EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

marcelka123
8. únor 2013

@tkonvalinova skús masírovať hrádzu ... Či už pri nafukovaní keď je napnutá, pomaly by mala povoliť, alebo aj denne po sprche, aspoň zvonka... Je na to dosť olejov, mohlo by to pomôcť 🙂

tkonvalinova
8. únor 2013

@marcelka123 tak uvidíme, snad to pomůže, děkuji🙂

tkonvalinova
8. únor 2013

@marcelka123 ahojky, ještě dotaz...nestalo se ti, že jsi se někdy trochu natrhla a tekla krev chvíli?? Se mi to teď stalo....jsem zkusila jinou polohu, přišlo mi to lepší a zase jsem se dostala jenom na 6 (19cm) a ještě mám menší natržení☹ Tak jsem z toho nějaká špatná

mjmjmj
8. únor 2013

@tkonvalinova ahoj, já jsem se "natrhla" celkem během necelých 3 týdnů asi třikrát (a dostala jsem se max. na 27 cm, ale natrhla jsem se už taky mnohem dřív). Vždycky to teda bylo maličko jen zvenku, hlavně v místě jizvy z minulého šití. Dala jsem si pak vždycky den pauzu od cvičení, aby se to opravdu dobře zhojilo a pak se jelo vesele dál.

tkonvalinova
8. únor 2013

@mjmjmj hmm teď jsem koukala, že jsem lehce natržená 2x....je to na začátku hráze....asi mi toto natržení už zůstane, nijak to jakoby nesroste k sobě zase, že??....není to veliké natržení....naštěstí už neteče krev....Ještě jsem přemýšlela, že bych před cvičením zkusila lehce, krátce promasírovat, projet olejíčkem hráz a pak zavedla balonek s gelem, třeba by to bylo lepší? Možná mám moc tuhou hráz, že to tak bolí a táhne a týden už nejde postoupit dál? 😕
Děkuji za odpověď

marcelka123
9. únor 2013

@tkonvalinova Našťastie som sa nenatrhla... Ale netrénujem každý deň. Trénujem 2 dni a potom deň-dva pauza... Cez dni pauzy sa snažím dať si malú masáž s olejom hrádze. Ale len takú vonkajšiu, aby bola pružnejšia. Snažím sa rozmasírovať jazvu z min. šitia...

tkonvalinova
9. únor 2013

@marcelka123 no nevím, zda nezačínám moc brzy...chtěla jsem mít "časovou rezervu"....budu teď 35tt...tak asi zkusím týden vydržet a začít od 36tt. Třeba budu více připravená, "povolenější"..?
Ale asi bych taky předtím zkusila potom lehce promasírovat hrát olejem, aby to bylo lepší

marcelka123
9. únor 2013

Ja som prvýkrát zo tvedavosti skúsila 34tt a potom až ku koncu 35 tt som prvýkrát cvičila asi 3 nafúknutia. 2-3 dni voľno opať 2-3 nafúknutia a šlo to veľmi pomaly.. Na ďalší deň som nafukovala min. 6x a zvyšovala prifúknutia a šlo to pekne a rýchlo.. Tak dve- prifúknutia minimálne.. Ale najskôr rozcvička... 🙂

Proste sa hrádza asi najprv pripraví, porozťahuje a potom už môžem prifukovať. Ide to pekne.. Ale aj kupodivu dosť závisí ako som naladená 😀 Keď som unavená a len fúkam a predýchavam ak to kus zaštípe - tak to ide pomaly, ak únavu prekonám a sústredím sa, pri vytláčaní si predstavujem ako sa krásne a ľahko otvára a balónik jemne vykĺzne von a ono to bolí málo alebo skoro vôbec.. Potom cítim, že môžem na tom rozmere sk´úšať viackrát a že je to v poriadku..

Pred koncom cvičenia ešte dám jeden- dva prifúknutia a ono to pôjde.. Ale to už končím a idem do sprchy... 🙂

marcelka123
9. únor 2013

@tkonvalinova Joj a ešte som chcela, z diskusii som pochopila, že čím bližšie k termínu tým je žena pružnejšia a pri pôrode už zapracujú hormóny a malo by to ísť ľahšie.... Myslím, že to môže byť pravda, ale tak či tak cvičenie pomáha..

Pred prvým pôrodom som párkrát masírovala a aj tak ma brutálne nastrihli 😝 Chcem sa už tomu vyhnúť alebo minimalizovať. No myslím, že aj poloha na chrbte je odveci...

tkonvalinova
9. únor 2013

@marcelka123 já právě začala moc brzo, nějak mi toto nedošlo, že žena od 36tt se roztahuje, přitahuje, je pružnější...ale jak koukám, tak je to asi pravda, tak jsem balonek na týden schovala a od 36tt zkusím....aspoň se maličká natržení zahojí úplně a už to bude snad i OK....doufám🙂 To bych byla jinak smutná z toho. 😕
To se ti nedivím, že už raději cvičíš a chceš se vyhnout zase nástřihu...já to nezažila, ale i tak bych se mu ráda vyhnula....tak uvidíme🙂
Držím ti moc palečky a děkuji za písnutí

martella
9. únor 2013

Ahoj holky, pridávám se do diskuze. Já jsem začala v úterý a jsem něco málo přes 6, zatím je pro mě 10 nepředstavitelna, ale já doufám, že to půjde. Jen jsem se chtěla zeptat jestli je normální, že ten balónek musím celou dobu držet rukou a ten tlak je dost velký, vůbec ho v sobě neudržim bez pomoci a jelikož mi teď začaly brnet ruce tak je to celkem legrace.

mjmjmj
10. únor 2013

@martella Ahoj, měla jsem úplně stejný problém (a nejsem jediná), musela ten balonek celou dobu fakt silou držet uvnitř. Vůbec se mě netýkala diskuse typu "jak se tlačí balonek ven", měla jsem přesně opačný problém, udržet ho rukou vůbec vevnitř... Takže nácvik tlačení to rozhodně nebyl, ale i tak se hráz pěkně roztahovala a cvičení nelituju.

marcelka123
10. únor 2013

@martella myslím, že všetky baby ho musia pridržiavať dnu... Lebo sa tlačí von.. Okolo 8čky sa už udrží aj sám a dá sa skúšať tlačiť ale závisí aj od polohy.. Vyššie čisla už pri jemnučkom zatlačení opäť idú von ľahko a treba pridržiavať aby to nebolo rýchlo...

Ale asi tiež závisí od polohy. Najťažšie to ide na chrbte v polosede...

domeli
10. únor 2013

@martella s tým sme sa tuším stretli všetky, ktoré sme cvičili (resp. určite drvivá väčšina z nás) - "pretláčanie" s balónikom, kto z koho 🙂 Niektorým bruškovým maminkám preto pomáhajú partneri pri tom. Ale na vyšších číslach už v mnohých prípadoch tak nevylieza vonku. Blahoželám k 6 a povzbudzujem Teba i všetky cvičiace, že nepredstaviteľná 10 je dosiahnuteľná 🙂

martella
10. únor 2013

@domeli
@marcelka123
@mjmjmj Holky děkuji moc za odpovědi, jsem ráda, že to tak je v pohodě a nedělám to úplně blbě 🙂 Doufám, že se příští týden posunu zase o kus dál. 🙂

domeli
10. únor 2013

@martella určite áno, máš ešte kooopec času - ja v Tvojom týždni nemala epino ešte ani objednané 🙂

veonka
10. únor 2013

Ahojte, chcela by som sa opýtať, kedy môžem začať cvicit s epinom, uz by som rada trenovala, ale nechcem zasa nic uponahlat. Mam aj olejcek na masaz hradze a uz som skusala si ju masirovat, ale nejak mi to nejde, v podstate sa mi podarilo namazat ju len zvonku, ale vnutri mi to proste nejak nejde chytiť tym palcom a nejak natiahnut ako sa to píše že sa to má robit, tak neviem... mozte mi poradit ako sa ta masaz ma robit, resp. co robim blbo? ďakujem 🙂

isabella_fly
10. únor 2013

@veonka ja som zacala dost skoro, tusim ako som zacinala 34tt, teraz koncim 35tt, cize necele dva tyzdne a nemyslim, ze by to malo negativny efekt, snazim sa ist na to pomalicky postupne a zatial v pohode... ja si tu hradzu tak laicky premasirujem vzdy po cviceni, proste viem kde som citila najvacsie napatie, tak tam to trocha rozmasirujem a nepouzivam tie specialne postupy co su aj na nete... mne to vzdy prislo strasne komplikovane a ani som nikdy riadne nevedela ako na to 😀
inak baby, dnes chcem skusit viac ako 8, tak mi drzte palce

isabella_fly
10. únor 2013

@tkonvalinova mozno robi vela psychika, myslis, ze si dostatocne uvolnena a zrelaxovana?

isabella_fly
10. únor 2013

@marcelka123 mozem sa ta spytat, ty cvicis tak, ze pri jednom cviceni vytlacas balonik viackrat? lebo ja vzdy len raz... inak ja sa snazim prevazne na chrbte, lebo teda rodit budem zrejme v nejakom polosede, tak nech to mam aj na taku polohu natrenovane

isabella_fly
10. únor 2013

tak som dala 9... ani to nebolelo, skusim ale dva dni pocvicit na tych 9 nech si to na tu velkost zvykne a potom skusim zasa viac 😵 a kedze mam pocit, ze uz tak o 3 tyzdne aj tak nebudem 2 v 1, tak super, ze to postupilo 🙂

marcelka123
11. únor 2013

@isabella_fly Ahoj.. Ano, ja cvicim niekolkokrát po sebe.. Zacnem niekde pri 7-8ke a skusam znovu a znovu a prifukujem.. Ide to lahsie a neboli to tak... Neviem si veru predstavit ze by som zacala pri 9 😀 Ale to som si nevedela predstavite ze zacnem na 6-7ke 😀
Ja sa k 9ke dopracovavam nejak pomaly... Ale uz bolo aj 9,5 a ziaden cititelny rozdiel...

Iba teraz necvicim tak pravidelne ako by som chcela, lebo som dole nejake rozcitlivena ci co 😖

Ale uz mas krasne cislo hlavne na tt.. Predcasny porod ta nemusi vobec zaskocit 😉

Písali tu baby co mali nacvicených 25 a krasne porodili aj tak.. alebo s 23 stehmi povrchovymi 🙂
@veonka Ja mazem len zvonka, trosku zvnutra po sprche... nepostupujem podla ofic. postupu , nechce sa mi robit taka gymnastika... Mam epino, to robi rovnaku sluzbu 😉

isabella_fly
11. únor 2013

@marcelka123 aj ja som prekvapena ako mi to pekne postupne ide, hlavne ked si predstavim ako som sa potrhala pri prvom porode... mne sa vcera nedarilo stale nafuknut na viac ako 8, tak som tiez uz musela viackrat, lebo som sa bala, ze to prepisknem a mohla by som si urobit ranky, ale nakoniec to dobre dopadlo 🙂 hadam ma uz ani skorsi porod nezaskoci, len dufam, ze nebude treba porodnika nejak specialne upozornovat, ze nastrih si nezelam ak nebude vyslovene potrebny... pri prvom porode mi ho dr nerobil automaticky, ale nikde nie je napisane, ze budem rodit zasa u toho isteho 😝

marcelka123
11. únor 2013

@isabella_fly treba to spomenúť pred porodom, aj to ze si cvicila... Ono je jedno ci tomu EPINU veria alebo nie, ale aspon vedia ze je predpoklad predist komplikaciam a zena je viac elasticka...

Najlepsia poistka je mat pri porode niekoho pri sebe kto zasiahne a spyta sa ci je to nevyhnutne ak by sli strihat, nakolko my nebudeme az take vnimave...

Hlavne nech nam to vyjde 🙂

isabella_fly
11. únor 2013

@marcelka123 no uvidime teda... ja som povodne chcela svokru pri porode, ale mozno budem sama, lebo mm je v zahranici a neviem sa dopatrat nikoho, na koho by som sa mohla s malou spolahnut, ze mi ju postrazi... kazdopadne, hlavne nech to co najviac pomoze, ved pokial viem, tak aj pripadne hojenie by malo byt vdaka tomu cviceniu lepsie 🙂

katja77
12. únor 2013

Děvčata, která už epinujete, má cenu kupovat to epino s tím tlakovým ciferníkem, nebo stačí to normální? Moc díky za radu....

marcelka123
12. únor 2013

@katja77 Myslim, že stačí obyčajný, lebo ten s tlak. cif. sa využíva vraj až po pôrode... Z diskusie som vyčítala, že obyč. stačí.. Ale názor je môj, čo mám obyčajné Epi no 🙂
A po pôrode už neplánujem cvičiť ...

tessie79
12. únor 2013

@katja77 Ha ha, tak vidím, že jsi i tady 🙂 🙂 🙂 🙂 Já si taky myslím, že stačí normální.

Jinak vás všechny chci moc povzbudit, já trénovala s Epi-No o 106 a moje holčička měla obvod hlavičky 36 cm, váha 3,8 kg a nástřih nemám. Fakt to funguje!! Ale hlavně člověk má aspoň představu jaké to bude. Psychicky to povzbudí a to se taky počítá. Teď čekáme druhé miminko a zase budu cvičit. Jsem zvědavá, jestli to půjde rychleji 🙂 🙂 Přeci jen toho času tolik nebude jako u prvního.

isabella_fly
12. únor 2013

@katja77 ja mam tiez obycajne a nemam pocit, ze by mi cosi chybalo, tiez neplanujem cvicit po porode

isabella_fly
12. únor 2013

baby, na tych 10cm staci nacvicit, alebo ste niektore cvicili aj dalej?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru