke dala nieco okolo 9,5cm... a ako pise kvakulka, najhorsi je asi ten tlak na konecnik... bolest ani palenie uz necitim, zo zaciatku to bolo to najhorsie, ale zrejme sa to pekne poddalo... dnes som mala aj poradnu, stale som poriadne zavreta, na porod to najblisie dni nevyzera, tak verim, ze stihnem docvicit 🙂

polohy - mne sa najlepsie lezi na boku... na chrbte nemozem, lebo potom mi je hned zle... a skusit sa postavit ci cupnut s balonikom som neskusala...

tak prajem dalsie zdary pri cviceni a tesim sa na dalsie povzbudenia, t.j. hlasenia o narodeni babatiek...

zuzu1980
8. říj 2009

caute kocky,
ja som dnes 1x dala 10cm, potom uz sa zadarilo "len" 9,8 cm 😀 Takze sme v cieli !!! Ale premerala som to metrom, lebo podla tabulky 10 cm je obvod 31 a podla mojho metra 30,5... ale to uz je asi jedno nie?

Mne teda ziadne tlaky nevadia, ani vnutri ani pri tlaceni, len ta koza na konci sa nechce napnut tak to potom stipe a mam pocit ze sa trha. Hrazdu ani neviem ze mam...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru