EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

wwcko
11. srp 2009

Ahoj. Tak vcera som zacala prvy krat a moja startovacia velkost je 5,5cm. Baby mozete mi niektora ktora to mate za sebou potvrdit sprvany postup? zaviest po to zuzene, nafuknut pokial vladzeme, potom cca 4 min nechat vnutri a vytiahnut, tada vytlacit. Mne to vychadza von same tak ja ani tlacit nemusim, musim si ho naopak pridraziavat vnutri. A staci 1x denne alebo je lepsie 2x?

skybaby
12. srp 2009

ahojte kocky 🙂 len dnes som zistila ze existuje nejaky "balonik" epi-no, uz som nasla aj tu cesku stranku kde sa da objednat ... chcem sa spytat skusenejsich ci staci ta jednoducha verzia alebo je lepsia ta verzie plus ? dakujem

romik_kk
12. srp 2009

Ahojky koupím balonek EPI NO, pište do IP. Děkuji🙂 🙂

luka04
12. srp 2009

ahojte baby, mozte mi prosim niektora poslat stranku alebo nejaky kontakt, kde sa epi-no objednat??? dakujem 😉

angel99
12. srp 2009

ahoj, chtela bych si epi-no taky objednat, ale ziju v Italii a tady to nikde nemuzu najit.Nevite nekdo jak se to hleda nebo odkaz na jine stranky kde se to da objednat?

bara21
12. srp 2009

ahoj holky,tak třeba já si epino objednala www.branakdetem.cz A je to v pro ženy a maminky-těhotenství a porod a obyč.stojí 2600,- Já si teda objednala to dražší,ale omylem mě poslali to levnější...mám pocit,že se to dá učitě objednat i někde jinde.Došlo mě tak za tři dny...ale neporádím jak na to,pač teprve taky začínám a je to fakt maso...doufám,že to půjde...nebyl k tomu totiž český návod.

petja
autor
12. srp 2009

Holky,já vím,že to asi nebude nejjednodušší najít,ale jak cvičit se tu už probíralo hodně.Ve zkratce,trochu jsem přifoukla zvadlý balonek,nasadila kondom,zavedla do 2/3 balonku do pochvy (později samy zjistíte,že musíte prsty přidržovat,ne-li zasunout hlouběji,myslim,že hlavně ty,co používají lubrikant) a přifoukla,jak jen to ještě bylo příjemné,nebo snesitelné...Hlavně plynule dýchat.S balonkem uvnitř můžete i posilovat svaly dna pánevního a to stahovat povolovat,jak to půjde.Potom jsme zase přifoukla jak to šlo a opakuji soustředit se radši na dýchání,jak na to ,že už to dál nedám a následuje tlačení hlavičky,nebo zadečku,i to je možnost,porodit dítě KP bez nástřihu.To jsem opakovala po dobu 15 min,většinou 3-5 akcí 😀 nejdřív 1x a pak 2x denně,to asi od 39tt

bara21
12. srp 2009

Takže když ten balonek zavedu celej dovnitř,a vytlačím ho tak to dělám špatně?On má být zavedenej 2/3 ?

petja
autor
12. srp 2009

Bara píšou ze 2/3,ale spousty holek si ho zavádí dál,i já.Podle mě nesmíš cítit žádnej extra tlak na čípek,nebo nějaké řezavé bolest nebo tak.Takovej tlak na hráz a napnelismus okolo je v normě.

marielik78
13. srp 2009

Kocky, ja som pozerala tusim na youtube video a tam bolo, ze sa to ma zavadzat iba do polovice - resp. po tu cast, kde je balonik prelomeny, tak neviem...
Mne pride buduci tyzden, tak neskor zacnem cvicit, hoci ja ho daleko davat nebudem, kedze mam baby aj krcok hrozne dole vzdy na kontrole...

Este sa chcem spytat, ci to tlacenie balonika von nerobi problemy s krcok/babatkom v brusku???

A pani, ja vas obdivujem, ked zacinate uz na 5,5 cm, to ja som vzdy mala dole vsetko uzucke a malicke :((( Asi sa budem riadne trapit :(

brisalek
13. srp 2009

Ahoj vsem, prodam uplne nove Epino. Nepouzila jsem, protoze byla mala hlavickou nahoru a rodila jsem cisarem. Cena 1500,-.

mariv
13. srp 2009

Ahoj holky, tak uz jsem taky zacala cvicit s epinem. Zacalo to slibne na 6,5 cm a pri 5. cviceni uz jsem se dostala dokonce na 8 cm, cvicila jsem 1x denne. Jenze pri 6, cviceni jsem pri tech 8 cm zacala krvacet, nejdriv jen kapka na spicce kondomu, ale pak te krve bylo vic. Tak jsem si myslela, ze jsem to zavedla moc hluboko a podrazdila si cipek. Dnes jsem si teda davala pozor, aby byl balonek zavedeny minimalne, ale stejne jsem uz pri 7,5 cm zacala krvacet a vic nez vcera:( Tak jsem z toho trosku zdrbla, jelikoz nejdrive to slo super a ted tohle. Ne ze by to nejak bolelo, ale nechci si nijak ublizit, navic manzel je z toho vic vystraseny nez ja. Nerada bych kvuli tomu kravaceni prestala cvicit:( Z hraze ta krev neni, to jsem kontrolovala a ta byla v pohode. Cetla jsem sice v diskuzi, ze nektere holky pri tom krvacely, ale uz jsem se nedocetla, jestli to tedy necemu vadilo nebo ne:( Nevite nektera jak to tedy je, zda to vadi ci nikoliv? Jinak muj doktor o epinu vubec neslysel a podle nej je to jen business a nejlepsi masaz hraze je pry pri sexu.... A to je zkuseny porodnik asi s 20 letou praxi.. Jinak pouzivam na epino kondomy, ale vsechny jsou necim lubrikovane a jelikoz jsou lubrikovane silikonovym olejem, tak si nejsem jista, zda to balonek neznici:( Tak je radsi pred pouzitim peru 🙂 I kdyz jsem tu vycetla, ze hodne holek pouziva kondomy, tak nevim jestli je nejaka znacka co fakt na sobe nema zadnej "sliz" nebo jestli to nevadi.Diky za rady!

kvakulka
14. srp 2009

Holky, můžu mít dotaz- chtěla bych tak od 35-36 tt začít s Epinem. Mám takový ryze praktický dotaz- myslím, že před těhu jsem bývala "dole" poměrně pěkně prostorná, ale teď mám jaksi čím dál míň místa- sex sice normálně jde, ale docela masivní zúžení je cítit (zřejmě vlivem hormonů, je všechno nějak hodně prokrvené a naběhlé)- někdo tu psal, že se v 9. měsíci začně pochva zase uvolňovat- jakou s tím máte zkušenost?

ferinka
14. srp 2009

To nevím,já to teda nezkoumala... 😅 😀 😀

kvakulka
14. srp 2009

Feri- já vím, je to trochu úchylnej dotaz...

wwcko
14. srp 2009

mariv. tak ja zatial problem nemam (dufam, ze ani nebudem) , ale co som tu citala, tak baby co krvacali tak si dali od epina chvilku pauzu nejake tri dni aby sa im ranka zahojila a potom pokracovali dalej. Tak si vyskusaj dat pauzu aby si si nahodou neublizila.

Petja dik presne tak to robim 🙂 iba ma nenapadlo pri tom aj cvicit, tak to dnes vyskusam.

Inak ja mam ten balonik tiez zavedeny trosku hlbsie ako je ta zuzena cast. Mam potom pocit, ze sa mi roztahuje len vonkajsia koza. A pridzat ho musim cely cas, lebo mi vychadza von.

mariv
14. srp 2009

Diky wwcko, manzel me prave taky rikal, at cviceni par dnu vynecham, ale to se mi prave nechce, protoze se bojim, ze pak zas pojedu od zacatku :(
Pro mne je taky prijemnejsi kdyz je balonek trosku dal, tolik to neboli a taky nevyklouzava a muzu trenovat tlaceni. Jenze pak mi asi dela zle na ten cipek :( Myslim totiz, ze ta krev je z cipku, protoze nejdrive je vzdy na spicce kondomu a pak az vsude, asi jak se to trosku rozkrvaci. Ale jak prestanu cvicit, tak uz je to dobry a dal to nekrvaci. No tak asi par dnu vynecham (i kdyz se mi nechce) a uvidime.

kvakulka - no mne prijde ze je to tam dole nabehly a natekly cely, i z venku🙂 tak jen doufam, ze se to pak vrati do puvodnich rozmeru 🙂

briketa
14. srp 2009

Kvakulka, ano mas pravdu. Je to tehu hormonmi. Vsetko ako pises. NIe je to uchylne, je to tak u kazdej, aj ked to mozno tak nepocituje 🙂

petja
autor
15. srp 2009

hoky a není možné že na ty centimetry moc spěcháte a jdete zazačátku moc přes bolest?Myslim,že to by mohl být důvod krvácení,hráz i čípek si musí na cvičení taky zvyknout.Já jsem balonek zasunovala hlouběji teda až jak jsem měla docela natrénováno,předtím jsem ho radši jen přidržovala,i,když jednodušší bylo dát do dovnitř celý,nebolela mě ruka 😀 Myslim,že každý musí dát hlavně na pocity,pokud krvácím nebo jinak to není v pohodě,vynechám pár dní cvičení...
a,že je to byznys?To každopádně má svůj podíl.Kolik peněz ale utratíš při běžných nákupech,kolikrát za zbytečnosti? Tato investice je na celý život a taky myslim,že epino je taky o psychice k porodu,mě teda dodalo sebevědomí dost,i,když nikdy neviš,zda může přijít komplikace,věděla jsem,že v tomto ohledu jsem udělala maximum.Nechci nijak hanět tvýho gyndra,ale tyto typy s 20 letou praxí by kolikrát dělali nejradši epizotomii při každém porodu 😖 určo je lepší sex než všecko,ale přiznejme si,která z nás by ho chtěla,nebo mohla provádět s bříškem 1x až 2x denně 4 týdny? 😀 😀 😀
A ještě bych připsala zkušenost mojí kamarádky,která mě k epinu přivedla,přes masáž hráze,kterou jsem chtěla začít dělat a dělala i ona,ale krvácela při ní,proto přešla na epino,dle rady PA v Olomouci.Taky jí řekla,že tou masáží si mohla ještě potrhat zbytky panenské blány,která,jak víme kolikrát odejde úplně celá až s prvním porodem, i toto může být tedy důvod krvácení vašeho...

k.ate
15. srp 2009

tak já včera začala a docela mě překvapilo, že hned ze začátku jsem se dostala na 5 cm (teda i manžela 😀 ), ale dál to moc nejde, to už je to hooodně nepříjemný, tak uvidíme, jak budu pokračovat dál 🙂

mariv
15. srp 2009

Petja: Ja myslim, ze jsem nijak nespechala, slo toprave vcelku v pohode, az jsem byla prekvapena. Balonek jsem se pak snazila mit uvnitr dle navodu, ale jak pises, je to zahul na ruce 🙂 Ale zase jsem si rikala, ze je to ted vevnitr asi tak prekrveny, ze se neni zas moc cemu diivit, kdyz pak clovek trosku krvaci.
Jinak byznys je to jako vsechno ostatni, to mas pravdu. Ja osobne s nazorem myho doktora na epino taky nesouhlasim, ale nedivim se jeho nazoru, kdyz ani nevedel co to je. Jinak je v pohode, nejak tak moc nic neresi (u me taky nastesti nebylo co, cely tehu je uplne v pohode) a myslim, ze neni ten typ co by delal nastrih rutine. Ja osobne jsem k nemu presla z toho duvodu, ze me zachranil pred revizi delohy po zamklem tehu. Na rozdil od me predesle doktorky nevidel duvod k nutnosti zasahu (tak jako ja) a do tri mesicu jsem byla znovu tehotna, tentokrat uspesne.
No a mas recht, ze uz je opravdu jednodusi trenovat s epinem nez sexovat s pupikem🙂 Navic si myslim, ze by to urcite nebylo stejne ucine 🙂 Co si budem povidat, velikost vybavy nasich manzelu se urcite epinu nevyrovna (nastesti 🙂 )
Jinak vcera jsem cviceni vynechala a bud to vydrzim jeste do zitrka a nebo uz se dnes neudrzim a zacnu trenovat znovu🙂

katwind
15. srp 2009

Holky, tak já jsem na 6.5cm po týdnu... no, nespěchám, ale zase mě pak přepadá lehký stres, zda to stihnu aspoň na těch 9... no uvidíme zkrátka. Mám z toho dobrý pocit, to je hlavní...

k.ate
15. srp 2009

kat - já četla v tom návodou, že za dva týdny se máš dostat na 8 - 10 cm a to už pak jen udržovat... 😕 Což máš myslim v pohodě 🙂

kloranebb
15. srp 2009

Nuz, rada by som pripojila svoju skusenost. Ako dlho som cvicila s epi-no neviem, asi od 36. tyzdna a rodila som v 39 tyzdni. Za ten cas som sa dostala na 9,5 cm. Nebolo to extra prijemne v tych vyssich stadiach ale nebolelo to podla mna. Ked som rodila, povedala som doktorovi, ze som si cvicila hradzu, ze nech mi ju nenastrihuje ked nemusi, a ten sa len podivil tomu co hovorim, ale ma upokojil, ze on epizotomiu robi nerad a len vtedy, ked fakt treba (Doktor Balaz z BB 😉 - odporucam). Pri porode vravi sestrickam: "Pozrite, tej fakt hradzu netreba nastrihovat, ma ju ako tretorodicka." Takze som porodila babo 55 cm a 3640 g hlavicka 37 cm bez nastrihu. Nebolo to sice take lahke ako "porod" balonika, mala som pocit ze ma roztrhne ako rozbusku pri porode, ale babo vyslo ako nic. Avsak uplne bez poranenia sa to neobislo, mala som asi dva stehy zhora pri klitorise. Ze to tak vraj byva, ze ked sa zena neporani zospodu, porani sa zvrchu. Ale to je uplne v pohode, dva stehy vobec necitit. Porodnik povedal, ze to bude odporucat 😎 . Urcite to odporucam aj ja. Stoji to sice riadny balik a pritom ide o uplne primitivny vyrobok... Odburate strach z porodu a byt bez nastrihu je fakt super. Hlavne ked chcem este zo dve deti. Po 1 dni som bola uplne zotavena a behala som ako srnka. Ostatne zeny chodili chudatka z nohy na nohu... Je to ale (aj) vdaka tomu, ze som sa za cely porod modlila a Boh biblie ma vypocul!

petja
autor
16. srp 2009

Kloranebb,nádhera,co dodat! At´ už je to vůle Boží,nebo tvoje statečnost,porod dopadl skvěle,2 stehy jsou při tvém velkém mimču bych řekla super skóre! Nevim,zda nám mohou pořád oponovat dámy,které tvrdí,že kdo má porodit bez poranění,vyvolání atd.,porodí tak i bez cvičení,nápoje ...myslim,že konkrétně tady bys byla bez přípravy,jako většina mamin,které jsi potkávala po porodu na chodbě....Velkou radost mám i z přístupu porodníka!Jen tak dál! 😉

marielik78
16. srp 2009

Katwind, ides na to dobre, nenahli sa 🙂 Urcite to stihnes na to maximum, neboj 🙂

Kvakulka, no ja som zase vzdy byvale dole taka uzucka, malicka, tak som zvedava, ako sa mi bude darit s epinom, ked mi z Nemecka dorazi :( Dost sa obavam a to mam navyse aj velke babo uz teraz (cca. 2400 g), sakris, mala zdedila asi manzelove geny, lebo nasa rodinka bola vzdy cez dve kilecka iba...
Kazdopadne ale trenovat chcem, hoci sa bojim, lebo mam kratucky krcok a bola som naposledy otvorena, tak je mozne, ze ked v 36 tt zacnem, tak v 37 tt uz budeme aj rodit...

Mariv, daj si radsej este den pauzu, nic tym nepokazis, neboj, tak rychlo sa zase nestiahnes podla mna a to krvacanie netreba podcenovat. Mas vsak oproti mne vyhodu, ze si mala bezproblemove tehu 🙂 To, ja ked zazriem pri epine krv, dam ruky prec...

A hoci som bola odhodlana sa na kontrole na epino mojej doktorky spytat, teraz uz zacinam mat strach, ze mi to rovno zatrhne :( Tak sa spytam v stredu (to idem inej, kedze moja je na dovolenke) a uvidim 🙂

marielik78
16. srp 2009

Kazdopadne vam drzim palceky, nech sa vam dobre trenuje a mate super vysledky a este lahsie porody 🙂))

wwcko
17. srp 2009

Caute tak po 6 dnoch som na 7cm. Mala som aj 8, ale to sa mi zdalo, ze ho mam vonku tak neviem.... 😒 Inak je dobre sa pred kazdym cvicenim osprchovat, nie len umyt, lebo sprchovanim sa hraz aj nahreje teplou vodou a je povolnejsa. Ja sa sprchujem aj pred aj po a ide to potom lahko 🙂

katwind
17. srp 2009

wwcko, taky jsem na 7😉 a fakt to je lepší a lepší, na těch 5, co jsme začínala, tak ty te´d ani necítím 😀

wwcko
17. srp 2009

kat ja to tiez uz necietim a to som zacinala presne tak ako ty 🙂 myslim ze kebz som cvicila dva krat denne tak 10 dam za chvilku, ale mam este cas tak zatial mi staci 1x 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru