EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ferinka
21. led 2009

Ahoj holky,tak měEpi-no dneska dorazilo,tak ještě cca 2 týdny počkám a pak začnu taky trénovat,tak jsem zvědavá,jak mi to půjde a půjdou vidět pokroky 😅 🙂

nelinkav
21. led 2009

Ahoj holky epinačky,
tak podávám info o svým porodu a snad vás povzbudí, že snad díky balonku se obešel bez nástřihu i natržení 🙂 Stella měla obvod hlavičky 34cm, já měla natrénováno 33,5cm, k tomu jsem poslední asi tři týdny pila maliník (ke konci 2xdenně 0,4dc) a jednou denně šálek lněnýho semínka a malá byla venku jak po másle. Nevím, jestli by to tak bylo bez epina, ale vzhledem k tomu, že mám postavu jak moje mamka a ta byla nastřižená i natržená u obou dětí, tak věřím v pozitvní vliv 😀

Akaji, možná už píšu pozdě a máš miminko u sebe, ale ten tlak, co popisuješ, jsem cítila taky. V určité fázi už byl nesnesitelný, ale když jsem několik dnů nafukovala na stejnej obvod, tak se i tohle trošku zlepšilo.

Feri, držím pěsti, ať to jde dobře a hlavně ať to jde vidět u porodu 😉

mavanka
26. led 2009

Ahoj holky, gratuluju k miminkům!! Koukala jsem na fotky a Stelinka i Vítek jsou krásní 🙂
Taky jsem moc ráda, že potvrzujete, že EPI-NO má smysl, právě se ho chystám objednat, tak jsem docela zvědavá. Feri, jak dlouho trvalo, než Ti přišlo?

ferinka
26. led 2009

Ahoj,
napsala jsem jim,během hodinky odepsali,poslali fakturu,já jí zaplatila a za cca 3 dny to bylo doma 😉
Už jsem se "odvážila" i balíček otevřít,protože to přišlo v krabici cca 50x70 cm 😅 i manža se divil jestli mi to bude nafukovat i hlavu 😝 😀 😀 tak jsem se bála co za přístroj na mě vykoukne a v tom taková mini kabelečka 😀
Ještě tak 10 dní a začnu trénovat 😉

mavanka
26. led 2009

Taky už mi odpověděli - během chviličky - dá se to koupit i přímo ve Zborovské, tak tam zítra vyrazím, bude to rychlejší, ušetřím na poštovném a ještě budu mít výlet... mám to kousek, tak aspoň se zas podívám mezi lidi 🙂
Já bych ráda začla tak příští týden - termín už mám za pět a půl týdne - strašně to teď ke konci letí

ferinka
26. led 2009

Jo jo taky mi připadá,že je to tak měsíc co jsem po svatbě našla dvě čárky a ono houby,už se blíží porod 😀

androna
26. led 2009

ahoj dievcata. ja uz mam mimco dole hlavicko a tiez som sa rozhodla ze tentokrat skusim to epino.to sitie po prvom porode to bolo to najhorsie.
ferinka a kam si pisala?ja som pisala na mail panu sedlackovi do coord med a doteraz mi neodpisal.pisala som tam v piatok.

ferinka
26. led 2009

Já psala taky tam,tak se to třebas někde ztratilo a vyzkoušej to znovu 😉

androna
26. led 2009

aha diky moc.

mavanka
26. led 2009

Androna - já psala taky tam (sedlacek@coord-med.cz) a během dneška jsme si vyměnili dva maily, zítra si jdu Epi-no vyzvednout, takže si taky myslím, že ten mail asi nedošel, zkus to určitě znovu, jsou rychlí 🙂

Dneska jsem si koupila maliník, tak jdu ochutnat, jaký je - Nelinko nebo kdo s tím máte zkušenost - v jaké podobě se jí to lněné semínko? taky jsem ho pořídila, ale nějak nevím, jak na něj 🙂

maca66
26. led 2009

ahojte.len sa vam sem na chvilku vtrem.ja som mala epi pri prvom a urcte dam aj pri druhe teraz.bola som s nou nadmieru spokojna.skvele oddychla od bolesti pred porodom a sitie necitila.az ked samozrejme prestala ucinkovat to nebolo ruzove,ale to mi uz bolo jedno.tak drzim palceky. 😉

androna
27. led 2009

mavanka no poslala som mail este raz ale az vecer,tak snad dnes.ale vcera som skusila i telefonovat a nic.ani som mala den blbec ☹
lnene seminko by sa malo jesto namocene taky ten sliz z neho.ale mne to nechutna tak ja si davam suchy na chleba do jogurtu a tak.a najnovsie si vyraabam lnene placky.

maca ja mam pocit ze pises o epiduralnej analgezii a nie o epi no balonku,ktory pomaha a pripravuje svaly panevneho dna na porod

androna
27. led 2009

tak uz sa mi ozval,mal dovolenu.tak sa tesim na balicek.

maca66
27. led 2009

😀 andronaa ano.ja som blb .nejako som to nepochopila.tak pardon.o tom baloniku neviem nic.fakt sorry 😅

eliade
1. únor 2009

zdravím🙂

tak dneska jsem si dala premiéru s epinem a NECHÁPU,jak se to dá uvnitř nafouknout na 10cm.Jednak mi ten balónek sám vůbec nedrží uvnitř,musím si ho stále přidržovat a druhak je to tááák nepříjemný.A to jsem zmáčkla tu pumpičku jenom7x ☹

nelinkav
1. únor 2009

Eliade, jak se můžeš divit zrovna ty, když už jsi rodila - to je přece jasný, že tam těch 10cm vejít musí 😀 Neboj, postupně natrénuješ, já to napoprvé zmáčkla taky asi tolikrát, ale ta pružnost se zvyšovala rychle 😉

Mavanka, maliník je dobrej a lněný semínky jsem dělala dle návodu na krabičce - kávovou lžičku semínka zalít vroucí vodou, nechat dvě hodiny v zakrytém hrnečku vyluhovat a pak vypít (i se semínky 😉 ). Mě to chutnalo, pomáhalo i na vyprazdňování, takže si to občas dělám i teď.

eliade
1. únor 2009

no to doufám,že se to podá....poprvý jsem byla nastřižená pomalu až k uším.mládě mělo OH 38cm a navíc lezlo "na supermana" s upaženou pravicí 🙄 Jsem měla ušitej úplně novej genitál😲
jen jsem pročítala několik stran ze začátku diskuze a holky tam psaly,že začínaly na 5,6 až 7cm,což je nějakých 30stisknutí tý pumpičky.Tak jsem se úplně lekla,že mne to nešlo víc. než na těch 7 zmáčknutí.No nic,budu trénovat a uvidím,jak to půjde.

ferinka
2. únor 2009

Já se na to chystám příští týden,to budu 35tt a zatím jsem to zkoušela nafouknout pro představu v ruce a teda řeknu vám,ještě že nikdo neviděl ten můj výraz... 😀

mavanka
2. únor 2009

Díky nelinko, maliník mi taky chutná, lněné semínko jsem včera premiérově zkoušela jenom poctivě rozkousat a hodně zapít - nejdřív hrnečkem toho maliníiu a ještě jsem to doplnila vodou, já žádný návod na sáčku nemám... dvě hodiny - to je celkem dlouho, ale zkusím to večer tak vyrobit - někde jesm i četla, že se mají semínka provařit. Epi jsem ještě nezprovoznila, ale chystám se, tak jsem zvědavá 🙂

mavanka
2. únor 2009

Feri, taky jsem balonek zkoušela nafouknout pro představu, takže Tvůj výraz si dovedu představit 😀

ferinka
2. únor 2009

Taky byl ten výraz různě skřivený s vykulenýma očima a myšlenkou,že to se tam prostě nemůže vejít.... 😅 😀 😀

mavanka
2. únor 2009

P 😀 😀 No jsem na to zvědavá, ale prý to půjde, jak píšou všichni včetně nelinky - a to taky všechny holky na začátku psaly, že si to neumí přeedstavit - takže jsem optimistka - ono nám stejně nic jiného nezbývá 😀

ferinka
2. únor 2009

Já k tomu asi zapojím i masáž hráze,sice ten olejík taky nepatří mezi nejlevnější,ale snad to pomůže 😉 ,jen abych jí pak neměla jak vrata do garáže... 😀 😀 😀

androna
2. únor 2009

ELiade tak som na teba zvedava. 😎 ja cakam kazdym dnom na balicek.

kyri
2. únor 2009

eliade: tyjo, porod supermana... 😲 a 38 hlavička, no, mazec... ale nafukuj pilně, vyplatí se to, fakt 😉

tož popíšu taky, jak jsem dopadla, jako epíno-rodička:

nafukovala jsem tak od 36tt, zezačátku slabých 7cm, ale uvnitř i víc, nějakých 9 (to jsem ale nedostala přes hráz)
pak jsem musela na týden přestat, kvůli léčbě kvasinek, ve 40tt zase kvůli tomu, že jsme měli dítě v nemocnici a byla jsem tam s ním většinu času + když jsem byla doma, tak jsem neměla moc chuti do nafukování, a taky jsem se bála, že si tím ten porod vyvolám - přecijen to hrdlo je tím trochu drážděný...

nakonec jsem nafoukla po týdnu pauzy ještě 1 den před porodem - na cca 8.2cm..?
no, a že jsem měla zase trochu kvasinky a překotný porod, při kterým se tělo nestíhá úplně s tou bouřlivou akcí srovnat, navíc jsou prý silnější a častější kontrakce (to teda byly, vypuzovací asi po minutě, někdy častějc a bolelo to jako prase 😝 😝), takže se to bez poranění neobešlo.

dítě 3900g, hlavička 35 (to ještě jde)

PA jsem hlásila, že nástřih ne, ale ona říkala, že to mam u minulý jizvy napjatý jak strunu, a že se to 100% trhne. je fakt, že to místo jsem docela cítila i při epínování - že to tam trochu štípe.
takže malinký nástřih jsem nakonec "dovolila". byl fakt malinkej - tak na 2 stehy.
navíc jsem se ale trhla směrem nahoru k močový trubici, prý to děsně krvácelo, ale mudr se to bál šít, nakonec stačil tampon a zacelilo se to pěkně samo.
druhý trhnutí bylo směrem dolů a do kůže. takže mi tam mudr dal jeden steh, kterej docela bolel 😝
no, ale i když jsem teda byla střihnutá i trhnutá, tak mi hnedle na sále už zmizely otoky - po zaledování (u prvního jsem ledovala ještě druhý den), trhliny se nějak zacelily a zahojily hned. a ten nástřih je malinkej, takže ho sice cítím, ale od začátku můžu normálně sedět, chodit na wc (minule jsem nebyla 14 dní schopná čůrat jinak, než ve sprše, jak to bolelo 😝 ) a švy tolik nedráždí.
každopádně ale potvrzuju teze o tom, že trhliny se hojí sam, líp a rychlejc, než nástřih, a že to míň bolí...
takže za epíno jsem ráda, určitě to mělo smysl, i když jsem na těch 10cm nedošla 😉

papaya
2. únor 2009

Kyri a mám blbej dotaz - čím si to ledovala?

kyri
2. únor 2009

to tady dávaj v porodce, takovej váleček ledu zabalenej v jednorázový žínce 🙂

eliade
2. únor 2009

tak ten váleček je obyč kondom ne?já si na rány v porodce nafasovala vždycky aspoň 10 na den🙂(měla jsem na pokoji mrazák s ledničkou)a manžu jsem zaúkolovala aby nakoupil levný gumy a udělal doma zásobu......
napustit,zauzlovat a zmrazit.....

dneska druhý cvíčo s epinem,vyhnala jsem kluky a udělala si na to fakt klid,šlo to líp,ale žádný sláva furt.
5cm

eliade
2. únor 2009

píšu jak tatar,jdu spát.......

papaya
2. únor 2009

To jsou věci teda,to do FM asi ještě nedorazilo 😝 Ale dobrej tip,díky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru