EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

majusqa77
26. únor 2014

@aksniteb to iste sa vcera stalo aj mne :( dost ma to vystrasilo, som vybehla na pohotovost a ze tak tyzden necvicit :( a pritom to vobec nebolelo ani nic...

hanka.
26. únor 2014

@laura1984 ono to ale bolí. i to cvičení 😒 ale nějaké cm jsou pořád lepší než žádné. držím pěstičky

cassis1
26. únor 2014

@hanka. děkuji za radu, prosím tě jak to myslíš, zavedeš celý, jako balonek to jo ten jsem si zvedla celý to stačí? Nebo ho posunout co jak nejhlouběji? Píšeš 25min, tedy vytlačíš a zavedeš znovu několikrát? Nezlob se, že se tak blbě připtávám to abych v tom měla jasno.

laura1984
26. únor 2014

@hanka. no ja som sa len bala toho poranenia ako tu vsetci pisu ze netreba ist cez bolest, ja by som sa asi nedopracovala ani k tym 25 keby som cez nu neslai. Dnes som dala tych 26cm ako som si slubila 🙂. Dakujem za povzbudenie.

hanka.
26. únor 2014

@cassis1 vůbec se nezlobím 🙂. dle návodu se má balonek zavést ze 2/3. Ale já ho zavedu celý, jak jsem psala, kvůli trénování vnitřního napětí. Ale i když je zavedený celý, tak mně tlačí na čípek, proto ho třeba 2 cm povytáhnu. Začnu cvičit, že nafouknu, chvíli nechám, za min. přifouknu za další min. opět. balonek se má kolem 10 min udržet uvnitř. to ale nedám, je to dost nepříjemné, max. 4 min. a pak vytlačím. Jak prochází nejširší část, tak ji přidržuji, aby nevyletěl moc rychle a neporanil mě. Pak vyfouknu zavedu znovu a snažím se dát zase víc nafouknutí. čím větší průměr mám, tím kratší dobu ho udržím uvnitř. klidně se ptej dál, jestli jsem to špatně vysvětlila. ona ale každá cvičíme asi jiným způsobem :-
@laura1984 samozřějmě, každá cvičí jinak. já zatím nemám žádné poranění a jdu přes bolest. ale vidíš, dala si 26 cm. za další 3 dny dáš 27 🙂. určitě to půjde 😉

isabellaa
26. únor 2014

@hallie lanove semiacko uz treti mesiac? Je lanove semiacko nejako odporucane odkedy sa ma zacat brat ci je to jedno? vdaka

hallie
26. únor 2014

@isabellaa niekto hovori, ze az od nejakeho 36 tyzdna tusim... Ja som zacala na zaciatku decembra, hovorili nam o tom na takej predporodnej prednaske. Okrem toho, ze pomaha predchadzat zapcham, podla starych ludovych mudrosti ma mat pri porode podobne ucinky ako malinik. Hovori sa, ze pomaha dietatu lepsie vyklznut 🙂

isabellaa
26. únor 2014

@hallie a kolko denne si davas?

wima
26. únor 2014

Chci vas jen potesit... po porodu, bez nastrihu, a jen jeden kosmeticky steh, diky za EPINO. 🙂 taky jsem pila malinik i lnene seminko 🙂 a masaz hraze 🙂 Posledni tyden uz jsem nedela vubec nic, nebot jsem uz lezela v nemocnici.

hallie
26. únor 2014

@isabellaa na noc si davam do trojdecoveho pohara dve lyzice drvenych semienok. Rano vypijem vodu a vyjem mierne oslizene semiacka, este pred ranajkami.

hallie
26. únor 2014

@wima skvele, gratulujem k babatku a super porodu! 🙂 a pred tou nemocnicou si stihla nacvicit maximum, orosim ta?

mullerovaj
26. únor 2014

@petoska Tak velká gratulace, ať je princezna zdravá a spokojená. My jsme přesně o týden starší 🙂

wima
26. únor 2014

@hallie diky moc. Mela jsem nacviceno jen 25 cm a prcek mel. tusim 32 nebo dokonce 34. Ale porodni asisistence i lekarum i v porodnim planu jsem hlasila, ze jsem cvicila s Epinem 🙂 Hodne stesti!!!

petoska
26. únor 2014

@mullerovaj dekuju moc 🙂

hallie
27. únor 2014

@wima to je úžasné!!! myslím, že si nám všetkým, čo sme to nedotiahli na 31 ešte (a už aj pochybujeme, že dotiahneme), dala velikánsku nádej, že to ide! 🙂 ďakujem!

marika020
27. únor 2014

Baby mňa by zaujímalo, či tie cm, ktoré ste dosiahli, ste merali krajčírskym metrom alebo podľa tej tabuľky...lebo mne to teda úplne nesedí, to čo nameriam a čo ukazuje tabuľka...

laura1984
27. únor 2014

@marika020 mne podla tabulky vychadza cca o 0,5 cm menej ako namerane krajcirskym metrom. Dnes som mala podla tabulky 8,5 co je 27cm ale podla metra len 26,5 cm....

marika020
27. únor 2014

@laura1984 no dnes sme na tom rovnako potom 🙂 a tiež to tak mám že tabuľka ukáže viac ako meter...

hallie
27. únor 2014

@marika020 radšej nie, aby som sa úplne nedemotivovala 😀

baby, myslím, že som dosiahla svoj strop. som na 9cm v tabuľke, už tretí deň. dnes som dokonca nedokázala nafúknuť na viac ako 8,5-9cm, takže dokonca som ešte trošku spadla. z toho, čo čítam - ako ostatné postupujete, ako dlho vydržíte, ako skúšate rôzne polohy a podobne - mám pocit, že som s prepáčením nejako anatomicky iná ako vy 😀 skrátka u mňa je to stále, aj po troch týždňoch boj nie s bolesťou, ale s tým, že ten prekliaty balón vykĺzava - po sekunde v každej polohe, okrem ľahu na boku. v tom vydrží aspoň pol minúty. nie som pesimista, fakt sa snažím byť veľmi motivovaná, ale cítim, že som asi na maxime. ale čo je dôležité, lekár skonštatoval, že cítiť, že sa s tým niečo robí, tak hádam pochodím dobre pri pôrode...

cassis1
27. únor 2014

@hanka. jsi zlatá Hani, děkuji za rady. Vyzkoušela jsem hned to šlo lépe, já jsem si ho totiž zavedla příliš hluboko a proto mi to vlastně nešlo. Akorát, ještě jedna věc, když ho dám jen ze 2/3 a nafouknu mi hrozně vykouzává ven a po 4 minutách mě spíš bolí ruka jak ho pořád přidržuju....to asi zase dělám něco špatně co? Zkoušela jsem dát i méně gelu, ale nepomohlo. A ještě jedna věc, velikost do jaké se balonek nafoukne si změřím metrem po obvodu, abych věděla jak velký je či není? Je to tak? Tedy v konečné fázi by měl mít po obvodu změřeno metrem cca 30cm?
Může mi tlačení balonku ven nějak ubížit, nemyslím třeba natržení v nehorším případě, ale co třeba vyvolání porodu či namožení svalu dna pánevního, včéra jsem vyzkoušela a v noci mě křečoval podbříšek....nemusí to souviset, tak se raději ujišťuji, neb nevím jak moc tlačit můžu či nemůžu....???

hanka.
27. únor 2014

@cassis1 🙂. když už ho pak vytlačuji a je ve 2,/3, tak ho musím také držet, jinak by vyletěl. Takhle přesně je popsané cvičení v návodu. já ho ale zavedu celý. Tak záleží, jak cvičení vyhovuje tobě. také ho pak změžím metrem, ta tabulka mně příjde pouze orientační. všude se píše, že porod nevyvolává a neměl by způsobit žádné zdravo. komplikace. pokud ale máš nějaké rizikové těhotenství, porad se raději s Dr. 🙂

zabkakwa
27. únor 2014

žienky? a kde kupujete kondómy? :D ja som to v živote nekupovala, bojím sa :D :D

hallie
28. únor 2014

@zabkakwa kondomshop.sk, znacka on clinic. Maju tam aj gely na vodnej baze, dorucuju rychlo a v diskretnom baleni.

michaelarackova
28. únor 2014

@zabkakwa Já v lékárně, jmenuje se to ochrana na vaginální sondy.🙂 Platit poštovné mi přijde zbytečné.🙂

zuzka38
28. únor 2014

@hallie
@michaelarackova baby a kolko ks kondomov pocitate na celu dobu cvicenia cca?

hallie
28. únor 2014

@zuzka38 ja som si brala na kazdy den do terminu jeden.

hanka.
28. únor 2014

@zuzka38 já také jeden za den, ale spíš obden. záleží jak dlouho před TP plánuješ cvičit.

hanka.
28. únor 2014

já ted 2 dny ani necvičila, protože jsem včera byla na KO v porodnici a po vyšetření jsem dost špinila. Tak jsem vynechala. Ale vůbec to nevadilo, dnes jsem hned poprvé dala 31 cm a ke konci cvičení 33 cm a to zas tak nebolelo 🙂. Jinak už cvičím v tom kleku, je to opravdu pro mě nejméně bolestivé, tak snad tak budu i rodit.
a vůbec doufám, že se nestaně něco a nebudu muset na CS.

coolik
28. únor 2014

Tak děvčata, písnu sem svůj příspěvek, jak pokračuji ... jen připomínám, že mám aniball. Pro ty co se rozhodují zda aniball nebo epino ... pro mě byla rozhodující nižší cena ... a že je vyrobený v číně .. co není a to myslím zcela vážně. Co jsem na aniball našla negativního bylo, že snad má ucházet ... z vlastní zkušenosti můj "gumáček" neuchází a myslím, že je v poho. Takže za mně - doporučuji. 🙂
.. takže písnu, jak jsem na tom. začala jsem cvičit 36+1. no teda vlastně 36+0 a to jsem ho do sebe ani nedostala vyfouklej. jako rady, že ho mám jednou či 2x přifouknout, že to půjde líp .. nepředstavitelné! to bych tam nedala vůbec. takže vyfouklej a pro začátečníky co píši, že s tím mají taky problém .. dejte gel úplně po celém tom úžasném "přístroji" ... ne jen nahoru, ale napatlejte to co to dá! :mrgreen: já mám tedy asi velkou spotřebu lubrikantu :lol: takže první cvičení jsem dala jen 17cm, druhý den 20,3, třetí 22,2 a dnes 23,2. nemůžu říct, že bych se na to těšila, ba je mi to i ne moc příjemné, ale naštěstí, když vidím, že to snad k něčemu je, tak si říkám, že to prostě dám. ta vaše závratná čísla mi příjdou neuvěřitelná, ale na druhou stranu, kdybych si na začátku nafoukla i jen těch 23cm, tak by mi z toho bylo zle. a jde to :lol: jen se s tím asi moc "courám" strávím u toho tak 45 minut. mám strach to nějak uspěchat. tak to nejdřív v sobě nafukuji po pár "fukách", pak čekám, abych se tomu "přizpůsobila", pak zase dofouknu a tak pokračuji a pak teprve začnu vytlačovat ... ale ne hned tam kde jsem skončila den předtím .. to mám strach. takže na menším čísle a nakonec se snažím aspoň o jedno fouknutí přidat na vypuzení než den předtím ... je to mazec, ale věřím, že to k něčemu bude a že to bude k něčemu i tak, i když se nedostanu na ta čísla kolem 30.

coolik
28. únor 2014

@hanka. .. no Hani, tak to doufáme všechny, že budeme moci rodit přirozeně .. já bych byla tedy dost zklamaná, kdyby přišly nějaké komplikace. mně to cvičení moc nebaví a v podstatě na to dost celý den myslím - otravuje mně to - a tak si říkám, že kdybych nakonec rodila jinak, tak jsem se zbytečně "trápila".

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru