EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

krijin
26. pro 2008

palen, ale obvod 30 je "jen" 9,5, ne? Ale jinak samozřejmě gratuluju 😀 😉 😵 Jen doufám, že nám to k něčemu bude. Já nafukuju hodně umírněně, sice dám obvod 34cm, ale jakmile to nafouknu, začnu krvácet z čípku. Vypadá to uplně stejně jako to špinění, co jsem měla předtim (i bez epi-na) - pak to hned přestane, tak to nechci dráždit. Takže jen jednou denně a jen jednou nafouknout.

palenda
27. pro 2008

Jindro - no, mě to vycházelo cca těch 10 - ale to beru jen orientačně, spíš se řídím tím obvodem, co změřím metrem ... a to bylo 30 cm. Jinak tlak na čípek cítím taky, ale naštěstí nekrvácím ani nešpiním. Tak Ty si dávej pozor. Myslím, že jsi na takovém rozměru, že jednou denně a 1x Ti to bohatě stačí 🙂

krijin
27. pro 2008

no, ta tabulka je úplně na 2 věci 😀 podle ní ten průměr vychází všelijak. Ale taky už jsi skoro ve finále. Četla jsem, že hlavička novorozence se pohybuje mezi 32,5-36,5 cm. 😵 A když vezmem do úvahy, že ještě zafungujou ty hormony a dole se to na poslední chvíli ještě víc rozvolní....tak už záleží jen na porodníkovi 😉

krijin
27. pro 2008

tak dle kontroly mám výrazně prosáklý čípek, takže krvácení je naprosto jasný... 😉

palenda
27. pro 2008

Jindro - no právě - můj cíl byl dostat se na 30 cm, což jsem zvládla ... když dám 31-32, budu samozřejmě ráda, ale věřím, že hormony při porodu taky pomůžou ... jen nevím, jak má Víťulka velkou hlavičku, nebyla jsem teď vůbec na UTZ, tak doufám, že mě pošlou v úterý.

krijin
27. pro 2008

no, já na utz byla naposled v porodnici a můj doktor ho rozhodně neplánuje. Když mu pojišťovna údajně proplatí jen 3.

palenda
27. pro 2008

takže taky nevíš, jak velká bude Vaše princezna?

krijin
27. pro 2008

ne, ale když mi dělali ten utz v nomocnici, tak byla o 1 den menší a váhový odhad měla 2350g, což na 35+4 je akorát, takže dofám, že to žádnej obřík nebude

palenda
27. pro 2008

Tak to je dobrý ... my jsme právě byli někdy v 33 tt o týden větší a toho se trochu děsím!

krijin
27. pro 2008

já bych se toho tak nebála, UTZ ve třetím trimestru má prej "přesnost" na 3 týdny. 😉

nelinkav
27. pro 2008

Ták, jsem zde. Už jste se nemohly dočkat, co? 😀 Ale přidat se k vám teda zatím nemůžu, ty vaše cifry jsou pro mě zatím vzdálenou hudbou budoucnosti... 😔
Zatím jsem si na to nedokázala najít čas pravidelně, tak snad už teď bude klid... Takže první a druhý cvičení vždycky 17cm, pak jsem dala na radu Palen a zkoušela to vždycky 3xpo sobě a ve čtvrtek jsem to vytáhla až na 23cm, včera (cvičení jen večer) na 24cm a dneska ráno jsem byla na 24,5cm. Pořád mám do rozměrů hlavičky daleko, ale lepší se to, tak aspoň trochu uklidnění. Klidnější půjdu rodit, když budu natrénovaná na 32cm, jestli nebo až se dostanu na 30cm, tak pomalu začnu s vyháněním malé - častější procházky a podobný prostocviky 😉

palenda
27. pro 2008

Nel - to je super!!! Skvělý pokroky - ono se to zezačátku zdá nemožné, ale pak to opravdu jde. Já dnes zase netrénovala, ale zítra budu ... dnes mám nějakou osobní krizi... už je toho na mě moc - blbě spím a do toho to nachlazení, hormony, no prostě dnes mě to nějak všechno vzalo

nelinkav
27. pro 2008

Palen, osobní krizi mám teď snad každej třetí den 😝 Jsem se dneska rozbrečela, když jsem viděla svoji fotku z boku - hroší matka hadra 😠 😀
Jinak s epinem mám trošku teď trošku strach, protože po raním cvičení spodek pořád trošku cítím, nejsem si jistá, jestli jsem nechytla nějakou infekci 😒

Jinak naše malá byla ve 30tt (29+2) velikostně spíš o krapet menší, jen hlavička byla na 30+0 (holt asi bude mít větší hlavu po tatovi). Bych radši, kdyby měla třeba delší nohy 🙂

palenda
27. pro 2008

Nel - tak uvidíš, jak to bude zítra - kdyžtak radši cvičení vynech.
Jinak já se už ani fotit nechci a Vítek je vyloženě fotící - takže na Vánoce apod. by fotil pořád...taky na těch fotkách u stromečku vypadám jak hrošice - budu muset udělat nějakou cenzuru

petkakrutik
27. pro 2008

Holky, kam jste to prchly???

palenda
27. pro 2008

ahoj Peti - jdeš si s námi popovídat do epino diskuze?? 🙂

nelinkav
27. pro 2008

Palen, jasně, zkusím ještě večer a dyžtak dám pauzu.
Jinak co mi dost vadí, že jsem nebyla prá dnů na velké a jde to při trénování poznat - ten strach 😀 - takže pokud nebudu mít před porodem průjem, nechám si asi dát klystýr, pro jistotu.
Jak vypadám na fotkách je do diskuze o hororech 😠 Nikdy to nebyla žádná sláva, ale teď... 😔 Jestli mi nebude zdechat noťas, tak tu pár fotek šupnu.

petkakrutik
27. pro 2008

nene, nebudu vás otravovat, já ten balonek nemám 😉

palenda
27. pro 2008

neotravuješ ...ty zase masíruješ - na to já nemám chuť a manžel to zkoušel jednou a nějak to nešlo... jinak my se bavíme tady i na ledňáčcích

nelinkav
27. pro 2008

Peti, právě o balonku nechceme mluvit v ledňáčcích, aby jsme to nezahlcovaly, když to většina holek nepoužívá 😉 Jinak ta masáž hráze mě taky láká, ale na to jsem asi moc líná a neschopná. Chtěla jsem to trošku promasírovat aspoň sama po cvičení s epinem, ale nějak mi to nejde. Nevím, kde přesně a taky je to fuška s dlouhými nehty, se bojím úrazu... Palen, děláš to palcem nebo ukazováčkem? A jdeš i dovnitř nebo jen ten venkovní přechod mezi konečníkem a vstupem do pochvy??? (Jestli je to moc osobní, neodpovídej, já jsem z toho jen jelen 😅 )

palenda
27. pro 2008

Nel - v pohodě - já lehce masíruju jen po epinování - vždycky dovnitř palcem (ukazováčkem by to asi nešlo), trochu promasíruju a pak promasíruju i venku právě mezi konečníkem a pochvou. ale fakt masíruju vždy jen chvilku ... jo a nehty mám poměrně krátké, ale jednou jsem se stejně trochu škrábla, protože jsem měla ten nehet trochu zatrhlý a nevšimla jsem si toho

nelinkav
27. pro 2008

Aha, tak díky, taky to tak zkusím. Snad si nevykloubím ruku 😉

marianne08
28. pro 2008

Ahojte,

co se EPI-NA týče jsem zatím ve fázi shromažďování informací - ale jsem nadšená z vašich příspěvků, takže se chystám pořídit. Nemáte někdo nepoužíté nebo i použité ke kterému bych si mohla dokoupit jen nový míček? Kdyžtak pište na marianne@post.cz.

Jinak nový jste pořídily kde? Na tom Co ord med? Nenašla jsem na jejich stránkách objednávkový list nebo nějaké info jak objednat - předpokládám, že se jim píše přímo mail???

Ve kterém týdnu s EPI začínáte? Jsem teď 31tt. A ještě by mne zajímalo, jaký je rozdíl mezi tím EPI Delphine Plus a EPI Delphine. EPI Clasic (jak tu někdo zmiňoval) jsem nikde neviděla...

Díky moc.

palenda
28. pro 2008

marianne - objednává se přímo na Coor-med přesně jak píšeš - mailem nebo tam zavolej. Jednají dost rychle.
Cvičit se má začít až od ukončeného 36 tt, někdo začíná už v 36tt (já začínala v tom 37), takže stačí, když objednáš někdy v 35 tt. Navíc je dobré počkat, jestli se Ti mrňousek v břiše otočí hlavičkou dolů.

Na cvičení hráze před porodem Ti stačí ta jednoduchá verze EPI Delphine - ta verze Delphine Plus má navíc něco, kde si můžeš kontrolovat tlak (asi toho nafouknutí), ale to je zbytečný. Ta základní verze (Delphine) stojí cca 2.000.

nelinkav
28. pro 2008

Ahoj, podávám dalí raport: včera večer jsem se ke cvičení nedokopala, až dneska v poledne a docela skok - dala jsem 26cm, tak jsem spokojenější. Tak jen malá musí ještě chvilku vydržet, ať to ještě zlepším.

Marianne, s objednáním jsem taky váhala - jak 😉 Ale jak říká Palen, jsou super,zavoláš a oni to hned pošlou. Cvičit stačí asi opravdu až v tom 37tt, pokud je porod na termín 😉 Jinak já dala za tu jednodušší verzi 2103,-

palenda
28. pro 2008

jo, ta cena odpovídá když k tomu připočteš poštovné...

jinak taky hlásím další malý pokrok - dnes jsem dala 31 cm, ale musím říct, že jak jsem kolem těch 30 cm, tak už balonek můžu jen nafouknout a téměř ho v sobě nemůžu mít - protože to hrozně tlačí na čípek... tak ho hned vytlačím, takže dnes jsem několikrát vytlačila těch 30 cm a pak i těch 31 a celkem v pohodě 😉

Nel - to je super, ono to fakt jde nakonec celkem dobře! Jsi šikula.

nelinkav
28. pro 2008

Pane jo, Míšo, tak to už můžeš být úplně v klidu...Mě to zatím uvnitř vůbec nevadí, nenafukuju to úplně najednou, tak to tam má čas se připravit. Horší jeto směrem ven, ale slzy z toho nejsou, tak je to dobrý 🙂
Ale zas mám teď opačnej problém - jak zezačátku balonek vyklouzával, tak teď naopak zajíždí dovnitř 😅 Přidržuju ti to, aby byly vevnitř jen ty 2/3, ale když to nedržím vyloženě silou, tak to vklouzne do pochvy. Dělá vám to taky?

marianne08
28. pro 2008

Díky moc. Zatím jsem tam napsala maila (coor-med), tak uvidíme, kdyžtak ještě zavolám. Mimi hlavou dolů mám už 3 neděle. Akorát u nás v rodině všichni rodili před termínem (kolem 37tt), tak nevím, jestli nemám začít cvičit o ty tři týdny dřív??? Může to něčemu vadit? Nemůže z toho být nějaká infekce? Řešila jste to nějaká s gynekologem? Já mám pocit, že ten můj si bude leda ťukat na čelo, že jsem se zbláznila... 😖

Za jak dlouho se dostanete na to maximum (10cm)? Abych to stihla 🙂 A na kolika cm se začíná? Má to bolet, nebo je to spíš jen nepříjemné? A obvod hlavičky vám řekli na utz? Nám jen naměřili 41cm od hlavy k patě a 1050g (28tt+6). Teď jdu znovu za týden (ve 32tt) tak se přeptám.

palenda
28. pro 2008

Nel - to tady někdo psal, že mu balonek zajížděl dovnitř ... mně se to nestalo. Dnes, když jsem nafoukla asi na těch 30, tak mi stejně vystřelil ven (asi jsem použila víc lubrikantu).

Mariann - nevím, o 3 týdny dřív bych asi nezačínala, když dřív, tak max. o ten týden... nebo se poraď přímo s někým s coor-medu. Infekce by neměla hrozit, když budeš čistit podle návodu - poprvé určitě desinfekcí (v balíčku jsou přiložené takové ubrousky napuštěné desinfekcí) a pak před i po omývat vlažnou vodou a mýdlem.

Já to s gynekologem neřešila, ale ptala jsem se na to na předporodním kurzu PA a ta to probírala s doktorkou a řekla, že by to určitě nemělo ničemu uškodit 😉
Jinak každá začíná na jiných cm - obvykle tak průměr 4-6 cm (nevím ted přesně, jaký to je obvod). Já se na těch 30 dostala asi za 14 dní.

Obvod hlavičky aktuálně nevím - někdy v tom 32 tt jsem byla na utz a tam měřili průměr hlavičky (je to ten rozměr BPD - a malý měl 8,5). Ale nevím, o kolik se ta hlavička ještě do konce zvětší ... tak netuším. Každopádně při porodu by měly zafungovat i hormony, které ještě podpoří uvolnění hráze.

palenda
30. pro 2008

ahoj holky, tak můj trénink je pořád ve stejném duchu - balonek už uvnitř nemůžu mít delší dobu, protože to tlačí na čípek, takže vždycky nafouknu - vytlačím, nafouknu-vytlačím .... takhle si dám párkrát těch 30-31 cm ...
Ale mám pocit, že se mi ta hráz nějak zázračně uvolnila, protože i vytlačit těch 31 mi nepřijde nějak moc bolestivé (no, nejpříjemnější věc na světě to taky není, ale jde to 🙂 )

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru